Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Oare cand si pe la noi !

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
"Sunt foarte curios cati dintre cei care filmeaza si fotografiaza la evenimente (nunti, botezuri, fashion etc) inainte de eveniment au pus la punct un scenariu, un schedule in care sa cuprinda momentele importante"

Nu inteleg ce inseamna la tine momentele importante? Sunt altele in afara de "'cununia civila, urmata de barbieritul ginerelui, luatul nasului, invelitul miresei, ruptul painii, biserica"? Astea sunt sigur ca toata lumea le stabileste din timp. Sau detalii ale acestor momente? te rog sa explici mai clar.

#38
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008

View PostCristianAdrian, on 22nd November 2009, 22:18, said:

"Sunt foarte curios cati dintre cei care filmeaza si fotografiaza la evenimente (nunti, botezuri, fashion etc) inainte de eveniment au pus la punct un scenariu, un schedule in care sa cuprinda momentele importante"

Nu inteleg ce inseamna la tine momentele importante? Sunt altele in afara de "'cununia civila, urmata de barbieritul ginerelui, luatul nasului, invelitul miresei, ruptul painii, biserica"? Astea sunt sigur ca toata lumea le stabileste din timp. Sau detalii ale acestor momente? te rog sa explici mai clar.

Poate m-am exprimat eu gresit. Si te asigur ca nu le stabilesc din timp (majoritatea prefera ad-hoc). Sau poate ca stabilitul din timp inseamna o convorbire la telefon de 10 minute, in care se stabilesc cu aproximatie orele. "Detaliile acestor momente" sunt un alt subiect pana la urma.

Dupa parerea mea, regia momentelor "standard" este "a must do".


Referitor la nuntasi: Stiu 2 baieti(fotograf si cameraman) care a avut mari probleme la o nunta pentru urmatoarele motive:
a)fotografie: in fundal nu se distingeau clar cei de la mese - facuse cateva fotografii unor cupluri si fundalul era usor blurat si nu se vedea cine sta la masa si ce mananca (crezi ca intelegea cineva ce e aia "profunzime de camp" ?).
b)filmare: cameramanul dupa ce au venit ospatarii cu surle si trambite si au pus pe masa nasilor si mirilor mancarea, a oprit filmarea. Necaz mare, ca nu se vede cine a fost la masa si nu se vede ce e in farfurie.

Efectiv au fost la un pas sa-i bata socrii mari si mici - ca mandria lor si munca lor unde se vede ? Ei cum arata la lume ce au avut la masa la nunta ? Ce, ei sunt orisicine ? Cu asemenea specimene, credeti ca v-ati putea intelege ?

Intorcand putin foaia, la nunta unui amic de-al meu, cameramanul la un moment dat a renuntat sa mai filmeze pentru ca ... era beat. Ba nu se simte bine, ba ca a filmat destul - nici macar a doua friptura nu se servise. Nu va spun filmarea cum a iesit. Din ce am filmat eu, din ameteala cameramanului platit sa faca treaba, am reusit sa scoatem 2 DVD-uri cat de cat acceptabile. Evident, cameramanul a ramas decat cu avansul. Ce a salvat nunta, a fost fotograful care chiar a facut treaba.

#39
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Din păcate în Ro nu multă lume apelează la checklist sau la un chestionar adresat mirilor în care să spună ei ce doresc să fie filmat și ce nu, locurile unde se filmează, etc. Asta ca să știi la ce să te aștepți cînd ajungi la eveniment.
Prin chestia asta te scoți dacă cumva apare ceva neprevăzut și nu ai fost pe fază să înregistrezi avînd o singură cameră.
Tu le-ai explicat mirilor cum stă treaba și prin contract cu clauze bine făcute.

Cît despre filmatul farfuriilor cu mîncare la țărani - no comment.
Am pățit și eu cu un nene dubios care nu vroia să fie filmat din motive interlope probabil. Soluții- să stai cu spatele la el, sau tai la editare sau îi tragi un blur peste moacă. :D

#40
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008

View Postvgabi, on 23rd November 2009, 10:27, said:

Din păcate în Ro nu multă lume apelează la checklist sau la un chestionar adresat mirilor în care să spună ei ce doresc să fie filmat și ce nu, locurile unde se filmează, etc. Asta ca să știi la ce să te aștepți cînd ajungi la eveniment.
Prin chestia asta te scoți dacă cumva apare ceva neprevăzut și nu ai fost pe fază să înregistrezi avînd o singură cameră.
Tu le-ai explicat mirilor cum stă treaba și prin contract cu clauze bine făcute.

Le-am explicat mirilor mai multe chestii....anume ca daca vor sa aiba fotografii reusite, sa renunte la 1000 de persoane care-i urmeaza peste tot. In fond, nunta este evenimentul lor, nuntasii pana la urma au alt scop. Pana acum nu am facut nici un contract, insa ma gandesc foarte serios la acest aspect. POate ca am avut in general si noroc de oameni cu care sa ma pot intelege intr-un final. Multi, de exemplu, te intreaba la alte nunti cum s-a facut, cum e mai bine....dupa ce stai si pierzi 1 ora, 2 ore cu ei explicandu-le cam cum ar fi mai bine sa iese OK, in D-day te pomenesti ca ai vorbit degeaba, si totul se duce. Si atunci....te descurci cum poti.

Quote

Cît despre filmatul farfuriilor cu mîncare la țărani - no comment.
Am pățit și eu cu un nene dubios care nu vroia să fie filmat din motive interlope probabil. Soluții- să stai cu spatele la el, sau tai la editare sau îi tragi un blur peste moacă. :D

Dar ce te faci cand foarte multi din cei invitati apartin aceleiasi "caste" ??? E aiurea, crede-ma. La un moment dat ti se face si frica cand ii vezi ce dubios se uita la tine de pe ringul de dans sau de la mese. Cand iei o pauza, trec pe langa tine, te mai calca, ba nu au loc de tine....minuni de genul asta.

Checklist - cred ca e cel mai bun termen. Intr-un singur cuvant surprinde ce am vrut sa spun eu.

Edited by daemonus, 23 November 2009 - 12:39.


#41
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
4 benzi de caseta rupte de un derulator de 3 lei, drop masiv, cleaning si resetare de timp pe casete tdk (sd, vx 2100) si nici o problema pe camera hd, aceleasi casete. Alocati timp ciclurilor de incarcare a bateriilor, golire, back-up si formatare a cardurilor. Pregatiti mediile pe care o sa inregistrati, din timp. Sfat: folositi o singura data sau de maxim 2 ori aceiasi caseta, in cazul cand folositi casete ieftine.

#42
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
"Sfat: folositi o singura data sau de maxim 2 ori aceiasi caseta, in cazul cand folositi casete ieftine."

Bai frate chiar lucrati pe fasole sau coceni de porumb ?? Din 17-18 milioane nu va permiteti sa va luati un set de casete ? Ce e aia sa tragi de 2 ori pe o caseta? O SINGURA DATA Parerea mea. Acum vreo saptamana am dus la buncar 2 saci de banda de casete (le stric banda inainte de a le arunca) , iar la unii miri am dar originalul spre amuzament sau pastrare. Spor.

#43
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postraptordivx, on 24th November 2009, 01:59, said:

...le stric banda inainte de a le arunca...
De ce ?!

#44
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Sa nu poata fi folosite in nici un fel.

#45
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Ce reprezinta cele ,,17-18 milioane'' din care nu ne permitem  un set de casete ?

#46
BMG

BMG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 24.02.2007

View Postalnick, on 24th November 2009, 21:56, said:

Ce reprezinta cele ,,17-18 milioane'' din care nu ne permitem  un set de casete ?
O ora de filmare! Glumesc ;)

Folosesc o singura data casetele si le dau mirilor sa le pastreze Oem.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate