Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

UK Championship 2009

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Proaspătul câștigător al Premier League 2009, Shaun Murphy, va încerca să-și apere titlul obținut anul trecut în joc decisiv, în fața lui Marco Fu.
Iată cum arată șaisprezecimile:
Shaun Murphy – Gerard Greene
Ding Junhui – Mike Dunn
Mark Allen – Stephen Lee
Ali Carter – Rory McLeod
Marco Fu – Peter Lines
Mark Williams – Graeme Dott
Joe Perry – Stuart Bingham
Stephen Maguire – Michael Holt
Ronnie O’Sullivan – Matthew Stevens
Peter Ebdon – Judd Trump
Stephen Hendry – Steve Davis
Mark Selby – Jamie Cope
Ryan Day – Liang Wenbo
Mark King – Anthony Hamilton
Neil Robertson – Tom Ford
John Higgins – Ricky Walden

#2
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Abia aștept :D
Sper să transmită cât mai mult meciuri eurosportul.

#3
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Post4nDr3i, on 1st December 2009, 18:09, said:

Sper să transmită cât mai mult meciuri eurosportul.
Se pare că vor începe de pe data de 3 decembrie ora 14:45 cu secvențe din calificări (au fost meciuri interesante acolo).

Edited by mircea21, 01 December 2009 - 18:30.


#4
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Iată meciurile de astăzi:

13:00 Shaun Murphy – Gerard Greene

13:00 Mark Williams – Graeme Dott

13:00 Stephen Maguire – Michael Holt

13:00 Mark King – Anthony Hamilton

16:00 Joe Perry – Stuart Bingham

16:00 Mark Selby – Jamie Cope

16:00 Ryan Day – Liang Wenbo

16:00 Neil Robertson – Tom Ford


Orele de disputare sînt cele locale.

Pe Eurosport vom putea vedea snooker Live în intervalul orar 18:45 - 20:00 și înregistrat între orele 0:30 - 2:00

#5
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Avem și primele rezultate:

Mark Williams 9–2 Graeme Dott (Graeme s-a retras din motive medicale, după prima sesiune)
Mark King 9–2 Anthony Hamilton
Shaun Murphy 9–5 Gerard Greene
Stephen Maguire 9–6 Michael Holt
Ryan Day 3–9 Liang Wenbo (Ryan a ratat din nou maximul, iar Liang arată că rezultatele de la turneele anterioare nu sunt o întâmplare)
Neil Robertson 9–3 Tom Ford (3 centuries pentru Neil care își continuă parcursul foarte bun din acest sezon)
Joe Perry 4–9 Stuart Bingham (oarecum surprinzător)
Mark Selby 9–8 Jamie Cope  (senzațional! Mark a revenit de la 4-8...)
Peter Ebdon 9–4 Judd Trump (a fost 4-4 după prima sesiune)
Stephen Hendry 9–6 Steve Davis (3 centuries pentru Hendry care pare a fi "back in business")
Mark Allen 8–9 Stephen Lee
John Higgins 9–7 Ricky Walden

#6
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Până acum nu avem surprize-surprize :)
Îmi pare rău de mark allen :(

Acum:
McLeod - Carter  4-2
Lines - Fu 5-2

#7
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Continuăm:
Ronnie O?Sullivan 9?3 Matthew Stevens (departe Ronnie de zilele lui bune, dar nici Matthew nu i-a pus mari probleme)
Ding Junhui 9?5 Mike Dunn (Ding era să realizeze o supriză neplăcută, dar a câștigat ultimele 6 frame-uri!)
Ali Carter 9?7 Rory McLeod (încet-încet își revine cu Ali; Rory - o prezență inedită, o să-l vedem și la Masters)
Marco Fu 3?9 Peter Lines (prima surpriză a turneului)

Iată și optimile, o parte din ele au început deja de ieri:
Shaun Murphy - Ding Junhui
Stephen Lee - Ali Carter
Peter Lines - Mark Williams
Ronnie O'Sullivan - Peter Ebdon
Stuart Bingham - Stephen Maguire
Stephen Hendry -Mark Selby
Liang Wenbo - Mark King
Neil Robertson - John Higgins

Edited by mircea21, 08 December 2009 - 12:11.


#8
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Liang - King  9-2
Higgins - Robertson 9-8
Maguire - Bingham 9-3
Selby - Hendry 9-5
Ding - Murphy 9-3
OŽSullivan - Ebdon 9-3
Lines - Williams 9-8
Carter - Lee 9-5

Avem sferturi:

Ding Junhui - Allister Carter
Peter Lines - Stephen Maguire
Ronnie O'Sullivan - Mark Selby
Liang Wenbo - John Higgins


#9
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Ding Junhui (4?4) 9?8 Ali Carter (Ali a reușit al 100-lea lui century, dar nu a fost de-ajuns, Ding s-a maturizat și stă mult mai bine acum cu psihicul)
Peter Lines (2?6) 5?9 Stephen Maguire (o surpriză frumoasă Peter, dar Maguire este în foame mare de victorii)
Ronnie O?Sullivan (6?2) 9?3 Mark Selby (Mark a jucat foarte prost, iar Ronnie trebuie să-și îmbunătățească jocul dacă vrea să treacă de Higgins)
Liang Wenbo (2?6) 2?9 John Higgins (în formă mare scoțianul, 3 centuries + alte 2 break-uri de peste 70 de puncte)

Semifinale:
Ding Junhui ? Stephen Maguire
Ronnie O?Sullivan ? John Higgins

Edited by mircea21, 11 December 2009 - 00:37.


#10
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Avem primul finalist, Ding Junhui, după o semifinală dramatică într-o anumită măsură. Ding a intrat în forță în repriza a doua a primei sesiuni, ajungând să aibă 5-2 în fața lui Maguire, după care care scoșianul părea să revină, restabilind egalitatea la 5 - 5. Dar s-a produs un nou moment de ruptură în jocul lui Maguire, iar Ding a profitat și a încheiat meciul cu scorul de 9-5.

Abia aștept meciul Ronnie O'Sullivan - John Higgins. Sper să joace ambii la capacitate maximă :D

#11
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007

View Post4nDr3i, on 12th December 2009, 10:25, said:

Avem primul finalist, Ding Junhui, după o semifinală dramatică într-o anumită măsură.
...
Abia aștept meciul Ronnie O'Sullivan - John Higgins. Sper să joace ambii la capacitate maximă :D

Bună precizarea, întrucît ambii jucători au jucat un snooker cu destule greșeli. Dacă doar unul dintre ei ar fi făcut un joc mare, celălalt ar fi fost depășit net. La modul cum au jucat, au avut ambii șanse la disputarea finalei de mîine.

Oricum, Ding merită felicitări pentru ce-a de-a doua finală consecutivă reușită, însă la modul cum a evoluat în semifinală, nu îl văd avînd vreo șansă la cîștigarea finalei, indiferent dacă adversarul său se va numi John Higgins sau Ronnie O'Sullivan.


În ceea ce privește semifinala de astăzi, aștept și eu o prestație la cel mai înalt nivel din partea jucătorilor. Nu degeaba cei doi ocupă primele 2 locuri în clasamentul mondial provizoriu. Un meci Higgins - O'Sullivan care, dacă ar fi să îl evaluez cu inima, este adevărata finală a acestui turneu. Dar, lăsînd subiectivismul propriu deoparte, felicit încă o dată reușita chinezului Ding Junhui.

#12
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
WOOOOW!!! :w00t: Ce semifinală!!
Un joc decisiv de infarct, literalmente!! Oricum, cred că John a meritat calificare în finală. A avut în ultimul joc cel puțin 4 lovituri super-dificile. Ronnie a dat dovadă de un fair play fin când la final nu a mai revenit la masă deși mai avea nevoie doar de un snooker.

Așadar, marea finală de mâine se va disputa între John Higgins și Ding Junhui

View Post4nDr3i, on 13th December 2009, 00:03, said:

WOOOOW!!! :w00t: Ce semifinală!!
Un joc decisiv de infarct, literalmente!! Oricum, cred că John a meritat calificare în finală. A avut în ultimul joc cel puțin 4 lovituri super-dificile. Ronnie a dat dovadă de un fair play fin când la final nu a mai revenit la masă deși mai avea nevoie doar de un snooker.
Nici nu mai vorbim de revenirea lui ronnie de la 8-2 :mellow:

Așadar, marea finală de mâine se va disputa între John Higgins și Ding Junhui


#13
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Un meci cît o finală, așa cum am dorit.

O revenire fabuloasă a lui Ronnie și un joc decisiv în care John a avut ultimul cuvînt.

Impresionantă semifinală, rămîn cu dezamăgirea faptului că Ronnie a refuzat continuarea jocului decisiv cît încă mai putea spera la cîștigarea meciului.

John nu a procedat  asemănător atunci cînd avea pe  masă doar 18 puncte, iar handicapul față de Ronnie era de 20 de puncte. Higgins, chiar și după ce a trimis bila albastră în buzunar a sperat la cîștigarea jocului, deși șansele erau minime, bila neagră fiind pe marginea buzunarului superior stîng iar bila roz în apropierea mantei inferioare.

Una peste alta, meritată victoria scoțianului!

Mîine avem o finală în care Ding este buturuga mică. Va răsturna oare carul mare? O misiune dificilă pentru talentatul jucător chinez.

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
john a avut ultimul cuvant !?

ronnie a renuntat pentru UN (1) snooker desi cu 3 meciuri inainte a castigat avand nevoie de 3 :w00t:

fabuloasa revenirea, intr-adevar, am tinut cu el si nu m-am dezlipit de televizor.
m-a bucurat teribil c-a avut puterea sa revina dar si un noroc absolut incredibil care m-ai avea putin si-l ucidea pe higgins.

galbena din meciul de 6-8, rosia din combinatia de safety shot si 7-8...si multe altele...
faultul ala din 5-8, dubioasa decizia lui verhaas, l-a pus pe john in locul lui...

nu a fost meritata victoria scotianului pentru ca n-a fost mai bun...

ronnie si-a batut joc de el, in ghilimele...l-a tinut in tensiune atata timp, si ar fi putut sa-l bata lejer...si l-a sfarsit, dupa ce i-a crescut tensiunea, parc-a zis: "ce ?...un snooker, a nu mersi. na, castiga tu!"

a fost o victorie goala, de catifea

#15
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Adevărul e că dacă pierdea, higgins nu mai dormea o lună :lol:

#16
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postspare-me, on 13th December 2009, 09:27, said:

john a avut ultimul cuvant !?

ronnie a renuntat pentru UN (1) snooker desi cu 3 meciuri inainte a castigat avand nevoie de 3 :w00t:
A fost un gest de fair-play cum rar vezi. Oricine ar fi jucat în aceea situație, nu și Ronnie. De ce? Ronnie a realizat că Higgins a fost mai bun, mai constistent, iar acel meci 13 l-a dat peste cap (pe John) deși a fost doar vina arbitrului. Mai mult, în decisiv Ronnie a avut prima șansă, a ratat o bilă roz destul de ușoară și totul s-a terminat. Pentru un perfecționist cum este O'Sullivan, o asemenea greșeală este de neiertat. Iată explicației deciziei de a nu juca la acel snooker. Părerea mea...

Quote

fabuloasa revenirea, intr-adevar, am tinut cu el si nu m-am dezlipit de televizor.
m-a bucurat teribil c-a avut puterea sa revina dar si un noroc absolut incredibil care m-ai avea putin si-l ucidea pe higgins.
Așa este, s-a schimbat norocul la 8-2 parcă, când Higgins a făcut acel fault la albastră (când a intrat o roșie la buzunarul superior drept).

Quote

nu a fost meritata victoria scotianului pentru ca n-a fost mai bun...
Deși nu țin cu John, eu zic că a fost. Cum a reușit să realizeze acel break în decisiv având în vedere starea psihică în care se afla, a fost incredibil.

#17
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Eeeh, și a fost și finala. Una foarte echililibrată (nu i-a despărțit mai mult de un joc până în jocul 16) însă nu pe atât de interesantă (eu unul am adormit pe la 7-7). Dacă era ronnie cred că se termina mai repede :D.
Prin urmare, Ding Junhui este noul deținător al titlului capionatului regatului unit.
[ http://www.worldsnooker.com/images/sitepage_list_item/_resizes/3/-03_hp_news_fullsize.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007

View Postspare-me, on 13th December 2009, 09:27, said:

ronnie a renuntat pentru UN (1) snooker desi cu 3 meciuri inainte a castigat avand nevoie de 3 :w00t:

nu a fost meritata victoria scotianului pentru ca n-a fost mai bun...

Eu am văzut semifinala cu familia. Soția, cumnata, fratele meu și fiică-mea au mizat pe victoria lui Ronnie. Eu am fost singurul care am mizat pe victoria lui John. În ciuda cotelor de la pariuri care îl dădeau favorit pe O'Sullivan, am intuit că Higgins are antidotul potrivit pentru a contracara jocul englezului. Să ne amintim de recent încheiatul Premier League, atunci cînd Ronnie a fost depășit clar de Higgins, deși ambii jucători au avut o dispoziție foarte bună de joc.

Rămîn la părerea că John a fost peste Ronnie în acest meci. A detaliat foarte bine Mircea în postul său.

Chiar dacă am apreciat revenirea englezului, spectacolul avînd de cîștigat datorită lui, aceasta nu diminuează meritul lui John vis-a-vis de calificarea în finală. Fiică-mea, fan declarat O'Sullivan, a răbufnit necăjită că dorește ca scoțianul să fie învins în finală.  :)  Scuzabilă răbufnirea pentru un copil de 4 ani.


Referitor la meciul finalei, Ding merită pe deplin felicitări pentru victoria obținută. Chiar dacă am văzut un Higgins ușor obosit și cu ochii roșii din cauza semifinalei disputate cu doar o zi în urmă, meritul lui Ding pentru cîștigarea meciului, implicit obținerea trofeului rămîne neștirbit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate