Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Despre Uși de Interior

- - - - -
  • Please log in to reply
1454 replies to this topic

#1405
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019
Aveti idee ce producatori mai au in oferta usi de 220cm inaltime dar care sa nu intre in categoria "pe comanda speciala"? Am observat ca Porta Doors au unele modele pe care le fabrica si la 220cm dar se asteapta foarte mult la orice comanda iar numarul de modele din care sa alegi e foarte mic. Merita mentionat si ca peretii au fie 22-23cm, fie 26-27cm grosime.

Usile din lemn masiv de tei rezista bine in timp? Intreb pentru ca se mai gasesc la preturi cat de cat accesibile si ma bate gandul sa ma indrept spre ceva de genul asta...

#1406
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Din lemn masiv de tei nu stiu ce pretentii ai la ele, rezista ca si cele de rasinoase, teiul fiind o esenta moale. oricum tot ce-i din lemn masiv se va deformain timp, lemnul este o fibra vie, ce se transforma (absoarbe umezeala si la uscare se deformeaza fata de forma initiala), dar se fac din tei in straturi (lemn stratificat) care au pret mai mare si nu se deformeaza, se comporta bine.

#1407
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
la 220 cred că sunt la hornbach și la cele din belarus...dacă mai există pe piața din europa :))))

#1408
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019
La Hornbach am vazut pe site ca au de 211cm dar nu de 220cm. O sa trec weekend-ul asta prin Balotesti sa vad ce au in magazin.

Referitor la usile masive din tei, nu stiu exact ce asteptari sa am. Ma intereseaza sa nu crape dupa 2-3-5 ani, sa isi pastreze culoarea, sa stea unde au fost montate, sa nu pocneasca la fiecare lipitura/imbinare, sa izoleze fonic decent...

#1409
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Stiti cumva pe unde se pot gasi usi cu pana la 56 de cm de toc/extensii (atat de gros e un perete). Am intrebat la hornbach dar ei nu stiu de asa ceva, si chiar am vazut o usa faina la ei dar aveau numai pana la 32cm. Anul trecut am luat o usa de la dedeman pt un perete asemanator dar mi se pare ca lasa de dorit putin si as prefera altceva.

#1410
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019

View Postadi0, on 10 august 2022 - 20:30, said:

La Hornbach am vazut pe site ca au de 211cm dar nu de 220cm. O sa trec weekend-ul asta prin Balotesti sa vad ce au in magazin.

Referitor la usile masive din tei, nu stiu exact ce asteptari sa am. Ma intereseaza sa nu crape dupa 2-3-5 ani, sa isi pastreze culoarea, sa stea unde au fost montate, sa nu pocneasca la fiecare lipitura/imbinare, sa izoleze fonic decent...

Mi-am propus sa aleg usile de interior in urmatoarele zile si au ramas urmatoarele variante:
  1. Porta Doors, colectia Vector. Se fac si la 220cm inaltime dar exista numai albe (sunt OK cu albul dar as fi vrut si sa aiba textura de lemn). Cu vopsea "premium" si miez din PAL perforat, pretul ar fi cam de 2000 lei pe usa.
  2. Usi celulare furniruite facute "pe comanda" la doua fabrici din Bucuresti. Aveti idee ce inseamna efectiv "usi celulare"? Vanzatorii au o gramada de vrajeala in ei si nu prea am incredere ca descriu realitatea, in conditiile in care le-am cerut niste sectiuni cu panoul usii dar mi-au spus ca nu au in magazin. Si usile astea se invart tot cam pe la 2000 lei Pentru usa plina din tei, baituita, se mai adauga vreo 700 lei iar pentru usa plina vopsita inca vreo 1500 lei. Exclus sa dau 2500+ pe o usa de interior.

Ce parere aveti? Ce varianta ar fi mai OK?

#1411
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Uși celulare=miez din carton.

#1412
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019

View Postfroome, on 26 septembrie 2022 - 21:58, said:

Uși celulare=miez din carton.

Da, si nu... Depinde de producator pare-se. Pana la urma, m-am hotarat asupra variantei 2 si astept sa vina la masuratori. Oricum, izolarea termica nu ma intereseaza la usile de interior, iar izolarea fonica a lemnului plin nu e chiar punctul lui forte.

#1413
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007

View Postadi0, on 27 septembrie 2022 - 09:50, said:

Da, si nu... Depinde de producator pare-se. Pana la urma, m-am hotarat asupra variantei 2 si astept sa vina la masuratori. Oricum, izolarea termica nu ma intereseaza la usile de interior, iar izolarea fonica a lemnului plin nu e chiar punctul lui forte.
asta cu izolarea fonică este un subiect sensibil. eu nu îi văd rostul dar nici nu facem nebunii cu zgomot când nu e cazul.

altfel pentru ce?

#1414
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019

View Postbobalex18, on 27 septembrie 2022 - 11:05, said:

altfel pentru ce?

Eu m-am saturat sa caut tot felul de pareri despre niste amarate de usi. Deci am ales ce consider ca ar fi mai in regula intre cele doua variante. Dar am constatat ca, mai nou, nu mai e nimic bun daca te apuci sa cauti informatii pe net...

#1415
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007

View Postadi0, on 27 septembrie 2022 - 13:15, said:



Eu m-am saturat sa caut tot felul de pareri despre niste amarate de usi. Deci am ales ce consider ca ar fi mai in regula intre cele doua variante. Dar am constatat ca, mai nou, nu mai e nimic bun daca te apuci sa cauti informatii pe net...

Stai sa citești review-uri de telefoane:))))

Eu am Hornbach și la 1 an sunt f mulțumit. Numai t lăsate, nu sunt pătate, nu sunt colorate. Deși nu sunt alb imaculat ci un alb unt, super perfecte. Iar la bani?! No comment

#1416
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

View Postadi0, on 27 septembrie 2022 - 13:15, said:



Eu m-am saturat sa caut tot felul de pareri despre niste amarate de usi. Deci am ales ce consider ca ar fi mai in regula intre cele doua variante. Dar am constatat ca, mai nou, nu mai e nimic bun daca te apuci sa cauti informatii pe net...

Tocmai, de aia prima dată cumperi și apoi cauți să vezi dacă ai făcut o alegere bună. Personal așa am făcut întotdeauna și niciodată nu m-am țepuit. :D
Dar e drept că mai am timp. :) ))))

#1417
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019
Posted Image

Comentariile voastre sunt incurajatoare.

#1418
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019

 adi0, on 23 septembrie 2022 - 21:16, said:

  2. Usi celulare furniruite facute "pe comanda" la doua fabrici din Bucuresti.

Ca fapt divers, am platit azi avansul pentru usi. Pana la urma, am platit putin in plus si am luat foaia de usa din PAL tubular - deci nu varianta celulara. cadrul de brad cu furnir de stejar aplicat. Sper sa fie OK - o sa aflu in noiembrie. Revin cu ceva pareri dupa montaj.

#1419
claudiarotar2011

claudiarotar2011

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.09.2018
A cumparat cineva usi de lemn masiv de la TuDoor? din Comanesti firma...din pacate nu sunt din judet si nu le pot vedea fizic de aceea intreb. Daca ati cumparat cat sunt de seriosi producatorii in a le livra la terme si cum se comporta usile ...??

#1420
Ami7777

Ami7777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.12.2013
As vrea sa știu opinii despre ușile glisante de sticla de la Modern Glass Art. Am observat ca sunt frumoase, deosebite chiar, foarte “prezente” pe xmag dar nu găsesc păreri despre ele nicaieri. Vreau sa folosesc usa între hol și living, acum e “open space”.
Mulțumiri oamenilor de pe Softpedia, mereu am găsit sfaturi bune citind aici.

#1421
Rhypo

Rhypo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.09.2008
Salutare, nu stiu sigur daca aici trebuie postat. Am o problema cu usa de la balcon, se inchide si se deschide foarte greu, tremura geamurile de pe balcon cand o inchid/deschid.

As vrea sa stiu daca se poate slabi acest mecanism de inchidere, sau ce pot sa ii fac sa nu se mai inchida asa greu.

Poze:

https://i.imgur.com/B6krii7.jpg - Partile din mijloc au un arc fiecare.

https://i.imgur.com/l6rJsqp.jpg

Mersi!

Edited by Rhypo, 09 November 2022 - 12:41.


#1422
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
Problema usi interior spre 2 camera fara caldura.Cele 2 camera nu sunt incalzite iar diferenta de temperatura in 2,3 saptamani a fost destul de mare,practic aproape temperatura de afara care a fost si cu - cateva zile iar in living 20 si ceva d grade.Se pare ca au inceput sa se deformeze putin usile.ele sunt usi din hdf.Am lasat temperatura sa se egalize dupa patanie si au revenit la normal,dar una dintre ele parca nu si-a revenit complect.Ceva sfaturi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate