Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...
 Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024
 Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri
 

IBM ThinkPad R52

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
De curand mi am cumparat un laptop ibm r 52 am intrat pe lenovo am download-at o gramada de drivere le am instalat si mi a gasit placa video intel INTEL 910GL/915G .La propierties - settings - advanced - adapteur imi spune ca e de 128 mb bun
Am instalat pinbal 3D si imi da o eroare : "Switching to the reference rasterizer, a software device that implements the entire Direct3D feature set, but runs very slowly." dupa ce dau OK cice: "Failed creating the Direct 3D device" si ce mai e ciudat ca imi arata 504RAM??? am mai instalat BUs driver si merge dar se misca foarte geru tinand cont ca procesoru e de 1.6 512Ram si video 128 dupa cum arata???
Exista vrun card reader pt laptop???

#2
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,945
  • Înscris: 26.05.2007
Citeste-i manualu' si descarca Everest ca sa aflii EXACT ce componente ai !
Uita-te in Device Manager daca sunt instalati driverii !

Edited by ChemTeacher, 02 January 2010 - 01:24.


#3
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
M am uitat in Device Manager toate componentele sunt instalate. Manual nu am ca nu a fost nou
Am mai incercat GTA SA si merge  a mai incercat si NFS Carbon si nu merge??

#4
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
De ce imi arata 504RAM ???????????

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
pe spatele laptopului ai o mica eticheta pe care scrie P/N adica part number.
Trebuie sa fie un cod de 7 caractere care e part numberul notebook-ului.
Intri aici pui product numberul acolo unde ti se cere si o sa ai descrierea hardware si toate driverele pentru el.

#6
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
am incercat serial number si nu merge pana la urma am rezolvat cu drivele dar tot nu inteleg de ce ini arata 504 RAM?????

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postkdyalex, on 4th January 2010, 21:20, said:

am incercat serial number si nu merge pana la urma am rezolvat cu drivele dar tot nu inteleg de ce ini arata 504 RAM?????
langa serial number ai si product numberul.
Fa o poza daca vrei si te lamuresc.

CE placa video ai? DAca ai una care ia dinamic din RAM, integrata, atunci asta e motivul.

#8
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
in bios imi arata 512 dar in my computer imi arasta 504 la propietati la placa video imi zice ca e de 128 calculele mele 512-128 nu e 504????
Placa video se numeste ( din EVEREST am luat denumirea ) : Mobile Interl® 915GM/GMS, 910GML Express Chipset Family (128)

Attached Files



#9
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,576
  • Înscris: 17.09.2005
Acest laptop nu are placa video dedicata.
Chipset-ul poate gestiona maxim 128MB ca memorie video.
Acesti 128MB se iau din RAM-ul de lucru al sistemului.
In cazul tau ai un RAM de 512MB.
Si se iau 8 MB de ram pentru video.
Raminind pentru sistem 504MB.
Aceasta memorie se aloca dinamic,adica atunci cind este necesar se pot lua mai multi MB decit cei 8
dar nu mai mult de 128.
In cazul in care se aloca 128MB ca memorie video pentru restul sistemului ramin doar 384MB.

#10
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
O inrebare?As vrea sa achizitionez un laptop mini dar am inteles ca acelea nu au incorporate unitate optica.Care ar fi cea mai ieftina solutie ca sa pot sa i pun o unitate optica?
un dvd rom extern costa 100lei secand.Un dvd rom intern pt laptop costa 20-30lei tot secand nu as putea sa l conectez cumva la un laptop mic cu un rack ce ????

#11
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

View Postkdyalex, on 6th January 2010, 21:28, said:

O inrebare?As vrea sa achizitionez un laptop mini dar am inteles ca acelea nu au incorporate unitate optica.Care ar fi cea mai ieftina solutie ca sa pot sa i pun o unitate optica?
un dvd rom extern costa 100lei secand.Un dvd rom intern pt laptop costa 20-30lei tot secand nu as putea sa l conectez cumva la un laptop mic cu un rack ce ????
Nu ai de ce sa ii pui unitate optica.
Windowsul il poti instala foarte usor de pe stick.
Gasesti aici amanunte:
http://www.youtube.c...windows xp from

#12
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Vezi ca ti se vede product keyul OS-ului in poza de mai sus. Te sfatuiesc sa o stergi cat mai repede cu putinta

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
nu ai cum sa folosesti product key-ul respectiv cu alt kit in afara de cel de la Lenovo.
Plus ca daca notebook-ul a fost cumparat SH, licenta nu mai e valabila. Read you EULA, pentru licente OEM that is....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate