Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

caini vagabonzi

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#145
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 05.01.2008

View PostGolem, on 6th April 2009, 16:50, said:

1. Cel mai ieftin spray cu deodorant sau insecticid, o bricheta aprinsa in fatza jetului de gaz+lichid care iese din spray.
2. O cutie cu vopsea de rasina alchidica aruncata pe spinarea patrupedului recalcitrant, ii cade blana la sigur, de la vopsea.
3. Bate, pietre, apa clocotita, aruncate in directia jivinei.
4. Otrava, cea mai ieftina este orezul fiert+sticla pisata fin(pudra de sticla).
5. Apucarea cainelui rapid de labe si aruncarea lui in fatza tramvaiului, etc.
6. Ultrasunete.
7. Infometare, prin pastarea curateniei in spatiile publice, inchiderea ghenelor, impiedicarea accesului la orice sursa de hrana si apa a cainilor vagabonzi.
8. Poluare(sonora, chimica).
Si niste Rudotel pentru tine.
PS:Abia apoi am vazut ca e vorba de o gluma,cam sadica ce-i drept.Deci poti renunta la Rudotel. :D Sorry!
Oricum,cainii vagabonzi trebuie eutanasiati,nu omorati in chinuri.

Edited by zuv, 13 June 2009 - 19:09.


#146
gibirel

gibirel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.02.2009

View Postzuv, on 13th June 2009, 20:04, said:

Si niste Rudotel pentru tine.
PS:Abia apoi am vazut ca e vorba de o gluma,cam sadica ce-i drept.Deci poti renunta la Rudotel. :D Sorry!
Oricum,cainii vagabonzi trebuie eutanasiati,nu omorati in chinuri.


mai frate da mai spart, adevarul e ca ai dat cateva solutii ma tari decat ale mele   :lol:  :lol:  :lol:

View Postcornelush2003, on 11th May 2009, 18:17, said:

SPER SA MURITI TOTI IN ACELEASI CHINURI CA SI CEI PE CARE II UCIDETI.NU UITATI CA DUPA CE MURITI VETI FI JUDECATI LA FEL INDIFERENT DACA ATI FOST ANIMAL SAU OM. SPER SA ARDETI IN CHINURI IN CELE MAI ADANCI FOCURI .MOARTE TUTUROR CRIMINALILOR  !!!


mai cornelus mai , nu te mai enerva atat mai , ca AI SA FACI RIDURI

#147
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Ok. Deci avem pistoale, pusti, arcuri cu sageti, arbalete, verde de Paris, soricioaica, Rudotel, Fenobarbital, spray-uri, aparate cu ultra sunete, bite telescopice, picioare, bolovani... dar un rahat de primarie nu avem???????? :finger:

#148
gibirel

gibirel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.02.2009

View Post934, on 16th June 2009, 18:33, said:

Ok. Deci avem pistoale, pusti, arcuri cu sageti, arbalete, verde de Paris, soricioaica, Rudotel, Fenobarbital, spray-uri, aparate cu ultra sunete, bite telescopice, picioare, bolovani... dar un rahat de primarie nu avem???????? :finger:


Sa stii ca mutli dintre noi au incercat si varianta asta, dar dupa ani de zile in care cei care papa banii din taxele platite de noi si -au bagat piciorul, s-a ajuns si la solutiile astea inumane.

#149
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postgibirel, on 16th June 2009, 18:46, said:

Sa stii ca mutli dintre noi au incercat si varianta asta, dar dupa ani de zile in care cei care papa banii din taxele platite de noi si -au bagat piciorul, s-a ajuns si la solutiile astea inumane.
Din pacate sint unul dintre ei. Dar tot stau si ma gindesc daca nu mi-as folosi mai bine spray-ul pe niste "alesi ai neamului". :death:

#150
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostBerlin, on 12th April 2009, 13:07, said:

Faze din astea faci cand pur si simplu ajungi sa nu ii mai suporti.La mine in fata daca as prinde cele doua javre din cauza carora am avut multe nopti albe, le-as scoate ochii cu furculita si le-as bate botul in cuie....apoi le dau drumul inapoi in strada.
Cateodata otravirea e o metoda prea simpla.

ai curaj sa mergi la un control? :)
da' daca mergi, sa-ti iei si ceva haine la tine. ca nu mai scapi vreo 5 ani.

#151
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View PostCapitanuPICARD, on 16th June 2009, 19:29, said:

ai curaj sa mergi la un control? :)
da' daca mergi, sa-ti iei si ceva haine la tine. ca nu mai scapi vreo 5 ani.
ce-mi place de voi astia care habar nu aveti ce inseamna sa nu poti dormi din cauza rahatilor de maidanezi care latra toata noaptea, iar a doua zi chiar ai treaba si nu mai esti bun de nimic...

ca si-a exprimat omu' parerea intr-un mod mai plastic, nu denota ca e nebun... e doar o altfel de exprimare. fii sigur ca nu ar face asa ceva.  :rolleyes:

eu astept ziua in care se va face ceva... nu ma intereseaza ce si cum, eu vreau sa nu mai vad caini maidanezi pe strada. vreau liniste noaptea si curatenie pe strazi, in parc... in locurile destinate OAMENILOR.... vreau ca atunci cand conduc noaptea sa nu stau cu inima stransa ca-mi iese un caine in fata si imi poate pune viata in pericol.

ps: deja sunt ceva topicuri cam pe aceeasi tema: cainii vagabonzi. din ce in ce mai multi oameni vad ca sunt deranjati de aceasta problema a maidanezilor. din ce in ce mai multi se gandesc sa recurga la solutii destul de violente si radicale. daca autoritatile nu fac ceva, in scurt timp se va ajunge la punerea in aplicare a gandurilor exprimate pe aici.
eu nu inteleg iubitorii de animale de ce reactioneaza asa... doar pentru ca au si ei un pet langa ei? ca inteleg ei animalele si noi nu? nu stiu ce e in capul lor... din pacate, ei nu realizeaza (sau nu vor) ca unora nu le plac animalele sau nu suporta sa stea toata noaptea si sa asculte "trilurile" cainilor; ei nu inteleg ca asa cum ii suportam noi pe ei si pe "odorurile" lor peste tot... in parcuri, pe strazi etc. asa trebuie sa ii respecte si ei pe ceilalti; ei nu inteleg ca trebuie sa le stranga kktul, ca trebuie sa-i tina in lesa, ca trebuie sa se duca in parcuri in locurile amenajate si nu pe iarba unde zburda copii; ei nu inteleg ca e mileniul 3 si ca intr-o tara civilizata (la care tindem... cel putin unii dintre noi) nu este posibil sa ai mii si mii de animale fara stapan pe strazi - care oricand pot deveni agresive din x motive; ei nu inteleg ca nu e nimic nobil sau crestineste sa iubesti un animal mai mult decat un om... aici am fost surprins sa aflu o parere a unui "iubitor" de animale, zicand-mi ca el e un bun crestin si d-aia ajuta cainii. pacat ca a substituit omul cu cainele si pe partea asta legata de religie... din nefericire n-am mai apucat sa-i spun ca in Biblie chiar scrie ca e un pacat sa iubesti un animal mai mult decat un om.

#152
gibirel

gibirel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.02.2009

View PostCapitanuPICARD, on 16th June 2009, 19:29, said:

ai curaj sa mergi la un control? :)
da' daca mergi, sa-ti iei si ceva haine la tine. ca nu mai scapi vreo 5 ani.


Tu vorbesti mai Picard, stim cu totii ca esti scapat de la Balaceanca si ca ai stat si cativa ani si pe la Spitalul 9

#153
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,319
  • Înscris: 09.01.2007
Daca se castreaza catelele, generatia actuala dispare natural in 7-8 ani. O sa spuneti ca nu e o rezolvare suficient de rapida, dar problema cainilor vagabonzi dateaza de cel putin 15 ani prin Romania. Iar catele sunt probabil 1:10 in randul cainilor. Cunosc activiste pentru protectia cainilor care au ca prioritate castrarea catelelor.

#154
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
nu mi se pare o solutie buna pentru ca tot or sa existe pe strazi... bla-bla inca vreo 15-20 ani.  wtf??? nu ajungem nicaieri asa.
sa fie luati, dusi undeva si sa nu mai apara pe strazi. ca sunt omorati sau tinuti in viata... imi este absolut indiferent, atata timp cat nu mai dau okii cu ei.

sa-i lasam pe "cainari" sa-si dea toate veniturile sa le faca adaposturi, sa ii hraneasca... treaba lor.

ideea e simpla... sa dispara.

#155
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,319
  • Înscris: 09.01.2007
Pana sa ne certam noi intre noi, castrarea catelelor se poate realiza foarte simplu. Si pana terminam sa ne certam asa in vreo 7 ani, vei vedea ca numarul cainilor e redus la 30% de ex. Dar se pare ca unii nu vor neaparat sa rezolve problema cainilor vagabonzi, ci se simt dinamizati de conflictul cu iubitorii cainilor. O fi vreo dependenta psihologica.

#156
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 05.01.2008
Topicurile care trateaza problema cainilor vagabonzi au inceput sa fie la fel de multe ca maidanezii insisi.Te izbeste peste tot de ele.Sunt macar vreo 3 topicuri pe SP.Nici nu mai stiu pe unde mi-am spus parerea si unde nu...
Eutanasie se numeste solutia.

#157
gibirel

gibirel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.02.2009

View Postoverseas, on 18th June 2009, 14:38, said:

Pana sa ne certam noi intre noi, castrarea catelelor se poate realiza foarte simplu. Si pana terminam sa ne certam asa in vreo 7 ani, vei vedea ca numarul cainilor e redus la 30% de ex. Dar se pare ca unii nu vor neaparat sa rezolve problema cainilor vagabonzi, ci se simt dinamizati de conflictul cu iubitorii cainilor. O fi vreo dependenta psihologica.


nu banderas, uite care-i problema: castrarea e foarte greu sa se faca in totalitate si costa bani.Eutanasierea costa si ea bani, dar stii ca scapi de ei definitiv.

Banii cu care se fac castrarea sau eutanasierea sunt din banii nostri , iar eu prefer sa se rezolve definitiv problema, nu sa tot platim anual pentru ca astia nu sunt in stare sa-i castreze pe toti.

#158
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,319
  • Înscris: 09.01.2007

View Postgibirel, on 18th June 2009, 16:35, said:

nu banderas, uite care-i problema: castrarea e foarte greu sa se faca in totalitate si costa bani.Eutanasierea costa si ea bani, dar stii ca scapi de ei definitiv.

Banii cu care se fac castrarea sau eutanasierea sunt din banii nostri , iar eu prefer sa se rezolve definitiv problema, nu sa tot platim anual pentru ca astia nu sunt in stare sa-i castreze pe toti.

Daca vrei sa dialogam, trebuie sa ma citesti intai. Deci, se castreaza CATELELE. Exista program GRATIS de castrat catele, trebuie doar sa le duci acolo. Catelele or fi pe la 5-10% din populatia canina. Dupa ce facem asta, discutam de alte nazbatii. Pana terminam de discutam despre nazbatii, mor natural 80% din caini si nu mai apar gramezi de pui.

#159
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
da, dar prin castrarea cainilor, tot pe strazi ajung, castrati sau nu. problema nerezolvata pentru inca 15ani... eu zic ca deja batem pasul pe loc de la revolutie incoace... nu v-ati saturat??? va place asa? mie nu si d-aia vreau sa se schimbe ceva. poate sa para radicala solutia cu eutanasierea lor, dar este o solutie care se practica pana si in cele mai dezvoltate si civilizate tari din lume. aia cum de au putut sa inteleaga?

aaa, noi suntem romani...

#160
sosorel

sosorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 18.06.2009
eu am un apartament cu 2 camere. unul dorm eu, celalalt parintii. sub geamul parintilor mei erau vreo 5 caini care latrau mai ales noaptea si nu puteai absolut deloc sa dormi :wallbash: . si mai este si o femeie care ii hraneste, lea facut si un adapost cu nailon  :confused:  . cei mai rau este ca una din catzele a facut pui.. 5-6 nu stiu exact. treaba e ca tata e f suparat si iar "omori" cu mana lui :curse: . mie insa imi plac animalele :wub: , implicit si cainii. nuj ce as putea face... daca chem pe cnv sai castreze sau sai ia  :ninja: ma simt eu prost deoarece ma voi gandi: "daca le face rau?", "daca ii omoara?". nam ce le face. si nimeni nare. Romania!

Edited by sosorel, 18 June 2009 - 17:16.


#161
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,319
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvladc, on 18th June 2009, 18:05, said:

da, dar prin castrarea cainilor, tot pe strazi ajung, castrati sau nu. problema nerezolvata pentru inca 15ani... eu zic ca deja batem pasul pe loc de la revolutie incoace... nu v-ati saturat??? va place asa? mie nu si d-aia vreau sa se schimbe ceva. poate sa para radicala solutia cu eutanasierea lor, dar este o solutie care se practica pana si in cele mai dezvoltate si civilizate tari din lume. aia cum de au putut sa inteleaga?

aaa, noi suntem romani...

Mai omule, exact asta spun, daca se castrau catelele dupa revolutie, azi era liniste pe strazi in mod pasnic. Lasa, ca avem revolutionari ca tine care vor sa prajim animalele cu arzatoarele de flacari pe strada  :lol:  Che Guevara din astia utopici care doar inflameaza dialogul. Eu cred ca voua va place scandalul din jurul problemei. Si tot asa, din scandal in scandal, nu se va rezolva nimic. Eu doar propuneam ca intre timp (in timp ce noi ce certam) sa castram catelele si pana terminam cearta (daca sa dam cu napalm in dobitoace sau nu), treaba era rezolvata.
Personal am o pozitie echilibrata, zic sa fie stransi de pe strazi, cei batrani si bolnavi sa fie eutanasiati, ceilalti sa fie oferiti spre adoptie, iar adoptia sa fie controlata. Dar urgenta este sa castram catelele.

#162
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
"dar urgenta este sa castram catelele"


Si ce "urgentezi" tu prin asta? Ca in 7-8 ani va scadea cu nu stiu cat la suta numarul maidanezilor de pe strazi? Incearca sa te uti la cateva statistici anuale si sa vezi cati oameni (copii si adulti) ajung muscati de caini cu rani grave sau cati mor in fiecare an din cauza muscaturilor.

Sunt intrigat de reactia "iubitorilor de animale" care nu stiu sa faca altceva decat sa insulte oamenii care au ajuns la capatul rabdarii in privinta maidanezilor. Daca tot sunteti asa indignati de ce nu faceti ceva concret in sensul asta? Da-ti un exemplu astora "lipsiti de suflet" si adoptati cate un caine de pe strada si ingrijiti-l sau apucati-va de voluntariat la sutele de ONG-uri de profil si faceti-va utili, nu doar sa considerati ca sunteti.

Unei cunostinte de familie i-a fost muscat copilul in varsta de 6 ani in timp ce se plimba cu el in Parcul Kiseleff. Copilul nu a suferit rani grave datorita mamei care a reusit i-a rapid copilul in brate. Cert este ca tatal copilului impreuna cu nevasta'sa au incercat sa faca tot felul de sesizari pe la primarie, au trimis mailuri la ONG-uri care se ocupa cu maidanezi dar lipsa de reactie le-a lasat un gust amar.

Asa ca "dragi" iubitori de animale, incercati de acum incolo sa va descarcati frustrarile pe cei de la primarie si pe cei care ar trebui sa se ocupe de vesnica problema a cainilor comunitari.

Asa cum un caine sau o haita se repede la mine sa ma muste ca isi apara nu stiu ce rahat de alee asa o sa sar si eu sa ii lovesc cu bata de  baseball (care este "captusita" in prealabil cu zeci de cuie) sa ma apar de ei. Si o sa am grija sa am grija sa hranesc maidanezii, ori de cate ori am ocazia, cu cu mancare care sa aiba un continut bogat in otravuri. Mai bine inlatur cauza decat sa se ajunga la efect.
Singurul mod in care ma puteti determinant sa nu mai fac asta ar fi sa nu mai intalnesc caini maidanezi. Asa ca dragi iubitori de animale.... la treaba!  Vorba aia: "ciocu' mic si joc de glezne!"


P.S. Cum ar fii sa va strig si eu voua ceva de genu': "muscav-ar toti maidanezi sau muscati-ar cainii copilul pana isi da duhul in chinuri groaznice acolo sau la 2 saptamani dupa, pe patul de spital"????  E.... abea in cazul asta ai putea spune ca sunt bolnav cu psihicul si ca ar trebui sa fiu internat la Spitalul nr. 9.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate