Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

E-Boda intra pe piata playerelor HD

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
170 răspunsuri în acest subiect

#1
silwer

silwer

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 369
  • Înscris: 30.05.2008
S-ar parea ca cei de la Eboda s-au hotarat in sfarsit sa iasa si ei pe piata... presimt un val de discutii foarte lung si interesant... :coolspeak:
Fișier atașat  e_boda__curand.jpg   167,26K   182 download-uri

Editat de Mtz, 16 februarie 2010 - 12:33.
screenshot valabil


#2
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 432
  • Înscris: 23.04.2008
Da, suna bine prezentarea, insa sa vedem cat de lipsit de bug-uri va fi...este tentant recunosc, dar personal astept intai sa apara si apoi sa se remedieze "bolile copilariei" ;)

#3
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.429
  • Înscris: 08.01.2006
"Bit Torrent?
BitTorrent este un protocol  peer-to-peer file sharing folosit pentru a distribui-transmite pachete de date foarte mari. Marele avantaj al acestui protocol este ca poate transfera pachete de date foarte mici cand banda de transfer nu permite, din foarte multe locații simultan pentru a completa cererea facută. Alte avantaje: cererile pot fi satisfăcute din orice locație conține datele cerute fără a ține cont de distribuitorul original, infrastructura hardware este foarte ușor de întreținut. ATENȚIE: nu postați și nu copiați fișiere fără licență!"

Ce legatura are torrent-ul cu aparatul ?

Editat de foca28, 27 decembrie 2009 - 01:24.


#4
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.076
  • Înscris: 21.02.2007
Ce mult se aseamana cu iTAB48/49R

#5
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.723
  • Înscris: 02.11.2005
Da, se prezinta bine si are cam tot ce-i trebuie. Daca pe partea de fw vor acorda atentie si vor fi receptivi la solicitarile clientilor atunci eboda va face treaba.

Ar mai fi un mic aspect si anume cel al pretului (899 ron) multi nu se vor inghesui... iti mai trebuie si un hdd + daca vrei wireless iti trebuie adaptor care mai costa si ala si uite asa ajungi sau te apropii de pretul unui laptop lucru care ma enerveaza. Cu vreo 200 - 300 mai putin si cred ca bateau cam tot, dar nu eu fac pretul si habar n-am cit costa producerea playerului.

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.545
  • Înscris: 01.12.2002
HD for all 500 costa 500 lei
HD for all 500 Plus costa 900 lei (asta are in plus tuner DVB-T + posibilitate de inregistrare atat de pe DVB-T cat si de pe intrarea analogica). Modelul asta seamana cu iTab, dar fara acel display.
Ambele modele sunt cu chipset Realtek.
Firmware este facut de firma producatoare (China), asa ca nu se va ocupa cineva direct de la E-Boda, ci ei vor transmite mai departe sesizarile utlilizatorilor.
Intrucat ele vor fi puse in vanzare (daca iar nu mai intervine ceva inopinant) spre finalul lunii Ianuarie, asa ca pana atunci nu aveti ce discuta despre aceste aparate, asa ca propun sa nu incarcati threadul aiurea.

enjoy,
Mtz

Editat de Mtz, 27 decembrie 2009 - 17:03.


#7
alin_fin_eboda

alin_fin_eboda

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 26.06.2007
Nu am vazut iesirea 5.1 la aceste doua anuntate aparitii!

#8
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.666
  • Înscris: 14.10.2004

 alin_fin_eboda, on 27th December 2009, 19:50, said:

Nu am vazut iesirea 5.1 la aceste doua anuntate aparitii!

Un pic de offtopic, poate se inspira cei de la E-boda :)
Daca erau dotate cu iesire 5.1 maine cumparam. Practic era singurul de pe piata cu asa ceva.
Oare nu a citit nimeni pe aici sa vada ca asta este oful multora?
Cat poate sa coste 10,20 hai 30 EURO in plus?!
Dar mai stii poate vin cu o surpriza si optional se poate achizitiona un convertor de la optic la 5.1 marca E-boda, asta ar fi o idee :coolspeak:
Si inca o chestie, daca nu gasesc un Mtz :peacefingers: sa lucreze firmware-ul si se lasa in baza chinezilor nu va fi mare afacere deoarece concurenta este cu un pas inainte. Acum cel putin teoretic se poate invata si din greselile altora.
Eu unul aman putin achizitia sa vad ce se intampla pe piata.
Am observat ca folosesc chipset diferit pentru cele doua modele: 1283 / 1073.
Doar 1283 este capabil sa decodeze DTS 5.1?

Fișiere atașate


Editat de xymzar, 28 decembrie 2009 - 02:03.


#9
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.250
  • Înscris: 03.02.2004
Marele atu al acestor produse va fi garantia oferita in Romania de o firma importanta (eboda), care pana acum nu s-a facut de ras in domeniul asta. Mie mi-au dat banii inapoi pe HD 500 fara nici un fel de comentarii, fara "lasati-l in service sa-l testam noi" etc. Nu stiu nici o alta forma din Romania care sa nu fi incercat mici tiganii la garantie in situatia asta, din punctul asta de vedere Rosal are tot respectul meu.

Sper sa nu repete gafa de proportii facuta cu tunerul DVB-T standalone si sa testeze bine inainte de a pune produsul pe piata.

#10
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.000
  • Înscris: 26.06.2003
Telecomanda aia arata foarte cheap.

#11
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.318
  • Înscris: 22.07.2005
As putea spune ca telecomanda arata foarte mult cu cele de la TV Samsung, care-i problema si de ce arata cheap?!
Pana la urma daca s-a gasit in sfarsit telecomanda ideala, eu nu am nimic impotriva folosirii la mod general...
Cum zicea Mtz, daca firmware-ul nu este dezvoltat de e-boda, nu vad de unde garantii in ceea ce priveste dezvoltatrea acestuia.

#12
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.666
  • Înscris: 14.10.2004
Parca exista pe aici un user de la E-boda.
Ma intreb daca dint tot ce a citi pe aici referitor la minusurile si plusurile acestor jucarii a si retinut ceva?
Este un mare avantaj sa vezi ce vrea clientul, normal ca nu poti sa multumesti pe toata lumea, de exemplu lipsa iesirilor 5.1 analogice.
Sunt tare curios cum sta pe partea de subtitrari
In plus au asteptat foarte mult cu lansarea acestui produs, ramane de vazut daca a si meritat asteptarea.
Balaurul a punctat foarte bine, marele atuu este service-ul, care este de nota 9,9 :peacefingers:

#13
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.217
  • Înscris: 29.11.2001
Din poze telecomanda nu arata cheap, din contra, arata incredibil de bine.
Pe de alta parte, preturile mi se par mari. Eu am TVIX, dar am un prieten cu Asus O'play luat din MG si care merge perfect. Ce ofera Eboda in plus la banii aia? Ar avea o singura justificare pretul: calitatea produselor, asa cum s-a intimplat pe vremea playerelor divx 555 si 777. Alea erau clar mai bune decit orice era pe piata la vremea aia (si cu ajutorul lui Mtz). Si atunci se justifica pretul, care la 555 a fost imens cind l-am cumparat.
Acum E-boda a aparut putin mai tirziu pe piata si pt preturile alea ar trebui sa vedem niste produse aproape perfecte. Vom afla asta in timp.

#14
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.250
  • Înscris: 03.02.2004
Tie ti se pare  ca Asus O'play face parte din aceeasi categorie cu HD for all 500?? Tvix da, face, si costa aproape dublu.

#15
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.217
  • Înscris: 29.11.2001
Sa fim seriosi. Tvix si Eboda nu sunt din aceeasi liga. Dar Eboda e din aceeasi liga cu Asus. A, Asus are carcasa de plastic. Arata ieftin. Eboda intii sa demonstreze din ce clasa face parte.

#16
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

Din poze telecomanda nu arata cheap, din contra, arata incredibil de bine.
Incredibil de bine comparativ cu ce? Mie mi se pare din plastic ieftin cu un finisaj ok inspre spartan. Tastele par de plastic si nu de cauciuc (aderenta scazuta / mai tarziu va deveni "lucioasa"). Ca sa fie o unitate, tastele de MENIU si SETUP ar fi trebuit inscriptionate cu o pictograma asa cum au facut la HOME si RETURN. Puteau si ei s-o brand-uiasca si nu sa o lase asa, etc. Una peste alta, e cale lunga pana la "incredibil de bine". Sau oi fi avand eu niste standarde prea ridicate.
Ca idee, aia de la popcorn este cu 15 clase peste.

Editat de tim2003, 31 decembrie 2009 - 03:30.


#17
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.545
  • Înscris: 01.12.2002
Tastele sunt din cauciuc. Cea mai buna idee este locul unde se afla pozitionat butonul de Return. Mai bine ca acolo nu se putea, sau poate si mai bine, inversat cu butonul de Home.
Nu vad sensul pictogramelor in cazul celor 2 butoane. Daca la setup mergeau puse doua chei incrucisate, la Meniu nu prea mai e valabila pictograma cu cartea deschisa pentru ca nu se refera doar la Meniul de DVD (eventual Blu-Ray). Acel meniu are si o functie asemanatoare cu "click dreapta" prin care poti redenumi, sterge, si o optiune de adaugare a un fisier torrent in lista de download.
Instructiunile de pe telecomanda (cel putin comparativ cu cea de TviX) sunt foarte vizibile si asta e important daca stai doar cu TV-ul aprins si vrei sa bunghesti niste butoane in semi-intuneric. Mi se par importante pictogramele cand butoanele sunt luminate. Si ca veni vorba de telecomanda cu lumina proprie, eu tot nu pricep cum in anul 2010 inca se fac telecomenzi fara lumina. Dar daca asa fac aia care vand televizoare de 5-10.000 lei, atunci si un media player de 100 euro poate fi fara, nu?
Revenind la telecomanda, este bine inchegata (nu scartaie cand o maltratezi cu mainile) si pentru mine asta e un semn bun. Nu sufar lucrurile care nu sunt perfect imbinate si permit diferite jocuri.
Am pipait ambele modele dar nu am avut timp de cine stie ce teste. Fac ceea ce fac si Mede8er si AC Ryan. Sunt la acelasi nivel. Softul de pe ele era din 4 decembrie.

Nu mai comparati E-Boda cu playere care nu permit incorporarea unui HDD de 3.5. Sunt in categorii diferite de pret, optiuni, necesitatea unui ventilator.

enjoy,
Mtz

Editat de Mtz, 03 martie 2010 - 20:02.


#18
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.666
  • Înscris: 14.10.2004
Vad ca Mtz stie destul de multe despre aparate, asta este bine.
Sa fie oare asta o "reconciliere" :hypocrite:  a relatiilor cu Eboda?  :worthy:
Doamne ajuta sa fie asa, este un castig imens pentru viitorii clienti.
Se pare ca asteptarea noastra nu a fost zadarnica.
Mtz, Eboda nu poate sa faca un import de "convertoare minune" ca tot au conexiuni vechi in China?:idea:
Doar aici pe forum cred ca sunt 100 de doritori, probabil ca la nivel de tara se pot vinde in jur de 500-600 de bucati.
Banuiesc ca suporta HDD SATA?! Am vazut este SATA

P.S. Ca tot este ultima zi din an si putem sa ne punem dorinte pentru anul urmator, dorinta mea este ca  Eboda sa revina in forta pe piata cu cele doua aparate.

Editat de xymzar, 31 decembrie 2009 - 10:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate