Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Motorola Milestone

- - - - -
  • Please log in to reply
431 replies to this topic

#19
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View PostantinVidia, on 29th October 2009, 11:32, said:

Un C350 am si eu din 2003. Ca telefon nu are nici o problema. Merge excelent, bateria inca ma tine 2-2,5 zile dupa atatia ani.
Softul se misca cam greoi si din cand in cand se mai stinge din senin, dar asta se intampla rar.
.

Din cate imi amintesc, C350, este un ODM, facut de Compal, nu un Motorola original, oricum telefonul ala mi-a placut la nebunie, mai ales cand era mania cu Motomixer.

Revenind la oile noastre, mare valva am vazut ca face acest Sholes, mai ales pe Engadget, sa speram ca e mai reusit ca E8 (desi era pe alta platforma), acela era bun dpdv al acustici in apeluri si al finisajelor, dar bateria si procesorul erau cam nepotrivite.

Android are avantajul ca va avea o clienetela mai mare decat UIQ sau hibridul acela intre Linux si Java.

Arata bine, este dotat, are QWERTY, este negru, are cam tot ce trebuie sa ibe un telefon, speram ca pretul va fi unul corect.

#20
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Doua prezentari video foarte reusite cu Droid :

[ http://i38.tinypic.com/2801ow9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4_Gr4u0u9kQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8A6KOIQ2I1Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postconnectorxp, on 29th October 2009, 17:23, said:

Din cate imi amintesc, C350, este un ODM, facut de Compal, nu un Motorola original, oricum telefonul ala mi-a placut la nebunie, mai ales cand era mania cu Motomixer.

Revenind la oile noastre, mare valva am vazut ca face acest Sholes, mai ales pe Engadget, sa speram ca e mai reusit ca E8 (desi era pe alta platforma), acela era bun dpdv al acustici in apeluri si al finisajelor, dar bateria si procesorul erau cam nepotrivite.

Android are avantajul ca va avea o clienetela mai mare decat UIQ sau hibridul acela intre Linux si Java.

Arata bine, este dotat, are QWERTY, este negru, are cam tot ce trebuie sa ibe un telefon, speram ca pretul va fi unul corect.

Se face valva pentru ca e un device reusit si in sfarsit un pas in directia normala din partea celor de la Motorola.
Android e mult mai reusit si mai popular decat UIQ.

Legat de E8, nu bateria (970mAh) si procesorul erau problema , ci optimizarea proasta a software-lui.
Procesorul (Freescale MXC275-30 512MHz) era suficient de puternic cat sa ruleze orice sistem de operare in conditii decente, dar software-ul era optimizat prost.
Bateria in opinia mea era mai mult decat ok, dar iarasi putea fi si mai bine daca se optimiza corect soft-ul.

Edited by antinVidia, 29 October 2009 - 17:41.


#21
motopanzer

motopanzer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.09.2009
apelare vocala, multi-tasking si cel mai adorabil lucru in viziunea mea la un dispozitiv moto, posibilitatea extrema de personalizare a terminalului, cu cit m a documentez mai mult despre el pe net, cu atit ma subjuga mai tare, in privinta pretului sunt optimist,probema este sa-l vedem mai repede pe piata din romania :D

#22
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postmotopanzer, on 29th October 2009, 18:46, said:

apelare vocala, multi-tasking si cel mai adorabil lucru in viziunea mea la un dispozitiv moto, posibilitatea extrema de personalizare a terminalului, cu cit m a documentez mai mult despre el pe net, cu atit ma subjuga mai tare, in privinta pretului sunt optimist,probema este sa-l vedem mai repede pe piata din romania :D

Eu sunt subjugat deja. Mi-am pus la ciorap cateva milioane si il astept cu nerabdare :naughty: .
Imi place mult cum se comporta, mai ales pe post de GPS. Poate va fi achizitionat si operatorii nostri si astfel vom scapa mai ieftin (la abonament).

#23
is2dark4u

is2dark4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 13.07.2008
Se pare ca...conform celor de la Go4it...telefonul se va comercializa si'n Europa, insa incepand cu anul viitor.  <_<

#24
is2dark4u

is2dark4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 13.07.2008
Si review`ul celor de la Engadget

#25
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postis2dark4u, on 30th October 2009, 22:09, said:

Si review`ul celor de la Engadget

Da cica vezi doamne, tastatura hardware e proasta. Pur si simplu ma dispera site-urile anti-Motorola, gen GSMArena sau chiar si engadget (chiar daca mai putin), care se leaga de lucruri minore si fac din tantar, armasar. Normal ca orice tastatura noua iti pare ciudata, pana te obisnuiesti cu ea.

GSMArena au publicat de curand situatia financiara a celor de la Motorola pe Q3 si au prezentat-o in asa masura in cat Motorola e distrusa si pe moarte.
Desi, Motorola a raportat in Q3,2009 profit in toate celelalte divizii si o pierdere in divizia mobila de "doar" 183 milioane $, comparabil cu aceasi perioada a anului trecut in care pierdeau 840 de milioane. Pe langa asta a lansat doua telefoane Android destul de reusite - Droid si Cliq, se pregateste sa lanseze in jur de 20 de smartphone-uri in 2010 (majoritatea Android si probabil cateva WinMo, dupa ce va aparea versiunea 7) si inca e locul 4 in lume in fata celor de la SE, ca numar de unitati vandute world wide.    
Toate celelalte site-uri de profil au prezentat cu optimism progresele facute de Motorola, doar GSMArena au prezentat-o in bataie de joc.
Eu vad DROID-ul ca un telefon excelent (oricum, nici unul nu e perfect) si un pas mare in directia buna pentru Motorola.

Edited by antinVidia, 31 October 2009 - 18:10.


#26
motopanzer

motopanzer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.09.2009
situatia prezentata de gsmarena in legatura cu aspectul financiar a celor de la moto este foarte pesimista, daca ar fii sa le acordam crezare , in curind moto iese din joc, probabil ar sarii in sus de bucurie, nu inteleg de ce acest curent anti-moto prin europa, pentru mine sunt singurele telefoane care imi atrag atentia! iar materialele utilizate sunt superioare celor de la nokia(plastic care se cojeste) - - go moto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#27
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
[ http://i34.tinypic.com/2vkz639.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

DROID headed to Germany as Motorola MILESTONE (BGR)
"O2 Germany has confirmed a GSM version of the DROID for Europe going by the name of the Motorola MILESTONE.
MILESTONE will retail for €404.20 to corporate customers, and will be available as of November 9th."

Droid-ul este un hit, dar Sholes Tablet va fi si mai si :D.
Tablet va veni undeva in Q1, 2010 si va fi probabil cel mai subtite telefon cu touchscreen, pentru ca nu va mai avea tastatura fizica ca Droid.
Daca Sholes simplu (Droid) are 13,7mm grosime, scazand tastatura fizica, Tablet va avea undeva sub 10mm grosime  :w00t: .

In plus, va veni cu o camera de 8 MPx, AF si XENON Flash, HSUPA, Video 720p si port HDMI.

Attached File  Motorola.jpg   47.42K   26 downloads

Edited by antinVidia, 02 November 2009 - 10:43.


#28
is2dark4u

is2dark4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 13.07.2008
Si se pare ca varianta europeana va avea si multitouch  :coolspeak:
Si daca pretul va fi cel mentionat de tine antinVidia, atunci, cred ca vom avea un bet buy!

#29
motopanzer

motopanzer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.09.2009
drace ce adorabil este! deabea astept sa fie comercializat si la noi, oare care soseste primul DEXTsau MILESTONE , in orice caz sunt curios ce surprize ne ofera moto la anul, chiar sper sa-si revina din conul de umbra unde s-au ascuns! :D

#30
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Motorola Milestone (aka Droid) officially launched in Europe

[ http://i33.tinypic.com/rup8i1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

unwiredview

"Motorola Milestone is is not exactly the same phone as Verizon Droid. In one way it’s better – Motorola Milestone comes with multi-touch pinch&zoom gesture support, which, for some reason, was disabled in Droid.

But it looses free turn-by-turn navigation from Google, probably because this feature is not ready for primetime in Europe yet. Instead Motorola Milestone comes with a trial version of MOTONAV turn-by-turn navigation, which is free for the first 60 days, but then a license fee kicks-in.

Italy and Germany will be the first markets to get Motorola Milestone, other markets will have to wait for it a bit."


Deci, diferentele fata de DROID (varianta Verizon) ar cam fi:

Putin mai usor - 165g greutate (Droid are 169g)
Multi-touch pinch & Zoom gesture support (la Droid erau dezactivate)
Card 8 GB microSD inclus (Droid avea card de 16GB inclus)
Lipseste serviciul gratuit Google turn-by-turn navigation, fiind inlocuit de MOTONAV turn-by-turn navigation, gratuit doar  60 de zile.

A aparut pe GSMArena si Motorola Europe.

Edited by antinVidia, 02 November 2009 - 16:07.


#31
is2dark4u

is2dark4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 13.07.2008
O comparatie intre Motorola Droid si iPhone 3GS

#32
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postis2dark4u, on 4th November 2009, 13:23, said:

O comparatie intre Motorola Droid si iPhone 3GS

De acum inainte ar fi bine sa incercam sa ne referim la MILESTONE, DROID-ul e pentru US.
Motorola MILESTONE e cea ce vom vedea la noi in magazine (speram cat mai repede).
Legat de lipsa Google Maps pe MILESTORE, se pare ca e "vina" celor de la Google care nu detin dreptul asupra tuturor hartilor Europei.
Cei de la Google incearca sa obtina drepturile pentru toate hartile Europei, astfel in cat sa poata oferi navigare gratuita cu Google Maps si pentru europeni.
Mai multe detalii despre acest subiect - why-europeans-did-not-get-googles-free-turn-by-turn-navigation-on-motorola-milestone

Reclama pentru Motorola Milestone in Germania si Italia:

Motorola Milestone german

Motorola Milestone italiano

Sanjay Jha, Motorola CEO talks about Droid & Motorola future plans

Edited by antinVidia, 04 November 2009 - 15:49.


#33
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Inca un review  :signher:  
Droid Review by gizmodo

[ http://i35.tinypic.com/2646yxg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i38.tinypic.com/2r44nl3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai toate review-urile, se plang de tastatura externa care cica e prea plata.  
Userii de pe alte forumuri, care si-au achizitonat deja Droid spun ca tastatura nu e chiar asa rea.
E mai slaba ca cea de pe Cliq\Dext (care e foarte reusita), dar dupa ce te obisnuiesti cu ea, e destul de functionala.
Din partea mea, era mult mai bine daca nu puneau joystik, astfel aveam o tastatura mai spatioasa p.

Edited by antinVidia, 09 November 2009 - 11:34.


#34
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Dupa numai o saptamana de la lansarea oficiala Motorola Droid in USA, analsitii au estimat vanzarile la aproximativ 100.000 de bucati (doar in USA).
De asemenea, comform analsitilor Motorola va reusi sa vanda pana la sfarsitul lui 2009 (Q4), aproximativ 1.000.000 de telefoane Android-based (incluzand aici si modelul Cliq\Dext).
Foarte frumos  :OK: .

Q1, 2010 va aduce inca 3 telefoane Android-based de la Motorola :

Sholes Tablet - aceleasi functii ca si Droid, dar fara tastatura culisanta + camera de 8MPx cu Xenon, port HDMI, video recording\playback HD 720p
Motus (a trecut deja testele FCC )
Zeppelin (primul telefon Android dual-sim hibrid - GSM si CDMA)

Edited by antinVidia, 10 November 2009 - 16:43.


#35
motopanzer

motopanzer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.09.2009
doresc sa stiu exact, care este diferenta dintre un displey droid/milestone (16M-267ppi) si unul v8(262.000-18biti)? care este analiza pentru restul lumii in privinta vinzarilor lui milestone?, am observat ca fanii S.E il ataca din toate unghiurile in special comparindu-l cu x10 :lol: ,ma asteptam ca acest lucru sa-l faca ce-i de la nokia , in orice caz cu totii sunt speriati de el!

#36
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postmotopanzer, on 11th November 2009, 12:41, said:

doresc sa stiu exact, care este diferenta dintre un displey droid/milestone (16M-267ppi) si unul v8(262.000-18biti)? care este analiza pentru restul lumii in privinta vinzarilor lui milestone?, am observat ca fanii S.E il ataca din toate unghiurile in special comparindu-l cu x10 :lol: ,ma asteptam ca acest lucru sa-l faca ce-i de la nokia , in orice caz cu totii sunt speriati de el!

Diferenta e destul de mare. Droid-ul are unul dintre cele mai bune ecrane de pe piata, alaturi de iPhone.
De la 262.000 de culori la 16.000.000 de culori, la o densitate de 267 de pixeli pe inc, e o diferenta considerabila.
Ca sa nu mai vorbim de diferenta de rezolutie : de la 240x320 la 854x480 (Droid).  
Pentru a-ti face o idee mai buna, cauta un video cu ecranul de pe AURA care are 16M de culori cu 300 ppi B) . Se vede impecabil.

In restul lumii, Milestone dabia a ajuns prin 3-4 tari pana acum : Italia, Germania si recent Brazilia.
La inceputul lui 2010 e anuntat deja si in Canada. In America se gaseste prin toate magazinele Verizon si se vinde ca painea calda.
De la V3 incoace nu au mai avut cei de la Motorola un telefon care sa se vanda asa bine.

Nu e asa mare diferenta intre X10 si Milestone.
X10 are camera de 8Mx, ecranul putin mai mare - 4.0", e ceva mai usor si procesorul e mai puternic - 1GHz.
Insa are si cateva minusuri: port miniUSB (toti producatorii trec la microUSB), Android 1.6 , ecran 65K.
Comparatia e insa nedreapta. Motorola va lansa in 2010 Sholes Tablet, care va fi mai performant decat Droid si X10.

Edited by antinVidia, 11 November 2009 - 13:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate