Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

TV LCD VS MONITOR LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
eureka

eureka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2006
Salut, m-am documentat pe net legat de cele 2 aspecte TV LCD VS MONITOR LCD
pentru c ma intereseaza sa imi schimb monitorul meu de 19'' samsung cu ceva mai mare.
am neoie pentru internet, programare,msn si winfast, eventual corecturi la  un psd (nu partid'u). Vreau un full hd. Ideea e ca preturile TV lcd rivalizeaza cu monitoare lcd singura diferenta fiind marimea.
Poate stie careva care e faza cu  ele si daca la un televizor lcd full hd 1080P scrisul se vede ok .
in gand am 32,37 inch pentru un tv bugetul e max 20-28 milioanAm citit cate ceva pe ned despre dar numa postari din 200--227 am gasit, si stiu ca  noile technologi is  mai bune si linia dintre monitor si tv cd e foarte subtire.Poate  ma lamureste si pe mine cineva.
MULTUMESC :thumbup:

#2
Osiris1394

Osiris1394

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.02.2007
Te sfatuiesc sa iti iei un monitor, avand in vedere ce ai enumerat. Un tv lcd cu diagonala mare nu ar fi indicat pentru ce vrei tu, ar fi obositor pentru ochi. Si eu am oscilat intre cele doua si in final (dupa ce m-am documentat serios pe forumuri straine si am citit reviews-uri) mi-am luat de Craciun un Benq G2420, full hd, contrast dinamic 40.000:1, diagonala de 24" (60 cm). Sunt foarte incantat de calitatile monitorului, trebuie sa iti zic ca unele firme,  gen Samsung, Sony inca traiesc pe seama renumelui si isi permit sa puna preturi indecente. :D Asa ca Benq, cel considerat de unii in liga a doua alaturi de Philips si LG, se comporta exemplar pana acum. Am ramas impresionat de calitatea imaginilor cand rulez filme in hd.

Depinde si in ce camera vrei sa pui monitorul/tv lcd-ul, Pentru camera mea (mai mica) e suficient monitorul. Am si renuntat deocamdata sa imi iau tv lcd. :D In concluzie, eu te-as sfatui sa iti iei un monitor decent si nu neaparat unul de top, diferentele nu sunt prea mari. Asta daca tii la banii tai. :D Daca vrei sa te lauzi in stanga si-n dreapta cu ce ai, ia-ti Samsungul. Btw, e facut in Romania, nu ca asta ar fi un neajuns. Poate doar pentru ca unii spun ca ar cam ajunge la service-uri in ultima vreme? :D

Edited by Osiris1394, 03 January 2010 - 22:02.


#3
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Depinde de dimensiunea camerei, un TV mai mic de 32 de inch nu are rezolutie full HD, asadar, cel mai mic TV LCD cu rezolutie full HD are 32 de inch. Pe de alta parte, un TV LCD are un panel IPS cu mult superior Benq-ului mentionat anterior. Iti recomand sa faci un test cu un laptop in magazin sa vezi cum este legat la un televizor LCD. La 28 de milioane gasesti Sharp Aquos LED TV, daca vrei chiar ceva de ultima ora.

#4
adymihalcea

adymihalcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 09.01.2004
Am si eu o intrebare oarecum ontopic:
Intre un monitor full HD care are si tunner TV si un televizor full hd care are si intrare de monitor, presupunand ca ar avea aceleasi diagonale exista tehnologic vorbind vreo diferenta?
Sau sunt acelasi lucru de fapt si le vand ei ca monitor sau televizor in functie de destinatia pentru care e utilizat cu precadere?
Din ce am vazut sunt vandute ca monitoare (cu tunner TV) cele cu diagonala pana in 24 inchi, iar de la 26 sunt vandute ca televizoare care au si intrare pentru calculator.
Senzatia mea e ca de fapt sunt acelasi lucru.

#5
eureka

eureka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2006

View Postadymihalcea, on 5th January 2010, 17:57, said:

Am si eu o intrebare oarecum ontopic:
Intre un monitor full HD care are si tunner TV si un televizor full hd care are si intrare de monitor, presupunand ca ar avea aceleasi diagonale exista tehnologic vorbind vreo diferenta?
Sau sunt acelasi lucru de fapt si le vand ei ca monitor sau televizor in functie de destinatia pentru care e utilizat cu precadere?
Din ce am vazut sunt vandute ca monitoare (cu tunner TV) cele cu diagonala pana in 24 inchi, iar de la 26 sunt vandute ca televizoare care au si intrare pentru calculator.
Senzatia mea e ca de fapt sunt acelasi lucru.
M-am documentat si eu cat am putut, desi multe din discutii sunt foarte vechi pe cand technologia a fost cam in spate, si treaba dupa parerea mea e cam asa:
la un full hd 1080P (full hd) nu ar trebui sa fie o problema, cat asemanarea cu monitor si tunetv cu  lcd tv is cam in ceata stiu  ca un monitor cu tuner tv poate avea 1920 x 1200 sau mai mare pe cand un LCD TV nu poate avea mai mult de 1080P plus ca e si problema  frecventei (hz).
momentan is in ceata. si vreau un 32-37 inch . poate ne mai ajuta persoane care au testat

#6
adymihalcea

adymihalcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 09.01.2004
1080p la LCD TV implica tot o rezolutie de 1920×1080 - vezi mai jos
de asemenea, si monitoarele au frecventa, la fel ca si televizioarele - stiu ca in general e undeva pe la 60 la monitoare.
so again, care sunt diferentele dintre ele (daca sunt)?
http://en.wikipedia.org/wiki/1080p

#7
madac1980

madac1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 21.08.2009

View Postadymihalcea, on 6th January 2010, 12:06, said:

1080p la LCD TV implica tot o rezolutie de 1920×1080 - vezi mai jos
de asemenea, si monitoarele au frecventa, la fel ca si televizioarele - stiu ca in general e undeva pe la 60 la monitoare.
so again, care sunt diferentele dintre ele (daca sunt)?
http://en.wikipedia.org/wiki/1080p

pai diferenta este data tocmai de modul de utilizare. panelul de TV este mai bun si mai scump (in 99% din cazuri) decat cel pentru monitoare. In timp ce monitoarele folosesc, in general, panel TN, televizoarele folosesc panel IPS/PVA care are gamut si unghi de vizibilitate mai bun. Monitoarele mizeaza mai mult pe viteza decat pe unghi deoarce modul uzual de utilizare este de aproape! Probabil ca un monitor farte scump este mult mai bun ca un TV foarte ieftin, dar cand e vorba de preturi apropiate fiecare solutie cu aplicatiile ei ;)

Edited by madac1980, 08 February 2010 - 02:14.


#8
xxgeoxx

xxgeoxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 22.07.2006
hello, am nevoie de ajutorul vostru... am si eu nevoie de un TV LCD, pe la max 1000Ron, si m-am orientat la Samsung P2370Hd; mentionez ca il voi folosi doar pt TV, pe analog+digital (am cablu r d s ...), ma intereseaza sa fie HD, si am inteles ca ar avea DVB-c si DVB-t...;
1.imi poate spune si mie cineva care este diferenta intre un monitor lcd cu tuner TV Hd, si un tv lcd Hd?? de ce TV Lcd sunt mai scumpe??
2. ce ma sfatuiti sa iau?este ac Samsung cea mai buna alegere rap calitate/pret ?
cu multumiri, astept orice sfat...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate