Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

[General]Cum te vad nemtii, scapi vreodata de eticheta de imigrant?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
costyliniar

costyliniar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 05.02.2006
Salut,
in curand voi absolvi facultatea si vreau sa plec pentru cativa ani(sau poate definitiv) undeva in Europa Centrala, preferabil Austria. Nu va intreb de salarii si de conditii pentru ca nu ma intereseaza momentan atat de mult, stiu ca sunt cel putin acceptabile.

Sunt curios de viata de imigrant. Am citit pe aici ca imigrantii sunt tratati bine, insa cat de bine? O fi ei amabili si zambitori, dar ce gandesc in spatele capului?
Eu nu vreau sa fiu tot timpul "imigrantul ala din estul Europei" sau mai rau "tiganul"(toti stim stereotipul). De exemplu, ar fi ceva deosebit daca as avea o prietena serioasa care sa fie localnica? Nu as fi vazut ca fiind inferior si ca nu o merit? Aici nu ma refer la oamenii care ma cunosc personal ci la cei care nu ma cunosc, la societate, la vecinii cu care nu vorbesc, la persoanele care aud ca sunt roman dar nu ma cunosc.
Ca sa fiu putin mai clar va dau ca exemplu tiganii din Romania. Sa fim sinceri, ei nu sunt vazuti ca fiind egali si majoritatea familiilor de romani ar ezita inainte sa accepte un tigan in familia lor.

Cei de acolo aveti prieteni localnici? Ma refer la prieteni apropiati, nu prieteni de lucru. Majoritatea timpului o petreceti cu alti romani, cu alti imigranti de diferite natiuni sau cu localnici? Daca raspunsul este primul sau al doilea, as vrea sa stiu si de ce nu cu localnici?

Mai mentiones ca sunt foarte dispus sa invat limba si sa cunosc tara cat mai bine.

Sunt constient ca e greu sa raspunzi la intrebarile astea si poate par pretentios insa apreciez orice raspuns.

#2
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Imi cer scuze ca ma bag in discutie fara ca ea sa ma priveasca direct, fiind vorba de emigrarea in Europa. Dar am remarcat subiectul si as spune ceva aici: daca ai o problema deosebita cu faptul ca esti si ca vei fi etichetat toata viata ca emigrant, poate ca ar fi cazul sa iti reconsideri planurile. Europa o un continent al granitelor, al popoarelor traind intre granite si luptand pentru acele granite, nu neaparat unul cladit pe imigratie.
Daca vrei sa te simti bine in pielea de emigrant, fara sa fii (sau sa ti se para in permanenta ca esti) etichetat ca atare la fiecare pas, te sfatuiesc sa incerci sa pleci in afara Europei, intr-una din tarile dezvoltate pe imigratie, e.g. Canada, US, Australia sau NZ. Desi exista si acolo manifestari rasiste si de respingere a imigrantilor, ele nu se compara in nici un caz cu ceea ce se intampla in Europa, unde a fi tigan, indian, chinez sau musulman (sau toate o data :D) e un stigmat. Aceste natii mai tinere sunt mult mai tolerante cu imigrantii fiindca *sunt bazate* pe emigratie.
In Australia exista conceptia general impartasita ca cei din prima generatie sosita sunt emigranti, dar copiii lor si urmasii de aici incolo sunt aussie. Indiferent de culoarea pielii, religie sau rasa. Noi nu avem doi ani de cand am ajuns aici si oricum nu vom vorbi niciodata cu accent de bushranger. Dar cei mici invata / vor invata limba si obiceiurile de aici, ca aici, cu cei de aici.
Dar daca tot vei avea probleme ca esti vazut/etichetat ca emigrant, mai bine nu pleca.

#3
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 costyliniar, on 16th December 2009, 03:32, said:

Eu nu vreau sa fiu tot timpul "imigrantul ala din estul Europei" sau mai rau "tiganul"(toti stim stereotipul).
pentru unii o sa fii tigan orice ai face, pentru altii nu. daca asta-i criteriu, mai bine stai in RO.

Quote

De exemplu, ar fi ceva deosebit daca as avea o prietena serioasa care sa fie localnica? Nu as fi vazut ca fiind inferior si ca nu o merit?
nu-i nimica deosebit. depinde de persoana

Quote

Cei de acolo aveti prieteni localnici? Ma refer la prieteni apropiati, nu prieteni de lucru.
da

Quote

Majoritatea timpului o petreceti cu alti romani, cu alti imigranti de diferite natiuni
nu

Quote

Mai mentiones ca sunt foarte dispus sa invat limba si sa cunosc tara cat mai bine.
fara asta nici n-are rost sa te stresezi. o buna parte din imaginea proasta a imigrantului vine de la limitarea in exprimare in limba respectiva. oricat de inteligent esti, daca nu stii sa comunici, esti ca un caine lup.
de asemenea, ca sa interactionezi cu localnicii dincolo de superficial, ar trebui sa ai o cultura (gernerala) asemanatoare. cand zice unu' un banc cu o aluzie la io-sh ce personaj, fie el politic, scriitor whatever si toti rad, mai putin tu, e naspa. ca pe termen mediu-i enervant pentru toti sa-ti explice fiecare aluzie. d-aia tind sa prefere sa ramana intre ei, ca de nu poti participa la discutie in mod egal, nu esti un asset, ci liability. cam asta-i problema principala de care te vei lovi in faza de "integrare".

#4
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 Pengoon, on 16th December 2009, 11:13, said:

fara asta nici n-are rost sa te stresezi. o buna parte din imaginea proasta a imigrantului vine de la limitarea in exprimare in limba respectiva. oricat de inteligent esti, daca nu stii sa comunici, esti ca un caine lup.
de asemenea, ca sa interactionezi cu localnicii dincolo de superficial, ar trebui sa ai o cultura (gernerala) asemanatoare. cand zice unu' un banc cu o aluzie la io-sh ce personaj, fie el politic, scriitor whatever si toti rad, mai putin tu, e naspa. ca pe termen mediu-i enervant pentru toti sa-ti explice fiecare aluzie. d-aia tind sa prefere sa ramana intre ei, ca de nu poti participa la discutie in mod egal, nu esti un asset, ci liability. cam asta-i problema principala de care te vei lovi in faza de "integrare".

Absolut - aici ai pus destu' pe rana cum s-ar zice.  :)
Si de fapt de aici cred ca vin - mai ales dupa o anumita virsta - problemele de integrare pentru persoane care altfel cistiga confortabil cit sa-si mentina un statut etc : faptul ca nu vor sau pur si simplu nu pot ( de regula pentru ca sunt prea ocupate cu slujba/slujbele etc. ) sa-si aloce destul timp pentru deprinderea unor astfel de "contextualizari" ...  :rolleyes:

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 costyliniar, on 16th December 2009, 04:32, said:

Salut,
Salut

 costyliniar, on 16th December 2009, 04:32, said:

Sunt curios de viata de imigrant. Am citit pe aici ca imigrantii sunt tratati bine, insa cat de bine? O fi ei amabili si zambitori, dar ce gandesc in spatele capului?
Daca esti om serios, punctual, care se tine de promisiuni, prietenos, si te straduiesti sa inveti limba si cultura, sunt prietenosi. Mai ales daca ai in jurul tau alti oameni cu facultate.

Si muncitorul de rand va fi prietenos, in general. Dar cred ca majoritatea celor care inteleg cum e cu globalizarea asta au totusi niste studii, cel putin liceul absolvit (aici "Matura"). Si aici cine iese din liceu are un cap pe umeri, ai ce discuta cu el, nu ca in tara, de unde elevii ies turmentati si profesorii de-abia isi stapanesc materia (cel putin din ce am observat pe aria Programming a forumului despre orele de informatica).

 costyliniar, on 16th December 2009, 04:32, said:

De exemplu, ar fi ceva deosebit daca as avea o prietena serioasa care sa fie localnica?
Nu ar fi ceva deosebit. E ceva normal. Unele chiar te vor considera mai simpatic ;)  :D

 costyliniar, on 16th December 2009, 04:32, said:

Nu as fi vazut ca fiind inferior si ca nu o merit?
Iar nu, la general vorbind. Asta nu inseamna ca nu te-ar vedea nimeni asa. Dar asta ti se poate intampla oriunde, si in romania. De ce? Ar fi decizia ei, si cum voi spune si mai jos: "fiecare cu treaba lui".

 costyliniar, on 16th December 2009, 04:32, said:

Cei de acolo aveti prieteni localnici? Ma refer la prieteni apropiati, nu prieteni de lucru. Majoritatea timpului o petreceti cu alti romani, cu alti imigranti de diferite natiuni sau cu localnici? Daca raspunsul este primul sau al doilea, as vrea sa stiu si de ce nu cu localnici?
Da, cativa prieteni buni localnici. Nu multi, ii poti numara pe degete, dar si in tara e la fel cand vorbesti de prieteni adevarati, nu? ;)

Culmea este ca nu am avut niciodata probleme cu un austriac. Doar cu straini. Probabil ei cred ca daca fac scandal si "semnaleaza nereguli" la adresa altor straini, par "mai austrieci". Austriecii au prea mult stil pentru asa ceva ;)

Austria este mecca curateniei si ordinii. Deci sa nu incalci niciodata principiul asta. Daca ai doua tonete de gunoi, una pt hartie, si alta pt gunoi menajer, iti sortezi gunoiul. Dupa ce ti-ai mancat iaurtul (si nu lasi resturi de iaurt in ambalajul de plastic, "corect" este sa-l si clatesti putin inainte de a-l arunca), iti arunci cutia de iaurt unde ii e locul: la plastic.
Ma rog, sper ca ai inteles ideea.


 costyliniar, on 16th December 2009, 04:32, said:

Majoritatea timpului o petreceti cu alti romani, cu alti imigranti de diferite natiuni sau cu localnici?
Cu localnici mai mult, si e normal: sunt mai multi :) , ceea ce nu ai putea spune in Berlin, al doilea oras ca populatie turceasca din Europa, dupa Ankara :lol:

PS: austriecii si romanii au ceva in comun. Daca romanii au inteles prin "democratie" (dupa '89) ca fiecare poate sa fure ce vrea, atata timp cat nu e ingradit si pazit, austriecii inteleg prin "democratie" ca "fiecare e cu treaba lui", deci sunt reci, nu numai cu strainii, si ei intre ei. De indata ce ai intrat in grup, nu mai sunt reci cu tine ;)

PPS: sa nu pleci capul pentru ca esti strain. Ai o facultate, ai ceva in cap, te duci acolo ca sa produci ceva pentru o firma austriaca, si iti platesti darile la stat. Ai toate drepturile morale de a fi tratat cu respect. Si valoarea este apreciata in occident, foloseste asta in avantajul tau.

Edited by OriginalCopy, 17 December 2009 - 12:18.


#6
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
Mie mi se pare ca din start pleci pe un picior gresit. Ideea e sa nu iti faci griji ca nu vei fi acceptat sau integrat. Integrat 100% nu vei fi niciodata, poate copii tai vor ajunge sa se considere 100% austrieci.
Daca iti faci treaba bine la munca vei fi apreciat si de colegi, legaturile vor veni dupa aia. Pe mine de exemplu ma doare la basca de ce zice un neamt despre mine atat timp cat eu am un job si nu stau pe ajutor de somaj sau social pentru ca mi-e lene sa muncesc.
Alege de preferinta un oras mai mare in care sa incepi si sa locuiesti (Viena, Linz de ex), lumea acolo e mult mai obisnuita cu strainii decat in cine stie ce orasel de provincie. Si tot in acelasi ton, cauta o firma multinationala, sunt de asemenea mai "immigrant-friendly"
Prieteni iti vei face incet incet si sunt de parere ca nu conteaza ce natie sunt , daca sunt localnici, tot romani sau emigranti. Ideea e sa ii ai, sa te simti bine cu ei si la nevoie sa poti cere si cateva mici favoruri. NU consider nationalitatea sau originea prietenilor un barometru de integrare, faptul ca ai reusit sa iti faci prieteni te ajuta la confortul tau spiritual.

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Asa e, nu scapi de eticheta "imigrant", INSA (din ce am discutat cu austriecii) daca le stii limba, le stii cultura, chiar daca te numesc "imigrant", asta e o realitate, fara o conotatie negativa. In anumite circumstante, faptul ca vii din alta tara poate fi vazut si ca o calitate, mai ales cand esti deja integrat printre ei. Aici in facultati se pune accent pe strainatate, pe contactul cu alte culturi. Cum tu vii din exterior, tocmai ai parte (in Austria) de aceste contacte. Mai adauga niste discutii interesante despre ce se intampla pe scena mondiala si/sau cum sunt percepute lucrurile in romania (despre care stii sa povestesti, chiar si in engleza), si ai supa perfecta pentru integrare. Mai intrebi una sau alta si despre Austria, si aia e. Simplu. Ce, daca un strain ar veni la tine si s-ar interesa astfel de tara ta, nu l-ai privi cu ochi buni? ;)
Si ei sunt la fel, tot oameni.

Arata bunavointa, si o vor arata si ei.

Poate o sa mai dai si peste psihopati si nationalisti, dar asa cum dai de ei in austria, asa dau si austriecii de hotii din romania cand vin in tara noastra. Fenomene peste fenomene...

Depinde prin ce cercuri te misti. Dar statistic vorbind, mai degraba o ia in bot un austriac bine intentionat venit in romania, decat un roman bine intentionat venit in austria.

Edited by OriginalCopy, 17 December 2009 - 14:53.


#8
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

 OriginalCopy, on 17th December 2009, 14:38, said:

Poate o sa mai dai si peste psihopati si nationalisti, dar asa cum dai de ei in austria, asa dau si austriecii de hotii din romania cand vin in tara noastra. Fenomene peste fenomene...

Austriecii nu trebuie neaparat sa vina la noi ca sa vada hotii, se pot duce frumos in Westbahnhoff, si aoclo in 5 minute ar trebui sa vada macar un hot roman :).

In rest, nu am locuit in Austria, am fost doar musafir, dar a fost ok. Poate m-a ajutat si faptul ca stiu limba (nu foarte bine, dar cat sa ma descurc - chiar sa rad la o gluma simpla).
In plus, parca am vazut pe undeva ca Viena este orasul in care se traieste cel mai bine. Ei, daca a iesit asa, inseamna ca este si un oras tolerant - pentru ca altfel nu se traieste bine. Dar prin tolerant sa nu intelegi ca faci ce vrei - exact cum s-a spus mai sus, trebuie sa respecti regulile - caz in care ei te vor accepta.
Dar, tot cum s-a spus mai sus, sa nu te astepti sa fii privit ca unul de-al lor - nici in Austria, nici in Germania, in general niciunde in Europa.
Poti sa fii acceptat, nu te vor vorbi de rau, vor fi prieteni cu tine, dar vor exista si limite.

Din punctul asta de vedere cred ca cel mai bine e in Canada, acolo integrarea se face mult mai usor (cel putin in partea engleza de unde am informatii si pe care am si vazut-o).

Ce am mai aflat de la cei ce pleaca din Romania - fereste-te de ceilalti romani din zona in care peci. Si asta am auzit-o independent de la romani plecati in Canada, Franta, Anglia si Italia.
Romani care lucreaza in diferite domenii, de la programare la constructii la paza.
Bine, ei au prieteni romani acolo, dar doar cativa. Prin fereste-te de romanii din zona se intelege fereste-te sa iti faci usor "prieteni" doar pe baza nationalitatii.

#9
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Dar, tot cum s-a spus mai sus, sa nu te astepti sa fii privit ca unul de-al lor - nici in Austria, nici in Germania, in general niciunde in Europa.
Poti sa fii acceptat, nu te vor vorbi de rau, vor fi prieteni cu tine, dar vor exista si limite.
care anume? :huh:

#10
costyliniar

costyliniar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 05.02.2006
Multumesc celor care au raspuns, am primit raspunsuri mai cuprinzatoare si mai multe decat ma asteptam  :OK:. Se pare ca situatia e mai pozitiva decat mi-am imaginat-o, ma bucur ca ati reusit sa va integrati si se pare ca va place acolo.

Eu mai am timp sa ma gandesc ce vreau sa fac, insa acum sper sa reusesc sa ma mut acolo.

#11
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 stuiberv, on 18th December 2009, 00:56, said:

Ce am mai aflat de la cei ce pleaca din Romania - fereste-te de ceilalti romani din zona in care peci. Si asta am auzit-o independent de la romani plecati in Canada, Franta, Anglia si Italia.
Romani care lucreaza in diferite domenii, de la programare la constructii la paza.
Bine, ei au prieteni romani acolo, dar doar cativa. Prin fereste-te de romanii din zona se intelege fereste-te sa iti faci usor "prieteni" doar pe baza nationalitatii.
Ma nene, ce ai dracu' sunt romanii astia plecati de trebuie sa te feresti de ei. Nu mai vehiculati fratilor stereotipuri din astea de trei lei.

#12
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
din nefericire nu-i numa vehiculare.
http://memoriam.org/...als/d8bdd26b0f/
fata asta, din dor de casa, a intrat in contact cu cine nu trebuia. :(
idea e, nu-ti pierzi vremea in strainatate cu cineva cu care in RO prin cap nu ti-ar trece sa socializezi.
unii is al dracu. altii chiar criminali. victime is cei care din dor de casa nu mai aplica filtrul ratiunii si din nefericire tind sa creada, ca toti oamenii din RO intalniti in strainatate sunt niste persoane extraordinare, inclusiv cutitarii de bacau.

Edited by Pengoon, 18 December 2009 - 00:27.


#13
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Pengoon, stiu ca se intampla si din astea. Dar nu sunt caracteristice romanilor, cu deosebire. Sunt exceptiile si nu regulile, triste din pacate, care dovedesc de fapt ca *exista infractori* si nu ca *romanii sunt infractori*. Raportat la numarul total, sunt cazuri izolate, dar vizibile atunci cand se intampla ceva naspa.
Sa faci o regula din chestia asta mi se pare imaturitate si limitare in gandire.

#14
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 beastie, on 18th December 2009, 00:14, said:

Pengoon, stiu ca se intampla si din astea. Dar nu sunt caracteristice romanilor, cu deosebire. Sunt exceptiile si nu regulile, triste din pacate, care dovedesc de fapt ca *exista infractori* si nu ca *romanii sunt infractori*. Raportat la numarul total, sunt cazuri izolate, dar vizibile atunci cand se intampla ceva naspa.
Sa faci o regula din chestia asta mi se pare imaturitate si limitare in gandire.
pai o asigurare exact asta face: o regula din cazuri izolate din care umfla prima la toti din "categoria de risc". un coleg d-al meu o fost suficient de bou sa primeasca un tramp la el acasa cateva zile, ca cica-l stia nevasta-sa. dupa 2 zile ala-i vanduse televizoru,playstation-u, DVD-urile si altele din casa. asta-i unul si caz izolat, dar de-amu, colegu meu sufla si-n iaurt cand e vorba sa mai primeasca pe cineva la el acasa.
sau il stiu pe un haiduc (tot din RO) care a taiat-o din chirie, fara preaviz, fara nimic. cica "da ce-s io prost sa platesc 1200 aiurea?". well iti dai seama cum o sa reactioneze proprietaru cand vine ulterior alt roman sa inchirieze. din punctul lui de vedere, romanii-s categorie de risc. si dupa ce-a ramas cu ochii-n soare in ce priveste chiria pe 3 luni (si poate si altele), io unu nu prea-l pot blama.
amu astea-s trivialitati comparativ cu situatia fetei, in care talharu' ala, fugit de la roata si spanzuratoare, a bagat cutitul in ea.
astea-s cazuri care s-au petrecut in cadrul cercului cunostintelor mele. n-or fi statistic reprezentative, dar experienta de viata-mi sopteste sa fiu foarte precaut la cunostinte noi, cu riscul de a auzi "ce te-ai nemtalit? este rece ca ei".

#15
silviana85

silviana85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2006
Peste tot o sa ramai un etranger, auslander, imigrant sau cum mai vrei sa-i spui.
Toti romanii care ii cunosc in diferite tari Europene...se au bine tot cu romanii lor. Strainii te respecta la locul de munca, nu te jignesc ca esti roman dar nici nu sunt dornici sa te integreze in grupurile lor.
Asa ca orienteaza-te sa emigrezi acolo unde sunt multi romani, si de preferabil cunoscuti inainte. Ca mai sunt niste mutre si pe la comunitatile romanesti...de iti vine sa te impusti. O fac pe interesantii, pe mutrosii pe gretosii....doamne fereste sa schimbe vreo vorba cu tine. Si in plus mai e si categoria de romani emigrati, care odata trezita intr-o tara dinasta "beton" vrea sa se substituie natiunii de acolo, injura tot ce e romanesc, sa nu vada si sa nu auda de romani....cate o duduie dinasta beata ca ii da un strain atentie (chiar daca e un nasol)... sau cate unu plin de el ca a luat o baba in occident.
Peste tot distanta strainilor e la fel. Si in Franta si in Germania, mai ales in Austria..... si in Olanda si in Anglia.... Asa ca fii realist. Oricum relatiile la locul de munca sunt cat se poate de bun simt.

#16
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

 beastie, on 17th December 2009, 23:52, said:

Ma nene, ce ai dracu' sunt romanii astia plecati de trebuie sa te feresti de ei. Nu mai vehiculati fratilor stereotipuri din astea de trei lei.
Tu ai citit ce am scris eu???
Am scris asa: "Prin fereste-te de romanii din zona se intelege fereste-te sa iti faci usor "prieteni" doar pe baza nationalitatii."

Deci cam exact cum au spus si altii, sa nu iti faci "prieteni" oameni cu care in tara nu ai vrea sa ai de-a face.
Daca tu ai inteles altceva imi pare rau.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate