Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Vopseaua Kallos

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Ati folosit vreodata vopsea de la kallos? sau stiti cum se foloseste? Este ceva mai ciudata deoarece in cutie este doar tubul de vopsea  si oxidantul se cumpara separat, si are de 9% si de 12%. Nu prea stiu exact la ce foloseste oxidantul, si nici de care sa cer. Eu am luat de 9% la nimereala. Pentru viitor,de care sa iau?Care e diferenta intre 9% si cel de 12%, in ce cazuri trebuie folosit fiecare?
Si inca ceva, se prepara ca o vopsea normala, la un tub de vopsea se adauga toata sticluta de oxidant?
Multumesc.

#2
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 AlexaF, on 26th December 2009, 16:57, said:

Ati folosit vreodata vopsea de la kallos? sau stiti cum se foloseste? Este ceva mai ciudata deoarece in cutie este doar tubul de vopsea  si oxidantul se cumpara separat, si are de 9% si de 12%. Nu prea stiu exact la ce foloseste oxidantul, si nici de care sa cer. Eu am luat de 9% la nimereala. Pentru viitor,de care sa iau?Care e diferenta intre 9% si cel de 12%, in ce cazuri trebuie folosit fiecare?
Si inca ceva, se prepara ca o vopsea normala, la un tub de vopsea se adauga toata sticluta de oxidant?
Multumesc.

Din cate stiu eu, cu cat culoarea este mai deschisa cu atat oxidantul trebuie sa fie mai puternic. Deci pentru blond si alte nuante deschise 12%, pentru restul 9%.  Oxidantul se amesteca cu vopseaua intr-un vas (nemetalic parca) si pe urma se pune amestecul pe par. Numai cand se intalnesc componentele astea doua are loc reactia chimica ce face ca parul sa ia o anumita culoare. Reactia asta e si foarte periculoasa pentru ca are loc, practic, pe pielea capului si multe toxine intra in fluxul sangvin. Eu te-as sfatui sa incerce ceva mai natural, daca-i musai sa te vopsesti.

Oricum, mult succes!

#3
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

 AlexaF, on 26th December 2009, 16:57, said:

Ati folosit vreodata vopsea de la kallos? sau stiti cum se foloseste? Este ceva mai ciudata deoarece in cutie este doar tubul de vopsea  si oxidantul se cumpara separat, si are de 9% si de 12%. Nu prea stiu exact la ce foloseste oxidantul, si nici de care sa cer. Eu am luat de 9% la nimereala. Pentru viitor,de care sa iau?Care e diferenta intre 9% si cel de 12%, in ce cazuri trebuie folosit fiecare?
Si inca ceva, se prepara ca o vopsea normala, la un tub de vopsea se adauga toata sticluta de oxidant?
Multumesc.

10 Volume=3%
20 Volume=6%
30 Volume=9%
40 Volume=12%

http://www.hairfinde...color_level.htm

#4
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Ok,am inteles. multumesc amandurora
Deci daca am luat 9% la nuanta"blond inchis", care este de fapt un saten mai inchis decat satenul meu actual, inseamna ca e bine. Nu vreau sa imi deschid nuanta parului, ba chiar cred ca mi-o va inchide.

#5
zoridezi

zoridezi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 29.08.2009
Kallos e una dintre vopselurile care imi plac cel mai mult pentru ca se pastreaza pe par mai mult decat altele. Pentru negru se fol 6 % pentru celelalte 9% pentru blond (toate nuantele) 12% ca sa iasa.
Sunt 2 feluri de Kallos cutie albastra si cutie rosie. Cea rosie cica e mai durabila decat albastra doar ca se gasea mai greu.

#6
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009

 zoridezi, on 2nd January 2010, 20:13, said:

Kallos e una dintre vopselurile care imi plac cel mai mult pentru ca se pastreaza pe par mai mult decat altele. Pentru negru se fol 6 % pentru celelalte 9% pentru blond (toate nuantele) 12% ca sa iasa.
Sunt 2 feluri de Kallos cutie albastra si cutie rosie. Cea rosie cica e mai durabila decat albastra doar ca se gasea mai greu.
Eu am avut albastra. Si mie mi-a placut mult rezultatul.

#7
meme_cocutza

meme_cocutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.02.2010
Buna tuturor ... am auzit si eu de vospeaua Kallos , asa ca astazi am fost la ei la reprezentanta si am ales nuanta de roscat pe care mi-o doream . Doamna de acolo mi-a dat insa 2 tuburi de vopsea (cea in cutie rosie ) si un nuantator (cutie albastra) plus 3 sticlute de oxidant. Acum problema mea este ca mi-a spus ca dupa ce amestec cele 2 tuburi de vospsea cu sticlutele de oxidant sa adaug jumatate din tubul de nuantator pentru a obtine nuanta dorita  . Stiti cumva daca asa se face , fiindca eu nu am mai auzit de metoda asta  :console:

#8
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010
Eu ma mai vopsesc din cand in cand,cand trebuie de fapt :D cu vopsea de la kallos.este foarte buna.nu imi arde parul dupa,oricum eu tot aplic un tratament pentru par.din punctul meu de vedere,vopseaua de la kallos si  toate produsele de la kallos sunt foarte bune.

#9
meme_cocutza

meme_cocutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.02.2010

 21_just_me, on 19th February 2010, 19:59, said:

Eu ma mai vopsesc din cand in cand,cand trebuie de fapt :D cu vopsea de la kallos.este foarte buna.nu imi arde parul dupa,oricum eu tot aplic un tratament pentru par.din punctul meu de vedere,vopseaua de la kallos si  toate produsele de la kallos sunt foarte bune.
si ai idee cumva daca e vreo problema sa amestec cele 2 tuburi de vopsea cu jumatate de tub de corector?  :confuzzled:

#10
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010

 meme_cocutza, on 19th February 2010, 20:02, said:

si ai idee cumva daca e vreo problema sa amestec cele 2 tuburi de vopsea cu jumatate de tub de corector?  :confuzzled:

nu vad sa fie vreo problema.eu odata am amestecat 2 culori de la kallos.un saten mai deschis si un brunet.si nu mi-a iesit acel negru intens,mi-a iesit chiar o culoare foarte frumoasa.tu ce culoare vrei sa te faci?ce culoare are parul tau si cat de lung il ai??

#11
meme_cocutza

meme_cocutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.02.2010

 21_just_me, on 19th February 2010, 20:08, said:

nu vad sa fie vreo problema.eu odata am amestecat 2 culori de la kallos.un saten mai deschis si un brunet.si nu mi-a iesit acel negru intens,mi-a iesit chiar o culoare foarte frumoasa.tu ce culoare vrei sa te faci?ce culoare are parul tau si cat de lung il ai??
eu la origine il am saten inchis , insa de 3 ani e un roscat caramiziu . E lung cam cu o palma mare deasupra noadei . Acum as vrea sa il fac un rosu cat mai intens (lucru care il incerc de fiecare data de altfel)

#12
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010

 meme_cocutza, on 19th February 2010, 20:14, said:

eu la origine il am saten inchis , insa de 3 ani e un roscat caramiziu . E lung cam cu o palma mare deasupra noadei . Acum as vrea sa il fac un rosu cat mai intens (lucru care il incerc de fiecare data de altfel)

exact ca mn.si eu am fost satena,apoi roscata si vroiam cel mai intens roscat.cand am vazut ca nu imi iese,m-am facut bruneta.acum ma bate gandul sa ma fac blonda  :thumbup:  am uitat sa te mai intreb ceva:te-ai intrebat daca roscatul te avantajeaza la ochi??ce culoare au ochii tai??

#13
meme_cocutza

meme_cocutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.02.2010

 21_just_me, on 19th February 2010, 20:17, said:

exact ca mn.si eu am fost satena,apoi roscata si vroiam cel mai intens roscat.cand am vazut ca nu imi iese,m-am facut bruneta.acum ma bate gandul sa ma fac blonda  :thumbup:  am uitat sa te mai intreb ceva:te-ai intrebat daca roscatul te avantajeaza la ochi??ce culoare au ochii tai??
buuun asa  :coolspeak: ... eu am ochii caprui . Si eu ma gandesc ca daca nici acum nu iese  cat de cat mai intens decat de obicei sa caut un negru frumos sau un ciocolatiu.

#14
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010

 meme_cocutza, on 19th February 2010, 20:23, said:

buuun asa  :coolspeak: ... eu am ochii caprui . Si eu ma gandesc ca daca nici acum nu iese  cat de cat mai intens decat de obicei sa caut un negru frumos sau un ciocolatiu.

sa stii ca baietii din ziua de azi prefera brunetele :P .La ochii caprui ti-ar sta mai bine bruneta.eu am avut anul trecut o colega care avea ochii caprui si era bruneta.cand se mai machia si cu oleaca de maro,arata ca o papusa.eu am ochii verzi,si imi sta mai bine bruneta decat roscata.oricum,culoarea parului acum nu e un brunet de ala intens,e ceva mai cuminte,sa zic.ca in poza e parul meu,numai ca parul meu e mai scurt si ondulat si eu il vreau drept  :thumbup:

Attached Files


Edited by 21_just_me, 19 February 2010 - 20:27.


#15
meme_cocutza

meme_cocutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.02.2010

 21_just_me, on 19th February 2010, 20:27, said:

sa stii ca baietii din ziua de azi prefera brunetele :P .La ochii caprui ti-ar sta mai bine bruneta.eu am avut anul trecut o colega care avea ochii caprui si era bruneta.cand se mai machia si cu oleaca de maro,arata ca o papusa.eu am ochii verzi,si imi sta mai bine bruneta decat roscata.oricum,culoarea parului acum nu e un brunet de ala intens,e ceva mai cuminte,sa zic.ca in poza e parul meu,numai ca parul meu e mai scurt si ondulat si eu il vreau drept  :thumbup:
asa este - insa de data asta o sa mai  incerc o data sa imi fac damblaua si  peste vreo 2-3 luni o sa trec la brunet - desi si acolo eu as vrea un negru intens pentru inceput si poate mai tarziu sa mai indulcesc  :thumbup:

#16
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010

 meme_cocutza, on 19th February 2010, 20:31, said:

asa este - insa de data asta o sa mai  incerc o data sa imi fac damblaua si  peste vreo 2-3 luni o sa trec la brunet - desi si acolo eu as vrea un negru intens pentru inceput si poate mai tarziu sa mai indulcesc  :thumbup:

e o idee buna.asa am facut si eu pentru prima data cand m-am facut bruneta.pe roscatul care il aveam,m-am dat cu un negru intens.si dupa 3 luni,3 luni jumatate il mai indulceam oleaca.oricum,dupa 4 spalari,la mine cel putin,incepea sa se mai duca din vopsea.ca na,oricat de buna ar fi,tot se duce odata si odata.am folosit si de la loreal casting,si dupa 6 spalari s-a dus putin.

#17
meme_cocutza

meme_cocutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.02.2010

 21_just_me, on 19th February 2010, 20:36, said:

e o idee buna.asa am facut si eu pentru prima data cand m-am facut bruneta.pe roscatul care il aveam,m-am dat cu un negru intens.si dupa 3 luni,3 luni jumatate il mai indulceam oleaca.oricum,dupa 4 spalari,la mine cel putin,incepea sa se mai duca din vopsea.ca na,oricat de buna ar fi,tot se duce odata si odata.am folosit si de la loreal casting,si dupa 6 spalari s-a dus putin.
Mie toate am impresia ca mi se duc foarte repede : prima experienta a fost cu Palette ai am fost foarte dezamagita , apoi dupa inca 2-3 incercari si cam acelasi efect - adica dupa a doua spalare deja se dusese foarte mult din culoare , m-am axat pe wella , si mi-a placut foarte mult. Acum insa mi-a recomandat cineva Kallos , si citind si pe aici , am zis "de ce nu ?" asa ca de abia astept sa vad in seara asta rezultatul .  :notangel:

#18
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010

 meme_cocutza, on 19th February 2010, 20:40, said:

Mie toate am impresia ca mi se duc foarte repede : prima experienta a fost cu Palette ai am fost foarte dezamagita , apoi dupa inca 2-3 incercari si cam acelasi efect - adica dupa a doua spalare deja se dusese foarte mult din culoare , m-am axat pe wella , si mi-a placut foarte mult. Acum insa mi-a recomandat cineva Kallos , si citind si pe aici , am zis "de ce nu ?" asa ca de abia astept sa vad in seara asta rezultatul .  :notangel:

cele de la pallete sunt proaste,parerea mea.eu cand m-am vospit odata cu pallete s-a dus de la prima spalare.si dupa 3 spalari  parul numai avea culoarea care trebuia. :(  mai este o vopsea buna de la proffesional.nu e scumpa.pe mine m-a vopsit odata la salon o tipa cu proffesional si mi-a zis ca nu se duce foarte repede la spalat.si asa a fost.si culoarea chiar a fost destul de faina.nu cred ca vrei sa stii culoarea :D incerca de la kallos si sa imi zici ce parere ai ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate