Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Despre tarii și alte plăceri....distilate.

  • Please log in to reply
799 replies to this topic

Poll: Ce e mai bun ? (360 member(s) have cast votes)

VODkA, Whisky

  1. VODkA (112 votes [30.85%])

    Percentage of vote: 30.85%

  2. Whisky (197 votes [54.27%])

    Percentage of vote: 54.27%

  3. Cognac (19 votes [5.23%])

    Percentage of vote: 5.23%

  4. Armagnac (2 votes [0.55%])

    Percentage of vote: 0.55%

  5. Rom (10 votes [2.75%])

    Percentage of vote: 2.75%

  6. Altele (4 votes [1.10%])

    Percentage of vote: 1.10%

  7. Niciuna de mai sus (1 votes [0.28%])

    Percentage of vote: 0.28%

  8. Oricare, in funcție de context și situație. (18 votes [4.96%])

    Percentage of vote: 4.96%

Vote Guests cannot vote

#595
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Important e să scrie, apoi cum afectează gustul să ne lase pe noi să decidem :P

P.S. Fain articolul. Și clară concluzia :)

#596
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

View PostMorosanul, on 28 aprilie 2022 - 11:05, said:

Și clară concluzia :)
Eu am tras de mult concluzia: bourbon de calitate! De alte tarii m-am cam lasat. Rar si in deplasare mai beau si altceva... La fel si cu berea (acu vine vara)... Doar Grolsch la sticla de 330 ml, facuta in Olanda, mai beau...

#597
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Mă tem că oi ajunge să-ți dau dreptate  Posted Image

#598
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Îmi pare rău dacă c-am demoralizat cu romul.
Rămâne o băutură cel puțin eligibilă pe timp de vară.
Iar noile reglementări Europene au ajustat politica de caramelizare a romurilor.

Aici e un sait interesant de cotarea a romurilor. Dar cu o observație:
Acolo poate pune oricine impresia lui, indiferent cât de troglodit e Posted Image
Deci nu luați prea în serios părerile individuale. Numai media poate avea ceva valoare.

https://rumratings.com/

P. S. Când citesc comentarii genul - băutura asta nu e bună, dar în combinație cu Cola e interesantă - mi-e clar unde se plasează .. comentatorul Posted Image

Edited by Morosanul, 01 June 2022 - 23:13.


#599
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Am venit si eu acum dupa 2 saptamani de concediu la mare si pot sa reconfirm faptul ca romul este cel mai bun pe/langa plaja.

Am consumat atat sec cat si in Pina Colada 3 romuri : Havana club anejo Riserva, Havana club de 7 ani si Santiano de cuba de 12 ani. Am incercat  o singura data si un Santiago de cuba de 20 de ani care mi-a placut , doar ca e mai ieftin de cumparat din Romania decat din orasul unde se produce.

Site-ul rumratings il folosesc si eu sa caut review-uri. In mare parte e bun, doar ca mai gasesti si pareri amestecate, in sensul ca dai cautare dupa un rom si review-urile care apar sunt pentru alt rom, de la alta distilerie.

PS: si jack Daniels e bun in combinatie cu cola Posted Image

#600
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Nu știu dacă vreu să deschidem subiectul ”distilate + cola” :D

Eu mă refeream doar la cei care blamează un rom că are zahăr adăugat, dar e ok să-l bea cu cola :coolspeak:

#601
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Cu cola bei doar cola... In orice tarie pun maxim un cub de gheata. Doar vodka o mai amestec (combinatia mea preferata e cu suc de rodii si gheata) pt ca mi se pare ca toata e cam la fel... Vodka o bei pt tarie nu pt gust/arome, ca dintr-astea nu prea gasesti...

#602
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Aici sînt total de partea ta.
Și mai ales la băuturi lucrate, învechite, etc.

Da nah, gusturile ca gusturile, dar contradicția aia era .. hazlie.

P.S. Și romul alb e destul de neutru, bun pentru combinații.
Doar că nu prea mai iau rom alb. Le prefer pe alea... studiate :lol:

BTW, de când au dat legea asta în EU, cu maxim 20g/l zahăr adăugat, pe cele mai multe sticle nu mai scrie Rom :D
De la A.H. Riise, romuri complexe dealtfel, niciuna nu mai scrie Rom :P

#603
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postpedros_2005, on 03 iunie 2022 - 15:26, said:

pt ca mi se pare ca toata e cam la fel...
Daca nu ai baut inca, poti incerca Russian standard Imperial. E cam cea mai gustoasa dintre cele ce se gasesc pe la noi si le-am cam baut pe toate.

Inclusiv cea mai ieftina din gama russian standard e destul de gustoasa fata de o vodka "normala".

Eu Imperialul il beau sec. Mi se pare destul de gustos fara adaosuri.

Edited by icrobert, 04 June 2022 - 16:34.


#604
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Imperia (nu Imperial) si Russian Standard aia clasica, cu negru la eticheta. Am baut si Gold si Platinum.
Ordinea pt mine ar fi Imperia - Russian Standard clasic - Gold - Platinum.
Si da, chiar mi se pare cea mai buna vodka de pe la noi, in gama de pret sub 80-100 lei (mai putin Imperia, care sare de 100 lei)

Am uitat sa precizez - simpla, sau maxim cu 1 cub de gheata. Niciodata combinata, mai bine nu mai beau. Altele le-am baut combinate, ca altfel nu mergeau prea bine, dar asta nu. E sacrilegiu direct Posted Image

Edited by Magicwisewolf, 04 June 2022 - 16:50.


#605
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Pentru mine Imperia e Imperială, dar ai dreptate în ceea ce privește denumirea 😁

#606
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

View PostMagicwisewolf, on 04 iunie 2022 - 16:48, said:

Si da, chiar mi se pare cea mai buna vodka de pe la noi, in gama de pret sub 80-100 lei
Testez, ndeapărat !

P.S. Nu-i stres, mai ales pentru noi care dăm pe rom mai mult decât ar trebui...  


Quote

Am uitat sa precizez - simpla, sau maxim cu 1 cub de gheata. Niciodata combinata, mai bine nu mai beau. Altele le-am baut combinate, ca altfel nu mergeau prea bine, dar asta nu. E sacrilegiu direct Posted Image
Bine zis, am început să ”miros” imediat oameni de la care am ceva de învățat !   Posted Image

#607
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
No ?  v-ați evaporat cu căldura asta, ca distilatele ?  :lol:

#608
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Eu consum romul de obicei pur, dar la un cocktail/longdring cu rom nu zic nu. Nu sunt genul de băutor de pinacolada, mai degrabă un Mai-tai. Dacă este făcut bine. În rest mai un daiquiri, un old fashioned cu rom, un dark and stormy, dar și o cuba libre, mai ales când este foarte cald. Cred ca am băut cuba libre în zeci de combinații, în general folosesc un rom mai spicy, de ex un Appleton, iar cola sa nu fie extrem de dulce. Zilele trecute am încercat o rețeta care este ptr mine în top 3 de cuba libre, cu toate ca conține zero Cuba...
Plantation overproof oftd, Jarritos cola (din Mexic) si limeta. Plantation oftd este wow! chiar si pur. Okay, nimic ptr inceptori si da, cele 69% inteapa la început, dar extrem de scurt și ce urmează este o bomba de arome. Ptr mine este actual best choice în CL, mai ales ca are un preț foarte bun.

Sunt băutori de cachaca de aici?

#609
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Am încercat, și mi-a plăcut, dar nu știu multe despre asta, doar că e ceva Brazilian :lol:

Și eu am o sticlă de Plantation overproof oftd, dar nu i-am dat cep. Nu crededam că se poate încerca așa, dar amu mi-ai dat idei :P

#610
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Se poate incerca, trebuie doar sa vrei Posted Image

Overproof e foarte bun si simplu si in cocktail-uri.

View PostMorosanul, on 16 iunie 2022 - 16:58, said:

No ?  v-ați evaporat cu căldura asta, ca distilatele ?  Posted Image
Am fost la mare, sa mai degust niste romuri Posted Image

Am degustat urmatoarele:

1. El Dorado 21 ani - bun, la fel ca si versiunile de 12 si 15 ani pe care le am deja acasa si le-am baut. Personal nu voi cumpara versiunea de 21 de ani pentru ca mi s-a parut putin cam aspra fata de celelalte 2 si de 2 ori mai scumpa.

2. Zacapa XO- Mi-a placut mai mult decat Zacapa de 23 de ani. E fructat si putin dulceag, e foarte bun. Partea proasta e ca e si foarte scump, asa ca momentan ma rezum doar la degustari, nu la cumpararea efectiva a unor sticle.

3. Diplomatico vintage 2002 si vintage 2007 - Vintage 2007 mi-a placut cel mai mult dintre cele enumerate anterior, inclusiv Zacapa xo, motiv pentru care am si cumparat o sticla de vintage 2007 azi, cu un cupon de 10% reducere de la finestore. Mi s-a parut foarte complex, cu un gus si un miros foarte interesante, care se dezvolta treptat in pahar (cam aproximativ 1 ora cat a fost in cazul meu). E de incercat, e aproape perfect!

Edited by icrobert, 28 June 2022 - 14:15.


#611
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
No, da ce-ați lucrat vara asta ?
Ați lăsat topicul să se scufunde ? :lol:

#612
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Sincer sa fiu, eu unul nu am mai crosetat nimic nou, am mers pe "oldies but goldies" :
- la vodka am continuat cu Russian Standard,
- la whisky am mers pe single malt Ben Bracken rosu, de la Lidl (a devenit whisky-ul de toata ziua la mine)
- pe gin am mers pe Tanqueray si Opihr
- rom nu am mai baut deloc
- la lichior am mai tras catre un gat de Jagger
Nu m-am mai incumetat sa iau nimic in ultimele luni (de vara), ca am avut ceva cheltuieli, iar bautura s-a cam scumpit binisor. Cam atat la mine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate