Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

calorifer vs. aeroterma

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Aer conditionat.

#20
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Hm, si iarna totusi cum incalzesc acel spatiu? Nu face fata nicidecum, m-am gindit la asta. Am doua: unul normal care acum aduce asa, un vinticel cald si un inverter care are UE in podul casei (asadar la t pozitiva) si care e bestie nu alta fie vara fie iarna.
Ma orientasem catre un calorifer cu ulei de cea mai mare putere (3000w) suplimentat cu un halogen de 1600w cu "actiune rapida".

#21
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Eu imi permit doar o mica atentionare legata de calitatea aparatelor de incalzit electrice din comertul so...aaa, corporatist.

Attached Files



#22
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Mai am doua saptamini pina trebuie sa cumpar acel produs minune; am studiat oferta din oras si avind in fata un pliant de la Praktiker am observat ca mai am inca doua optiuni pe linga caloriferul cu ulei si radiatorul cu halogen: un convector (putere de cca 2200w) si o aeroterma industriala (3kw).
Un halogen de 1600w am deja, ma gindeam la un calorifer cu ulei de 2500w sau 3000w (sau 2 de 2500w), la convector nu stiu ce sa zic dar parca nu insa la aeroterma aia de 3kw (suna pompos industrial insa nu e de speriat in poza) parca m-as uita indeaproape... Sa iau totusi calorifere avind in vedere ca vreau sa mearga si noaptea macar pe o treapta?

#23
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Azi am fost in city sa fac niste cumparaturi si am intrat in unele magazine care aveau si calorifere. M-am ris cind am vazut oferta de 2 calorifere de la Domo respectiv Media Galaxy/Altex si am intrat in Carrefour unde oferta era mult mai generoasa.
Intrebare: nu-i asa ca e important si numarul de elementi ai caloriferului precum si marimea acestora si nu numai puterea scrisa pe el? Aveam acum 25 ani acasa unul cu 9 elementi si 2000w dar sint si cu 12 elementi la 2000w. In al doilea caz nu e mai bine avind in vedere ca suprafata radianta e mai mare? Acea rezistenta de 2000w poate fi foarte bine inghesuita in 4 elementi sa spunem dar si in 15 elementi; in primul caz ajunge mai repede la t nominala iar in al doilea cred ca ar elimina mai multa caldura.
Prin analogie sint aeroterme la 2000w mari cit o piine rotunda iar daca le comparam cu un calorifer cu ulei tot de 2000w dar 9 elementi cred ca avind in vedere suprafata de disipare in al doilea caz e de recomandat. La fel, se poate compara cu un foehn insa... cine s-ar incalzi cu asa ceva?
Prin urmare in afara de aceeasi putere consumata nu e mai bun unul cu elementi mai multi si mai mari?
Am gasit la oferta 99 lei asa ceva:
http://www.abcstore....-elementi-41149
si as lua doua... nu e spatiul meu si nu pot sa fac ce vreau acolo. Initial ma gindeam sa iau unul singur, cea mai mare putere (3000w) insa intr-o priza sa nu fie prea mult; asa pun doua in doua prize diferite, camera are cca 20mp si inaltime de 3m. Ar mai fi o camera linga de cca 12mp aceeasi inaltime, un fel de birou insa principalla are 20mp sau cca 60-70mc. Nu e vorba de bani, am destui.

Edited by danghetau, 03 March 2012 - 18:35.


#24
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Convectoarele sunt mult mai eficiente fata de caloriferele electrice sau suflante .
DeLonghi au produse excelente calitate/pret , cauta cu posibilitate de cuplare in trepte ( 750w+1250w sau 1000w+1500w)
Nu merge peste puteri instalate de 2500w ca "rupe" priza , se supraincalzeste de la contacte imperfecte si poate lua foc .

#25
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
De asta si evit mai mult de 2500w ca nu stiu ce are ala pe acolo; am citit tot topicul si majoritatea spun ca e mai eficient un calorifer, in plus pare ca acoipera un volum mai mare de aer la aceeasi putere. Sau o soba pe gaz, acolo asta este acum, consumul maxim fiind de 300g/h iar intr-o butelie intra cca 18l de gaz si cum nu stiu densitatea e greu de aflat gramajul si autonomia minima per butelie.

Edited by danghetau, 03 March 2012 - 18:56.


#26
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

View Postdanghetau, on 3rd March 2012, 18:54, said:

spun ca e mai eficient un calorifer, in plus pare ca acopera un volum mai mare de aer la aceeasi putere.
Caloriferul merge pentru spatii mai mici , ceva de genul 20 metrii cubi aer , cind e vorba de 40-60 metrii cubi convectorul isi spune cuvintul .
Peste 15 ani de verificari asa ca nu ma dau usor batut  :D

#27
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Un calorifer de 2500w cu 13 elementi cred ca acopera cu succes o camera de 20mp. Am vazut ca un radiator de otel de 1400mm ar avea cam aceeasi putere si cum in casa am de la 1000mm la 2000mm lungime stiu cam care e puterea lor (si eu nu merg cu 90-70 grade apa ci cu 50-35 desi nu e centrala in condensare).
Pe orice site se spune ca unul de 2500w acopera un volum de sa zicem rotund 60mc adica un 20mp lejer... Si o aeroterma teoretic poate incalzi acel aer insa suoprafata radianta e mai mare la calorifer (zic eu). La convectoare oferta pe plan locat (adica fizic in magazine) e slaba si nu risc, ma mai duc acum in Praktiker si daca nu e ceva demn de admirat iau doua din alea de 2500w, le pun in prize separate, le las in caz de "iminenta de incendiu" pe cite o treapta si gata.
La printi aveam un Zass de 9 elementi si intr-o camera de cca 16mp se simtea foarte bine.
Sau de pe okazii un DeLonghi nou de 2000w (sau 2) la 220 lei ambele fara transport din Bucuresti.

Edited by danghetau, 04 March 2012 - 12:02.


#28
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010
Ce parere aveti despre Panoul Termic Econo-Heat versus calorifer electric? Merita sa inlocuiesc caloriferul?

#29
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Orice aparat cu rezistente electrice transforma curentul electric in caldura intr-un raport aproximativ 1:1. Adica un KW de electricitate este transformat intr-un KW de caldura. Sau mai putin uneori.

Aparatele de aer conditionat au un randament 3:1, adica cu un KW de electricitate fac 3KW de caldura sau mai mult.


Aeroterma versus calorifer cu ulei. Aeroterma incalzeste mai repede aerul si o face uniform prin ventilare fortata. Caloriferul cu ulei incalzeste prin convectie. Adica local, aerul se ventileaza mult mai greu, deci vor exista temperaturi diferentiale in camera.

Nici una nici alta nu usuca aerul intr-o masura mai mica sau mai mare. Aerul se usuca prin faptul ca incalzit fiind capteaza umiditate mai multa dupa care o condenseaza pe suprafetele reci. Intr-o camera in care oamenii locuiesc in mod curent umiditatea nu scade sub praguri acceptabile pentru ca prin respiratie eliminam cam 2-3 litri de apa in 24 de ore.


Vreti eficienta puneti mana si folositi aerul conditionat pe caldura (aia care aveti asa ceva). Care nu aveti s-ar putea sa merite sa va instalati. In Romania se foloseste incalzirea 5-6 luni pe an. Asta inseamna mult curent electric prapadit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate