Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Totul despre BlueAir

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6141 replies to this topic

#4537
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Ei... Nici Tarom nu are. ;)

#4538
orangfe

orangfe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 11.05.2008
Am cerut eu recent banii inapoi pentru un zbor Blue Air al carui orar a fost modificat (diferenta era de vreo ora jumate). Trebuie completat un formular online (intre timp au schimbat site-ul si nu mai apare "Solicitari curse modificate", nu stiu exact ce trebuie ales in formularul de contact de pe site), nu sunati la call centre-ul cu suprataxa ca o faceti degeaba, va directioneaza tot la site.
Initial voiau sa-mi returneze banii doar pentru zborul dus, al carui orar fusese modificat, dar le-am explicat ca nu folosesc intorsul, din moment ce nu folosesc dusul si a fost ok. Mi-au oferit optiunea de-a primi un voucher care expira in 6 luni sau returnarea banilor in contul bancar.

Dureaza mult sa raspunda solicitarilor online, dar daca-i pistonati pe facebook raspund relativ repede.
A, si-o sa asteptati ceva dupa bani, eu am stat cam 3 saptamani. Din ce mi-au zis ei, o singura persoana are acces la cont si poate face transferuri.

Edited by orangfe, 14 September 2017 - 13:51.


#4539
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 boy4ever, on 14 septembrie 2017 - 11:49, said:

Acum hai sa fim seriosi: chiar este o tragedie o ora si 10 minute? Puteau sa nu anunte nimic si sa spuna ca zborul este intarziat, sa te faca sa astepti ca prostu' in aeroport. Eu zic ca este ok ca au trimis acest mail de informare, mergi in aeroport cu o ora mai tarziu si asta este.

Pentru unii asta poate insemna pierderea unei legaturi locale (tren, autobuz etc.) si sa ramana noaptea prin aeroport.
Schimbarile orare nu pot fi bagate pe gat calatorilor; daca sunt cunoscute dinainte, trebuie anuntate si din asta se naste dreptul fiecaruia de a decide daca merge mai departe sau daca refuza noua ora. Nu e ceva "de trecut cu vederea"

Cand nu schimba ora insa intarzie din varii motive (coada la decolare etc.), e altceva.

#4540
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Vad ca n-a scris nimeni aici; mai nou, Blue Air si-a reinnoit site-ul.
Arata mai digerabil si, minune, au reintrodus calendarul.

Dar tot idiot e facut la cautari: au lasat si cautarile pentru care n-au rezultate, ce tampenie.

Poti cauta de pilda Bucuresti - Constanta, iti gaseste o lista mare la care nu poti sa alegi nimic, sa selectezi nimic (am pus poza). Probabil ca sunt niste curse de autocare care se pot atasa la vreun bilet de avion, dar la ce bun sa se poata face cautare separata cu ruta asta inexistenta de sine statator?

Cui foloseste lista asta? Nimanui. La ce bun sa tii toate destinatiile posibile, oricare ar fi punctul de plecare selectat, daca e clar ca nu zbori de oriunde catre oriunde?

Ce idiotenie, sa pui elemente inutile, doar de dragul de a parea mult cantitativ (ca alt motiv nu vad).

De preturi nu mai zic, am mai zis de asta acum cateva saptamani, s-au dus sus, sus, adio termenului de "low cost" pentru ei.

Attached Files


Edited by cattavencu, 22 September 2017 - 19:18.


#4541
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Repet, de câțiva ani Blue Air nu se mai consideră Low Cost. Ei își spun "Smart Flying". În schimb, noul site este o mizerie fără margini. O porcărie. Eu sincer cred că încă este în development.

#4542
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
"Smart Flying" - e doar o vorba goala... Sunt curios, care e elementul care determina acel "smart"?

La Ryanair de pilda e pretul, avioanele noi, experienta pe site (jos palaria!).

La Blue Air e....ce? Citesc sintagma asta si ma simt "smart"? Posted Image

Oare care (mai) e profilul calatorului cu Blue Air, la asemenea preturi?

Ai fi zis ca, odata cu sosirea Ryanair, o sa aiba si ei preturi mai ok. Din contra. Efectiv, sunt duble sau triple pe cate-o destinatie directa, pe aceeasi perioada.

Din pacate, cred ca asta e varianta finala a site-ului... Dar orice-am zice, e peste mizeria dinainte, sa dai click sa obtii pretul din ziua urmatoare, jenant... Nu tu calendar...

Edited by cattavencu, 22 September 2017 - 19:33.


#4543
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
e mai importanta experienta si siguranta zborului decat un site care poate fi oricand modificat .

Si hai sa nu-i mai pupam pe aia de la Ryanair in dos, ca se pare ca au dat de fundul sacului si se cam tulbura si la ei apele. Cine crede ca poti zbura la infinit cu 25 euro si sa mai aibe si profit, salarii motivante pentru personal etc etc, se inseala sau se imbata cu apa rece.
Nu mai vorbesc de faptul ca specimenele de la Ryanair anuleaza zborurile in mod aleatoriu....adica prostii de pasageri au platit biletele, dar trebuie sa stea cu morcovul in dos ca nu stiu ce-i  asteapta atunci cand ajung la aeroport

Edited by mccrya, 22 September 2017 - 20:37.


#4544
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Ryan cred ca anuleaza zborurile cu cel mai slab grad de ocupare, sa plateasca un minim de despagubiri. A

#4545
BlueLightning90

BlueLightning90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.01.2017
Salutare! Urmeaza sa zbor prima oara cu avionul saptamana viitoare, cu blue air.
1. Am voie cu mancare in bagajul de mana? Stiam ca la lichide sunt anumite chestii, dar n-am vazut nimic concret de mancare.
2. Stiu ca pe site scrie ca nu ai voie cu umbrela. Dar am mai intrebat lumea care a zburat (ce-i drept, nu cu blue air) si au spus ca au putut merge cu umbrela cu maner scurt si ca cele tip baston erau interzise. La ei cum e? E interzisa orice umbrela sau doar cele de tip baston?
Multumesc!


#4546
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
cu haleala ai voie in bagajul de mana, iar cu umbrela nu stiu ce sa-ti spun....nu mi-am luat niciodata umbrela in bagajul de mana, doar in cel de cala. Zbor placut !

#4547
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Buna seara, am vazut ca blue air si-a schimbat pagina, si au aparut niste schimbari.
Am fact checkin online si deoarece nu am cumparat locuri, pe biletul printat imi apare bara in dreptul locului. Ultima data am zburat cu ei acum o luna si daca nu alegeam loc preferential, se genera automat un loc.
Acum trebuie sa refac checkin-ul? Multumesc.

#4548
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

 BlueLightning90, on 24 septembrie 2017 - 14:51, said:

Salutare! Urmeaza sa zbor prima oara cu avionul saptamana viitoare, cu blue air.
1. Am voie cu mancare in bagajul de mana? Stiam ca la lichide sunt anumite chestii, dar n-am vazut nimic concret de mancare.
2. Stiu ca pe site scrie ca nu ai voie cu umbrela. Dar am mai intrebat lumea care a zburat (ce-i drept, nu cu blue air) si au spus ca au putut merge cu umbrela cu maner scurt si ca cele tip baston erau interzise. La ei cum e? E interzisa orice umbrela sau doar cele de tip baston?
Multumesc!
1. Da, ai voie cu mancare. Se supune insa restrictiilor de lichide...adica de ex eu am avut un borcanas de crema gen Nutella si mi l-au aruncat (acum cativa ani cand veneam din Olanda).
2. Da, umbrela rabatabila poti sa iei. Cu cea tip baston nu am incercat desi am mai vazut la unii calatori, eu insa nu as risca.

Edited by moniK_06, 25 September 2017 - 11:52.


#4549
danidnc

danidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 08.08.2005
Neata,
Am tot citit site-ul Blue Air si efectiv nu gasesc daca pot lua gratuit caruciorul sport al copilului de aproape 4 ani.L-am mai luat si era pus la cala gratuit cand a avut sub 2 ani...am cautat similar si la wizzair si nu gasesc pe site decat despre infanti....
Aveti idee, pot lua caruciorul gratuit? sapt viit avem zbor spre Cipru si ne-ar fi ajutat caruciorul la plimbari cand copilul e obosit si nu mai are chef de mers pe jos.
Multumesc anticipat

#4550
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Da, e gratis.

#4551
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
@danidnc Intreabai pe facebook raspuns destul de repede.

#4552
danidnc

danidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 08.08.2005
Multumesc Daniela Avram pentru pont
Am intrebat, mi-au raspuns, NU SE POATE , doar pentru infanti(copil sub 2 ani) e valabil :(

Edited by danidnc, 02 October 2017 - 10:31.


#4553
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Poti sa-l iei ca bagaj de cala si sa platesti pentru el, noi am facut asa.

#4554
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Nu se poate asa ceva. Caruciorul copilului este carat gratuit la cala. Nu conteaza varsta copilului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate