Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

operatie miopie cu laser

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sara_martin

sara_martin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.12.2009
buna!
sunt noua pe forum, dar va felicit pentru subiectele interesante!! problema mea este ca am o miopie de -3 dioptrii si doresc sa ma operez. vreau sa stiu daca sunt printre voi persoane care s-au operat si au fost multumite.  mi-ar folosi mult si niste recomadari pentru un medic bun.
multumesc!

#2
cionica

cionica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2009

 sara_martin, on 13th December 2009, 19:14, said:

buna!
sunt noua pe forum, dar va felicit pentru subiectele interesante!! problema mea este ca am o miopie de -3 dioptrii si doresc sa ma operez. vreau sa stiu daca sunt printre voi persoane care s-au operat si au fost multumite.  mi-ar folosi mult si niste recomadari pentru un medic bun.
multumesc!

Inainte de a apela la operatie, n-ai vrea sa incerci sa-ti corectezi miopia in mod natural?

#3
sara_martin

sara_martin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.12.2009

 cionica, on 13th December 2009, 23:27, said:

Inainte de a apela la operatie, n-ai vrea sa incerci sa-ti corectezi miopia in mod natural?

ba da, dar cum??? si in cat timp? daca ai si solutii in sensul asta as vrea sa le stiu. multumesc!

#4
cionica

cionica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2009

 sara_martin, on 14th December 2009, 02:49, said:

ba da, dar cum??? si in cat timp? daca ai si solutii in sensul asta as vrea sa le stiu. multumesc!

Trimite-mi te rog un mesaj privat (PM) si am sa-ti raspund cat de repede posibil.

Cristian Ionica

#5
raluca_risca

raluca_risca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.10.2006
Eu m-am operat cu laser acum 2 ani la spitalul "Agrippa Ionescu" din Bucuresti. Operatia a fost de tip PRK pt ca aveam corneea destul de groasa. Aveam si eu tot -3 si -3,75. Operatia a fost putin mai dificila primele 2 zile dupa pentru ca ma deranja lumina foarte tare si ochii imi lacrimau foarte mult. Practic stateam cu ochelari de soare in casa si cu draperiile trase. Am pus picaturile recomandate de medic si acum ma simt foarte bine, dioptriile fiind de -0,25. Oricum vederea se stabilizeaza dupa 6 luni de la operatie, Singura problema e noaptea ca vad totusi acele halouri renumite, dar oricum nu sunt foarte deranjante.
Daca mai ai intrebari...

#6
corina_nasta

corina_nasta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2010

 raluca_risca, on 21st January 2010, 16:30, said:

Eu m-am operat cu laser acum 2 ani la spitalul "Agrippa Ionescu" din Bucuresti. Operatia a fost de tip PRK pt ca aveam corneea destul de groasa. Aveam si eu tot -3 si -3,75. Operatia a fost putin mai dificila primele 2 zile dupa pentru ca ma deranja lumina foarte tare si ochii imi lacrimau foarte mult. Practic stateam cu ochelari de soare in casa si cu draperiile trase. Am pus picaturile recomandate de medic si acum ma simt foarte bine, dioptriile fiind de -0,25. Oricum vederea se stabilizeaza dupa 6 luni de la operatie, Singura problema e noaptea ca vad totusi acele halouri renumite, dar oricum nu sunt foarte deranjante.
Daca mai ai intrebari...

Eu am miopie -12, am fost la  dr. Nicula Dorin din Cluj si mi-a spus ca in cazul meu se poate face doar operatie de schimbare de cristalin.Poti te rog sa-mi explici ce inseamna '' operatie de tip PRK'' , mi s-a spus ca si eu am cornea groasa la un ochi.
Daca a mai facut cineva operatie de acest gen puteti va rog sa-mi spuneti parerile dv, sau daca cunoasteti un alt dr mai bun.Multumesc

#7
ana_dr

ana_dr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.09.2010
Raluca, am si eu o intrebare pentru tine: la operatia cu laser ti s-a pus conditia de a avea dioptrii stabile de minim 2 sau 3 ani? Am intrebat mai multi medici si parerile sunt impartite... Ma intereseaza o informatie de la cineva care a suferit o astfel de operatie. Multumesc anticipat! :kisstogether:

#8
T.J

T.J

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.04.2007
acum aproximativ 1 an am aflat si eu despre aceasta operatie cu laser(lasek) ..si din ce am inteles la acel moment era ca odata operatia facuta dioptria mea va fii 0 sau oricum mai mica decat cea pe care o aveam inainte de operatie. Dupa 2..3 luni m-am dus la un oftalmolog pt. a-mi schimba ochelarii. Doctorul fiind si chirurg l-am intrebat ce parere are despre o eventuala operatie. Raspunsul lui m-a cam dat peste cap si mi-a naruit visele pe care mi le facusem. El a spus ca odata facuta operatie defapt dioptria nu se schimba doar ca nu voi mai purta ochelari. Acum nu stiu pe cine sa mai cred.

#9
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
eu cred ca se modifica, dioptria asta e doar o unitate de masura. cel mai important e ca operatia nu trateaza adevarata problema.

#10
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 T.J, on 2nd October 2010, 18:37, said:

acum aproximativ 1 an am aflat si eu despre aceasta operatie cu laser(lasek) ..si din ce am inteles la acel moment era ca odata operatia facuta dioptria mea va fii 0 sau oricum mai mica decat cea pe care o aveam inainte de operatie. Dupa 2..3 luni m-am dus la un oftalmolog pt. a-mi schimba ochelarii. Doctorul fiind si chirurg l-am intrebat ce parere are despre o eventuala operatie. Raspunsul lui m-a cam dat peste cap si mi-a naruit visele pe care mi le facusem. El a spus ca odata facuta operatie defapt dioptria nu se schimba doar ca nu voi mai purta ochelari. Acum nu stiu pe cine sa mai cred.

Nu inteleg ce a vrut sa spuna doctorul ala dar daca nu se modifica dioptria nu ai cum sa vezi bine fara ochelari si deci tot trebuie sa ii porti. M-am operat si eu la un ochi pentru ca aveam dioptria mult mai mare decat la celalat si nu mi se dadeau ochelarii corecti si acum am alte dioptrii mult mai mici. Aveam -4,25 sfera si -0.50 cilindru cu ax de 20 de grade (nu stiu exact ce insemna asta e pentu astigmatism) si acum am 0 sfera si mai am dioptria de astigmatism ca a considerat doctorul ca e prea mica.

#11
T.J

T.J

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.04.2007

 e2k, on 2nd October 2010, 20:02, said:

Nu inteleg ce a vrut sa spuna doctorul ala dar daca nu se modifica dioptria nu ai cum sa vezi bine fara ochelari si deci tot trebuie sa ii porti. M-am operat si eu la un ochi pentru ca aveam dioptria mult mai mare decat la celalat si nu mi se dadeau ochelarii corecti si acum am alte dioptrii mult mai mici. Aveam -4,25 sfera si -0.50 cilindru cu ax de 20 de grade (nu stiu exact ce insemna asta e pentu astigmatism) si acum am 0 sfera si mai am dioptria de astigmatism ca a considerat doctorul ca e prea mica.


doctorul mi-a spus ca dupa operatie eu o sa vad fara ochelari ...cum vad acum cu ochelari. Vederea nu-mi va reveni niciodata la 100%. si ca aceasta operatie este una doar estetica deoarece nu trebuie sa mai port ochelari .eu as fi vrut sa imi fac operatie pentru a-mi putea lua examenul oftalmologic pt. scoala de soferi :).dar daca si dupa operatie tot asa am sa vad ...nu are nici un rost sa-mi fac operatia.

Edited by T.J, 03 October 2010 - 12:23.


#12
giulio

giulio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 26.12.2006

 T.J, on 3rd October 2010, 13:22, said:

doctorul mi-a spus ca dupa operatie eu o sa vad fara ochelari ...cum vad acum cu ochelari. Vederea nu-mi va reveni niciodata la 100%. si ca aceasta operatie este una doar estetica deoarece nu trebuie sa mai port ochelari .eu as fi vrut sa imi fac operatie pentru a-mi putea lua examenul oftalmologic pt. scoala de soferi :).dar daca si dupa operatie tot asa am sa vad ...nu are nici un rost sa-mi fac operatia.


pt.scoala de soferi iti poti lua ochelari cu dioptriile de care ai nevoie si ai sa treci fara probleme examenul oftalmologic pt. scoala de soferi

#13
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 T.J, on 3rd October 2010, 13:22, said:

doctorul mi-a spus ca dupa operatie eu o sa vad fara ochelari ...cum vad acum cu ochelari. Vederea nu-mi va reveni niciodata la 100%. si ca aceasta operatie este una doar estetica deoarece nu trebuie sa mai port ochelari .eu as fi vrut sa imi fac operatie pentru a-mi putea lua examenul oftalmologic pt. scoala de soferi :).dar daca si dupa operatie tot asa am sa vad ...nu are nici un rost sa-mi fac operatia.

Daca acum cu ochelari nu vezi 100% (adica acuitate vizuala 1) si nu exista nici o alta dioptrie cu care sa vezi 100% insemna ca suferi de ambliopie sau o alta boala a ochiului care ti-a redus ireversibil acuitatea vizuala. Daca este asa cum zic atunci problema ta nu este miopia adica nu vezi mai slab din cauza ei ci din cauza altei probleme. Chirurgia refractiva iti va reduce dioptria chiar si pana la zero (sau foarte aproape de zero +-/0,025, +-0,50) dar nu iti va rezolva problema din cauza careia vezi mai slab.

In fine pentru scoala de soferi nu e nevoie sa vezi bine cu ambii ochii daca vezi bine doar cu unul din ei este suficient pentru carnetul de amatori (B). Vezi ca se mai discuta pe forum aici pe alt topic despre condus cu un singur ochi. Din cate stiu eu lucrul asta este posibil conform legislatiei in vigoare dar parca de curand s-au adus niste modificari la lege, intereseaza-te. Oricum se pare ca sunt medici care nu vor sa dea apt pentru condus celor care vad bine cu un singur ochi desi legislatia spune altceva.

#14
T.J

T.J

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.04.2007

 e2k, on 3rd October 2010, 16:24, said:

Daca acum cu ochelari nu vezi 100% (adica acuitate vizuala 1) si nu exista nici o alta dioptrie cu care sa vezi 100% insemna ca suferi de ambliopie sau o alta boala a ochiului care ti-a redus ireversibil acuitatea vizuala. Daca este asa cum zic atunci problema ta nu este miopia adica nu vezi mai slab din cauza ei ci din cauza altei probleme. Chirurgia refractiva iti va reduce dioptria chiar si pana la zero (sau foarte aproape de zero +-/0,025, +-0,50) dar nu iti va rezolva problema din cauza careia vezi mai slab.

In fine pentru scoala de soferi nu e nevoie sa vezi bine cu ambii ochii daca vezi bine doar cu unul din ei este suficient pentru carnetul de amatori (B). Vezi ca se mai discuta pe forum aici pe alt topic despre condus cu un singur ochi. Din cate stiu eu lucrul asta este posibil conform legislatiei in vigoare dar parca de curand s-au adus niste modificari la lege, intereseaza-te. Oricum se pare ca sunt medici care nu vor sa dea apt pentru condus celor care vad bine cu un singur ochi desi legislatia spune altceva.


bolile de genul asta gen. ambliopie ..etc se pot opera?

#15
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 T.J, on 25th October 2010, 10:06, said:

bolile de genul asta gen. ambliopie ..etc se pot opera?

Nu. In cazul ambliopiei ochiul care sufera de aceasa boala nu are nici nu fel de problema fizica e perfect normal, nu ai ce opera la el pentru ca nu este nimic in neregula cu el. Vederea scazuta a aparat fie din cauza ca un ochi era mult mai miop sau mai hipermetrop decat celalalt (anizotropie) sau un ochi era deviat (strabism) sau alta cauza din care in primii ani de viata un ochi nu vedea la fel de bine ca celalalt. In unul dintre aceste cazuri creierul nu a putut folosi simultan imaginile de la ambii ochi asa ca a ignorat imaginea de la ochiul cu viciu de refractie mai mare sau deviat. Aceasta ignorare a devenit permanenta si asa a aparut ambliopia.

Ambliopia se poate corecta pana la varsta de 7 8 ani acoperind ochiul bun si fortand creierul sa foloseasca ochiul ignorat. Evident trebuie sa asiguri si corectia optica aferenta. Dupa varsta de 7 8 ani ambliopia mai poate fi tratata partial iar dupa o anumita varsta din pacate nu prea se mai poate face nimic. La adulti degeaba mai pui ochelari, lentile de contact sau faci operatie refractiva pentru ca creierul nu mai vrea sa foloseasca corect ochiul respectiv chiar daca elimini viciul de refractie sau problema din copilarie.

Deci videcarea ambliopiei presupune repararea creierului. Niste conexiuni neuronale sunt de vina ca nu vezi bine cu ochiul ambliop. Tu insa trebuie sa te asiguri ca suferi de ambliopie si nu de alta problema care ti-a redus acuitatea vizuala. Eu pentru ca sufar de strabism (mar rog estetic nu se mai observa deloc ca am facut de curand o noua operatie) m-am informat pe larg de toate problemele conexe. Dar exista multe alte probleme cred care afecteaza acuitatea vizuala, du-te la un oftalmolog si fa un consult complet si apoi pe baza diagnosticului cauta pe net tot ce se poate despre afectiunea respectiva apoi vezi daca se poate remedia si unde.

Daca ai strabism si ambliopie atunci te poti opera pentru strabism sa iti indrepti ochii si de miopie ca sa scapi de ochelari, insa daca ai ambliopie o sa vezi dupa operatie cu ochiul ambliop la fel cum vedereai cu ochelarii adica mai prost. :(

Edited by e2k, 25 October 2010 - 16:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate