Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ecran LCD zgariat

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Salut, am avut ghinionul sa imi zgarai ecranul LCD la un Canon 450D. Cum pot sa scap de zgarieturi? Se mai poate face ceva in sensul asta?
Eu am gasit asta: http://www.f64.ro/pa...aiser-6678.html si as vrea sa stiu daca se merita.
Orice sfat este binevenit.
Numai bine!

#2
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
There are two ways to remove scratches on your LCD screen:
1. First of all apply diluted isopropyl alcohol (50/50 with water) with a clean cotton cloth on the surface of the screen. This should make the surface clear of any dirt and then you can put Vaseline in the trough of scratch. Gently wipe the Vaseline left off the scratch. This should fill the scratch with Vaseline and you can again enjoy gaming or watching videos on your screen.
2. You can also do this trick to get you rid of the scratch if the scratch is particularly harsh. Start with cleaning the surface with diluted isopropyl alcohol (50/50 with water) as mentioned in previous way. Apply a bit of auto rubbing compound the scratched surface and polish the area. After that, use a piece of paper and make a very small hole (5mm) in its centre to spray clear lacquer on the surface. Leave the surface to dry after that.
These techniques should help and you must read the instruction manual of the LCD manufacturer before applying any cleaning agent on the screen.

#3
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Nu prea merg aplicate aceste metode. Vasilina o sa se ia in timp si nici sa imi vopsesc LCD cu lac nu vreau.
Numai bine!

#4
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Soluția de la efșaișpatru iși face efectul dacă zgârieturile nu sunt adânci.

Am incercat, dar doar la ecranul de protecție de la terminalul mobil.



P.S. De ce nu se fac carcase de schimb la camere foto ca la terminalele mobile?!?  :P

#5
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Cum zice si Semper Pri, metoda lustruirii cu paste abrazive, functioneaza pentru matuire sau zgarieturi superficiale. Singura metoda sa ai un "geam" curat, e sa-l schimbi. Cum se face ?  Fie demontezi capacul cu LCD-ul, de la aparat, scoti panglica de conectare a LCD-ului (mare atentie !) si panglica matricei de comenzi de pe spate. Se indeparteaza LCD-ul, de regula aflat sub o tabla cu rol de ecran si ramane fereastra de policarbonat (cea zgariata) , care se apasa din interior si se dezlipeste. E prinsa pe margine pe cele 4 laturi, cu o banda dublu-adeziva. Operatia presupune sa ai ferestra din policarbonat si chitul de lipire, ca piese de schimb.

O alta metoda, fara sa mai scoti capacul aparatului si sa demontezi LCD-ul, este sa folosesti o ventuza puternica, de genul agatatorilor cu vacum, cu care poti trage fereastra de policarbonat din lipiturile ei. Atentie, daca reusesti sa o schimbi, la remontare, sa nu ramana urme de praf, intre LCD si fereastra de policarbonat. Nu da bine... :rolleyes: Folosesti o pompita si atentie, nu atingi suprafata LCD-ului.

  Altfel, la ce viata are un aparat acum, fa abstractie, mergi mai departe si la urmatorul vei fi mai atent sa nu-l zgarii... :thumbup:

#6
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Si eu as fi interesat de solutia aia, dar ma gandeam din start ca la zgarieturi adanci nu face fata.
@ledongreen, poate isi cumpara vre-un Leica cu ecran protector din safir sau mai stiu eu ce :D

#7
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Multumesc de sfaturi. De schimbat este cel mai usor, il schimb cu un ecran de protectie care se pune deasupra. Fiindca are aceleasi dimensiuni se poate schimba usor. Nu ma deranjeaza asa de tare ecranul dar am zis ca poate gasesc o metoda mai usoara.
Dar inca caut ceva mai putin pretentios.
Numai bine!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate