Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

caini vagabonzi

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#163
gibirel

gibirel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.02.2009

 overseas, on 18th June 2009, 16:38, said:

Daca vrei sa dialogam, trebuie sa ma citesti intai. Deci, se castreaza CATELELE. Exista program GRATIS de castrat catele, trebuie doar sa le duci acolo. Catelele or fi pe la 5-10% din populatia canina. Dupa ce facem asta, discutam de alte nazbatii. Pana terminam de discutam despre nazbatii, mor natural 80% din caini si nu mai apar gramezi de pui.


cine castreaza pe GRATIS cateva zeci de mii de cetele doar in Bucuresti? si in cat timp?


si ce facem in timpul asta pana mor ceilalti ( vreo 10 - 15 ani) ?

daca reusesc sa le castreze pe toate.

#164
alle_purple

alle_purple

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2009
exista atatia caini vagabonzi ptr ca nimanui nui pasa de animale...
daca ar face centre ADEVARATE de adoptare a cainilor si pisicilor vagaboande....ar fi bn...dar exista cateva dar e adevarata MIZERIE....
nepasarea fata de animale e revoltatoare....
eu va invit pe
http://salvati-animalele.forumz.ro
daca sustineti acest lucru...inregistrativa ca sa cream o comunitate mai mare de iubitori!
sa avem mai multe grija de animale!

#165
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
Buey fratilor!!!Sunt copii ce n-au ce manca si care nu merg la scoala din cauza lipesei banilor iar voi va ganditi intr-una la eutanasie,nu stiu ce...Romania Trezeste-te!!!

N-ar da nimeni bani unui copil orfan da se chichineste cu cainii...Daca vroiati ceva cu adevarat nu stateati pe forum si gaseati o solutie...

#166
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
ia uitati ce este pe aici de caini  :D

#167
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
1.Cand am venit din Turcia din vacanta,pe drum,cu masina erau doar caini morti pe marginea autostradei,din km in km...Asta se intampla in Bulgaria si Romania.Dar in Turcia daca am vazut unul e foarte mult...Si turci nu tin in casa caini...Si nici pisici...

2.Duceti-va la metrou la Brancoveanu sin in fiecare duminica dupa 4 se strang caini la intrurnire.

#168
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009

 overseas, on 18th June 2009, 14:38, said:

Pana sa ne certam noi intre noi, castrarea catelelor se poate realiza foarte simplu. Si pana terminam sa ne certam asa in vreo 7 ani, vei vedea ca numarul cainilor e redus la 30% de ex. Dar se pare ca unii nu vor neaparat sa rezolve problema cainilor vagabonzi, ci se simt dinamizati de conflictul cu iubitorii cainilor. O fi vreo dependenta psihologica.

Asta inseamna ca din cei 10-12 caini pe care ii intalnesc in drumul meu spre metrou in fiecare dimineata o sa mai fie doar 7-8! Si nu o sa ma mai latre doar pe mine ci si un copil de 7 ani!

#169
sunflowergirlo

sunflowergirlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.10.2007
Eu as vrea sa stiu daca nu se poate face nimic in mod legal pentru a scapa de caini. Sincer eu sunt dispusa sa dau in judecata toate organizatiile pentru protectia animalelor si pe toti cei care urla sa nu eutanasieze cainii de pe strazi. Daca nu vor cum zice primaria sa-i stranga ei si sa nu mai apara in strada si basta.
Eu una m-am saturat de haitele de pe strazi.
Bine nici cu primaria Bucurestiului nu mi-e rusine ca s-au ocupat de n-au mai putut pana acum.
Eu nu inteleg cum este posibil ca primaria sa faca ce spun niste organizatii in problema asta. Nu poti sa faci numai scandal trebuie sa dai soltutii si sa pui mana sa le aplici.

#170
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Eutanasierea implica metode aprobate si consum de bani(Prinde cainele, cazeaza cainele, eutanasieaza), mi se pare penibil sa ii omor "frumos" cand ii pot omori repede si ieftin.

#171
Mainoumaistralucitor

Mainoumaistralucitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.01.2010
"solutia" se numeste Furadan!

#172
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
ieri era sa ma muste o javra, cred ca daca aveam un par ii dadeam in cap.
era o haita de vreo 7-9 caini undeva pe partea opusa cu strada cutitul de argin, e pe acolo o scoala de cursuri de calificare sau ceva de genul asta cu caini, in orice caz saptamana asta vreau sa fac poze si ma duc la primarie la piedone sa vad ce are de gand sa faca.

care e din zona timpuri noi stie ca se face un camin stundentesc langa fosta fabrica de paine au adus santeristi aia 1 caine si s-au imultit la 5 si ies pe strada si restul stiti voi.

mai e una la ultima scara  la mine la bloc e a adunat caini de prin zona si le-a facut cotete in spatele blocului, in partea opusa altti 2 caini, urmatorul bloc alti 2 caini, la capatul blocului sunt 2 restaurante alti caini, mai mergi 3 metri alti 3 caini.

pe mihai bravu ( ava center aia cu faianta) straduta si haita.

asa ceva nu se mai poate, singura solutie eutanasierea lor ( nu-i nevoie decat de 5 masini dacia papuc si cate 3 oameni la fieare masina iar eu seful lor pt 2 luni  :naughty: si v-am scapat de caini) , iar cei care au canini in curte si ii lasa liberi pe strada amenzi de la 100 milioane in sus, nu au bani puscarie.

ca sa nu mai vorbesc de parcul tineretului, e afis mare caini cu lesa si botnita iar paznici aia din parc dorm pe iei.

#173
k0rtezo

k0rtezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.09.2006
Solutia: as muta un cartier de filipinezi care sa aibe "grija" de ei  :naughty: :thumbup:

#174
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 24.05.2009

 k0rtezo, on 9th February 2010, 12:03, said:

Solutia: as muta un cartier de filipinezi care sa aibe "grija" de ei  :naughty: :thumbup:

Ne-am saturat de solutii SF  :thumbdown:

#175
sunflowergirlo

sunflowergirlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.10.2007

 freetools, on 9th February 2010, 12:03, said:

ieri era sa ma muste o javra, cred ca daca aveam un par ii dadeam in cap.
era o haita de vreo 7-9 caini undeva pe partea opusa cu strada cutitul de argin, e pe acolo o scoala de cursuri de calificare sau ceva de genul asta cu caini, in orice caz saptamana asta vreau sa fac poze si ma duc la primarie la piedone sa vad ce are de gand sa faca.

care e din zona timpuri noi stie ca se face un camin stundentesc langa fosta fabrica de paine au adus santeristi aia 1 caine si s-au imultit la 5 si ies pe strada si restul stiti voi.

mai e una la ultima scara  la mine la bloc e a adunat caini de prin zona si le-a facut cotete in spatele blocului, in partea opusa altti 2 caini, urmatorul bloc alti 2 caini, la capatul blocului sunt 2 restaurante alti caini, mai mergi 3 metri alti 3 caini.

pe mihai bravu ( ava center aia cu faianta) straduta si haita.

asa ceva nu se mai poate, singura solutie eutanasierea lor ( nu-i nevoie decat de 5 masini dacia papuc si cate 3 oameni la fieare masina iar eu seful lor pt 2 luni  :naughty: si v-am scapat de caini) , iar cei care au canini in curte si ii lasa liberi pe strada amenzi de la 100 milioane in sus, nu au bani puscarie.

ca sa nu mai vorbesc de parcul tineretului, e afis mare caini cu lesa si botnita iar paznici aia din parc dorm pe iei.


Salut,

Daca esti serios cu chestia asta vreau si eu sa merg. Eu as propune daca tot stai in sectoru 4 sa incercam sa ne organizam mai multi si sa mergem in audinenta la Piedone.
Da-mi un semn daca te intereseaza asa ceva. Bag si eu niste poze pe la mine pe la bloc si incerc sa fac si pe spatiul ala viran de pe calea vacaresti (dincolo de mall-ul cel nou) si pe la Big.

#176
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,215
  • Înscris: 09.01.2007

 gibirel, on 22nd June 2009, 17:21, said:

cine castreaza pe GRATIS cateva zeci de mii de cetele doar in Bucuresti? si in cat timp?


si ce facem in timpul asta pana mor ceilalti ( vreo 10 - 15 ani) ?

daca reusesc sa le castreze pe toate.

De cativa ani exista programe GRATIS de sterilizat catele maidaneze. Trebuie sa te programezi, uneori vin si ridica cainele de pe strada.
Propunerea mea nu rezolva problema ACUM, dar daca se aplica acum 15 ani, azi era liniste pe strazi. Got it ?
Ideea este ca oricum nu va da nimeni voie sa se ucida cainii in masa, deci sterilizarea catelelor este o urgenta pt ca reprezinta o solutie reala si rezonabila.
Dar asa sunt romanii, prefera sa stea 15 ani pe forumuri sa se certe cum sa calce cainii cu tancul decat sa faca treaba cu pasi mici dar eficienti.
In plus, maidanezii nu prea traiesc 15 ani pt ca nu au conditii ca si cainii cu stapan.

#177
puffff

puffff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 23.11.2009

 mdana, on 9th February 2010, 11:43, said:

Dar d_voastra. ce faceti ....? Sau, nu aveti nici macar o coaja de paine uscata ...ca sa le potoliti foamea.Cainii nu sunt vagabonzi,oamenii sunt adevaratii vagabonzi pe acest pamant !!!

Problema se pune altfel. Ok, exista o haita de caini vagabonzi al carui teritoriu e reprezentat de aleile si caile de acces din perimetrul unui bloc. Locatarul x al blocului trebuie sa se trezeasca la ora 4 in fiecare dimineata sa plece la serviciu. Pe la 12, 1, 2 noaptea cainii din jurul blocului isi disputa teritoriul cu alti caini, astfel ca locatarulului x ii este deranjat somnul de latraturi, urlete, schelalaieli. Cheama hingherii a doua zi si cand acestia vin, babutele si mosii de la parter se impotrivesc cu indarjire. Domniile lor au intotdeauna pentru cainii respectivi mai mult decat o coaja de paine uscata sa le potoleasca foamea. Asezonata cu nesimtirea crasa care se manifesta atunci cand haita ataca un trecator ce nu are posibilitatea sa se apere, iar ei privesc ca la spectacol scena pana la sfarsit cand omul este muscat de picior si abia scapa cu fuga. Pai de ce sa intervina ei sa incerce macar sa-l ajute pe omul ala?! Nu vor avea de suferit bietele patrupede :confuzzled: ? Vai,.. si nici prin gand sa nu-i treaca respectivului sa se apere daca din intamplare are cu ce :nonobad: . Aparatorii bietelor patrupede il vor impiedica sa faca acest lucru. E dreptul cainilor sa-si apere teritoriul, obligatia omului sa nu riposteze  :nonobad: si problema lui ca va trebui sa faca vizite la Colentina pentru antirabice :disgust: .

Pe bune acu'... cainii nu au absolut nici o vina :no: . Ei sunt animale si atat. Ok, nu-i eutanasiem ca este inuman, nu-i sterilizam ca citez: "daca si voua ne-ar face cineva asa cum ar fi?", ii lasam sa se inmulteasca in nestire... dar dreptul celui atacat de a se apara macar, chiar nu exista?  Iubitorii de caini fara stapan posesori de nesimtire fara margini sunt adevarata problema. Mai nou, se pare ca cei atacati de caini au de ales intre doua rele: antirabice la colentina sau sa infunde puscaria pentru rele tratamente impotriva animalelor. Misto :coolspeak: .

Ai dreptate... oamenii sunt adevaratii vagabonzi pe acest pamant :rolleyes: .

 freetools, on 9th February 2010, 12:03, said:

cei care au canini in curte si ii lasa liberi pe strada amenzi de la 100 milioane in sus, nu au bani puscarie.

Subscriu.

Edited by puffff, 10 February 2010 - 15:12.


#178
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 24.05.2009

 mdana, on 9th February 2010, 11:43, said:

Dar d_voastra. ce faceti ....? Sau, nu aveti nici macar o coaja de paine uscata ...ca sa le potoliti foamea.Cainii nu sunt vagabonzi,oamenii sunt adevaratii vagabonzi pe acest pamant !!!

Nu le-am dat paine uscata!!! Le-am dat paine proaspata si tu stii ce stare de lehamite aveau?
De parca le-as fi dat viermi!!! Asa ca lasa placa cu "de ce nu le dati o bucata de paine?" ...  :nonobad:

#179
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,204
  • Înscris: 05.01.2008

 incepator20, on 10th February 2010, 16:39, said:

Le-am dat paine proaspata si tu stii ce stare de lehamite aveau?
Nu era unsa cu ceva otravitor,de aia! :lol:

#180
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
I-am aruncat unuia o data o bucata de napolitana! Abia s-a ridicat de jos a mirosit-o in scarba si s-a dus sa se culce "suparat", fara sa puna botu' pe napolitana!
Sunt burdusiti de mancare!
In tarile cu apa calda, cainii care nu sunt adoptati sunt eutanasiati si majoritatea au aceasta soarta! De ce ne place noua sa stam ca in pestera cu coada animalului la nas?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate