Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Modem ZTE MF100/110 (Digi 3G)

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#19
roccotech

roccotech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.11.2007

 Blackhawk, on 11th December 2009, 15:15, said:

Oare e compatibil cu un Fonera 2.0g?

Se pare ca da, asa cum se descrie in link: http://www.flickr.co...in/photostream/
<<This setup shows how La Fonera 2.0g, loaded with the RC5 firmware or newer, functions as a HSPA (3G) router.
Using a T-Mobile prepaid internet sim with included USB-dongle, the Fonera is provided with a 3.6Mbit down and 384kbit upstream internet connection, which in turn is transformed into WiFi...>>

#20
rainman_bv

rainman_bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.07.2006
In centrul Brasovului, doua liniute la semnal:
[ http://www.speedtest.net/result/654058910.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
mariusgmg

mariusgmg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.10.2007
Am 3 calculatoare, la doua se instaleaza bine modemul digi mobil dar la unul din ele nu. De ce? oare sa fie de vina Windows-ul? O fi o problema la el. Nu merge taman la laptop, la cel care ma intereseaza. Mentionez ca am acelasi WIN pe toate cele 3.

#22
coltis_sorin

coltis_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.01.2007

 darklordsith, on 12th December 2009, 13:02, said:

A reusit cineva sa instaleze modemul asta pe linux? Eu am incercat pe Ubuntu 9.10 cu pachetul de linux din modem dar nu am reusit. Daca a reusit cineva ii sunt recunoscator daca ma ajuta si pe mine.

incearca asta postul nr.3 poate te ajuta cu ceva. :)

#23
oldfisher

oldfisher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.06.2009

 mariusgmg, on 16th December 2009, 16:36, said:

Am 3 calculatoare, la doua se instaleaza bine modemul digi mobil dar la unul din ele nu. De ce? oare sa fie de vina Windows-ul? O fi o problema la el. Nu merge taman la laptop, la cel care ma intereseaza. Mentionez ca am acelasi WIN pe toate cele 3.
cam aceasi problema o am si eu, din 3 laptop-uri, pe 2 merge, unul cu win 7, si altul cu xp, iar pe al treilea cu xp, nu recunoaste driverul....astept sugestii, multumesc!

#24
nicumur

nicumur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.07.2005
Sunt o mare chinezarie de 2 lei aceste modemuri  :rolleyes:
Am incercat un modem de 3,6 Mbs pe circa 8 calculatoare, si pe fiecare din ele (indiferent de sistemul de operare) ba mergea ba (de cele mai multe ori) nu mergea.
Culmea, daca merge pe un calculator si scoti modemul din portul USB si-l introduci din nou peste cateva secunde (sau cateva minute, dupa caz), nu mai merge deloc, nu mai gaseste reteaua, sau da eroare de driver  :cursing:
Uneori functioneaza daca schimbi portul USB, alteori se incapataneaza sa nu functioneze pe nici un port (din 8), alteori, de capul lui, daca-l lasi vreo 10-20 de minute conectat in port pleaca singur  :death:
Imi vine sa sar cu picioarele pe el, asa porcarie nu am mai vazut de mult timp.
Trebuie sa precizez ca testele au fost facute cu maximum de semnal (atunci cand functiona, desigur)  :deadtongue:
Am uitat sa precizez ca, atunci cand functioneaza exista blocari ale SO, sau functionari aiurea ale explorerului.

Edited by nicumur, 18 December 2009 - 20:09.


#25
tzobor

tzobor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.02.2004
salut, a remarcat cineva ca COM portul pe care functioneaza modemul de 7,2 este setat la 3600000 bps? adica fix 3,6?

#26
stcosmin

stcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.06.2008

 nicumur, on 18th December 2009, 20:06, said:

Sunt o mare chinezarie de 2 lei aceste modemuri  :rolleyes:
Am incercat un modem de 3,6 Mbs pe circa 8 calculatoare, si pe fiecare din ele (indiferent de sistemul de operare) ba mergea ba (de cele mai multe ori) nu mergea.
Culmea, daca merge pe un calculator si scoti modemul din portul USB si-l introduci din nou peste cateva secunde (sau cateva minute, dupa caz), nu mai merge deloc, nu mai gaseste reteaua, sau da eroare de driver  :cursing:
Uneori functioneaza daca schimbi portul USB, alteori se incapataneaza sa nu functioneze pe nici un port (din 8), alteori, de capul lui, daca-l lasi vreo 10-20 de minute conectat in port pleaca singur  :death:
Imi vine sa sar cu picioarele pe el, asa porcarie nu am mai vazut de mult timp.
Trebuie sa precizez ca testele au fost facute cu maximum de semnal (atunci cand functiona, desigur)  :deadtongue:
Am uitat sa precizez ca, atunci cand functioneaza exista blocari ale SO, sau functionari aiurea ale explorerului.
Sincer tind sa cred ca exagerezi. Eu am stick-ul de aproximativ 2 sapt si nu a dat nici macar un rateu. Se conecteaza de fiecare data din prima. Ca si viteza, in zona Berceni am prins max 2 mbps, iar in zona Baba Novac am prins max 4 mbps. Pentru internet mobil si pentru un serviciul gratuit sunt super multumit.
Rog pe cei care au probleme sa se gandeasca mai intai ca este de la calculatoarele lor si in ultima instanta de la stick si operator!

#27
l00natick

l00natick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.02.2009
Ma poate ajuta si pe mine cineva? Bag sticku in laptop il vede peste tot (control panel etc) Dar in my computer imi apare doar un usb care zice ca e gol. Se poate sa imi dati si mie softu de pe stick pe mail sau mess [email protected]. Multumesc

#28
dahas

dahas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.02.2007
Atentie la urmatorul lucru.
Daca va plimbati cu modemul dintr-o celula in alta deconectati si reconectati legatura altfel nu o sa aveti maximum de viteza. RDS-ul nu e inca dispus sa plateasca pentru echipamente performante care sa permita mutarea unei conexiuni 3G dintr-o celula in alta pentru partea de date si deci automat va trece in 128Kbps.
Bafta

#29
jordache

jordache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.01.2004
Blackhawk, eu am un Fonera 2.0n si am tot incercat fara succes sa il fac sa mearga cu modemul Digi.
A reusit cineva ?

#30
ricko_-

ricko_-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007

 tzobor, on 19th December 2009, 15:18, said:

salut, a remarcat cineva ca COM portul pe care functioneaza modemul de 7,2 este setat la 3600000 bps? adica fix 3,6?
da am observat si eu asta (dar ne fiind un cunoscator ) ma gindeam ca poate nu inseamna asta desi pere evident
poate ne lamureste cineva mai avizat ce este cu portul asta

#31
xannt_x

xannt_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 13.06.2005

 l00natick, on 25th December 2009, 00:26, said:

Ma poate ajuta si pe mine cineva? Bag sticku in laptop il vede peste tot (control panel etc) Dar in my computer imi apare doar un usb care zice ca e gol. Se poate sa imi dati si mie softu de pe stick pe mail sau mess [email protected]. Multumesc


Salut,

si eu vreau softul. L-am instalat, modemul merge, totul este ok, dar vreau sa il am pentru eventualitatea ca trebuie reinstalat.
Modemul se vede acum ca un stik gol!

#32
dydycom

dydycom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.01.2007
Mare atentie nimic nu vine gratis cum pomenea cineva mai sus.
mai nou cei care au telefon si nu il folosesc vor plati fortat un abonament de 2 euro.
este un modem lowcost lansat prost si care merge si mai prost.
Am un mf110 de 7,2Mb si la care mai mult de 600KBITI viteza nu am avut in teste si in berceni si in aviatorilor.
Am reusit sa il decodez iar pe Vodafone am avut si 6M dar la astia dau 24 euro.
pb mea acum este ca as vrea un update de firmware si nu gasesc nici sa dau cu tunu' pe internet...sau poate nu caut unde trebuie. Are cineva firmware-ul pentru el?

#33
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Aceeasi problema o am si eu cu instalarea.
Pw win 7 mi s-a instalat ok si a functionat.
Acum pe un XP nu vrea sa recunoasca "sticku" si deci nu am drivere.
Unde gasim niste drivere pt el? Googleu m-a innebunit de linkuri dubioase.

#34
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
La mine am reusit sa il instalez pe win 7 si xp ..dar driverele sant de 2 lei mai mult de 3,6 portul COM nu poti sa il pui .Ca sa nu zic de viteza pe win 7 max 1 mbits si pe xp 2 mbits....Daca gaseste cineva drivere sau firmware sa testam as fi recunoscator

Edited by spavian, 03 February 2010 - 11:03.


#35
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
La un prieten face la fel locatie rahova ..pe xp nu sare de 2 mbit ..si viteza COM e tot de 3,6 setata de driver ... tot mf110

#36
Cordial

Cordial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 24.05.2003

 kpk1_, on 3rd February 2010, 09:42, said:

Aceeasi problema o am si eu cu instalarea.
Pw win 7 mi s-a instalat ok si a functionat.
Acum pe un XP nu vrea sa recunoasca "sticku" si deci nu am drivere.
Unde gasim niste drivere pt el? Googleu m-a innebunit de linkuri dubioase.
Salut. eu am un stick alb, cu ceva soft si care nu merge pe x64 (Win7, Vista).
Vezi daca este ceea ce cauti:
http://rapidshare.co...427/Digi-CD.rar

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate