Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 

bass mai puternic

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
zsoltozaur

zsoltozaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 11.12.2008
Ce asi putea sa fac cu o boxa sa am bas-ul mai tare? boxa are tub bass-reflex dar totusi as vrea putin bass mai tare, difuzorul are raspuns de frecventa 55hz-20khz poate si din cauza asta daca avea raspuns de la 30hz-20khz sigur aveam bas-ul mai tare, am mai auzit de la uni ca sar auzi mai mult frecventele joase daca pui vata in cutie,oare va avea efect? Astept si alte pareri. multumesc!

#2
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
ti-ai dat singur raspunsul...iti trebuie un difuzor care sa redea mai bine frecventele joase

#3
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Bass mai tare nu inseamna frecvente mai joase. Eu unul nu inteleg ce vrei. Ori mai tare ori sa coboare mai jos in frecventa? In orice caz daca iti iei alte boxe cu raspuns mai jos in frecventa sansele sunt ca sa si fie mai puternice, deci cu bass mai tare. Ce boxe ai ?

Edited by Stapanul_clonelelor, 07 December 2009 - 17:34.


#4
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
In primul rand despre ce boxe e vorba.
Daca boxa ta cobora la 30hz nu aveai basul neaparat "mai tare" ci mai degraba as zice mai adanc si mai mult. Pentru ca asa, doar "mai tare" il poti da doar din egalizator. Dar i fine, tot cam pe acolo e...
Ca fapt divers, la acea limita de jos a raspunsului in frecventa vezi ca nu toata lumea precizeaza si la minus cati decibeli e specificata. Nu-s asa multe standfloor-uri care coboara pana la 30hz (-3db). Si sa mai sune si cat de cat bine si corect pe deasupra...
Chestia cu vata (mai degraba vatelina) in cutie nu stiu cat de mult va ajuta bassul, de multe ori incinta e gandita deja sa sune bine cu sau fara vata. Uite aici mai multe detalii despre asta http://www.tnt-audio...aktweak2_e.html.
Mai poti incerca si un compromis, si anume sa maresti din egalizator frecventele sub 60-50hz sa zicem, ca sa compensezi curba de raspuns in frecventa a boxelor tale. In general curba e destul de abrupta, si o compensare din egalizator (atentie, numai prin scaderea celorlalte frecvente, nu prin adaugare, sa nu distorsioneze  :excl: ) ar trebui sa arate ca mai jos.
Deci acolo joasele sunt crescute cu 7db, si cresterea semnificativa are loc SUB 50hz.

Egalizatorul de mai jos se numeste Electri-Q si se prezinta sub forma de plugin VST pentru playere, il folosesti impreuna cu un VST host. Si e cam cel mai destept si complet egalizator pe care l-am vazut pana acum, numai cu el am reusit sa egalizez EXACT cum am vrut.
Un egalizator grafic obisnuit pe benzi ca cel din playere sau driverele placilor audio nu cresc asa, am masurat si daca sa zicem ridicai frecventa cea mai joasa (am avut 36hz la nu mai stiu care egalizator) cresteau mult si frecventele pana in 70-80hz, pana spre 100hz, deci curba nu era atat de abrupta si iesea o bubuiala, in loc ca egalizarea sa "preia" de unde nu mai pot cobori boxele, si anume basul acela adanc. Cresterea va fi mica dar se va simti. Dar desigur, cum am spus, acesta nu este decat un compromis.

Attached Files



#5
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Are Microlab SOLO-6, daca nu ma insel. Si eu am aceleasi boxe si sunt mai mult decat multumit de bass, stiu ce am cumparat, inaintea lor am avut Logitech X-230. Si tin bass-ul la mijloc. Conteaza si cum le pozitionezi...

#6
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Mai e faza cu greutatea pe subwoofer.pe monstru meu n-am incercato da stiu pe alti care  tin greutati pe subwoofer si cica se simte mai tare basul.

#7
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 BadBoyBlue, on 7th December 2009, 17:34, said:

Si tin bass-ul la mijloc.
Reglajul tonal de joase de la Solo6 e, dupa urechea mea, in jurul a ~100hz. Am avut Solo7, dar si la Solo6 trebuie sa fie la fel...

 SpeedDemon, on 7th December 2009, 18:21, said:

Mai e faza cu greutatea pe subwoofer.pe monstru meu n-am incercato da stiu pe alti care  tin greutati pe subwoofer si cica se simte mai tare basul.
Da, explicatia logica ar fi ca nu mai rezoneaza cutia, nu mai vibreaza si basul e mai articulat. Incinta trebuie sa fie cat mai solida si inerta. Se mai poate incerca cu succes si punerea sub-ului pe spike-uri ff ascutite, pe monezi (sa nu strice parchetul si suprafata de contact sa fie si mai mica). Se gasesc in Muzica la parter. Subwooferele mai scumpe au asa ceva. Si mai functioneaza si ranforsarea suplimentara a incintei, la un sub din gama de pret <10mil ar merita incercat...

#8
zsoltozaur

zsoltozaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 11.12.2008
da am microlab solo 6, inaintea lor am avut 2 sisteme legate de o placa de sunet onboard realtek 6.1 si bass-ul la cele 2 sisteme era foarte tare si clara insa sateliti nu dadeau putere mare si nu aveam medi asa cum imi doream si plus de asta se mai si incingeau si am vandut cele 2 sisteme (7.2),mi-am luat un audigy se bulk si un microlab solo 6, la prima ascultare suuupeeer taree, medii cum vroiam inalte la fel si bassul destul insa totusi la cele 2 sisteme il aveam mult mai tare si mai lung, mai ales la melodi rap,hip-hop se simnte diferenta. la sisteme 2.1,5.1,x.1 ai si un avantaj, eu la birou la picioare am un gol unde tineam subwooferele si din cauza asta aveam eu bass'ul asa tare ca de tineam subwooofer pe birou si nu sub birou nu aveam nici un bass, dar aveam si inaltele,medi la ureche fiindca sateliti nu ii tineam sub birou si pe pereti,(oricum is obisnuit cu bass-ul tare si de aia simnt eu ca nam bassul asa cum aveam inainte ca pun pariu ca la oricine cine avea boxe obisnuite de pc 2.0 5W ii dau sa asculte microlab solo 6 o sa zica ooooaaau ce tare suna,imi duduie capu) la microlab solo6 iti bati joc de ele sa le pui la picioare, ai bass dar nu ai inalte,medi deci mai bine le las asa, mam gandit si sa pun vata dar nu stiu ce sa fac,si sa schimb difuzoarele da la cati bani dau pe cele 2 difuzoare mai bine eau un subwoofer activ si am terminat.deocamdata inca nu achizitionez nici un subwoofer din cauza ca stau prost cu bugetu,peste vreo 2/3 luni o sa eau ceva. tocmai de asta am deschis acest topic poate rezolvam treaba numa cu aceste boxe sa nu mai trebuiasca sa achizitionez woofer dar ramane sa achizitionez desi sunt multumit de bassul care il reda nar strica in plus:D oricum multumesc pt fiecare :)>-

Edited by zsoltozaur, 07 December 2009 - 21:28.


#9
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009

 zsoltozaur, on 7th December 2009, 16:19, said:

Ce asi putea sa fac cu o boxa sa am bas-ul mai tare? boxa are tub bass-reflex dar totusi as vrea putin bass mai tare, difuzorul are raspuns de frecventa 55hz-20khz poate si din cauza asta daca avea raspuns de la 30hz-20khz sigur aveam bas-ul mai tare, am mai auzit de la uni ca sar auzi mai mult frecventele joase daca pui vata in cutie,oare va avea efect? Astept si alte pareri. multumesc!

Daca bagi vata in ele sau ceva material sa le captusesti, cu siguranta se va auzi mai bine, iar basul va iesi mai tare in evidenta.
Si eu am incercat asta acasa la niste boxe Home made, si sa sti ca a dat rezultate:)
Succes!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate