Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 

Sondaj vaccinare contra AH1N1

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

Poll: Intentie vaccinare AH1N1 (394 member(s) have cast votes)

Despre vaccinare

  1. M-am vaccinat deja (42 votes [10.66%])

    Percentage of vote: 10.66%

  2. Intentionez sa ma vaccinez in curand (42 votes [10.66%])

    Percentage of vote: 10.66%

  3. Astept sa vad ce se intampla (60 votes [15.23%])

    Percentage of vote: 15.23%

  4. Nu ma voi vaccina (250 votes [63.45%])

    Percentage of vote: 63.45%

Vote Guests cannot vote

#271
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

nu, nu pentru ca nu se vaccineaza ci de regula, pentru motivul idiot pentru care alege sa nu se vaccineze
- mi-a spus mie un prieten care e medic
- stiu eu un doctor si nevasta-sa mi-a spus ca ..
- aia de la Cantacuzino n-au mai avut timp sa faca dozele si au renuntat la gaini pentru celule canceroase
- mercurul din vaccin o sa ne omoare, ca el se acumuleaza si bla bla
- vaccinul nu este testat cat ar trebui, macar 4-5 ani inainte sa ni-l dea
- uite ca unii au murit
- cei din vest nu se vaccineaza

etc
asta nu e si cazul meu....eu nu am motiv sa nu ma vaccinez,dar nici motiv sa ma vaccinez nu am....nu urmaresc instictul de turma(daca l-am vazut pe x ca se vaccineaza hai sa ma vaccinez si eu sau viceversa),ma doare in cot de ce zic 'spe mii de medici,nu consider ca aceasta gripa este o pandemie,si nici din ala cu teoria conspiratiei nu sunt,sa cred ca virusul a fost slobozit de companiile farmaceutice etc.
ma doare in paispe de ce zice doctoru xulescu sau de ce latra deontologu lu' peste la tv...

#272
thevoid

thevoid

    Sociopat

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,850
  • Înscris: 26.12.2009
In Delirul lui Marin Preda este descrisa o faza haioasa: in timpul revoltei legionare contra lui Antonescu, o satra de tigani au intrat intr-un magazin prin fereastra urland: "hai la ribiliune, hai la ribiliune".
Acum, treaba suna cam asa:
1. "Hai la vaccinare, ca murim cu totii!"
2. "Sa nu va vaccinati, ca muriti!"

Drept urmare...

Sunt convins ca nici gripa nu este atat de periculoasa cum se spune, cum nici efectele vaccinului nu sunt, in caz contrar ar fi trebuit ca sa asistam la inmormantari in masa pana acum.

Personal, ma bazez pe sistemul meu imunitar pt ca mi-e lene sa stau la coada sa fac acel vaccin. Plus ca am un simt al umorului prea dezvoltat..

Edited by thevoid, 17 January 2010 - 13:57.


#273
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,364
  • Înscris: 14.06.2006
-mi-a spus mie cineva ca si mercurul din termometre e al dracului de periculos! Se acumuleaza! Sa nu folositi termometre cu mercur!
-sa nu cumva sa va faceti radiografii! radiatia aia e de fapt un izotop cu care guvernul va urmareste toata viata.In afara de asta, se stie ca radiatiile ucid.

#274
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View PostDecember, on 17th January 2010, 13:55, said:

-mi-a spus mie cineva ca si mercurul din termometre e al dracului de periculos! Se acumuleaza! Sa nu folositi termometre cu mercur!
-sa nu cumva sa va faceti radiografii! radiatia aia e de fapt un izotop cu care guvernul va urmareste toata viata.In afara de asta, se stie ca radiatiile ucid.

O sa razi, insa termometrele cu mercur au fost retrase dupa piata si inlocuite cu unele elecronice!

#275
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

View PostJudith, on 17th January 2010, 13:42, said:

N-am spus o clipa ca dupa opinia mea, vaccinul ar fi produs din celule canceroase.

A spus medicul meu de famile, o gospodina pe la 50 de ani. Argumentul ei a fost "Tu nu te uiti la TV?"
Singurul motiv pentru care nu o schimb este ca-i da neveste-mi retete compensate si concedii medicale.
Ea fiind bugetara traieste cu asa ceva, eu lucrand la privat merg la servici si o parte din concediu.

Exista insa site-uri cu caracter religios care raspandesc aceste zvonuri. De acolo isi iau banii. Lumea le viziteaza, citeaza si fac rating.

In tot cazul daca s-au hotarat guvernele lumii sa ne ucida in masa gasesc ei si alte cai. Eu am citit undeva ca au hotarat sa injecteze celule canceroase in iaurturi. Se stie ca iaurtul este un bun mediu de cultura (datorita fermentatiei) si acolo celulele canceroase se dezvolta mai rapid.

L-ati vazut pe Dl. Cercel, Boc sau Base cumparand iaurt de la supermarket?

#276
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
De cate ori a incercat sa se apropie vreo raceala de mine seara i-am administrat o cana de vin fiert  si au fugit de fiecare data. Cu gripa aceasta ma bate gandul sa ma vaccinez, fum fara foc nu am prea vazut. Daca, Doamne fereste, mor fie si 1000 de oameni in Romania de porcina si dupa se gaseste un ziarist sa scrie ca avem Cantacuzino si puteam sa ii salvam pe aia 1000 daca fabricam vaccinul o tara intreaga o sa sara in sus ca nu s-a facut nimic. Acum ca il avem se gasesc altii cu conspiratii si alte nebuneli. Atat timp cat nu este nimeni obligat sa il faca cine zice ceva de conspiratie e dus cu pluta si ar trebui sa se caute la psihiatru.

#277
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
nu m`am vaccinat
am avut o gripa de 3 zile saptamana asta, cu toate caracteristicile, mai putin febra
inca mai fac umbra pamantului
nu ma vaccinez

Edited by Cutzu, 17 January 2010 - 14:06.


#278
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

View PostCutzu, on 17th January 2010, 14:05, said:

nu m`am vaccinat
am avut o gripa de 3 zile saptamana asta, cu toate caracteristicile, mai putin febra
inca mai fac umbra pamantului
nu ma vaccinez


Aia nu a fost gripa dragule. A fost o raceala.

#279
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostCatalin__Ro, on 17th January 2010, 14:10, said:

Aia nu a fost gripa dragule. A fost o raceala.
si tu in ce calitate vorbesti in afara de user softpedia?

#280
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pentru că are dreptate! Oamenii în general nu fac diferența între o gripă adevărată și o banală răceală/guturai!
Există aici un tabel, poate vă mai luminați! http://www.topsanata...ripa-20189.html

#281
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postripper, on 17th January 2010, 14:17, said:

Pentru că are dreptate! Oamenii în general nu fac diferența între o gripă adevărată și o banală răceală/guturai!
Există aici un tabel, poate vă mai luminați! http://www.topsanata...ripa-20189.html
bine ripper m`ai luminat
daca o raceala banala inseamna sa nu poti ridica ceva, de fiecare data cand te pui in pat sa il simti rece, adica frisoane la greu
dureri la articulatii, muschi
inseamna ca eu  nu stiu ce vorbesc

Edited by Cutzu, 17 January 2010 - 14:20.


#282
laiq97

laiq97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2010
Buna...in legatura cu vaccinul am auzit ca inca nu este testat...eu mai astept a vad ce se va intampla mai departe...

#283
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

View Postlaiq97, on 17th January 2010, 14:24, said:

Buna...in legatura cu vaccinul am auzit ca inca nu este testat...eu mai astept a vad ce se va intampla mai departe...

Il injecteaza oamenilor netestat .... CRIMINALII!!!!
In plus e facut pe celule canceroase pentru multiplicare rapida .... CRIMINALII!!!!
Au inventat un cancer contagios ..... CRIMINALII!!!!

GUVERNELE LUMII AU COALIZAT IMPOTRIVA NOASTRA ... CRIMINALII!!!!

Cred ca extraterestrii si-au bagat coada....

#284
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View PostCatalin__Ro, on 17th January 2010, 13:38, said:

Murea omul de o simpla amigdalita dar acum a fost inventata penicilina si nu mai murim.
amigdalita se face, de obicei, din cauza bacteriilor
intreb si eu, de ce au aparuti derivati de penicilina? la rata de inmultire a bacteriilor pe ora ori nu cumva capata uneori si ele imunitate? :)
amigdalita se poate face si din cauze virale, parazitare si fungice
mai intreb, sarmanii de mananca direct din tomberoane cum dracu' de rezista multi ani pe strazi in conditii foarte grele fara vaccinuri si bani de pastile?
la fel mai intreb, cum a fost posibil ca in lumea asta timp de zeci de mii de ani sa traiasca atatea vietuitoare fara vaccinuri, pastile, chirurgie, radiografii si toate alea?

nu neg ca medicina poate avea o valoare pozitiva dar are in aceeasi masura una negativa :)
totul se reduce la egoismul uman si la o dorinta, deja dusa la extrem in multe cazuri, de nemurire.
si narcis s-a iubit mult si s-a inecat cu propria-i imagine.

#285
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

View PostUrsul_Polar, on 17th January 2010, 14:41, said:

nu neg ca medicina poate avea o valoare pozitiva dar are in aceeasi masura una negativa :)
totul se reduce la egoismul uman si la o dorinta, deja dusa la extrem in multe cazuri, de nemurire.
si narcis s-a iubit mult si s-a inecat cu propria-i imagine.

Iti inteleg motivatia filozofico-religioasa.
Pot intelege, asa cum spui, ca oamenii traiesc deja prea mult.

Totusi medicina a facut posibil ca acum sa nu mai moara 9 din 10 de tifos in nu stiu ce sat.
Si cei care papa din tomberoane au fost vaccinati.

Speranta de viata a crescut si va creste dar nu este totusi ciudat ca oamenii sunt incurajati sa nu se vaccineze tocmai pentru ca le e frica de moarte?

Am citit undeva ca guvernele lumii au decis sa omoare in masa oamenii prin vaccin iar cei ce sunt mai rezistenti vor fi controlati prin nanocipuri.

Deci vor sa ne omoare sau sa ne controleze prin nanocipuri?

Daca ne este asa frica de contro de ce tginem 1-2 telefoane mobile dupa noi? De ce pierdem ore intregi in fata computerelor?
Hai sa refuzam tehnologia ca in anii 50 si sa mergem sa traim in corturi.

#286
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View PostCatalin__Ro, on 17th January 2010, 15:59, said:

Iti inteleg motivatia filozofico-religioasa.
Pot intelege, asa cum spui, ca oamenii traiesc deja prea mult.

Totusi medicina a facut posibil ca acum sa nu mai moara 9 din 10 de tifos in nu stiu ce sat.
Si cei care papa din tomberoane au fost vaccinati.

Speranta de viata a crescut si va creste dar nu este totusi ciudat ca oamenii sunt incurajati sa nu se vaccineze tocmai pentru ca le e frica de moarte?

Am citit undeva ca guvernele lumii au decis sa omoare in masa oamenii prin vaccin iar cei ce sunt mai rezistenti vor fi controlati prin nanocipuri.

Deci vor sa ne omoare sau sa ne controleze prin nanocipuri?

Daca ne este asa frica de contro de ce tginem 1-2 telefoane mobile dupa noi? De ce pierdem ore intregi in fata computerelor?
Hai sa refuzam tehnologia ca in anii 50 si sa mergem sa traim in corturi.
ai priceput gresit ceea ce am spus, cat despre tente religioase sa nu le mai cauti in spusele mele ca nu e cazul.
iti spun  sincer ca nu ma intereseaza de faptul ca medicina a reusit sa salveze 9 din 10 oameni, la fel cum nu ma intereseaza ca se poate sa fiu cel care "n-are norocul" de a se numara printre cei 9.
la fel de sincer iti spun ca nu ma panichez daca stau cu fundul pe o grenada da' nici tolomac nu's sa nu verific cuiul ei inainte.

eu ce am vrut sa subliniez, in tot ceea ce am spus acolo, se reduce in termenii exagerarii, a unei griji obsesive. daca e sa acceptam ca evolutionismul exista si ca este baza pentru toate formele de viata, prin ceea ce facem ajutam la constructia a forme noi de viata in timp ce noi ramanem la fel :)
o dezvoltare fortata a unui sistem pe anumite segmente poate duce la un colaps in punctele slabe.
ok, inteleg sa te agiti pentru viata ta cand e vorba de apendice, peritonita, infract si alte tampenii care tin in mod direct de tine dar controlarea unor factori ce sunt externi fiintei  poate avea repercusiuni pe termen lung.
se vorbea de atentia si grija fata de cei dragi si ce prostie mare se face prin a alege contrariul vaccinului, ok, foarte frumos.
vin si eu si intreb dupa tiparu' omului redus in gandire (ca am ramas pe la anu' 1400), ce lasam mostenire urmasilor, urmasilor nostri?
virusi si bacterii rezistente la tratament? cine-i oracol sa stie ce anume "va deveni"?

natura, cel putin pana acum, din ceea ce asimilam ca fiind cunoscut si adevarat, a dovedit ca stie sa se descurce si stie sa-si pastreze un echilibru in evolutie.
noi, de ceva vreme, am dovedit ca stim sa producem mari dezechilibre si sa ne consideram nepretuiti si de neinlocuit.

prin urmare, sa fie mai fericiti cei ce se grijesc de binele celor dragi cunoscuti si sa fiu eu ala prost care se grijeste de binele ipotetic al celor necunoscuti.
inca mai consider ca viata nu-i o datorie obtinuta dintr-un dat, ci un dar pe care il pretuiesti (prin a fi) sau il transformi intr-un bun (prin a-l transforma in drept).

PS: nu sufar de teorii conspirationiste si nu ma pasioneaza ce fac mecanismele de oranduire.

Edited by Ursul_Polar, 17 January 2010 - 16:39.


#287
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

View PostUrsul_Polar, on 17th January 2010, 16:35, said:

vin si eu si intreb dupa tiparu' omului redus in gandire (ca am ramas pe la anu' 1400), ce lasam mostenire urmasilor, urmasilor nostri?
virusi si bacterii rezistente la tratament? cine-i oracol sa stie ce anume "va deveni"?

Asta e drumul omenirii...vacciunuri, case, computere, masini ....
Daca ar fi sa incepem sa ne schimbam, o putem face, dar nu stiu daca vaccinul e primul la care trebuie sa renuntam...
Propun , spre exemplu, alegerea bicicletei in locul masinii, daca tot vorbim de urmasi...

Edited by Catalin__Ro, 17 January 2010 - 16:47.


#288
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View PostCatalin__Ro, on 17th January 2010, 16:42, said:

Asta e drumul omenirii... nune putem intoarce acum....
exact ce am spus mai sus...
suntem mult prea pretiosi, nu?
adica, ce naiba? aia nu exista inca, ce ne intereseaza pe noi? sa se descurce ei atunci, noi ne-am facut datoria.
mi se pare absolut corect si just pe cat de corecta si justa mi se pare dorinta de a "duce numele mai departe".

noh... cum ziceam, io unu ma stiu ca's prost. si daca oi gandi gresit... paguba pentru lumea asta e insesizabila.
reiterez argumentul ce l-am ofeirt in primul post pe topicul asta
am un sistem imunitar si il voi lasa sa-si faca treaba. daca experienta va dovedi ca nu face fata, din punctul meu de vedere, e clar ca nu am de ce sa fac umbra pamantului.
bine, ce-i drept si acu' e posibil sa fac umbra pamantului aiurea, dar tot complotul universului de a ma nimici nu da roade, inca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate