Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

CinemaTube, media player HD

- - - - -
  • Please log in to reply
2648 replies to this topic

#2323
aliv77

aliv77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 24.01.2011
Iti multumesc mult. O sa te trec la pomelnic, si pe bune ca nu glumesc. Acuma ramane sa ma lamuresc cum e cu afurisitul de telnet...de unde-l iau , cum il activez ...samd. Oricum , multumesc tare mult si toate cele bune!!!

#2324
genessiss

genessiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.01.2012
Daca folosesti windows 7 telnetul este dezactivat. si trebuie activat. pentru a face asta trebuie sa mergi in start/control panel/ programs (sa ai setat view by category)/Programs and Features (aici dai click pe Turn windows features on/off)/ bifezi telnet client (dai oke si se vor inchide paginile). in rest e exact asa cum a scris Adrian P. eu comenzile in command prompt le-am dat copy/paste cu mouseul ca sa fiu sigur ca nu ratez ceva si au mers
toate cele bune

#2325
aliv77

aliv77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 24.01.2011
Am xp cu sp3...am cautat peste tot in control panel si nu gasesc sectiunea de unde sa activez telnet. Am urmarit niste tutoriale pe youtube , am vazut care s pasii dar la mine nu apare sectiunea Programs la control panel si nici la add/remove programs nu gasesc nimic legat de windows features... Chiar sunt in ceata...cum sa fac???

#2326
genessiss

genessiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.01.2012
pai exact cum a scris Adrian P. si ca sa activezi command prompt la run scrii cmd si dai enter. in xp telnet-ul este activat implicit din cate stiu eu. doar la 7 este oprit si trebuie. activat. in rest este exact cum a scrit adrian.

#2327
aliv77

aliv77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 24.01.2011
Venus login: root

BusyBox v1.1.3 (2010.12.28-02:46+0000) Built-in shell (ash)
Enter 'help' for a list of built-in commands.
~ # mount -o remount,rw /
~ # cp -rf /tmp/usbmounts/sda1/1/scripts/* usr/local/etc/www/cgi-bin/scripts
cp: /tmp/usbmounts/sda1/1/scripts/*: Unknown error 2
~ #

Imi da eroare, nu stiu de ce..am urmat pasii ca la carte

#2328
genessiss

genessiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.01.2012
am patit si eu
da copy/paste folosind mouse-ul ca altfel nu poti da paste in command prompt si o sa mearga. ai scris ceva gresit in comanda

#2329
aliv77

aliv77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 24.01.2011
Am rezolvat. Eroarea a fost din partea mea, pentru ca nu am facut acel fisier 1 pe stick ci pusesem direct folderul "scripts". De aia dadea eroare, ca nu-l vedea pe "1" ala, cred.Oricum , multumesc mult pentru ajutor. Se pare ca de acum vom face update manual; asta e, nu e un capat de tara. sanatosi sa fim. Inca o data multumesc pentru ajutor si toate cele bune tuturor!!!

#2330
adipa

adipa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 01.04.2004
Am facut si eu acest upgrade "manual" si in continuare imi apare pe ecran ca am un script nou pt download, daca ii dau sa faca update imi pune inapoi scriptul cel din ianuarie.....

Si, fara legatura cu asta, am constatat ca anumite videoclipuri de pe youtube nu mi le mai play-aza... videoclipuri pe care inainte le puteam vedea. Sunt salvate intr-un playlist.
Aveti idee ce s-a intamplat? o fi de la youtube, de la codecuri..?

#2331
aliv77

aliv77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 24.01.2011
Asa este, am patit-o si eu..asa-zisul script nou te aduce inapoi la scriptul din 6 ianuarie, asa ca sa nu apesi tasta1...urmareste-le pe cele noi  si fa-le manual, pana s-o rezolva eventual cu update-ul online.  In privinta videoclipurilor de pe you tube, cred ca e tot de la update, inainte de ultimul imi mergeau unele, acum nu. Probabil mai trebuie niste fix-uri...sa vedem ce o  mai aparea.

Edited by aliv77, 17 February 2014 - 12:37.


#2332
adipa

adipa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 01.04.2004
o sa incerc sa caut un script mai vechi sa il pun si sa vedem cum merge youtube.

#2333
nico3314

nico3314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 08.08.2006
Incerc sa descarc scriptul http://hddlinks.w.pw/scripts.zip si nu merge. mai este si in alta locatie?

#2334
baloozzy

baloozzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 18.04.2005

View PostAdrian P., on 13 februarie 2014 - 01:00, said:

Se descarca scripts de aici: http://hddlinks.w.pw/scripts.zip
Ai cumva si un link functional? Multumesc.

#2335
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 05.04.2006
Nu am un link functional
Urmariti aici: daca apare o noua versiune de scripts (ultima e 12.02.2014) si adresa (in primul link, in al doilea este adresa veche unde se gaseste versiunea din 06.01.2014)

#2336
adipa

adipa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 01.04.2004
Pana una alta o pun eu aici.

Attached Files


Edited by adipa, 17 February 2014 - 23:24.


#2337
mihacor

mihacor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.12.2010

View PostAdrian P., on 13 februarie 2014 - 01:00, said:

Hai sa spun eu, pas cu pas:
Se descarca scripts de aici: http://hddlinks.w.pw/scripts.zip
Se creeaza un folder 1 pe un stick
Se dezarhiveaza scripts.zip si se copiaza folderul scripts din arhiva in folderul 1 de pe stick.
Se cupleaza stick-ul la mediaplayer.
Se deschide mediaplayer-ul si la Altul/Info retea se citeste adresa IP a mediaplayer-ului (de ex. la mine era 192.168.1.44)

Se intra cu telnet pe IP -ul mediaplayer astfel (in Windows XP)
Se deschide DOS (Command) prompt
se tasteaza telnet  
se apasa enter
se tasteaza o 192.168.1.44 (ultimele cifre in IP se iau de pe MP)
se apasa enter
la venus login se tasteaza root
se apasa enter
apare:
~ #
dupa # se scrie mount -o remount,rw /   
se apasa enter
apare:
~ #
dupa # se scrie cp -rf /tmp/usbmounts/sda1/1/scripts/* usr/local/etc/www/cgi-bin/scripts
se apasa enter
pe timpul actualizarii clipeste un prompt
dupa finalizarea update-ului apare din nou ~ #
se da exit (+ enter)
Se verifica pe mediaplayer la Altul/vb6rocod update daca a aparut versiunea noua.

Nu merge, am facut toti pasii, creat folder 1, extras scripts si folderul rezultat l-am pus in folderul 1, conectat la mp, si la ultimul pas tot ce obtin este
cp: /tmp/usbmounts/sda1/1/scripts/*: No such file or directory
Unde nu fac bine?

#2338
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 05.04.2006
Nu stiu, nu ma pricep la mesajele telnet.
ce mai poti face:
1. Incearca cu alt stick. Mie nu mi-a mers cu un stick de 32 GB USB 3.0, am pus un stick de 8GB USB 2.0 ca sa reusec prima data.
2. Poate ai si un HDD cuplat la MP. Ori decuplezi hdd si lasi doar stick, ori pui folder-ul 1 pe HDD, fara alt stick cuplat la MP. Asa va fi recunoscut ca sda1. La ultima actualizare asa am procedat (copieea folder 1 cu subfolder scripts pe HDD, si comenzile respective de pe PC prin telnet.).
LInk-ul de scripts in continuare nefunctional, probabil vb6rocod va schimba iar adresa de download.

#2339
mihacor

mihacor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.12.2010

View PostAdrian P., on 19 februarie 2014 - 01:23, said:

Nu stiu, nu ma pricep la mesajele telnet.
ce mai poti face:
1. Incearca cu alt stick. Mie nu mi-a mers cu un stick de 32 GB USB 3.0, am pus un stick de 8GB USB 2.0 ca sa reusec prima data.
2. Poate ai si un HDD cuplat la MP. Ori decuplezi hdd si lasi doar stick, ori pui folder-ul 1 pe HDD, fara alt stick cuplat la MP. Asa va fi recunoscut ca sda1. La ultima actualizare asa am procedat (copieea folder 1 cu subfolder scripts pe HDD, si comenzile respective de pe PC prin telnet.).
LInk-ul de scripts in continuare nefunctional, probabil vb6rocod va schimba iar adresa de download.
Multumesc, ai avut dreptate, am pus pe un hdd extern si a mers...o fi fost stickul de vina..

#2340
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005
O sa incerc in viitorul update sa adaug si o procedura de a face actualizarea direct din interfata HDD Links. O sa adaug la model player "Cinematube" - setarea cu "1" din interfata.
M-ar interesa daca in
usr/local/etc/www/cgi-bin/scripts , adica in directorul scripts mai aveti si altceva in afara de scripturile de la HDD Links. In mod normal la fiecare update ar trebui sters continutul directorului scripts, unele fisiere mai dispar si se mareste spatiul ocupat.
Pana atunci folositi procedura descrisa mai sus. Adresa ultimului update o gasiti aici
http://hdforall.goog.../hg/version.txt (al doilea rand). Momentan serverul pe care e pus ultimul update e "down" probabil ca urmatorul update o sa fie pe alta adresa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate