Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 

Umflatura la picior

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
Am si eu o "mica" problema,acum vre-o luna jumate-doua m-am lovit la picior, mai bine zis la laba piciorului stang in marginea patului in timp ce dormeam,m-am intors  de pe o parte pe alta si am dat destul de tare cu laba piciorului,pe tendoane de marginea de lemn a patului,a urmat o durere destul de urata si mi s-a umflat piciorul putin,vre-o 2 zile m-a durut ,am tratat cu niste gheata iar zona s-a dezumflat si treptat a scazut si durerea,acum vad ca nu prea ma mai doare decat atunci cand fac efort fizic(alergare)si atunci nu doare prea tare decat foarte putin dar vad ca totusi a ramas o umflatura acolo pe tendon,e ca un ganglion ,o umflatura cat o boaba de fasole ,umflatura este TARE la atingere,se vede putin si cu ochiul liber si se simte la atingere dar nu ma doare,initial in prima saptamana dupa lovire cand a trecut si durerea am crezut ca va disparea ea singura dar se pare ca m-am inselat,ce ar trebui sa fac sa dispara acea umflatura ?exista tratamente sau trebuie consultat neeaparat un medic ? daca poate cineva sa raspunda ,multumesc :)

Edited by A_shot_of_JB, 05 January 2010 - 00:25.


#2
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
un mic hematom se pare,nu dauneaza cu nimic cred
tratamente:operatie

Edited by Mig VWFan, 05 January 2010 - 10:13.
nu mai citati integral postul anterior


#3
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008

View Postbilibistrocizel, on 5th January 2010, 00:10, said:

un mic hematom se pare,nu dauneaza cu nimic cred
tratamente:operatie

din cate stiu

Quote

Pentru traumatismul oaselor, al periostului sau la insertia tendoanelor pe oase: Ruta
graveolens în dilutia a 6-a G. In caz de fractura este profitabila asocierea cu Simphitum
officinale dilutia a 6-a C, care favorizeaza formarea calusului.

http://www.medicina-...-homeopatia.pdf

ma gandesc ca am un traumatism usor care merge tratat cu medicamente hemopatice(din cate stiu destul de ieftine) vreau sa stiu daca aceasta este soultia,masa de operatie nici nu ma gandesc  :confuzzled:

View Postbilibistrocizel, on 5th January 2010, 00:10, said:

un mic hematom se pare,nu dauneaza cu nimic cred
tratamente:operatie

am modificat si in postul initial,umflatura este tare la atingere nu moale,parca hematom-urile erau moi nu ? sau ma insel ?

Edited by A_shot_of_JB, 05 January 2010 - 00:15.


#4
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
il poti lasa acolo,daca nu te doare la atingere

Edited by Mig VWFan, 05 January 2010 - 10:14.


#5
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
nu ma doare la atingere,dar ma incomodeaza putin dupa ce fac efort fizic,mai ales la alergare,la alergare de viteza si mai ales la mers dupa o perioada de cateva ore cand flexez laba piciorului la mers si atunci dupa efort cand il ating ma doare putin,nu e durere insuportabila,e mai degraba enervanta dar nu vreau sa o las asa.

Edited by Mig VWFan, 05 January 2010 - 10:14.


#6
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
mergi neaparat la doctor sa iti faca o radiografie, cunosc un caz care a degenerat in cancer de la o asemenea prostie (nu vreau sa te speriu dar se poate intampla) a durut-o pe tipa vreo 6 luni picioru tot asa numai cand facea efort si a mers la doctor a aflat ca avea ceva tumoare si dupa aia ca avea cancer, oricum in cazul tau nu este asta, mergi neaparat la doctor si incearca sa iei ArtroStop+ (chiar daca este pentru reumatism ajuta mult si la celelalte) si sa te faci cu BenGay (un unguent, intreaba la farmacie daca nu stii) pe acea umflatura


spor :peacefingers:

#7
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
ma gandesc ca tipei i-a aparut din senin umflatura daca era tumoare,mie mi-a aparut dupa o lovitura in marginea patului :lol:

Edited by Mig VWFan, 05 January 2010 - 10:15.
Nu mai citati integral postul anterior


#8
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostA_shot_of_JB, on 5th January 2010, 00:24, said:

nu ma doare la atingere,dar ma incomodeaza putin dupa ce fac efort fizic,mai ales la alergare,la alergare de viteza si mai ales la mers dupa o perioada de cateva ore cand flexez laba piciorului la mers si atunci dupa efort cand il ating ma doare putin,nu e durere insuportabila,e mai degraba enervanta dar nu vreau sa o las asa.
in cazul asta o fuga la medic nu strica

#9
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
cred ca asa voi face dar vreau sa mai aud inca niste pareri poate a mai patit cineva in gen si nu a fost mare scofala  :confuzzled:
de la doctor nu as vrea sa aud : operatie  :deadtongue:

#10
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
doctorii cam asta o au in cap(chirurgii) :naughty:

Edited by Mig VWFan, 05 January 2010 - 10:15.


#11
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

View PostA_shot_of_JB, on 5th January 2010, 00:30, said:

ma gandesc ca tipei i-a aparut din senin umflatura daca era tumoare,mie mi-a aparut dupa o lovitura in marginea patului :lol:


bai asta juca volei si so lovit de fileu forte tare si dupa o sapt o inceput sa i se umfle oricum, mergi totusi la doctor vezi daca iti trebuie operatie ca doara daca iti trebuie si nu vrei sa faci nu te obliga nimeni sa o faci :lol:



spor :peacefingers:

#12
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View PostA_shot_of_JB, on 5th January 2010, 00:04, said:

Am si eu o "mica" problema,
Nu am inteles exact care e zona "tendonului" unde te-ai lovit si a aparut galma.

#13
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008

View PostMig VWFan, on 5th January 2010, 10:18, said:

Nu am inteles exact care e zona "tendonului" unde te-ai lovit si a aparut galma.

uite ti-am pus o poza, nu sunt picioarele mele,am luat-o de pe net ca sa iti arat zona unde ar veni :)

nu este o galma,ca nu se misca nici in stanga nici in dreapta e o umflatura tare pe marginea tendonului sau os ce e pe acolo...

Attached Files

  • Attached File  AAA.JPG   20.88K   27 downloads


#14
valentin_micu

valentin_micu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.11.2009
Buna ziua,
Am o problema similara, recenta. Imi puteti spune cum au evoluat lucrurile, va rog? Ce rezolvare ati gasit acestei probleme?
Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate