Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cappadocia - Turcia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
262 replies to this topic

#19
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Direct nu!
Sunt multe curse din Ankara!

#20
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcopjob2000, on 23rd January 2010, 11:58, said:

Direct nu!
Sunt multe curse din Ankara!
Nu e putin ocolit sa mergi din Antalya la Ankara ? O fi autobuz direct la Konya sau Kayseri ?

#21
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Eu parca am vazut in statia de autobuz din Goreme afisate autobuze de Antalya cu vreo 50 de lire. Dar nush pe ce traseu o ia sau daca sunt directe.
Daca ii place sa mearga cu avionul poate sa ia Antalya-Ankara cu escala in Istanbul la Pegasus Air (40 euro) si apoi autobuz.

#22
codrin77

codrin77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 31.01.2010
Buna tuturor,
sunt un mare fan al Turciei ca loc de vacanta si imi pare bine ca am gasit, desi tarziu, acest forum.
Am fost de mai multe ori in Turcia, dar de 2 ori am realizat tururi cu masina proprie pe urmatoarele trasee (in mare):
2007:Bucuresti, Canakkale, Izmir, Kusadasi, Bodrum, Antalya, Konya, Goreme, Ankara, Istanbul, Bucuresti
2008: Bucuresti, Istanbul, Ankara, Goreme, Adana, Gaziantep, Sanliurfa+Haran, Adyaman, Mt.Nemrut, Dyarbakir, Van, Dogubeyazit (Mt.Ararat), Erzurum,Trabzon, Samsun, Kastamonu, Safranbolu, Istanbul, Bucuresti

Partea estica este extraordinara, si va invit daca aveti in voi spiritul calatoriei, sa o faceti. Turcia este un amalgam de civilizatii, iar calatoria spre est, pana la 5 km de Iran a fost remarcabila din toate punctele de vedere.

Ca sa nu fiu off-topic, et in Goreme ego :) Am dormit in grote, m-am bucurat de gustoasele gozleme facute de localnici, am fumat narghilea si am baut ceaiul aromat de la CafeTurca si am mancat la restaurantul de langa hamam, unde se mananca din ulcelele pe care le-ati amintit. Intr-adevar, trebuie sa stai mai multe zile in zona ca sa te bucuri de toate locurile. Si DA, am fost si cu balonul :)
Chiar daca a costat, credeti-ma este experienta vietii... a meritat fiecare banut dat (am luat 2 ore, cu compania Kappadokia Baloons, pe care ii recomand ca fiind extrem de profesionisti). De ce am luat 2 ore? fiindca am zis ca probabil nu voi mai face acest lucru alta data. Dar... credeti-ma, l-as mai face acum, atat de minunata a fost senzatia. Balonul s-a ridicat pana la 1000 de metri, dar s-a si coborat prin vagauni, am atins frunzele copacilor, am vorbit cu oamenii de jos, ne-am bucurat de rasaritul soarelui vazut de la inaltime. As adauga linistea inegalabila... sa auzi zborul pasarilor...

Da , Cappadocia merita vazuta, e o tara a lui Oblio care are un sens (has a point) si te recheama constant.

#23
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View PostImperator, on 23rd January 2010, 13:05, said:

Nu e putin ocolit sa mergi din Antalya la Ankara ? O fi autobuz direct la Konya sau Kayseri ?

E un forum dedicat subiectului transport Antalya-Cappadocia pe triadvisor. Nu am avut rabdare sa-l citesc, dar din ce am spicuit, se poate. Cititi acolo. Scria parca de Nevsehir-Konya-Antalya (si mergea si in Kemer). Indicau si un site.

Edited by chrismo, 08 February 2010 - 01:08.


#24
cl71

cl71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2010
O rugaminte pentru cei care au fost in Cappadocia venind dinspre Antalya : care este traseul cel mai bun? ce se poate vedea in drum spre cappadocia? am inteles ca sunt in jur de 550-600 km? Si apoi , la intoarcerea spre casa, care ar fi cel mai bun traseu spre Istanbul ?
Multumesc!

#25
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View Postcl71, on 11th March 2010, 12:09, said:

O rugaminte pentru cei care au fost in Cappadocia venind dinspre Antalya : care este traseul cel mai bun? ce se poate vedea in drum spre cappadocia? am inteles ca sunt in jur de 550-600 km? Si apoi , la intoarcerea spre casa, care ar fi cel mai bun traseu spre Istanbul ?
Multumesc!
Eu am facut drumul invers, dar tot aia' este. In drum spre/dinspre Antalya mai e Konya de vizitat. Nu mai stiu exact unde, dar pre drumul Urgup-Konya e un caravanserai pe care il poti vizita. Spre casa, pai nu prea cred ca ai multe optiuni. Iesi inspre Ankara si o tii pe autostrada.

#26
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006
Salutare! Apelez la voi si de aceasta data. Plec pe 1 aprilie si ma intorc in 4. Pt. cele 3 zile imi puteti face un itinerariu? Voi sta in Goreme.
Multumesc anticipat!

#27
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View Postoana2983, on 26th March 2010, 22:56, said:

Salutare! Apelez la voi si de aceasta data. Plec pe 1 aprilie si ma intorc in 4. Pt. cele 3 zile imi puteti face un itinerariu? Voi sta in Goreme.
Multumesc anticipat!
Pai e cam scurt, pt. ca drumul iti va lua ceva timp. Oricum, Goreme e absolut super in sine. Apoi mai e de vizitat Derinkuyu, Ihlara Valley, Urchisar si multe, multe alte formatiuni stancoase absolut superbe spre care te pot indruma localnicii, care sunt ff draguti. Drumul nu cred ca are prea multe variante: Istanbul-Ankara-Nevsehir. Poate faci si un balooning. Noi nu am fost si este motivul principal pt. care vom reveni in zona.

Edited by chrismo, 27 March 2010 - 00:04.


#28
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006

View Postchrismo, on 27th March 2010, 00:02, said:

Pai e cam scurt, pt. ca drumul iti va lua ceva timp. Oricum, Goreme e absolut super in sine. Apoi mai e de vizitat Derinkuyu, Ihlara Valley, Urchisar si multe, multe alte formatiuni stancoase absolut superbe spre care te pot indruma localnicii, care sunt ff draguti. Drumul nu cred ca are prea multe variante: Istanbul-Ankara-Nevsehir. Poate faci si un balooning. Noi nu am fost si este motivul principal pt. care vom reveni in zona.


Voi fi in 1 aprilie in Nevsehir si voi sta 3 zile acolo!

#29
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
Cappadocia imagini => http://images.natura.....260,1,Slide 1

#30
cl71

cl71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2010
Buna dimineata!
O intrebare : este mai bine sa mergi in excursiile organizate sau se poate merge si individual pe cele 2 trasee pe care le-am vazut descrise in Cappadocia? Stam 2 zile , cazare in Goreme, si nu stiu cum ne incadram cu timpul( 2 nopti).
Ce s-ar putea vizita intr-o zi daca nu se merge in grup organizat?
Pentru o excursie cu balonul trebuie rezervat din timp sau te descurci la fata locului?
Multumesc!

#31
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

View Postcl71, on 23rd June 2010, 08:50, said:

Buna dimineata!
O intrebare : este mai bine sa mergi in excursiile organizate sau se poate merge si individual pe cele 2 trasee pe care le-am vazut descrise in Cappadocia? Stam 2 zile , cazare in Goreme, si nu stiu cum ne incadram cu timpul( 2 nopti).
Ce s-ar putea vizita intr-o zi daca nu se merge in grup organizat?
Pentru o excursie cu balonul trebuie rezervat din timp sau te descurci la fata locului?
Multumesc!


Pentru balon trebuie sa faci rezervare, dar nu este nici o problema. Sunt locuri destule.  Dar vezi ca e cam frig. Am fost la inceputul lunii si am cam inghetat. Se fac doua curse zilnic: una la 6 dimineata, pentru care te ia de la hotel la 5 si una la 7.
Intr-o zi e cam greu de vizitat tot ce este pe acolo. Noua nu ne-au ajuns 4 zile. Cam toata lumea viziteaza open air museum din Goreme, dar iti recomand sa nu ratezi si unul din orasele subterane. Pe mine m-au fascinat...
Poti opta pentru excursii organizate, poti lua un ghid personal, sau poti merge de capul tau.

#32
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

View Postcl71, on 23rd June 2010, 08:50, said:

Buna dimineata!
O intrebare : este mai bine sa mergi in excursiile organizate sau se poate merge si individual pe cele 2 trasee pe care le-am vazut descrise in Cappadocia? Stam 2 zile , cazare in Goreme, si nu stiu cum ne incadram cu timpul( 2 nopti).
Ce s-ar putea vizita intr-o zi daca nu se merge in grup organizat?
Pentru o excursie cu balonul trebuie rezervat din timp sau te descurci la fata locului?
Multumesc!
Pentru Ihlara valley si orasul subteran e bine sa iei tur organizat, sunt departe si e greu pe cont propriu.

In cealalta zi poti merge pe cont propriu la open air museum si la vaile din apropiere de Goreme.

#33
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007
Am fost in excursie de 3 zile in Cappadocia, din Beldibi, saptamana trecuta. Am vazut extrem de multe lucruri.  Personal, cred ca depinde mult de ghidul pe care il ai, ce si cat vezi!  

In Konya se viziteaza muzeul Mevlana (2 TL sau 1 euro intrarea; interzis pozatul inauntru), centrul sufismului turc.

Am fost cazati in Urgup. Am vizitat Kervansaray, la iesirea din Aksaray, Goreme Valley, Devrent sau Dervent Valley, Tahisar Valley, Pigeon Valley, Love Valley, Goreme, Avanos, Pasabali, Caushir, Uchisar, Ortahisar, orasul subteran de la Saratli Kirkiroz. Am participat la seara culturala din Cappadocia, unde am vazut dansul dervisilor rotitori, am zburat cu balonul.

Excursia a meritat din plin. Eu am contractat-o prin internet, de la o agentie din Istanbul. Stand in Beldibi, as fi pierdut mult timp cautand la agentiile din Antalya, fiindca cele locale nu ofereau asa ceva. In 2-3 zile ooi scrie mai multe si voi pune multe poze pe blogul meu de calatorii.

Attached Files


Edited by hawky, 10 September 2010 - 20:02.


#34
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Posthawky, on 10th September 2010, 20:50, said:

In Konya se viziteaza muzeul Mevlana (2 TL sau 1 euro intrarea; interzis pozatul inauntru), centrul sufismului turc.
Devrent sau Dervent Valley,
Frumoase poze si ma bucur ca ti-a priit calatoria.

Konya e orasul care are peste 1,000 de geamii.

Mevlana a spus: Ori sa fii precum pari, ori sa pari precum esti!

Manastirea Dervent exista in Dobrogea.

#35
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View PostSelam, on 10th September 2010, 21:49, said:

Frumoase poze si ma bucur ca ti-a priit calatoria.

Konya e orasul care are peste 1,000 de geamii.

Mevlana a spus: Ori sa fii precum pari, ori sa pari precum esti!

Manastirea Dervent exista in Dobrogea.

Multumesc!

Da, am citit si eu asta pe pliantul muzeului si stiam si de manastirea din Dobrogea. De altfel, acolo sunt o multime de toponimice turcesti. Nu stiam insa ca sunt chiar atat de multe geamii in Konya! Oricum, este un loc important de pelerinaj, la care vin multi iranieni, am inteles.

Edited by hawky, 10 September 2010 - 21:07.


#36
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Evenimentul zilei
Fabuloasa Cappadocie pune în umbră lumea basmelor









În Cappadocia, sub soarele puternic din Turcia centrală, jocul naturii a creat un peisaj selenar, în care au luat naștere unele dintre cele mai bizare forme din lume.

Gnomi gheboși sau titani înfricoșători, stâncile din satul Goreme, din inima Cappadociei, lasă imaginația vizitatorilor să zburde. În spatele poveștii se află fenomenul de eroziune: deoarece roca vulcanică are o duritate scăzută, apa și vântul au săpat-o în voie.

Locuințele troglodite, casele-cavernă, grotele-biserică, coloanele din piatră sau orașele subterane precum  Kaymakli, unde comunitățile de creștini se ascundeau în vremea persecuțiilor, sunt câteva din minunățiile Cappadociei.
Datorită frumuseții sălbatice și a istoriei bogate, Cappadocia, aflată aproape în întregime în provincia Nevșehir, a fost înscrisă pe Lista Patrimoniului Mondial UNESCO în anul 1985.



Muntele Aktepe se află în apropiere de localitatea Goreme, unde pot fi vizitate câteva dintre cele mai importante obiective turistice din Cappadocia. Goreme este un loc foarte bun pentru a începe explorarea regiunii.

Relieful ciudat din Cappadocia constă dintr-un platou aflat la altitudinea de 1.000 de metri „străpuns” de vârfuri vulcanice. Cel mai înalt astfel de munte este Erciyes, de lângă orașul Kayseri, având înălțimea de 3.916 metri. Localnicii spun că el este „părintele Cappadociei” deoarece relieful de aici a luat naștere după ce roca vulcanică apărută în urma erupțiilor sale a fost erodată de-a lungul vremii. Verile în Cappadocia sunt foarte secetoase, iar ploile sunt rare, astfel încât regiunea este semiaridă.

Deoarece roca vulcanică are o duritate scăzută, localnicii au putut să o taie și să o sculpteze cu ușurință: și-au construit case în caverne, biserici și mănăstiri. „Muzeul în Aer Liber din Goreme” este un complex în care se află peste 30 de biserici și capele tăiate în rocă de comunitățile de creștini de aici. Cele mai multe dintre fostele lăcașe de cult datează din perioada secolelor IX-XI, iar unele au în interior fresce realizate în culori vii ce s-au păstrat foarte bine deoarece lumina ajungea foarte greu la ele.

Numite „hornuri”, "turnuri" sau „piramide”, formațiunile stâncoase din Love Valley, din apropierea localității Goreme, sunt niște coloane zvelte din rocă vulcanică ce par să țâșnească din pământ.

Specificul regiunii Cappadocia a fost respectat de industria turismului din Turcia. De pildă, Jandarmeria și Poliția din satul Goreme au sediul în grote din turnuri din rocă vulcanică, iar alte carverne au fost mobilate în stil oriental și au fost transformate în pensiuni turistice.

Edited by mahmud, 03 October 2010 - 12:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate