Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

operatia cu laser te scapa de ochelari?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
rokxana

rokxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.10.2009
buna!
am 25 de ani si dioptrii stabilizate (-1,75 la ambii ochi....sau -1,75 la stangul și -2 la dreptul , nu mai stiu exact, insa nu a mai fost nevoie in ultimii trei ani de schimbarea ochelarilor conform controalelor medicale). ma urmareste gandul de a apela la operatia cu laser pentru a scapa definitiv de ochelari. m-am tot interesat iar parerile sunt...ca intotdeauna...si pro si contra. cabinetele medicale de profil isi fac o reclama foarte atractiva de zici ca merita sa iti vinzi si casa pentru o asemenea operatie.
daca cineva a trait experienta asta, sau a auzit, stie de undeva, care sunt risurile unei asemenea operatii si cat de mari sunt aceste riscuri, pentru ca sigur exista...as ruga sa impartaseasca cu toti cei care, ca mine, sunt macinati de tot felul de intrebari:

1. de ce foarte multi oameni cu posibilitati financiare sau chiar cadre medicale (medici, asistenti) care lucreaza tocmai in domeniul oftalmologiei, poarta in continuare ochelari?
2. ce sanse sunt ca dioptriile sa revina....poate chiar mai crescute, după o sarcina, respectiv nastere?

#2
anuk

anuk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.02.2009
Si pe mine ma intereseaza subiectul. Eu chiar am fost zilele astea la consult si mi-am facut fisa pentru operatie la ambii ochi. OD astigmatism miopic compus. si OS astigmatism mixt. In reteta nu inteleg ce scrie la dioptrii, ceva de genu OD -2.75 DSF(cred)= -0.75Dyl(cred) ax 180 grade si la OS -2.75 Dyl ax 165 grade.
La  Acuitate vizuala scrie:
OD 1cc - 2.75=-0.75 180 grade
OS ~1cc+1.5=-5ax 165 grade
La stangul mi se va face implant cu lentila torica si la dreptul cu laser.
Chestia este ca dupa ce m-am uitat la filmulete pe youtube si am citit pe forumuri dinafara...chiar nu stiu ce sa mai fac. Oricum la stangul trebuie sa ma operez pentru ca nici cu ochelari nu vad cu el. Daca ar fi sa-mi dea dioptria cu care sa vad bine m-ar zapaci de tot pt. ca ar fi prea mare diferenta intre ochi. Problema este  ca nu stiu ce sa fac la dreptul :( Eu ma operez la Oculus la Dr. Moraru. M-au pus sa o semnez si un protocol destul de naspa unde scria ca nu mi se garanteaza succesul operatiei si imi pot pierde chiar vederea lucru care m-a daramat si mai rau, desi doctorii mi-au spus ca asta este procedeul standard si ca sa stau linistit ca pana acuma nu au avut nici un fel de probleme...dar na ce sa zica si ei?! nu trebuie sa-si faca reclama si sa te faca sa dai banii?!

Din sapaturile facute am inteles ca aparatul Carl Zeiss MEL80 cu care este dotata aceasta clinica este unul din cele mai bune aparate din domeniu si ca doctorul moraru este destul de renumit dar tot imi este frica :((

Edited by anuk, 04 November 2009 - 19:25.


#3
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

 anuk, on 4th November 2009, 19:20, said:

Si pe mine ma intereseaza subiectul. Eu chiar am fost zilele astea la consult si mi-am facut fisa pentru operatie la ambii ochi. OD astigmatism miopic compus. si OS astigmatism mixt. In reteta nu inteleg ce scrie la dioptrii, ceva de genu OD -2.75 DSF(cred)= -0.75Dyl(cred) ax 180 grade si la OS -2.75 Dyl ax 165 grade.
La  Acuitate vizuala scrie:
OD 1cc - 2.75=-0.75 180 grade
OS ~1cc+1.5=-5ax 165 grade
La stangul mi se va face implant cu lentila torica si la dreptul cu laser.
Chestia este ca dupa ce m-am uitat la filmulete pe youtube si am citit pe forumuri dinafara...chiar nu stiu ce sa mai fac. Oricum la stangul trebuie sa ma operez pentru ca nici cu ochelari nu vad cu el. Daca ar fi sa-mi dea dioptria cu care sa vad bine m-ar zapaci de tot pt. ca ar fi prea mare diferenta intre ochi. Problema este  ca nu stiu ce sa fac la dreptul :( Eu ma operez la Oculus la Dr. Moraru. M-au pus sa o semnez si un protocol destul de naspa unde scria ca nu mi se garanteaza succesul operatiei si imi pot pierde chiar vederea lucru care m-a daramat si mai rau, desi doctorii mi-au spus ca asta este procedeul standard si ca sa stau linistit ca pana acuma nu au avut nici un fel de probleme...dar na ce sa zica si ei?! nu trebuie sa-si faca reclama si sa te faca sa dai banii?!

Din sapaturile facute am inteles ca aparatul Carl Zeiss MEL80 cu care este dotata aceasta clinica este unul din cele mai bune aparate din domeniu si ca doctorul moraru este destul de renumit dar tot imi este frica :((
de cati ani porti ochelari?

#4
anuk

anuk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.02.2009
Acum am 24 de ani si port ochelari de pe la 13 ani. Deoarece vedeam perfect cu dreptul nu mi-am dat seama pana atunci ca nu vad bine cu stangul. Cel putin asta mi-au spus doctorii desi, chiar daca nu mai tin minte, prin clasa 1 cred  ti se fac niste teste la scoala sa vada cum vezi, nu inteleg cum naiba nu si-a dat nimeni seama ca nu vad cu ochiul ala?!  Ca se presupune ca e defect din nastere...

#5
ionicaioana

ionicaioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.03.2010
Buna!
Si eu sunt mioapa, dar la mine e miopie forte (OS -3.50 si OD -7.50). Eram curioasa daca ai optat pt operatia cu laser si care sunt rezultatele. Eu deja port lentile de contact de cativa ani pt ca nu mai pot purta ochelari, diferentza intre dioptrii fiind prea mare.
Daca te-ai operat mi-ar placea sa stiu cum te simti, cum a fost si cu cat ti-au fost reduse dioptriile sau daca ai scapat definitiv de portul ochelarilor.
Stiu ca operatia depinde de la un pacient la altul, depinde de starea corneei, de medicul pe care ti-l alegi si de alti factori.
Multumesc mult!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate