Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

electrician in Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
komy

komy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.11.2006
In primul rand salut la toti,
In prezent sunt electrician autorizat in Romania(am studii superioare), dar ma bate gandul sa emigrez. As vrea sa stiu care ar fi posibilitatea in Italia sa lucrez tot in domeniul acesta. Acum am firma mea de instalatii electrice si sisteme de securitate, dar unde locuiesc eu(in Botosani) e foarte saracie si sunt nevoit sa lucrez pe niste bani foarte putini.
Ce stiti de meseria asta in Italia?

#2
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007
Da se merita pe termen lung daca :
1) Stii limba bine spre foarte bine
2) Ai pe cineva acolo unde sa stai pana te prinzi de cum merg lucrurile sau ai bani destui de aruncat pe chirie si mers singur pe la oficii pentru acte etc
3) Neaparat masina, dar sunt sigur ca ai.
4) Rabdare si tarie de caracter

Eu sunt aici de 5 luni, proaspat absolvent, inginer cu 1 an experienta in proiectare, am fost la 14 interviuri si la peste 10 agentii de recrutare , au ramas fascinati de cate stiu  ( si stiu destul de multe ) si cat de bine vorbesc in limba italiana si doar atat.
Daca vrei sa te angajezi la ei trebuie mai intai sa nu gaseasca ei un italian bun si apoi te iau pe tine. Acesta este singurul meu raspuns pentru ce imi fac mie (poate si lipsa de experienta mai vasta)...
E greu..

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sunt convins ca in constructii este mai usor de gasit un loc de munca decat in proiectare. Exact pentru ca italianii nu se inghesuie - au si eu regulile lor ca oricare alta tara, prioritate la angajare au cetatenii lor (italienii).

#4
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007
Nu ma intelegeti gresit, am incercat de la spalat vase, facut curat in hotel/restaurant, in baruri, am facut anunturi la radio, in magazine, la agentii de recrutare, am incercat sa ma angajez in constructii, carat, orice. Am incercat ca operai (muncitor) ,nu suna nimeni. Am sunat eu, toti zic sa "analizeze si alti candidati" apoi daca insist cu telefoane iti zic "te sunam noi..."
Daca cineva vine in Italia sa lucreze doar pe domeniu e foarte greu. Eu ma refeream ca e greu in general, ca sunt foarte rasisti, ofticosi si deranjati. Am discutat aici cu un profesor italian si mi s-a spus in fata ca scopul unui curs de integrare aici este doar pentru a te face sa intelegi legile lor ca apoi daca te prind in offside din orice motiv sa te traga la raspundere.
Cunosc multe doamne aici cu studii superioare care au fost la interviuri si cand au "simtit" accent strain au pus un criteriu gen "stii germana?" pe loc, doar ca sa nu le angajeze. Ei vad femeile romance = badante si doar atat.
Alt exemplu, am fost la o firma de recrutare, le-am spus ce stiu si mi-au spus in fata "nu, nu avem nimic pentru tine", apoi m-am dus la un amic italian, l-am pus sa sune si sa spuna exact aceleasi lucruri ca si mine si i-au spus pe loc ca au un post interesant pentru el.
E o piata exclusivista din cate observ...

PS : in constructii cunosc un prieten roman, sta cu contract la termen (3 luni, 6 luni) de 3 ani.Intr-o zi cineva i-a furat portofelul, s-a dus la politie si ii radeau in fata ca face misto de ei , ca el e roman si nu are cum sa ii fure lui nimic nimeni. Should I go on? :)

#5
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 komy, on 6th December 2009, 15:00, said:

In primul rand salut la toti,
In prezent sunt electrician autorizat in Romania(am studii superioare), dar ma bate gandul sa emigrez. As vrea sa stiu care ar fi posibilitatea in Italia sa lucrez tot in domeniul acesta. Acum am firma mea de instalatii electrice si sisteme de securitate, dar unde locuiesc eu(in Botosani) e foarte saracie si sunt nevoit sa lucrez pe niste bani foarte putini.
Ce stiti de meseria asta in Italia?


  Eu zic sa incerci uk sa irlanda si sa uiti italia!!!
  Eu am muncit ca electrician in irlanda si luam si 800 euro pe saptamana in mana,pe cand anul trecut am avut (impreuna cu un prieten) o lucrare in italia. total dezamagit: zgarciti,excroci,fac orice sa nu platesca,te intelegi la un pret si la sfarsit iti dau alti bani, ce mai neseriosi total,banuitori....
  Nu vreau sa mai aud de italia si de italieni....

#6
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
apoi nu tot romanii au creat impresia asta? s-au dus toti romanii harnici si muncitori acoolo sau ma insel eu?

#7
komy

komy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.11.2006
Multumesc pentru raspunsuri... eu nu ma gandesc la Italia ca la o destinatie obligatorie, ci ma gandeam ca acolo sunt majoritatea romanilor si sincer vad oameni cu mai putina carte si mai putin seriosi in munca lor si o duc bine. Eu ma gandesc serios sa plec peste vreo 3 ani(tocmai va naste sotia mea in cateva zile al doilea copil) si nu vreau sa pelc cu copii atat de mici dupa mine. Acum sunt in faza de cercetare asupra tarii de emigrare. :D Cu engleza stau foarte bine, iar daca o fi alta limba... o voi invata daca trebuie. Oricum, daca e sa plec, OBLIGATORIU plec pe meseria mea. ;)

Sincer va spun ca sunt dezamagit de ce e in RO, si din aceste motive ma gandesc la emigrare. Aici am casa si un venit cat de cat decent, deci nu sunt constrans de nimic sa plec. M-am saturat sa aud de la clienti ca toti vor sa le fac ieftin, nimeni nu imi cere sa ii fac BUN. :(

#8
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
daca stai bine cu engleza incearca in anglia sau irlanda, si ca a doua optiune in tarile nordice.
unde sunt multi romani nu e neaparat bine , vezi romania , si acolo sunt toti romanii si vad ca nu prea iti place.

#9
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015
Sunt curios daca ai reusit dupa 7 ani sa pleci si cum iti merge?

#10
geordanny

geordanny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 29.01.2007
Nu cred ca va mai raspunde......

Profilul lui komy
Fotografia lui komy
Detaliile mele
Grup Members
Mesaje active 52
Membru din 11.11.2006
Activ ultima oară mai 14 2014 22:32

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate