Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Amplificator Marantz PM7000 sau Harman Kardon HK-680

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
pake

pake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 03.02.2007
Salut.

Ce sa aleg intre Amplificator Marantz PM7000 sau Harman Kardon HK-680 ? Pareri, sfaturi pro - contra
Orice sfaturi sunt foarte apreciate atata timp cat sunt constructive si la obiect.

Multumesc mult.

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
http://www.tnt-audio...tzpm7000_e.html - pentru Marantz
http://www.tnt-audio...li/hk680_e.html - pentru HK


Eu aleg Harman/Kardon HK 680






N.B. Nu strica sa citesti parerile de pe acele site-uri, contin multe indicii folositoare.

Edited by pelikanu, 19 December 2009 - 16:00.


#3
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008
Eu as merge pe Marantz PM 7000. Chiar mi-am achizitionat de curand un amplificator cu radio Marantz MR 230 - model mai vechi, atunci cand Marantzu chiar era ceva si pot sa spun ca suna exact asa cum mi-am dorit sa sune un amplif dintotdeauna. Asta dupa ce am schimbat zeci de aparate, chiar si alte modele mai noi de la Marantz. Nu stiu cum suna exact modelele PM 7000 si HK-680, da parca Marantzu in general are un contrast sonor mai mare si un sunet mult mai clar comparativ cu HK care mie imi suna mai metalic si mai obositor. In acest caz doar urechea muzicala decide si nu datele tehnice. Oricum diferentele sint destul de mari de la un model la altu si cel mai bine ar fi sa faci chiar tu o auditie. Sau eventual sa le cumperi pe amandoua. Doar dupa zeci de ore de auditie poti sa-ti faci o parere, sa nu spui pe urma ca ti-ai fi dorit sa sune altfel.  :)

Edited by laserdance, 19 December 2009 - 16:42.


#4
pake

pake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 03.02.2007

 pelikanu, on 19th December 2009, 15:59, said:

http://www.tnt-audio...tzpm7000_e.html - pentru Marantz
http://www.tnt-audio...li/hk680_e.html - pentru HK


Eu aleg Harman/Kardon HK 680


N.B. Nu strica sa citesti parerile de pe acele site-uri, contin multe indicii folositoare.
Am citit, va dati seama ca aia a fost prima sursa :rolleyes: , si multe altele pe langa. Dar tot in ceata am ramas.
Nu sunt interesat de putere, basi. Calitatea sunetului e prioritate.
Marantz-ul e perfect, a la carte, dar fara pesonalitate. Nu are acel "ceva". Insa e amplificatorul anului 2000-2001 in Europa, cu asta iti inchid toti gura...
Harman/Kardon HK 680 e o piesa oarecum mai apreciate de audiofili.
Sper sa nu fie decisiv pretul lor: Marantz-ul e cu 200lei mai ieftin decat H/K-ul :notangel: . Ambele in stare impecabila cu telecomenzi.
De aceea am nevoie de parerile altor pesoane cunoscatoare.

 laserdance, on 19th December 2009, 16:40, said:

In acest caz doar urechea muzicala decide si nu datele tehnice. Oricum diferentele sint destul de mari de la un model la altu si cel mai bine ar fi sa faci chiar tu o auditie. Sau eventual sa le cumperi pe amandoua. Doar dupa zeci de ore de auditie poti sa-ti faci o parere, sa nu spui pe urma ca ti-ai fi dorit sa sune altfel.  :)
:console:  Eee, as vrea eu pe ambele... :thumbup: Nu se poate. Tre sa aleg unul.

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu am avut un HK AVR-220 pana recent si mi-a placut foarte mult sound-ul  HK. L-am ales dupa multe comparatii in camee de auditie in magazilele de electronice in US. Si as recomanda oricui HK - cel putin la nivelul de preturi entry-level nu ai ceva care sa sune mai bine. L-as recomanda in fata Marantz, dar nu o lua decat ca o preferinta personala. Ambele sunt mai mult decat OK, iti vor trebui niste boxe foarte bune sa poti face o diferenta reala intre cele 2 amplificatoare. La boxele vehiculate in mod normal in Romania si la camerele de bloc, chiar nu cred ca vei simti o diferenta.
PS: Acum am luat un Denon (Marantz si Denon sunt produse ale acealeasi firme) din gama hi-end la mana a doua (da, am mers la noroc) si este clar mai bun decat HK entry level. Dar... pretul isi spune cuvantul :)

Edited by SuperDuper, 19 December 2009 - 23:27.


#6
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
@SuperDuper a evidentiat un aspect deosebit de important, pe care eu l-am trecut cu vederea. Boxele.

Calitatea unei auditii este legata nu atat de mult de amplificatorul folosit, cat de traductoarele folosite. De multe ori, pretul boxelor ajunge de 2-3 ori mai mare decat pretul amplificatorului propriu-zis.
Un alt element important din sistem este sursa de semnal pentru amplificator, care iarasi costa.

Legat de "culoarea" sunetului, eu prefer amplificatoarele cu lampi - asta este o alegere personala, dupa ce am comparat rezultatele obtinute cu diverse amplificatoare - dezavantajul iarasi este pretul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate