Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare
 Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 

Un server bun se poate face numai in linux?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#1
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,359
  • Înscris: 05.05.2005
Am intalnit multe persoane care spun faptul ca pentru a face un server bun acesta trebuie sa fie in linux.Acum eu nu stiu daca ei spun aceast lucru doar pentru fatul ca linux e gratuit si au apucat sa-l invete sau pentru faptul ca linux este mai bun decat windows in retele. Voi ce parere aveti?

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
imi pare rau, dar termenul de server e mult prea generic pentru a incerca macar un raspuns.

In orice caz, fiecare OS se preteaza in anumite situatii si este contraindicat in altele. Si sunt si situatii in care nici unul, nici celalalt nu sunt recomandate.

Da mai multe detalii daca esti interesat de ceva anume. Oricum, pentru o retea de bloc fara pretentii prea mari, unde costurile trebuie limitate, se folosesc diverse arome *nix ... Pentru regimuri corporate - windows, linux, combinate sau implementari proprietare.

etc ...

Pentru a raspunde intrebarii tale din titlu: NU

#3
DarkLight

DarkLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 21.06.2004
NU
in functie de cunostinte si buget ( MS win costa ...si inca destul ) alegi solutia ..e de preferat .nix pentru ceva "de cartier" ... desi se implementeaza cu succes si in zona enterprise / corporate

acum , in linii mari tabel comparativ

                         |    MS windows   |          * NIX              |
Costuri
(generic)            |         mari         |            mici              |

Nivel de
cunostinte          | mediu , mic       |            inalt              |    
(generic)

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
iar s-a pierdut ce am scris!  :cursing:

pe scurt: nu prea sunt de acord cu tabelele tale, sunt de ordin prea general, si nu prea conforme cu realitatea decat pe o zona ingusta de analiza.

In fine, in regim corporate nu e de ajuns sa dai cu setup sau ifconfig ... in nici unul din cazuri, asa ca nivelul ala de pregatire nu prea pare in regula. Pot sa-ti spun ca am cunoscut sensibil mai multi oameni care stiau linuz (si stiau) decat cei care stapaneau windoz asa cum trebuie.

Cat despre costurile de implementare ... si aici e de discutat .. dar nu aici si - in orice caz - nu acum!

#5
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Eu cred ca depinde de ceea ce vrei sa faci cu serverul respectiv. Desi lumea linux (nu *nix, da?) este "pe val" de la o vreme incoace, are probleme mari in a intra pe piata de business, unde Microsoft detine suprematia.
E foarte greu sa compari cele doua lumi, pentru ca fiecare dintre ele are un alt "target", chiar daca pe alocuri se mai si intalnesc. E ca si cum ai compara un camion cu un autoturism de clasa medie.

#6
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

z0z, on Jun 2 2005, 11:09, said:

are probleme mari in a intra pe piata de business, unde Microsoft detine suprematia.
unele statistici spun că microsoft are 20% din serverele web, iar apache 70% (și presupunem că marea majoritate îs pe linux), serverele de email de pe linux sunt și ele pe la 70%...
google cu ale sale 100.000 de servere este total pe linux, amazon.com e și el pe linux, și culmea! și softpedia e pe linux! :w00t:

care e camionul și care e autoturismul aici?? :rolleyes:

dar într-adevăr, un server bun se poate face și pe windows

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
retele, cred ca limitezi piata business la cateva chestii uzuale.

Servere bune se pot face si pe linuz, si pe windoz. Depinde de destinatie si de destul de multi alti factori

#8
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
Eu cred ca Tyby inca o data isi face treaba si sunt perfect de acord cu el.

Referitor la costuri cred ca merita aruncata o privire peste urmatorul link:

http://www.microsoft...s/opencost.mspx

al carui titlu este:
Detailed Financials Show Total Linux Costs Higher Than Windows Costs by 5 to 20 Percent

#9
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
business nu inseamna numai web si mail. ci file and print servers, directory services, data base, groupware si mai multe. Asta ca sa nu mai intru si in domeniul bancar ...

#10
am_un_bou

am_un_bou

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.06.2005
mai baieti voi chiar vorbiti numai din copaci...!?

daca vrei sa faci un server(router) pentru o retea cu mai mult de 100 de compuri, si cu o teava de 100Mbits sau  1000Mbits (lan si odc) pe windows trebuie sa fii, scuze de termen, PROST :death: ...dc?
(windows=masina scumpa(BMW)pe care tu insisti sa pui 50 de tone cand poti avea un camion,linux care sa care sa pui incarcatura. BMW-ul crapa pur si simplu)
pentru ca: daca stai tu mai bine si te gandesti cand tragi de pe dc cu mai mult de 25Mbits compu deja merge greu, daca ai vrea sa faci limitari sau altceva de genu, deja compu tau este mort.

Nu spun ca daca ai o teava de 1Mbit de net nu poti tine 100 de compuri in spate,asta se poate dar in momentul in care ai mai mult windows nu mai este indicat(adica nu merge pur si simplu)
                 si inca ceva, linux nu costa nimic pe cand windows costa si inca costa mult daca vrei o versiune server,si ca firmulitza care ai 100 de oameni nu este rentabil...

daca vrei un server http cu "2" pagini merg "perfect si pe windows" dar mai multe nu este iarasi nu este indicat

P.S. daca vrei server pui mana si inveti linux ca nu se compara in oricare din cazuri :nonobad:

#11
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
am_un_bou: bine ai venit. Ceea ce spui tu acolo se cheama router, nu server.
O masina care face packet forwarding este de fapt un router. Omul de mai sus a intrebat de un server, maaare diferenta.
Iar daca ma intrebi de routere iti pot spune ca linuxul este un sistem de operare bunut pentru un router, numai ca nu e ajutat de hardware la vitezele pe care le-ai specificat mataluta.

#12
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,833
  • Înscris: 13.01.2005

criss_pt, on Jun 3 2005, 02:39, said:

Eu cred ca Tyby inca o data isi face treaba si sunt perfect de acord cu el.

Referitor la costuri cred ca merita aruncata o privire peste urmatorul link:

http://www.microsoft...s/opencost.mspx

al carui titlu este:
Detailed Financials Show Total Linux Costs Higher Than Windows Costs by 5 to 20 Percent

<{POST_SNAPBACK}>


Si tu chiar crezi ce scrie acolo? Daca ai citi pe site-ul mercedes ca bmw-urile sunt mai proaste, i-ai crede?

#13
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,833
  • Înscris: 13.01.2005

Tyby, on Jun 2 2005, 22:57, said:

Servere bune se pot face si pe linuz, si pe windoz. Depinde de destinatie si de destul de multi alti factori

<{POST_SNAPBACK}>

Asa e. Problema e ca datorita "point and click-ului" specific windowsului sunt mult mai multi pafaristi care au senzatia ca pot administra un windows si ajung sa dea cu bita in balta. Ideea e ca "facerea" unui server bun depinde mai putin de sistemul de operare si mai mult de calitatea umana.

Edited by mufa, 03 June 2005 - 12:05.


#14
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
tyby are dreptate.  :P  <_<

#15
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004

mufa, on Jun 3 2005, 11:59, said:

Si tu chiar crezi ce scrie acolo? Daca ai citi pe site-ul mercedes ca bmw-urile sunt mai proaste, i-ai crede?

<{POST_SNAPBACK}>


linku nu spune ca microsoft e mai bun decat *nix, vorbeste despre costuri si nu e creatia microsoft, sunt cei de la Forrester ( http://www.forrester.com ).

#16
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,833
  • Înscris: 13.01.2005

criss_pt, on Jun 3 2005, 13:18, said:

linku nu spune ca microsoft e mai bun decat *nix, vorbeste despre costuri si nu e creatia microsoft, sunt cei de la Forrester ( http://www.forrester.com ).

<{POST_SNAPBACK}>

Recunosc ca mi-a fost lene sa citesc articolul. Imi poti face un scurt rezumat?

#17
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004

mufa, on Jun 3 2005, 13:24, said:

Recunosc ca mi-a fost lene sa citesc articolul. Imi poti face un scurt rezumat?

<{POST_SNAPBACK}>


Chiar are vreun interes pt tine?

#18
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,833
  • Înscris: 13.01.2005

criss_pt, on Jun 3 2005, 13:31, said:

Chiar are vreun interes pt tine?

<{POST_SNAPBACK}>

Sunt si eu curios sa vad cum se mai bat cimpii in ziua de azi si mai ales cine mai crede in Mos Craciun.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate