Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 

Logitech 5.1 X-530 pe laptop cu o singura iesire audio :(

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
titlul spune tot. am un laptop cu ceva placa audio buna, sunetul se aude tare si clar, dar are doar 3 mufe, una pentru boxe, una microfon si un SPDIF. pe laptop scrie "Dolby Home THEATER" si fara sa cercetez m-am aruncat cu capul inainte si am cumparat un inlocuitor pentru sistemul meu audio 2.1, am luat un 5.1 X-530.

cand am citit manualul boxelor am avut o mare dezamagire, am constatat ca daca am doar o mufa de iesire sunet, nu o sa am sunet pe doi sateliti, si dupa cum se pare, nici pe cel central.

laptopul este nou si nu are prevazut PCMCIA, deci doar o placa pe USB modelul asta cred ca ar merge, pentru ca are iesiri suplimentare pentru satelitii spate. stiti alta solutie ? ceva mufe adaptoare ?


Attached File  mufe.jpg   459.88K   129 downloads





scuze daca mai este un thread de genul asta, nu am cautat prea atent iar cunostintele mele de conectica audio tind spre zero. se poate sterge sau muta altundeva postarea.

Edited by nicolaie, 13 November 2009 - 00:31.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Placa aia cred ca este foarte buna pentru ca vrei tu. Mufele adaptoare ar copia eventual semnalul de pe front pe surround ceea ce dupa mine este o prostie.
Din pacate la laptopuri nu ai prea multe optiuni, nici iesirea aia digitala nu te-ar fi ajutat prea mult (decat in filmele codate DolbyDigital sau DTS si cu un sistem cu intrare digitala gen Logitech Z-5500). Sau daca scrie undeva in manualul laptopului ca are DolbyDigitalLive, atunci aveai surround si din jocuri pe un Z-5500 sau pe un receiver digital. Dolby Home Theatre nu stiu exact ce insemna...

Edited by SuperDuper, 13 November 2009 - 01:00.


#3
alecsvlad

alecsvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2009
salut , si eu am avut aceeasi "problema" ..se rezolva foarte usor... cumperi un adaptor , se rezolva fara prea mari batai de cap.. 7 ron m-a costat pe mine.. http://img119.images...ge00004tw7.jpg/ exact asa arata toata treaba, sper sa nu primesc warn sau ceva pentru link. bafta si sper sa iti rezolvi problema

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 08.12.2006
Linkul e ok, nu cred că faci reclamă la site-ul respectiv, dar poate vrea și surround măcar din când în când, dacă tot și-a luat sistem 5.1 :)

#5
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
pfa, asta era. am adaptorul ala negru prismatic inclus in pachetul boxelor, insa nu si cablul cu cele doua mufe RCA - jack 3.5, s-o fi ratacit pe undeva. oricum stiu niste magazine de profil si mai mult de cativa lei nu ma costa, cred. m-ai salvat, o sa pot pe moment sa ascult muzica la toti satelitii, iar cand o sa fiu in bani o sa imi comand X-Fi'ul pe USB, ca sa pot asculta surround.

salut.

Edited by nicolaie, 13 November 2009 - 02:18.


#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
esti sigur ca iesirile laptopului nu au functie dubla, selectabila din softul placii?

#7
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
nu sunt sigur. am citit manualul laptopului, sectiunea audio, si nu scria nimic de functie dubla. din mixerul audio si proprietatile placii am putut doar sa selectez iesirea, daca sa imi scoata pe cea clasica sau pe iesirea digitala, si ceva optiuni de calibrare.

o sa insist si va mai spun ce am facut,

#8
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postnicolaie, on 13th November 2009, 11:16, said:

nu sunt sigur. am citit manualul laptopului, sectiunea audio, si nu scria nimic de functie dubla. din mixerul audio si proprietatile placii am putut doar sa selectez iesirea, daca sa imi scoata pe cea clasica sau pe iesirea digitala, si ceva optiuni de calibrare.

o sa insist si va mai spun ce am facut,

In foarte multe cazuri, plăcile integrate în portabile, cel puțin cele cu 3 mufe intrare-ieșire, au funcție dublă pe fiecare conector. Poți studia manualul laptop-ului, dacă asta nu ajută, află despre ce codec audio este vorba și caută pe site-ul producătorului. Spune-ne despre ce laptop este vorba, eventual despre ce placă audio integrată. Dacă ai "noroc" și laptopul folosește un chip realtek, mai mult ca sigur poți seta celelalte două "mufe" pentru output surround, din software-ul plăcii audio!

#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
am cumparat astazi mufa de care spunea colegul de mai sus, totul se aude.  am fost in 3 magazine de componente si nu aveau X-Fi USB pe stoc, si nici la distribuitori :(

laptopul este ACER 7736ZG, iar in Device manager, la sectiunea audio scrie "Nvidia high definition". cum spuneam, in manualul laptopului nu am gasit nimic despre configurarea iesirilor audio.

Attached File  placa.jpg   170K   116 downloads

Edited by nicolaie, 13 November 2009 - 18:42.


#10
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Ce codec are placa ta de sunet? Modeul ăla de Acer știu sigur că suportă 5.1 analog pe alea 3 mufe (transformă intrările mic și line-in în ieșiri pentru sub/centru, respectiv sateliții surround). Codecul e Realtek ALCxxx (unde xxx e un număr care reprezintă codecul, probabil este vorba de 888 în cazul tău, dar nu sunt sigur). Ce ai arătat tu în poză e ieșirea HDMI.
Sunetul scos prin splittere e oribil și pierzi și surround și orice altceva. Ai practic un stereo emulat 5.1. Trimiți bass pe toate canalele ceea ce iar nu-i prea bine.
X-Fi Surround 5.1 USB am avut și eu și nu ți-aș recomanda-o. La calitate nu e cine știe ce, are ADC-uri decente ceea ce o face bunicică pentru înregistrări și peste majoritatea soluțiilor onboard, dar DAC-ul chiar nu e strălucit și nu prea depășește un ALC888 pe partea de redare. Ca să nu mai zic că are o problemă gravă cu driverele care declanșează latențe DPC enorme și consumă în draci cicluri din procesor.
Văd că ai Vista/7. Dă clic dreapta pe difuzorul din tray (de lângă ceas), apoi dă clic pe Playback devices. Apoi, selectează dispozitivul implicit, dă clic pe Configure și vezi dacă îți apare 5.1 în acea listă (asigură-te că ai driverele Realtek instalate, Vista/7 instalează și el niște drivere care fac sunetul să „meargă”, dar alea sunt castrate rău, inclusiv de 5.1 analog pe asemenea plăci în majoritatea cazurilor).
Dacă nu mă înșel și placa ta are 5.1 analog, atunci nu mai ai de ce să dai banii pe altă soluție pe USB.

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Din specificatiile modelului 7735 (nu am gasit exact modelul tau, dar are si el la fel Dolby Home Theatre):

Quote

Acer® PureZone technology with two integrated stereo microphones
Dolby®-optimized surround-sound system with two integrated stereo speakers
Optimized third-generation Dolby® Home Theater audio enhancement
True 5.1-channel surround-sound output
Headphones/speaker/line-out with SPDIF support, microphone and line-in ports
Microsoft® DirectSound® compatibility
Dupa ce zic ei, cred ca trebuie sa existe o setare in softul lor pentru a face toate mufele iesiri... In cartea ta ce zice?

#12
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
aveti dreptate inca o data. nu am mai studiat manualul (in care oricum nu am zarit nimic la prima trecere), insa am luat DVD-ul cu drivere din pachet si am vazut ca driverul audio era realtek. cand am instalat win7 am luat toate driverele la rand si le-am instalat, se pare ca cel audio mi-a scapat. win7 a instalat singur ceva drivere audio, se auzea bine, aveam destul control, si am presupus ca nu mai trebuie nimic altceva.


am instalat driverul audio si apoi pur si simplu am luat cele trei mufe ale sistemului audio si le-am introdus in cele 3 din laptop, dupa culori. apoi am mers la playbak devices si am activat optiunea de 5.1   :cheers:

multumesc.

Edited by nicolaie, 14 November 2009 - 01:07.


#13
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
E, păi vezi. Știam eu ce poate placa aia. Cum sună?

#14
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Revin si eu cu o nelamurire, in vederea achizitionarii unui sistem 5.1. Am un Lenovo Thinkpad R61i si din pacate nu reusesc sa gasesc informatii privind conectarea unui sistem 5.1 la notebook. Placa de sunet (sper sa nu gresesc) este Conexant High Definition Audio-Venice 5045. Inca nu am cumparat un sistem 5.1 asa cum a facut nicolaie ( :w00t:  :cheers:  ) fiindca nu-s convins ca va functiona asa cum trebuie.

Multumesc anticipat!

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 08.12.2006
Caută prin setări/manual dacă ai variantă de surround 5.1 speakers. Dacă da, comută pe surround și bagă casca pe rând în cele trei mufe, vezi dacă se aude (posibil să ai posibilitatea de test în softul plăcii)

#16
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostTimeWriter, on 14th November 2009, 16:50, said:

E, păi vezi. Știam eu ce poate placa aia. Cum sună?


scuze, nu am vazut intrebarea:

pai, traiesc o mica dezamagire cu acest X-530, intrucat nu mi se pare sunetul mai bun decat pe X-230, decat poate ceva mai tare. sunetul este insa surround, dar ca si calitate  pe joase/medii/inalte, nu as prea putea face diferenta. nimic surprinzator avand in vedere ca cele doua sisteme sunt practic identice.

calitatea sunetului: eu ascult in mare parte muzica pe medii si joase, electronica, club, dar si ceva acustice, indie. basul se aude foarte clar, curat, fara distortiuni, mediile si inaltele sunt unde ar trebui. cu volumul din placa stau tot timpul la 100%, insa nu trec de 50 % volum la boxe decat foarte rar, deci sunetul pana la si in jurul acestei valori isi pastreaza claritatea. o sa incerc sa ascult cu boxele spre maxim si placa spre maxim, desi cred ca aici as face mai mult in test de boxe.

daca esti prin timisoara sau in preajma, te poftesc la un test cand ai timp :)


@catalin (jinxy): daca vrei 5.1 iti pot imprumuta "atelajul" meu.

#17
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postnicolaie, on 3rd February 2010, 16:38, said:

pai, traiesc o mica dezamagire cu acest X-530, intrucat nu mi se pare sunetul mai bun decat pe X-230... nimic surprinzator avand in vedere ca cele doua sisteme sunt practic identice.
Asta voiam si eu sa spun. Boxele, wooferul, amplificarea sunt identice, doar ai 3 canale in plus.
Pentru ceva mai bun, trebuie sa sari in lumea receiverelor digitale si boxelor full (2-3 cai). Cam ca un salt de la sapuniere la DSLR :P

#18
acibotaritei

acibotaritei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.06.2007

View Postalecsvlad, on 13th November 2009, 01:35, said:

salut , si eu am avut aceeasi "problema" ..se rezolva foarte usor... cumperi un adaptor , se rezolva fara prea mari batai de cap.. 7 ron m-a costat pe mine.. http://img119.images...ge00004tw7.jpg/ exact asa arata toata treaba, sper sa nu primesc warn sau ceva pentru link. bafta si sper sa iti rezolvi problema


Salut

Am si eu o problema
Ai idee de unde pot cumpara si eu un astfel de adaptor? Caut de ceva vreme

Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate