Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cu masina pe Valea Cernei?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
As vrea sa fac o drumetie pe Valea Cernei, ceva de genul sa plec din Bucuresti dimineata, sa ajung mai spre seara in Herculane iar a doua zi sa plec spre nord pe Valea Cernei > Lacul Iovanu > Cheile Scocului > Campul lui Neag > Petrosani.

Din ce vad pe Google Earth, drumul este modernizat dar nu-mi dau sema daca pe toata lungimea acestuia sau mai sunt si zone de drum forestier. Deci cine a fost pe acolo, rog sa impartaseasca experientele pe care le-a avut in aceasta zona superba (nici nu stiam ca exista asa ceva la noi).

Se poate face acest drum iarna? Am un Logan MCV diesel cu cauciucuri foarte bune de iarna care trage si in panta pe zapada. Totusi nu m-as descurca prin nameti.

Probabil ca un drum complet ar fi ca de la Petrosani sa continui spre lacul Vidra > Voineasa > Valea Oltului. Abia astept sa vina vara :)

#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Este drum asfaltat din Herculane pana la bifurcatia catre Baia de Arama, continuand sa fie asfaltat in aceasta directie. De la aceasta bifurcatie, pana la Izvoarele Cernei este macadam (drum de pamant cu pietris).

Merge cu MCV-ul, dar nu iarna. Daca ninge, vin drumarii sa dezapezeasca dupa vreo trei zile ... Asta daca nu se produce si vreo alunecare de teren. Totusi, si vara trebuie mers incet ca sar toate pietrele in tabla ...

Eu iti propun si un alt traseu: Herculane - Baia de Arama - Ponoare - Balta - Malovat si de aici o iei incotro vrei: ori Severin, ori Tg. Jiu. Traseul asta trece prin mijlocul podisului Mehedinti, o forma de relief aproape necunoscuta de majoritatea romanilor, iar privelistea este absolut incantatoare ...

Aaa, drumul: tot macadam ... (de pe la Ponoare).

#3
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

View Posthoria66, on 15th December 2009, 02:16, said:

Este drum asfaltat din Herculane pana la bifurcatia catre Baia de Arama, continuand sa fie asfaltat in aceasta directie. De la aceasta bifurcatie, pana la Izvoarele Cernei este macadam (drum de pamant cu pietris).
adica se poate merge cu masina intre cerna sat si izvoarele cernei? asta ar insemna sa treaca pe langa lacu iovanu, iar eu stiam ca era "cazut" drumul pe langa lac, deci intrerupt...

#4
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostVineri, on 20th December 2009, 23:40, said:

... iar eu stiam ca era "cazut" drumul pe langa lac, deci intrerupt...

Cand era cazut drumul ? Pai, si oamenii aia din Cerna Sat ce fac, ca e cap de linie ...

Edit: scuze, acum am inteles ce vreai sa spui ... Stiu ca e sigur drum pa^na-n Cerna Sat. Mai departe, nu mai stiu care mai e situatia...

Edited by horia66, 21 December 2009 - 23:45.


#5
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Am facut eu drumul ( o parte ) in vara lui 2008, dar m-am oprit la coada lacului pentru ca era surpat versantul si n-am mai putut merge mai departe.
Chiar daca sa zicem ca intr-un an jumate a venit cineva si a refacut versantul, circulatia era (vara!) atat de rara pe acolo, incat spre final deja abia se mai vedea drumul printre buruieni (nu e vorba ca te ratacesti ca n-ai unde) dar copacii invadasera drumul si spatiul ramas era mai mic decat latimea masinii, asa ca am cam tras niste zgarieturi fine pe laterale. Ori la cum a nins in ultima perioada, banuiesc ca nici dracu n-a fost pe acolo sa dea din zapada la o parte, deci nici o sansa cu MCV-ul. Nici eu cu Foresterul nu m-as incumeta.

#6
cristipate

cristipate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.09.2004
poti sa te mai documentezi si de aici: http://forum.softped...howtopic=295356
drumul e spectaculos, ai ce vedea, dar e pustiu rau tare.

#7
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Eu m-am aventurat pe acolo imediat dupa Craciun, dar ploua cam tare si m-au intimidat bolovanii cazuti pe sosea asa ca dupa 20km facuti dinspre Herculane am decis sa ma intorc. La vara!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate