Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Muzica razboiul si razboiul muzicii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Caci muzica e acea chestie care ne gadila ureche intr-un mod placut"...
Nu o sa debitez platitudini spunand ca pt ca sa trimiti oamenii la lupta si posibila moarte trebuie sa le oferi pe langa motive logice si ceva care sa mearga la suflet.
Pt mine, si cred ca nu sunt singurul, al doilea macel mondial s-a purta de catre nemti sub "Lili Marleen". Am vazut si filmul care descria ascensiunea si decaderea melodiei. Si a guristei care a ajuns evident starleta. Cred ca succesul mondial se bazeaza pe faptul ca in fond fiecare militar sarutase pe cineva la despartire si spera sa o mai faca..

La englezi Vera Lync a fost privighetoarea care le-a sustinut moralul. Dzeule, mie mi se pare cam uratica, cu niste dintii. Dar cand am vazut in [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8uHykTs-THg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] cum aviatorii aia cantau de mama focului...
Saracii, fiecare stia ca va decola si spera ca se va intoarce si se va reintalni, undeva, candva, intr-o zi insorita, cu EA, cea care...
E o dorinta atat de umana incat versurile, in fond atat de simple, exprima totul. Nu pot sa vad clipul fara sa ma gandesc la cei au au murit arsi in celule de aluminiu, sau zdrobiti pt ca parasuta nu s-a mai deschis....

In primul macel a fost un drum lung pana la Tipperaryhi, hi..
Pe care unii dintre camarazi nu l-au mai pucat sa il faca. Asa ca nu uit de atat de frumoasa si trista "Ich hate einen kamarade" http://en.wikipedia....einen_Kameraden respectiv [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qpMPUgaEEXQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu ii elimin nici pe rusi cu Katiusa lor,  de ex la [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IHlq_P5CI18?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] respectiv "Kalinka" ..
Dzeule, cand incepe ala sa CANTE "KALINKA MALINKA" simti ca iti ies timpanele...http://www.youtube.com/watch?v=C_A7Hu0uKNw&feature=related..
Acuma daca nici corul armatei rosii nu stia sa interpreteze corect si insufletitor, etc, melodia asta, ma intreb cine dracu o mai putea sa o faca? Chinezi, malgasii?

De fapt cand spun cor, eu personal ma gandesc prima data la rusi, nu la nemti sau italieni, care recunosc ca "e buni, domle, dar "..Acest DAR face totul..

Am ce am cu politica dusa de sefii SUA. Asa ca ii las pe altii sa le comenteze melodiile si sa isi sustina punctele de vedere. Si sa ne arate unde le gasim pe yout...

Am (de)scris ce stiam. Ideea mea e sa aflu melodii noi. Inclusiv versurile. Asa ca nu va sfiiti sa adaugati si comentati, fara a deveni propagandistul oricarei parti.,
PS. Eu m-am gandit ca muzica clasica include si (clasicele) marsuri. Daca nu am postat adecvat rog adminul sa gasesca alt loc.

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Au trecut deja 4 zile de la initierea discutiei si vad ca au fost 68 de vizitatori la acest subiect.
Va asigur ca special nu o pomenisem, desi sunt cetatean roman. pt ca imi doream ca cineva sa imi zica macar de "Treceti batalioane romane Carpatii", de ex de la http://www.youtube.c...?v=e36xQWW1YDQ...
Cand porcul ala de Paunescu a scos-o de la naftalina, si a dat-o prima data la Cenaclul Flacara, prin 1980, (atunci era inregistrat si transmis de TVR,) taica-meu a ramas interzis si socat. Cu o voce gatuita mi-a zis ca dupa venire rusilor si mai ales dupa izgonirea regelui, chiar si fluieratul melodie intr-un loc unde te auzea cine nu trebuia, iti asigurau urgent un loc in primul tren spre canal..Asta dupa ce mai intai erai facut asa, doar un pic, tocanita ...
Evident nu doar pt tine ci si pt ai ta. Asa ca nimeni nu fluiera in biserica..
PS. cu mare regret constat ca tinerii de azi..si ca hodorogul de mine.....desi google..aoleu mama, ce viitor de aur tara noastra are..
Sa imi mai vorbesc de rau generatia si pe profii din scola, liceu, fac..

Edited by Prien, 06 December 2009 - 20:45.


#3
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
nuș ce treabă are muzica ușoară și războiul da, na, acu prostimea nu mergea la luptă pe hituri de șosta sau proko sau marșuri tâmpite de wagner :D

numa, dacă e să ne legăm strict de temă mie-mi vine în cap "war recviem"-ul lui britten și cantata alexander nevski de prokofiev. asta la o primă zicere, la o secundă zicere aș băga și prima simfonie de einar englund.

brb

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Chiar ati postat la modul serios?
Cu asemenea muzica de inmormantare vrei dta sa trimiti soldatii sa lupte? Credeti ca asta le va crea starea insufletitoare ca vor invinge si mai ales ca vor ramane in viata sa se intoarca la iubitele/sotiile lor?
Eu nu am rezistat nici 2 minute si am comutat. Si nu sunt in razboi, ci doar obosit de munca...

#5
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
clar nu, la soldăței le-aș băga nițcai manele, da mi-e că ne îndepărtăm de tema secțiunii foarte, foarte mult :D

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Offffff (topic) Ce simplu e sa arunci cateva randuri, dupa care pui un smile...
De asta urasc maimutoi astia. Nu stiu de cered ca prea multi se ascund in spatele lor si cand nu pot sa sustina discutia iti spun, ba nu vezi ca am facut mistoi, esti fraier ca nu te-ai prins...
Morala.
BA Prien, esti prost, nu vezi ca e ca-n in reclama aia, n-ai cu cine?
Pt Admin.
Eu sunt ala, adica Prien, care zice despre el, adica tot despre Prien, ca e prost. Sper ca nu mai capat swi aici inca un warn ca m-am auto caracterizat, hi, hi, Aici e loc pt un smile, sau mai multi, daca vreti...

#7
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
dom'le hai s-o luăm așa.
cu ce-am trimite pe front soldații noi acu? e clar că nu cu hituri celebre din repertoriul "clasic" ca să sforăie ăia a plictiseală. ci, mai precis cu șlagăre de guță, salam, parizer, uatevă. așa a fost dintotdeauna, muzica "frontului" era una ușoară, fără prea multe finețuri și găselnițe, era ceva ușor digerabil, banal, simplu etc.
d-asta ziceam că dacă e să ținem blazonu sus, că suntem pe aria dedicată - simfonice/opere/clasice/uatevă, tre să amintim de-un prokofiev, etc. dar na, acu nu toți au auzit cine-i ăla, sau, ce-a compus. cam trist pentru aria asta dar nu-i bai :lol:

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Ich hatt' einen Kameraden", de ex la [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KwQFNbNXek8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].
Cine stie un pic de germana, bine, cine nu, sa ii caute versurile, de ex la http://en.wikipedia....en_Kameraden....
Atat de simple dar si emotionate...
Cred ca toti cei care au depasit o anumita varsta si sunt suficienti de copti ca sa intelaga ce insemna pierderea cuiva drag, vor rezona cu aceasta melodie.
Acum stiu ca melodia a fost folosita si de regimul nazist, dar asta nu o face mai proasta..
PS. Stiam de la inceput in ce arie am postat, dar special am pus-o aici. Vroiam sa evit parerile deosebit de competente ale admiratorilor lui parizer..
Speram aici sa starnesc oameni care admira muzica clasica. Pt ca acestia pot sa si vorbesca, pardon (de)scrie ce simt cand aud o melodie, etc..Sau chiar sa o analizeze, macar asa ca pt mine, in fond un inginer, sa dea detalii, sa imi indice linkuri..

#9
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 Prien, on 24th December 2009, 14:22, said:

Acum stiu ca melodia a fost folosita si de regimul nazist, dar asta nu o face mai proasta..
ei nu? cum nu? păi până și sceleratul șef, hitler, era taman atras de muzicile evident mai proaste. adică nu era el fanul declarat al lui rienzi? :roflmao: mai avea puțin și pleca la somn pe uvertura polonia sau cine știe ce kaisermarș - toate, mostre sinistre ale marelui talent wagner :lol:
desigur, nu putem decât bănui că muzica din maiștrii cântăreți ori din tristan nu făcea decât să-i obosească neuronul marelui dictator, iar brava armată germană crecă desigur era teribil de plictisită de hojotojoul războinic al valchiriilor din actul 3  :coolspeak:

#10
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

 Prien, on 24th December 2009, 13:22, said:

"Ich hatt' einen Kameraden", de ex la [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KwQFNbNXek8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]..
Cine stie un pic de germana, bine, cine nu, sa ii caute versurile, de ex la http://en.wikipedia.......en_Kameraden....
Atat de simple dar si emotionate...
Cred ca toti cei care au depasit o anumita varsta si sunt suficienti de copti ca sa intelaga ce insemna pierderea cuiva drag, vor rezona cu aceasta melodie.
Acum stiu ca melodia a fost folosita si de regimul nazist, dar asta nu o face mai proasta..
PS. Stiam de la inceput in ce arie am postat, dar special am pus-o aici. Vroiam sa evit parerile deosebit de competente ale admiratorilor lui parizer..
Speram aici sa starnesc oameni care admira muzica clasica. Pt ca acestia pot sa si vorbesca, pardon (de)scrie ce simt cand aud o melodie, etc..Sau chiar sa o analizeze, macar asa ca pt mine, in fond un inginer, sa dea detalii, sa imi indice linkuri..

Versurile poeziei lui Ludwig Uhland, Der gute Kamerad

P.S. o chema Vera Lynn :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oSpeZZFFMT0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Does anybody here remember Vera Lynn
Remember how she said that
We would meet again
Some sunny day
Vera! Vera!
What has become of you
Does anybody else in here
Feel the way I do ?

Edited by Naoto, 27 January 2010 - 18:01.


#11
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009
Preussens Gloria!
Nu știu ...germană!

#12
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

 zenon, on 27th January 2010, 18:24, said:

Preussens Gloria!
Nu știu ...germană!

aproximativ:

    I once had a comrade,
You’ll ne'er find a better one.
The drum roll called to battle,
He was marching at my side,
In the same pace and stride.

A bullet flew tow’rd us,
Aimed for him or aimed at me?
It brought him down,
He’s lying at my feet,
As if some part torn of me.

His hand reached up for mine
Whilst I re-load my gun.
"Can't take your hand for now,
You rest in life eternal,
My good comrade and fellow!"

Edited by Naoto, 27 January 2010 - 19:59.


#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Corect. Si ura, in sfarsit s-a "prins" cineva..Credeam ca o sa sariti pe mine din prima zi...Inclusiv pt "Tipperaryhi", de fapt """It's a Long Way to Tipperary", [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pddW-HeHAwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], hi, hi..
Asta insemna ca stiti despre ce e vorba..

Pt  Naoto
E frumos ca ai incercat sa traduci din germana in engleza. Te felicit pt initiativa, munca si bunavointa.
Dar, ca un carcotas batran ce sunt, nu crezi ca era mai bine sa traduci direct in romana? Nu stiu de ce, dar am o senzatie ca pe asta o pricep mult mai multi  forumisti, hi, hi...
Da, stiu ca e greu, dar ce zici, te bagi?
Si cui nu ii o place, sa iti dovedesca faptul ca el /ea a tradus mai bine decat tine...Sau sa te pupe drept acolo...
Oricum felicitari.

Off topic. Si filmul care apare in "zid", hi, hi, e interesant...Mai ales ca e dupa ceva real, o intamplare din al doilea macel..

Edited by Prien, 28 January 2010 - 20:30.


#14
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

 Prien, on 28th January 2010, 20:21, said:

Corect. Si ura, in sfarsit s-a "prins" cineva..Credeam ca o sa sariti pe mine din prima zi...Inclusiv pt "Tipperaryhi", de fapt """It's a Long Way to Tipperary", [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pddW-HeHAwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], hi, hi..
Asta insemna ca stiti despre ce e vorba..

Pt  Naoto
E frumos ca ai incercat sa traduci din germana in engleza. Te felicit pt initiativa, munca si bunavointa.
Dar, ca un carcotas batran ce sunt, nu crezi ca era mai bine sa traduci direct in romana? Nu stiu de ce, dar am o senzatie ca pe asta o pricep mult mai multi  forumisti, hi, hi...
Da, stiu ca e greu, dar ce zici, te bagi?
Si cui nu ii o place, sa iti dovedesca faptul ca el /ea a tradus mai bine decat tine...Sau sa te pupe drept acolo...
Oricum felicitari.

Off topic. Si filmul care apare in "zid", hi, hi, e interesant...Mai ales ca e dupa ceva real, o intamplare din al doilea macel..

Nu-s "puricoasă" de felul meu ... adică nu umblu anume după greșeli (pentru asta avem altă secțiune pe forum). Aici era un simplu pretext :)
Da, a fost mult mai ușor în engleză, dar am să încerc și în română. Iar dacă alții vor putea s-o facă mai bine decît mine (și sînt destui pe aici, oho!), atunci nu voi avea decît să le recunosc meritele.
Poezioara asta (a lui Uhland) am învățat-o în copilărie. Nu știam atunci de cine fusese cîntată, dar m-a impresionat. Îmi dădeau lacrimile cînd repetam: Als wär’s ein Stück von mir (de parcă-mi fusese smuls din trup, bucată) ... Mult mai tîrziu am ajuns să citesc cărți despre război. Recunosc că dintre toate ororile lumii, cel de-al doilea război mondial mă revoltă și acum mai mult decît orice, nu numai fiindcă a fost cel mai mare conflict militar al istoriei planetare, ci probabil și din cauza consecințelor sale asupra propriei noastre istorii - din care o părticică infimă este și viața mea, ca și a voastră. Nu-i un cîntar pe care să judec, la fel de silnic e orice război sau măcel, indiferent în ce colț de lume s-a purtat ori se poartă, știut de noi din cărți, documentare sau numai de pe urma unor știri transmise la vreun telejurnal. E-aceeași dramă, indiferent de timp sau de loc. Diferența este că despre acest război s-a scris mai mult decît despre oricare altă dramă a omenirii (sau a dezomenirii, dacă e să accepți un joc de cuvinte apropo de dezumanizare). Dincolo de cifre, bătălii, desfășurări de ample operațiuni militare, diplomații ascunse și coduri, strategii și strategi, generali ori simpli soldați, de soarta puhoaielor de suflete pierdute, schingiuite ori strivite de uriașele mașinării de război, ne-a rămas și literatura. Indiferent că-i memoria rostită de partea învingătorilor de un Norman Mailer (Cei goi și cei morți), sau un Kurt Vonnegut (Abator Cinci), ori de cea a învinșilor, cu o întreagă generație (grupul '47 din Germania, cu Heinrich Böll, Günter Grass, Siegfried Lenz ori Paul Celan, cel născut pe meleagurile noastre), nu stau acum să îi amintesc pe toți.
Desigur, multă, multă cinematografie, uitasem însă că există și o muzică.

Am să revin, după.

P.S. Wolfgang Borchert: formal, nu ține de Grupul '47. A făcut timpuriu cunoștință cu Gestapo-ul, la nici 20 de ani era cît pe-aci să fie condamnat la moarte. A fost achitat, dar trimis pe frontul de est în 1942. Pentru că a parodiat un discurs al lui Goebbels, e condamnat la închisoare în 1944, pentru ca mai apoi să fie retrimis pe front, în vest, unde e luat prizonier de francezi. Reușește să evadeze, între timp se încheie și războiul, dar bolnav, nu avea să-i supraviețuiască multă vreme. Nu a apucat să-și vadă pusă în scenă piesa de teatru "Draußen vor der Tür" (Afară în fața ușii), cu numai o zi înainte de premieră se sfîrșea pe un pat de spital, la 20 noiembrie 1947. Avea numai 26 de ani. A scris puține versuri, și nu mobilizatoare, dar cum altfel? străbătuse Europa de la un capăt la altul, în pas de marș. Al unui război pe care îl ura, cu toată ființa.  

Ich möchte Leuchtturm sein
in Nacht und Wind,
für Dorsch und Stint,
für jedes Boot -
und bin doch selbst
ein Schiff in Not.
  
                                
Voit-am să fiu far
în noapte și furtună,
pentru popoare de pești, corăbii,  
sau orișice năier -
ci uite-mă-s doar
luntre, purtată de vânt.  

Știu, e totalmente offtopic.
  

Edited by Naoto, 28 January 2010 - 23:02.


#15
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
aproximativ (și mai și):

Un camarad am avut,
Altul mai bun nici c-am aflat.
La bătălie cînd toba chema
Mergînd alăturea ne potriveam
În pași egali, aidoma.  

Un glonț veni în zbor
La mine țintea, au spre tine?
Pe el îl doborî de îndată,
Îmi zăcea la picioare, bucată
Smulsă din mine.

El mîna ar da să-mi mai prindă,
Eu tocmai reîncarc la flintă.
Mîna, cin' oare să-ți întindă?
Te-adastă de-acum veșnicia,
Al meu bun camarad.

Edited by Naoto, 29 January 2010 - 01:45.


#16
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009
Erika?

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu stiu cum sunt alti, dar eu iti multumesc pt munca depusa.
Dincolo de atat de frumoasa si trista melodie, versurile intaresc senzatia creata.
Despre initilitatea si idiotenia razboiului, zau daca am ceva de adaugat.

#18
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Discutiile""din acest topic murisera, din lipsa de combatanti. Dar IO,  adica muschiul meu, nu vreau sa le lase sa fie ingropate..
Asa ca ..
Si cum stateam eu si bateam netul ce imi trece prin cap?
Nu, nu un glont de 7.62..(Mama ce s-ar mai bucura cei pe care i-am "mangaiat")
Printr-o corelatie aberanta de idei ajung sa ma gandesc la..asa ca intru si gasesc melodia despre Che .
Desi despre individ am o parere la fel de buna ca si despre Stalin@Hitler, zau ca muzica e asolut superba...http://www.youtube.com/watch?v=dr_g23qi9hg
Jur ca ii inteleg pe cei care la o anumita varsta frageda dovedesc ca inima, nu cap.

Chiar, sunt convins ca cel care l-a lasat pe fotograf sa ii faca poza atat de celebra habar n-avea ce consecinte...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate