Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19812 replies to this topic

#14689
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 10.04.2006
Wow, esti nou pe aici?
Orange face așa de cel puțin 5 ani.

#14690
Benix10

Benix10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.04.2019
Deci daca vor pot face oferte ok?

#14691
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 10.04.2006
E prăvălia lor, de ce nu ar putea? :lol:

#14692
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Interesanta abordare. Merita incercat :)))

#14693
Benix10

Benix10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.04.2019

View Postaniel_marius, on 12 aprilie 2019 - 06:19, said:

Salut baieti! Postez si eu patania mea cu Orange pentru ca mi se pare de-a dreptul umilitoare... Aveam 2 abonamente active Orange (amandoua de 31 EUR pe luna) plus TV si Internet fix - o factura de peste 300 RON lunar. Intrasem in ultimele 6 luni de contract pe unul dintre numere si voiam sa imi schimb telefonul cu un Samsung Galaxy S9 Plus. Am sunat la Orange si mi s-au oferit 2 variante: Orange Me 45 si plateam 184 EUR pt telefon sau Orange Me Start 23 si o rata lunara de 25 EUR pt telefon pe 24 de luni (pt ambele variante vorbim de prelungire pe 2 ani). Mi s-a parut foarte proasta oferta si am cerut o oferta de portare la Vodafone care puteau sa imi dea acelasi telefon gratis pentru 36.8 EUR pe luna (Red Prime 21 redus plus rata de 20 EUR pt telefon) la contract pe 24 de luni. Oferta destul de buna dar intrucat avusesem o relatie foarte buna cu Orange nu as fi vrut sa ma portez. Intre timp am mai luat legatura cu Orange de 4 ori (inclusiv cu ajutorul lui Orange Helper, caruia ii multumesc) dar nu au putut ss vina cu o oferta mai buna asa ca m-am hotaratvsa ma portez in Vodafone. La momentul ala intrase si P30 Pro in oferta la precomanda si am reusit sa il iau de la ei la aceiasi 36.8 EUR pe luna plus o diferenta de 180 EUR (primind in plus Huawei Watch GT, incarcator wireless Huawei si extragarantie la display 3 luni). Acum 2 zile ma suna de la Orange sa imi faca o oferta de "contra-portare": P30 Pro gratis la abonament de 34 EUR pe luna. Mi se pare umilitoare atitudinea lor - pot veni cu astfel de oferte dar doar dupa ce pleci din retea. Pe viitor m-am hotarat sa ma portez continuu dintr-o retea intr-alta la expirarea contractului pentru ca pare varianta cea mai ok pentru clienti. Scuze pentru post-ul foarte lung dar sper ca experienta mea sa ajute pe cineva. Salutari!

done! a_d_y . ( postare scrisa de 3 ori)


Cati ai platit pentru cele 6 luni ramase de abonament la orange?

#14694
aniel_marius

aniel_marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.04.2012
Nu stiu, o sa vad pe urmatoarea factura, la telefon ziceau ceva de 100 si ceva EUR.

#14695
CatalinDCS

CatalinDCS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 10.02.2016

View Postaniel_marius, on 12 aprilie 2019 - 11:27, said:

Nu stiu, o sa vad pe urmatoarea factura, la telefon ziceau ceva de 100 si ceva EUR.
Oferta de portare este mereu cea mai avantajoasa intre Vodafone si Orange. Nu-ti poate face nimeni oferta mai buna la retentie. Poate doar pe modele de telefon pe care nu au ei anumite discounturi.

Deci da, portarea din 2 in 2 ani este cea mai buna varianta daca urmaresti sa-ti iei telefonul cat mai redus.

Zic si eu Posted Image

#14696
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 07.10.2009

View Postaniel_marius, on 12 aprilie 2019 - 11:27, said:

Nu stiu, o sa vad pe urmatoarea factura, la telefon ziceau ceva de 100 si ceva EUR.
Intrebare: Nu puteai sa renunti la Vodafone si sa accepti oferta Orange? era posibil acest lucru?

#14697
aniel_marius

aniel_marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.04.2012
Teoretic da,te poti razgandi. Dar eu am primit pe langa telefon si Watch GT si incarcator wireless si extragarantie 3 luni pentru display, ce insumate depasesc suma pe care am platit-o. Dar mai mult a fost chestie de principiu pentru ca m-am simtit jignit de atitudinea Orange di planuiesc sa portez si celalalt numar cand voi iesi din perioada contractuala, cel mai probabil pentru a ma intoarce la Orange peste 2 ani intrucat se pare ca 'fidelizare' este doar un cuvant din DEX pentru furnizorui de servicii telecom.

#14698
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 26.02.2010
Slăbuța fidelizare, azi am fost și am întrebat de P20 pro, la portare este 49 euro cu abonamentul Me30 și la retenție 190 de euro, în condițiile în care am zis ca ofer ca buy-back un telefon cu taste (10 euro) și P10 lite (75 euro) și vreo 23 euro puncte la Orange store. Slaba oferta.... Într-adevăr, perioada contractuala este de 24 de luni și nu se mai cumulează cu celelalte luni, rămânând doar 24 din momentul semnării noului contract.

#14699
narcis1974

narcis1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 13.10.2010

View Postaniel_marius, on 12 aprilie 2019 - 11:27, said:

Nu stiu, o sa vad pe urmatoarea factura, la telefon ziceau ceva de 100 si ceva EUR.
Daca nu ai telefon luat la fidelizare, NU mai plăti nimic.Sigur NU au ce-ti face .Nu mai exista taxa de justă despăgubire. Dacă nu ai telefon,modem.,tv etc luat la fidelizare nu te stresa.Citeste,sunt atatea articole pe net.In situatia ta am fost acum 2 ani când după 19 ani de Orange ,eram 0 pentru ei. Am portat la Vodafone.Si după 2 ani la Vodafone...Am ajuns tot în aceeași situație de acum 2 ani.Am portat la Orange. :)
Super mulțumit.
Dar...peste 2 ani,poate iar migrez spre Vodafone.
Cine stie.
P.S.
Nu plăti daca nu ai telefon de la ei.Le spui frumos despre ANPC și or sa "inteleaga".

#14700
madasat

madasat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.12.2014

View Postaris86, on 12 aprilie 2019 - 20:38, said:

Slăbuța fidelizare, azi am fost și am întrebat de P20 pro, la portare este 49 euro cu abonamentul Me30 și la retenție 190 de euro, în condițiile în care am zis ca ofer ca buy-back un telefon cu taste (10 euro) și P10 lite (75 euro) și vreo 23 euro puncte la Orange store. Slaba oferta.... Într-adevăr, perioada contractuala este de 24 de luni și nu se mai cumulează cu celelalte luni, rămânând doar 24 din momentul semnării noului contract.

Ce ab ai?

#14701
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 26.02.2010
Orange young 12,35 euro. Am întrebat de oferta la Orange Me 16, 21 și 30 euro.

#14702
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Pe langa abonamentele de 9/11 euro (fara/cu telefon) mai sunt si altele mai ieftine ?

Daca da imi poate spune cineva cam ce "ofera" ?

Am citit undeva ceva de 5 euro sau 7 euro parca...

#14703
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postnarcis1974, on 13 aprilie 2019 - 09:33, said:

Daca nu ai telefon luat la fidelizare, NU mai plăti nimic.Sigur NU au ce-ti face .Nu mai exista taxa de justă despăgubire. Dacă nu ai telefon,modem.,tv etc luat la fidelizare nu te stresa.Citeste,sunt atatea articole pe net.In situatia ta am fost acum 2 ani când după 19 ani de Orange ,eram 0 pentru ei. Am portat la Vodafone.Si după 2 ani la Vodafone...Am ajuns tot în aceeași situație de acum 2 ani.Am portat la Orange. Posted Image
Super mulțumit.
Dar...peste 2 ani,poate iar migrez spre Vodafone.
Cine stie.
P.S.
Nu plăti daca nu ai telefon de la ei.Le spui frumos despre ANPC și or sa "inteleaga".


Pe langa aparatura, de atras atentia la bonusuri/extraoptiuni/servicii. Daca in contract spune ca ai optiune cu 2 GB cu reducere 100%, de exemplu, si nu te prinzi sau dai cu ignor ca ai, in total, ce se discuta la telefon (adica iti spune ca ai 20GB si pe hartie scrie 18+2 GB redusi cu 100%, te pot agata si pentru asta).

#14704
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcosu77, on 11 aprilie 2019 - 20:29, said:


Dacă ești Ăźn ultimele trei luni din perioda minimă contractuală sau nu mai ai perioadă minimă contractuală, poți primi oferta Me Start 7 Ăźn orice Orange Shop pe 6 sau 12 luni.
Asta am primit eu:
Me Start 7 pe 12 luni cu următoarele resurse:
- minute și sms nelimitat național;
- minute și sms nelimitat Ăźn rețea;
- 100 + bonus 300 min internațional;
- 50 GB date;
- 10GB spatiu de stocare in Orange Cloud
- Cost Control pentru Orange Me;
- 2.61GB limita consum internet in Roaming SEE
- Orange Antivirus - pentru sistem de operare Android

Am incercat sa obtin oferta asta in 2 shopuri + helper, nici o sansa daca sunt client prepay. Eligibili sunt doar abonații existenți care au avut abonament pana acum, asta ca o compensare pentru ca au suportat abonament Orange probabil.

Singura varianta propusa - sa trec la un abonament jenant din oferta actuala, primul cu roaming fiind undeva la 14 euro, platesc mai mult si am si mai putine resurse de date in tara, contract 12 luni, urmand sa fac retentie la sfârșitul perioadei, poate-poate obtin ceva mai bun. Mi se pare cam înjositor.

Deci prepay optiunea 10EUR ramane in continuare cea mai buna varianta. (nu discut de abonamentele cu subventii telefon, doar sim only)

Edited by MembruAnonim, 15 April 2019 - 19:07.


#14705
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
La Me 14 primesti 65GB per luna si aproape 6GB in roaming. Ai mai mult la prepay?

#14706
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bineînțeles. Și dau 12 euro tva inclus (optiunea 10).

In SEE standard sunt doar 4,5GB dar imi ajung. Dar se poate si mai mult, luna asta am avut 9,5GB SEE disponibili, am suprapus doar o zi optiunile de 5 - 6 - 10 si s-a cumulat contorul SEE. Am ramas cu 6.4GB neconsumati.

Mai e si optiunea 12 (14.4 eur tva inclus, practic la fel ca Me 14) si ai net si in afara SEE. In SEE 5.4GB fata de 5.2GB la Me14.
Si ai libertate sa zbori din retea oricand vrei. De ce as alege abonamentul?

Attached File  Screenshot_20190415_210038_com.google.android.apps.messaging.jpg   142.64K   64 downloads

Edited by MembruAnonim, 15 April 2019 - 20:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate