Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Hidroizolatie.

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
pedro666

pedro666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.01.2013
oameni buni,ce am citit aici ma ingrozit,fiind scris de un om cu scoala.cum sa izolezi termic o camera,beci,etc,care este la2m in pamant?ce ne da noua ,vara,pamantul?!racoare.ce ne da noua iarna pamantul?!caldura.cum sa izolezi ceva ce ne ofera natura.problema e ca am facut o izolatie de genul la mine acasa.nu vreau sa deviez de la subiect,dar atentie:doua dormitoare identice,ca pozitie
[ma refer la bataia soarelui]ca izolatie termica exterioara si interioara.un dormitor are o izolatie de 2cm de polistiren sun parchet.ghiciti voi in care dormitor nu pot dormi vara?toata constructia asta este la o diferenta de 30cm de nivelul solului,si ce poate impiedica 10,20,30 de cm de polistiren?apa,nu?ma apuca si rasul si plansul ca dupa atatia ani nu am invatat sa folosim aceste materiale asa cum trebuie,si se mai gasesc unii sa dea sfaturi,sfaturi care in unele cazuri,nu ca nu ne ajuta,dar creeaza un disconfort maxim,si pe cheltuiala cui?!toata stima

Edited by pedro666, 19 November 2013 - 19:21.


#20
minibonus

minibonus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.08.2004
Buna ,

Am facut o fantana de 12 m adancime si nu am dat de apa si as vrea sa o izolez in interior in asa fel incat ploaia de pe acoperisul casei sa curga in interiorul ei si sa ramana acolo sa nu se piarda prin porii inelelor de beton. Fundul fantanei si inelele sunt cimentate intre ele dar as vrea s-o fac impermeabila.
As dori sa stiu cum pot sa fac asta si ce material sa folosesc.

Multumesc mult.

#21
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010

 pedro666, on 19 noiembrie 2013 - 19:12, said:

oameni buni,ce am citit aici ma ingrozit,fiind scris de un om cu scoala.cum sa izolezi termic o camera,beci,etc,care este la2m in pamant?ce ne da noua ,vara,pamantul?!racoare.ce ne da noua iarna pamantul?!caldura.cum sa izolezi ceva ce ne ofera natura.problema e ca am facut o izolatie de genul la mine acasa.nu vreau sa deviez de la subiect,dar atentie:doua dormitoare identice,ca pozitie
[ma refer la bataia soarelui]ca izolatie termica exterioara si interioara.un dormitor are o izolatie de 2cm de polistiren sun parchet.ghiciti voi in care dormitor nu pot dormi vara?toata constructia asta este la o diferenta de 30cm de nivelul solului,si ce poate impiedica 10,20,30 de cm de polistiren?apa,nu?ma apuca si rasul si plansul ca dupa atatia ani nu am invatat sa folosim aceste materiale asa cum trebuie,si se mai gasesc unii sa dea sfaturi,sfaturi care in unele cazuri,nu ca nu ne ajuta,dar creeaza un disconfort maxim,si pe cheltuiala cui?!toata stima

Si eu gasesc ca e pacat sa izolezi termic un beci dar daca avem o camera deasupra ar trebui izolat planseul. O fi placut vara in acea camera dar "iarna nu e ca vara"! Mai ales ca, beciul, musai are si doua rasuflatori pentru ventilatie....

#22
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
Se da un teren burete, cu apa foarte foarte sus. Casa e ok, am probleme pe la intrarea tevii de canalizare in beci. Fiind apa sus a inceput sa se infiltreze. Umezeste, nu curge efectiv (inca, pt ca apa are prostul obicei sa sape). De asemenea am un camin de vizitare la intrarea conductei de apa in casa. Aici problema e mare tare: are in jur de 2m, e din tuburi prefabricate din ciment si curge apa rău in el. O tot scot in santul de la strada cu o pompa de ape murdare dar nu e o solutie. Ce as putea sa pun sa hidroizolez sanatos cele 2 incinte?

#23
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
2 salcii fac minuni. Scot natural apa si scad nivelul panzei freatice....

Duburile alea sunt extrem de importante, au rol de drenare naturala.

Da, scoate cu o pompa cu plutitor.........

Cauta cu google dupa teremnul radmyx.

Edited by autom2, 22 February 2017 - 20:32.


#24
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
CE salcii.. e tot satul inundat...

#25
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 morogan, on 22 februarie 2017 - 20:32, said:

CE salcii.. e tot satul inundat...
In ce zona din Romania este problema?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 22 February 2017 - 20:35.


#26
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
Baldovinesti jud Braila. Vine apa atat de la Dunare cat si de la Siret. Oricum, conteaza minim. Cu ce pot izola?

#27
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Daca vrei sa izolezi doar acele parti prin care intra apa ,incearca ciment absolut cu apa ,faci un terci ,si '' manjesti '' partile cu pricina . Eu inca nu am vazut nicaieri sa treaca apa prin asa izolatie .

#28
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Clar, pe interior nu poți izola, trebuie săpat exteriorul și făcută treaba bună, cu tub de drenaj și toate alea...
În interior o sa faci doar carpeli și tot o sa intre...

#29
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007

 ddaannii, on 22 februarie 2017 - 20:44, said:

Clar, pe interior nu poți izola, trebuie săpat exteriorul și făcută treaba bună, cu tub de drenaj și toate alea...
În interior o sa faci doar carpeli și tot o sa intre...
L-ai bucurat de tot pe initiator.
Nu pot decat sa-i urez spor la treaba.

#30
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ar merge faza cu tub de drenaj daca ar avea unde sa dreneze acea apa ,dar daca acolo e tot locul ca buretele ....... Initiatorul trebuie sa infunde acele '' gauri '' , daca bine am inteles , cu ciment absolut nu va trece apa .

#31
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
radmyx

Edited by autom2, 22 February 2017 - 20:54.


#32
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 TDI-beez, on 22 februarie 2017 - 20:46, said:

L-ai bucurat de tot pe initiator.
Nu pot decat sa-i urez spor la treaba.
Izolație la interior se face când vrei sa umpli o camera cu apa, de ex. Umpli camera cu apa, o ții pe post de rezervor...
Asta e realitatea, știu ca sunt costuri astronomice dar nu este alta soluție. Trebuie lucrat în exterior.
Ăștia care tot dau exemple de spoiala de dat pe pereți prin interior mai bine.....
În loc sa se apuce sa dea banii pe fel și fel de prostii mai bine mi-ar da mie...ca tot ii da degeaba....

#33
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
Stiu ca exteriorul trebuie facut dar e imposibil, as sapa in apa. Momentan nu am aceasta varianta

#34
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 morogan, on 22 februarie 2017 - 20:26, said:

Se da un teren burete, cu apa foarte foarte sus. Casa e ok, am probleme pe la intrarea tevii de canalizare in beci. Fiind apa sus a inceput sa se infiltreze. Umezeste, nu curge efectiv (inca, pt ca apa are prostul obicei sa sape). De asemenea am un camin de vizitare la intrarea conductei de apa in casa. Aici problema e mare tare: are in jur de 2m, e din tuburi prefabricate din ciment si curge apa rău in el. O tot scot in santul de la strada cu o pompa de ape murdare dar nu e o solutie. Ce as putea sa pun sa hidroizolez sanatos cele 2 incinte?
Fara sapatura ,uscat si hidroizolat corect .nu cred ca  scapi .
Peretele are facuta hidroizolatie ?

Attached File  hidroizolatie-crampoane.jpg   31.45K   31 downloads

 morogan, on 22 februarie 2017 - 21:05, said:

Stiu ca exteriorul trebuie facut dar e imposibil, as sapa in apa. Momentan nu am aceasta varianta
Acum am vazut postul.
Pui o pompa care ai mai folosit-o (povesteai mai sus de ea ) sa scoti apa .
Altfel orice faci e doar sa intinzi pelteaua si sa tot cheltui bani inutil.

Cam asa arata scurgerea ?


Attached File  scurgeri trecere prin zid.jpg   95.37K   29 downloads

Edited by Daco_Get, 22 February 2017 - 21:59.


#35
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Sapi la un colț cu pompa lângă "tine" faci o gaura mai adâncă cu juma de metru decât nivelul de jos.
Apa se va duce în gaura respectiva și tu poți sa lucrezi....
Normal ca depinde și la fata locului, dar atât cât apa nu are nivelul peste sol eu cred ca merge.

#36
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Am citit undeva(parcă și pe forum),despre problema apei infiltrate în beci.
Soluția:
Pusă folie(celofan,sau altceva asemănător) pe perete sau jos,apoi turnat ciment în cofrag.
Dacă nu pare suficient,repetat procesul(încă un rând de folie,alt cofrag,alt ciment turnat).
Poate fi necesar ca stratul de ciment să fie mai subțire pentru a nu micșora spațiul.

Nu știu cât se poate aplica această soluție(probabil a fost luată deja în calcul),dar poate ajută.

Ar mai trebui luată în calcul și varianta strămutării în altă locație(dacă este posibil).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate