Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Despre tarii și alte plăceri....distilate.

  • Please log in to reply
799 replies to this topic

Poll: Ce e mai bun ? (360 member(s) have cast votes)

VODkA, Whisky

  1. VODkA (112 votes [30.85%])

    Percentage of vote: 30.85%

  2. Whisky (197 votes [54.27%])

    Percentage of vote: 54.27%

  3. Cognac (19 votes [5.23%])

    Percentage of vote: 5.23%

  4. Armagnac (2 votes [0.55%])

    Percentage of vote: 0.55%

  5. Rom (10 votes [2.75%])

    Percentage of vote: 2.75%

  6. Altele (4 votes [1.10%])

    Percentage of vote: 1.10%

  7. Niciuna de mai sus (1 votes [0.28%])

    Percentage of vote: 0.28%

  8. Oricare, in funcție de context și situație. (18 votes [4.96%])

    Percentage of vote: 4.96%

Vote Guests cannot vote

#181
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
Prefer vodka, whisky are un gust greu ca si romul. Dar nu-mi place Absolut, Finlandia merge. Stalinkaya, Belonskya sunt cam brute dar mult mai bune. Foarte bune erau vodcile Kalashnikov si *roff. Absolut are gust metilat seamana cu Polarul. Cele mai bune sunt Chopin si Atheneu.
La Whisky Teachers e peste Ballantines. Whisky dintre toate bauturile acoolice e mult mai uniforma la calitate cand variaza pretul.

#182
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016
Si la mine ar fi pe primul loc whiskey. Am luat un Jameson si l-am si desfacut. Mi-a placut, parca e altceva fata de JB, Jack, Teacher's, Ballantines. Mi se pare mai rafinat. Am zis ca o sa incerc la urmatoarea tura un Bushmills si chiar Tullamore Dew. Chiar, ce parere aveti de ultimele 2 ?
De asemenea, am luat si o sticla de Russian Standard pe care inca nu am apucat sa o desfac. Si ma felicit de alegerea facuta. Am citit numai de bine de marca asta. De abia astept sa o desfac. Mi-a msi facut cu ochiul si o vodka poloneza - Wyborowa, buna rau la pret. Pareri ?

Edited by Magicwisewolf, 05 October 2017 - 23:14.


#183
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016
Revin cu pareri si despre vodka Russian Standard. Isi merita banii si renumele. E altceva fata de celelalte, e fina, e catifelata, nu ramane miros nasol si gustul de dupa nu e unul de spirt cum ramane dupa altele. Pe mine m-a cucerit. Voi mai incerca si Wyborowa, am auzit de bine si despre aceasta. O sa cumpar si o STOLICHNAYA, sa vad cum e. Am vazut ca e bine cotata si la pret f bun.
Ce stiti de Tazovsky, in afara de faptul ca e facuta in Rusia ? Pareri ?

#184
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
Wyborowa si Stolichnaya dupa parerea mea sunt mult sub Russian Standard.

Russian Standard e cam standardul la o vodka, nu ar trebui coborat sub standard:) un pic peste e Russian Standard Platinum. Daca vrei ceva premium mergi pe o Beluga si ai rezolvat problema.



P.s. de Tazovsky nu am auzit...

Edited by ionutzitaly, 18 October 2017 - 21:42.


#185
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

View Postionutzitaly, on 18 octombrie 2017 - 21:42, said:

Wyborowa si Stolichnaya dupa parerea mea sunt mult sub Russian Standard.

Russian Standard e cam standardul la o vodka, nu ar trebui coborat sub standard:) un pic peste e Russian Standard Platinum. Daca vrei ceva premium mergi pe o Beluga si ai rezolvat problema.

P.s. de Tazovsky nu am auzit...
Ms de confirmare cu Russian Standard. Chiar mi s-a parut buna, baubila, fina, neputuroasa...stiti la ce ma refer.
Beluga e un pic cam scumpa, nu e de toata ziua, e mai de ocazie, asa...Voi tine cont.
Tazovsky mi-a recomandat-o un prieten care a incercat destul de multe sortimente in ultimii ani si i-a placut. A zis ca e buna.
Uite aici mai multe detalii : https://www.finestore.ro/tazovsky-1l

#186
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Pentru cei interesati, vodka Beluga (700ml) la Kaufland (M Bravu) - 169 lei.

#187
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Vreau sa iau un Glenmorangie si am gasit Quinta Ruban, Lasanta si Nectar d'Or. Care din cele 3 e mai aromat si usor de baut?

#188
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Aromate sunt toate cele trei, depinde care iti place mai mult. Trebuie sa le incerci, pentru ca numai tu poti sa alegi, dupa gustul tau.
Cel mai usor de baut e insa Original.

#189
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Am intrat pe site-ul unui magazin de la mine din oras si am vazut ca au Glenmorangie editiile Sherry, Port, Madeira, Burgundy Wood Finish. Din pacate erau doar listate, dar nu mai sunt pe stoc... Din ce am ciyit, cele actuale, Lasanta, Quinta Ruban si Nectarul ar fi ceva reinterpretare a celor Wood Finish.

Pana la urma cred ca o sa iau Nectar fiindca are si cutia aceea mai fancy, iar in lunile care urmeaza le voi lua si pe celelalte doua din serie.


#190
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Neica
Nu te lua dupa cutie, ca nu cutia o bei. Bei ce e-n sticla, nu cartonul.

Daca vrei s-o iei pragmatic, ia-l pe cel mai ieftin si vezi daca-ti place. Daca da, incearca-l pe urmatorul. Si tot asa, pana cand ti se pare ca ce iei nu prea mai face banii.

#191
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Am reusit azi sa ajung intr-un magazin de bauturi si acolo selectie foarte slaba fata de ce au pe site. Voiam sa iau Nectar d'Or sau Glenfiddich XX, dar de la Glenmorangie doar Quinta Ruban si Original, iar Glenfiddich numai 12 YO si 15 YO Solera pe care il detin deja... foarte saraca oferta, dezamagire maxima.

Intr-un final am plecat cu Original. Incep de la cel mai low, cum ar fi normal Posted Image

Edited by DarkEnemy, 03 July 2018 - 19:53.


#192
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostDarkEnemy, on 03 iulie 2018 - 19:52, said:

Am reusit azi sa ajung intr-un magazin de bauturi si acolo selectie foarte slaba fata de ce au pe site. Voiam sa iau Nectar d'Or sau Glenfiddich XX, dar de la Glenmorangie doar Quinta Ruban si Original, iar Glenfiddich numai 12 YO si 15 YO Solera pe care il detin deja... foarte saraca oferta, dezamagire maxima.

Intr-un final am plecat cu Original. Incep de la cel mai low, cum ar fi normal Posted Image
E, totusi daca low e Glenmorangie e ok. Incepem de la un nivel bun.
Original nu mi-a facut o impresie deosebita. E usurel, fara complexitate si personalitate, cam dulceag pentru gustul meu.
Din gama apropiata de pret as vota pentru Aberlour 10 ani(fin, fructat)Glenlivet 12 ani si Glenfiddich 12/15(imi pare cel mai complet din gama lui de pret).
Iar pentru ceva mai "dur" as recomanda Laphroaig sau Ardbeg(ceva mai scump). Cam toate afumate, e adevarat, trebuie sa-ti placa genul.
Merge si un Talisker 10 ani(complex, intens, misto) sau Glenlivet 12 ani(un pic afumat).
Daca vrei dulce si jucaus, Highland Park 10 ani.
Iar pentru arogante: Ardmore, Macallan sau Lagavulin.

Edited by nniki, 03 July 2018 - 22:13.


#193
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Am vazut Macallan 10 YO Fine Oak, cel in cutie alba, la 212 lei. Pret bun. Trebuia sa il fi luat. Merg maine din nou la magazin :D

L-ati incercat?

#194
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostDarkEnemy, on 03 iulie 2018 - 22:47, said:

Am vazut Macallan 10 YO Fine Oak, cel in cutie alba, la 212 lei. Pret bun. Trebuia sa il fi luat. Merg maine din nou la magazin Posted Image

L-ati incercat?
Pret normal, cam ala e pretul lui. Eu l-am luat acum vreo 2 ani cu 42 euro din duty-free.
E un whisky destul de soft, nu are complexitate sau corpolenta. Are un parfum de cirese, normal datorita triplei maturari in butoaie de cherry oak.
Finalul imi place, e ceva usor dulceag pe fundal, dar cu o aroma de lemn ce iese in fata.
E bun, zic sa-l iei.

#195
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Pe net am vazut ca e la 3 boabe, iar asta in cutie alba, pare a fi scos si la licitatii, ca e first release, mai vintage asa.

Observ pe whiskyexchange recenzii la sticla actuala, cea cu cutie albastru-argintiu si pe care scrie Triple Cask Matured, de prin 2008-2009, asadar versiunea cu cutia alba ar trebui sa fie mai veche de atat.

E ca vinul? Daca sta mai mult "uitat" e mai bun sau nu neaparat?:)


#196
popescualex119

popescualex119

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.09.2017
Eu unul nu ma omor cu vodka, de multe ori cind am avut de ales eu am preferat un jack, parca se duce mai bine pe git, parca e mai dulceag si nu se duce bautura cu git cu tot. Insa am avut citeva experiente placute atunci cind am baut la mare o vodka cu suc de rosii, chiar mi-a placut si culmea, parca nu a fost asa de tare incit sa se duca cu git cu tot. Acum citeva zile am fost la o seara tare, spectacol rock, motociclisti la greu si acolo erau niste tipe care dadeau gratis in niste paharele de plastic mici diferite tipuri de vodka. Am luat si eu daca mi-au dat.. Ei acea vodka mi-a placut. Nu stiu daca a fost buna datorita fetitelor, lol sau chiar era ok. Daca ati fost careva pe acolo si ati baut poate imi spune-ti si mie ce vodka a fost? O zi buna tuturor!

#197
Bayley

Bayley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 09.08.2019
V33

#198
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postkmailand, on 14 februarie 2014 - 16:13, said:

In general whisky-ul nu se bea sec

Whisky-ul de 40 de grade poate fi baut sec fara nicio problema, pentru ca aia e taria optima, cumva. Apa se pune foarte putina si doar la tarii mai mari, gen 45-48 de grade, ajuta si la evidentierea aromei. Gheata eu personal nu pun pentru ca mi se pare ca afecteaza aroma si nu in bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate