Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

RMN in Buc

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Buna tuturor,
trebuie sa-mi fac un RMN si am inteles ca este esential ca doctorul care interpreteaza analiza este f important (ca daca interpreteaza gresit degeaba ai facut RMN).
Intrebarea mea este: unde e cel mai bine sa faci un RMN in Bucuresti?
Multumesc!

#2
vulpitza2004

vulpitza2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.09.2008
Nu stiu daca ai facut RMN-ul pana acum sau nu, dar ca o recomandare iti pot indica centrul de diagnostic si tratament Victor Babes. Sunt chiar profesionisti.

#3
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Multumesc mult :)
Am fost la ProLife din Str. Ritmului nr.24 Sector 2 Bucuresti.
Am avut norocul sa nimeresc la un doctor exceptional de bun (cunoscut si laudat atat de medicul meu de familie cat si de un dr. neurolog).
Este vorba de dr Andreea Marinescu.
Am fost foarte multumit de ProLife: amabilitate, seriozitate, punctualitate.
Am facut programare si apoi in ziua programarii am asteptat aprox. 15min inainte de a face RMN-ul.
Asistenta a fost foarte amabila si draguta si mi-a explicat cum sa evit senzatia de claustrofobie (metoda a functionat perfect: se tin ochii inchisi tot timpul).
A doua zi am ridicat RMN-ul (folii + CD)
Ce sa spun: 10+ !!!
Multumesc din nou pentru raspuns si multa sanatate tuturor!

#4
dana_mary

dana_mary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.03.2010
am inteles ca la ora actuala Centrul Sanador are cele mai bune aparate de RMN.
Si medicul care interpreteaza rmn-ul  cel mai corect la ora actuala ar fi Dr. Virgil Ionescu. sunt convinsa ca sunt mai multi medici ok , dar pacat ca aparatura nu ii ajuta. si sunt convinsa ca si parerile sunt impartite.

#5
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 lymphor, on 25th February 2010, 14:53, said:

Multumesc mult :)
Am fost la ProLife din Str. Ritmului nr.24 Sector 2 Bucuresti.
Am avut norocul sa nimeresc la un doctor exceptional de bun (cunoscut si laudat atat de medicul meu de familie cat si de un dr. neurolog).
Este vorba de dr Andreea Marinescu.
Am fost foarte multumit de ProLife: amabilitate, seriozitate, punctualitate.
Am facut programare si apoi in ziua programarii am asteptat aprox. 15min inainte de a face RMN-ul.
Asistenta a fost foarte amabila si draguta si mi-a explicat cum sa evit senzatia de claustrofobie (metoda a functionat perfect: se tin ochii inchisi tot timpul).
A doua zi am ridicat RMN-ul (folii + CD)
Ce sa spun: 10+ !!!
Multumesc din nou pentru raspuns si multa sanatate tuturor!
Andreea Marinescu lucreaza la SUUB... :rolleyes:

#6
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Informatie in paranteza: ProLife este de anul trecut cumparat de Hiperdia. Hiperdia are RMN in Colentina, Berceni, la Elias (ProLife) si cel din Ritmului. De asemenea au centre de imagistica in Brasov, Cluj, Galati, Timisoara, Ploiesti, Satu Mare, Bistrita si Turda. Nu stiu sa va spun ce medici si cat de bine cotati sunt insa eu, pentru centrul din Brasov, n-am avut nicio nemultumire pana acum.
La Sanador si-a facut mama mea RMN. Nici acolo n-am obiectii in afara faptului ca acum 2 ani se putea prezenta oricine pentru a lua rezultatele oricui fara nicio problema din partea domnisoarelor de la receptie.

#7
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 dana_mary, on 3rd March 2010, 11:28, said:

am inteles ca la ora actuala Centrul Sanador are cele mai bune aparate de RMN.
Stiam ca cel mai bun aparat e cel de la Signa Plus , singurul de 3 tesla.
Si ca profesionist cred ca e printre cei mai tari (dr. Ene)

#8
cscristian

cscristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.08.2008

 dana_mary, on 3rd March 2010, 11:28, said:

am inteles ca la ora actuala Centrul Sanador are cele mai bune aparate de RMN.
Si medicul care interpreteaza rmn-ul  cel mai corect la ora actuala ar fi Dr. Virgil Ionescu. sunt convinsa ca sunt mai multi medici ok , dar pacat ca aparatura nu ii ajuta. si sunt convinsa ca si parerile sunt impartite.
Experienta mea cu Virgil Ionescu. Sau negustorii in halate albe. Sau macelarii cu gandul la bani. Sau impertinenta dusa la extrem. Oricum ii pot spune acestui individ, dar nu domn si in nici un caz medic sau om...
Intr-o zi de duminica am avut o programare la clinica Sanador din Piata Victoriei, la Virgil Ionescu. Era o programare, la ora 11:00,  pentru o investigatie IRM cranian pentru copilul meu , in varsta de 3 luni.
La ora 10:45 am ajuns la clinica si am platit pretul de baza pentru un IRM cranian. Mentionez ca impreuna cu copilul au venit la clinica, in afara mine si sotia mea, si parintii mei, bunicii copilului. La receptie se afla si asistenta Vladila Roxana. In mometul in care ne-a vazut intrand a intrebat sarcastis : “Ati venit cu totii ?”.
Apoi am fost rugat sa astept pana voi fi chemat. Deoarece holul tocmai fusese spalat cu clor, am ales sa asteptam in masina in fata clinicii. La ora 11:30, am mers la receptie si am intrebat-o pe doamna receptionera, Stoica Maria, daca mai dureaza mult pana suntem chemati si am rugat-o sa vina dansa la noi la masina sa ne cheme cand trebuie sa intram.
In jurul orei 12:00, am mers iar la receptie sa intreb daca am fost cumva chemati. Acolo a venit care dorea sa faca un IRM la picior si care avea programare la ora 11:30. I-a transmis asistentei el nu asteapta si ca vine din partea lui .....In acel moment a fost trimis imediat catre laboratorul de IRM. Vazand aceasta am intrebat-o pe receptionera cum este posibil sa bage in fata un domn care are programare dupa a noastra, iar un copil de 3 luni sa astepte de 1 ora si un sfert in masina in fata clinicii.  Dansa mi-a explicat ca ea trimite pe cine ii cere asistenta, dar m-a lasat sa cobor impreuna cu acel domn sa incerc sa-i explic asistentei acest lucru. Acel barbat mi-a spus deasemenea ca el nu are nici o problema sa intram cu copilul inaintea lui la IRM. Totusi cand am incercat sa vorbesc cu asistenta mi-a spus ca oricum noi suntem acolo datorita bunavointei ei, iar daca nu-mi convine a spus : “ Luati-va banii si plecati !”. Mi-a spus ca nu era datoria ei sa vina la clinica duminica in loc sa stea cu familia ei. Deoarece am facut marea greseala sa o intreb cum este posibil sa se comporte asa intr-un spital privat, mi-a raspuns iar sarcastic si sfidator ca nu este spital ca este o clinica. Mi-a spus apoi sa hranim copilul si sa asteptam.
Neavand de ales, am mers la masina si am astepta. In jurul orei 13:15, am mers iar la receptie si am intrebat ce se intampla. Si am aflat cu stupoare ca doctorul ne-a transmis ca nu doreste sa ne primeasca pe noi, ca el consulta pe cine vrea. Am solicitat receptionerei un motiv si un raspuns in scris din partea doctorului Virgil Ionescu si i-am spus ca voi face public acest comportament. In acel moment am fost rugati sa mai asteptam 15 minute si vom fi primiti.
In jurul orei 13:40, am fost in sfarsit chemati cu copilul . Ni s-a dat o cheie de acces si ni s-a spus sa mergem la IRM. Dar acolo, am avut parte de cea mai mare surpriza. Dupa ce am asteptat aproape 3 ore cu un copil de 3 luni, in masina, in fata clinicii, doctorul Virgil Ionescu ne-a transmis inca odata ca el consulta pe cine vrea. Si refuza sa consulte un copil de 3 luni. Mi s-au dat banii inapoi si .... aceasta a fost experienta mea cu clinica Sanador. Acesta a fost comportamentul dr. Virgil Ionescu.

#9
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004

 rox, on 3rd March 2010, 21:50, said:

Andreea Marinescu lucreaza la SUUB... :rolleyes:

Cand am facut RMN (in 2008) Andreea Marinescu lucra la ProLife.
Am inceput acest topic ca sa aflu daca s-a mai schimbat ceva intre timp (si iata ca Andreea Marinescu nu mai lucreaza acolo).
Pana la urma n-am mai repetat RMN-ul pt ca n-a fost nevoie.

@cscristian: imi pare rau pentru cele intamplate dar ai facut bine ca ne-ai spus si noua, sa stim sa ne ferim.
Tot ce pot sa-ti spun este ca in decembrie 2008 la ProLife au fost foarte draguti cu mine si destul de punctuali (15min. intarziere). Iar cand a vazut RMN-ul doctorul meu de familie le-a si laudat aparatura ca fiind foarte performanta.
Imi permit, de altfel, sa adaug o parere generala: cand aud pe cineva pe care-l platesc (indiferent ca e doctor sau agent vanzari Dacia) ca nu e interesat sa ma serveasca ma ridic si plec istantaneu!

@ceilalti: multumesc pt raspunsurile voastre :)

Edited by lymphor, 24 March 2010 - 15:44.


#10
oxanas

oxanas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2010
cat a costat?

#11
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Daca imi amintesc bine vreo 4 milioane (adik 400 RONI).

#12
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
@lymphor: imi pare rau ca s-a inteles ca dr Marinescu nu mai lucreaza la ProLife, pentru ca nu stiu daca e asa sau nu; eu voiam sa spun ca lucreaza si la SUUB (in ideea ca poate sunt pacienti care nu isi permit sa mearga la o clinica particulara); probabil ca personalul auxiliar nu e la fel de amabil si dragut si serios, dar dna dr e minunata

#13
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Nicio problema rox :peacefingers:
La ProLife am mers prin CASMB, cu trimitere de la neurolog.
Pretul RMN-ului era de 400 RONI dar eu am platit doar vreo 100 RONI, restul a suportat CASMB  :thumbup:
Un alt avantaj la ProLife este ca aparatura lor suporta greutati de peste 130kg, asa ca o recomand pentru persoanele suvraponderale  :OK:

#14
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Pt ca si eu m-am lovit de problema cu RMN-ul chiar zilele astea( trebuie sa fac un RMN col lombara), am tot sunat pe la diverse clinici si varianta cea mai ieftina este asta:
-1: te duci la dr de familie care iti da trimitere catre neurolog, neurolog care trebuie sa aiba contract cu CASMB.
-2: neurologul iti da o trimitere catre RMN, o foaia alba gen A4 si inca o trimitere gen reteta, cu foaie roz/ foaie alba
-3: alegi o clinica de pe net si suni la ei pt programare.
Eu personal dupa mai multe telefoane am ramas la Gral Medical unde RMN fara substanta de contrast mi-au zis ca costa undeva la 144 ron si cu substanta 200 si ceva( pana in 250 parca).
Am sunat azi si m-au programat pt maine la 18.30.
Alte alternative Euromedica aveau liber peste 15 zile, Sanador trebuia sa stai pe o lista de asteptare pana te sunau ei, Prolife nu mai au fonduri, si cam atat am sunat eu.

Sanatate tuturor!

#15
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Multumesc pentru informatii nico,
si eu am proced astfel la vremea respectiva (Decembrie 2008).
Sanatate si bafta maine!  :OK:

#16
cloudno_9

cloudno_9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.10.2015
În urma unei recomandări a medicului din Pitești care i-a efectuat o ecografie abdominală și în urma programării telefonice la Clinica ProVita București, mama mea (pensionară, fostă asistentă de radiologie), s-a deplasat în data de 24 septembrie 2014 la București la Clinica de imagistică Matei Balș a Centrului ProVita pentru a efectua un RMN la dl. dr. Virgil Ionescu.
Menționez că, la indicația personalului Clinicii ProVita, mama mea a fost supusă unui tratament special de pregătire în vederea efectuării investigației RMN, tratament constând în absența hranei cu 24 de ore înainte de examinare și consumarea în acest timp a unei soluții medicamentoase indicate de clinică.
În dimineața prezentării pentru investigația medicală, personalul Clinicii ProVita i-a adus la cunoștină mamei mele faptul că interpretarea rezultatelor va dura circa 3 săptămâni !!!
Soția mea, care o însoțea pe mama mea, a insistat dacă se poate urgenta obținerea rezultatului și ni s-a promis că se va face ce se va putea, dar să mai verificăm telefonic dacă s-a efectuat interpretarea RMN.
Am acceptat până la urmă ca mama mea să facă investigația atunci, atât ca urmare a faptului că avea dureri dar și pentru că urmase acele indicații privind pregătirea investigației, nu mâncase 24 de ore și consumase soluția prescrisă.
După câteva zile, ca urmare a măririi intensității durerilor, nu am mai așteptat rezultatul RMN și am internat-o pe mama mea la Clinica Victor Babeș din București, unde în numai 3 ore am avut toate analizele necesare, radiografie abdominală și CT total și s-a pus în evidență cauza durerilor.
Au urmat apoi consultații la medici oncologi cunoscuți de la Spitalul Elias de la Spitalul Fundeni.
Toți cei trei medici mi-au solicitat și rezultatul RMN, s-au mirat de faptul că durează atât de mult obținerea acestuia și mi-au recomandat să insistăm pentru obținerea lui.
Soția mea a încercat telefonic să obțină urgentarea eliberării buletinului de examinare RMN în zilele de 03.10.2014 ora 13:11 și 07.10.2014 ora 18:06, acestea fiind confirmate chiar de Clinica ProVita.
Pe data de 08.10.2014, într-o nouă convorbire telefonică, am fost asigurați că vom avea interpretarea investigației vineri 10.10.2014 sau luni 13.10.2014.
Deoarece nici vineri nu am avut un rezultat, m-am prezentat la clinică să ridic rezultatul luni 13.10.2014 ora 09.50, dar personalul de la recepție mi-a răspuns că nu a fost făcută interpretarea.
Trecuseră deja 13 zile lucrătoare de la investigație (19 zile calendaristice) !!
Deoarece am insistat să primesc rezultatul, a apărut și un domn asistent care mi-a spus că dacă mai aștept 30 min. voi primi rezultatul.
Am așteptat 30 min. și am primit buletinul de analiza care cuprindea circa 14 randuri scrise și un CD. Buletinul preciza doar data efectuarii investigatiei fara a mentiona data efectuarii inetrpretarii si a predarii buletinului.
Am tras concluzia că dacă nu mă prezentam în acea zi și nu insistam, ar mai fi durat până la obținerea rezultatului.
Urmare a celor întâmplate și a răspunsului primit de la Clinica ProVita, m-am adresat Colegiului Medicilor București.
Spre surprinderea mea, Colegiul Medicilor București, prin decizia 373/11.11.2014, și-a declinat competența de a analiza sesizarea mea, invocând articolele 443 din Legea 95/2006 și, respectiv, 105 din Statutul Colegiului Medicilor, articole care stipulează tocmai competența acestei instituții în soluționarea litigiilor dintre instituțiile medicale, respectiv cadrele medicale, și pacienți.
Am revenit și am contestat decizia 373/11.11.2014 în data de 12.12.2014, contestație care a fost judecată de către Colegiul Medicilor din România.
Această instituție, prin decizia nr. 2 din 15.01.2015, a susținut sesizarea mea și a cerut Colegiului Medicilor din București să anuleze decizia inițială și să reanalizeze sesizarea mea.
Colegiul Medicilor din Bucuresti, prin decizia nr. 46 / 27.01.2015, invocând, culmea !!, aceleași articole 443 din Legea 95/2006 și, respectiv, 105 din Statutul Colegiului Medicilor, a anulat decizia 373 / 11.11.2014 și mi-a comunicat faptul că se declanșează ancheta disciplinară împotriva dr. Virgil Ionescu.
Au trecut de atunci 9 luni și nu am mai primit nici o informație despre stadiul anchetei.
La încercarea telefonică din data de 18.05.2015 de a obține informații privind stadiul acestui dosar, mi s-a răspuns că voi fi înștiințat atunci când va exista un rezultat, dar prin lege nu este stabilit un termen !!.

#17
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Îmi pare rău pt ce aud aici.
Rezultatul unui RMN se poate elibera oarecum  pe loc.
Am făcut RMN în data de 6 Oct 2015 în clinica Medexpert, situata în incinta spital Sf. Pantelimon și am primit rezultatele în 30 de min.  
Este drept, am rugat doamna de la recepție sa urgenteze eliberarea sa deoarece ma aflam într-o stare de sănătate proasta.
Investigația a fost efectuata prin CASMB,  costul total 70 lei,  contravaloarea unui CD și a unui film.


#18
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Trebuie sa fac RMN la cap si in zona cervicala. Ceva recomandari?
Sanador sau Medicover?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate