Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Carismatici

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1396 replies to this topic

#577
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Sfantul Jakob, on 08 februarie 2017 - 19:21, said:

Nu îți mai lua informațiile de pe youtube! Ca acolo gasesti mizerie cat cuprinde, la adresa tuturor crestinilor.
Mai bine citeste direct opiniile lor: http://www.charisman...into-the-church

 Sfantul Jakob, on 09 februarie 2017 - 09:17, said:

Mai bine ar consulta saiturile oficiale carismatice.
Aceea tanara esti tu, in blana carismatica. Deci nu se pune Posted Image
Tu insisti ca eu sa ma uit la ce spun carismaticii si nu la ce fac ei de fapt. Cum e scripturistic sa fac?

Esti de acord cu manifestarile alea din adunarile carismatice? Caderi pe spate, focul sfant, rasul sfant, "discutii cu Dumnezeu sau Isus", etc ?

Ce parere ai despre Kenneth Copeland sau Benny Hinn ?

Edited by kruger, 10 February 2017 - 15:19.


#578
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Aș dori să adaug că pastori foarte cunoscuți în mediul penticostal, precum Nuțu Caba, organizatorul manifestațiilor de tip ”Măslinul”, penticostal, sau baptistul Iosif Țon, sunt foarte atașați de mișcările carismatice și promovează tacit ”slain in the spirit”, predicând că este lucrarea Duhului Sfânt. Nu toți penticostalii cred asta, dar numărul penticostalilor care aderă la acest tip de spiritualitate crește pe zi ce trece!

#579
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

 kruger, on 10 februarie 2017 - 15:16, said:

Tu insisti ca eu sa ma uit la ce spun carismaticii si nu la ce fac ei de fapt. Cum e scripturistic sa fac?
Scripturistic este sa cercetezi inainte de a denigra ceva. Nu sa te iei dupa mizeriile de pe youtube, sa le crezi si sa-ti fundamentezi convingerile pe barfe. Asta e antiscripturistic. Sa cercetezi marturisirea lor de credinta, DA. Asta e primul pas. Sa cercetezi daca majoritatea carismaticilor isi urmeaza crezul sau nu. Ceea ce fac carismaticii pti vedea cel mai bine cu ochii tai, la fata locului. Sau sa vizionezi clipurile de pe saiturile lor oficiale. NU glumele la adresa lor.

 kruger, on 10 februarie 2017 - 15:16, said:

Esti de acord cu manifestarile alea din adunarile carismatice?
Da, sunt de acord cu manifestarile carismatice.
Fara manifestari carismatice, biserica este doar o impunatoare statuie de gheata.
Biserica Primara a excelat in manifestari carismatice. Si mie imi sunt dragi.

Daca-mi plac manifestarile alea carismatice? Alea. nu. Stiu niste manifestari d'alea care cred ca-s o bataie de joc la adresa Duhului Sfant si asta nu-mi place. Imi plac insa manifestarile carismatice din bisericile carismatice biblice.

 kruger, on 10 februarie 2017 - 15:16, said:

Caderi pe spate
Sunt rezervat.
Nu am experimentat asa ceva.
Am auzit si marturii pro si contra.

 kruger, on 10 februarie 2017 - 15:16, said:

focul sfant
Nu stiu ce-i aia.

 kruger, on 10 februarie 2017 - 15:16, said:

rasul sfant,
Nu cred in rasul sfant. Cred ca rasul a fost dintotdeauna un bun medicament si pentru sfinti si pentru pacatosi.

 kruger, on 10 februarie 2017 - 15:16, said:

"discutii cu Dumnezeu sau Isus"
Cred ca crestin trebuie sa discute zilnic cu Dumnezeu prin rugaciune si citirea Scripturilor

 kruger, on 10 februarie 2017 - 15:16, said:

Ce parere ai despre Kenneth Copeland sau Benny Hinn ?
Sunt niste evanghelisti contemporani de mare clasa.
Au si niste abordari extravagante, care-mi displac

Edited by Sfantul Jakob, 11 February 2017 - 18:14.


#580
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 kruger, on 10 februarie 2017 - 15:16, said:

Ce parere ai despre Kenneth Copeland sau Benny Hinn ?

Sunt demonizați și demonizează și pe alții.
La întrunirile lor apar ca regulă generală fenomenele amintite mai sus, gen: ”râsul sfânt”, ”odihna în Duhul”, ”beția dansului”.

Ce fel de protestanți sunt ei, dacă se pupă bot în bot cu Anticristul de la Roma, papa?

[ http://www.religionnews.com/wp-content/uploads/2014/07/RNS-COPELAND-POPEthumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.fmh-child.org/FallingStars/orb3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.fmh-child.org/FallingStars/orb5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#581
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 11 februarie 2017 - 18:55, said:

Sunt demonizați și demonizează și pe alții.
Pizma si invidia sunt pacate favorite ale pretinsilor copii ai lui Dumnezeu. Sa ne ferim de ele!  Posted Image
Dupa cum zice si versetul: „Vulpea care nu ajunge la struguri, spune că sunt acri”.

Edited by Sfantul Jakob, 12 February 2017 - 16:54.


#582
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
:D
in ce carte e versetul ala, Sfinte? :whistling:

#583
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 11 februarie 2017 - 18:55, said:

Anticristul de la Roma, papa?
Papa nu e anticrist decat pentru fratele Gicu, mentorul tau penticostal dizident.
In realitate, papa e un bun crestin catolic :habarnam:

Edited by Sfantul Jakob, 12 February 2017 - 16:53.


#584
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Sfantul Jakob, on 12 februarie 2017 - 16:52, said:

Papa nu e anticrist decat pentru fratele Gicu, mentorul tau penticostal dizident.
In realitate, papa e un bun crestin catolic Posted Image
Papa si toti cei ca el care se inalta sunt antihristi . Pai sa spuna despre sine ca e loctiitorul lui dumnezeu pe pamant . . .  numai un drac poate pretinde asa ceva . Iar aia de il slavesc pe papa sunt si ei antihristi .Poate nu stii insa papa-lapte asta deja sustine evolutionismul , a luat invataturi nebiblice pentru a atrage cati mai multi in slata lui . Carismaticii sunt doar niste rataciti de duhul minciunii .Posted Image

#585
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
La carismatici se pot vedea vindecări în direct. Show cu vindecări. Așa ceva nici apostolii nu au putut efectua, respectiv vindecări la comandă. Dar la carismatici se poate. Plătești bilet, intri, ocupi un scaun în sală și te pregătești pentru un show de milioane! Vindecări live!

Miracole instant. Ca un fel de ness frape instant.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y5df7WU6UqE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#586
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 24 februarie 2017 - 14:24, said:

Așa ceva nici apostolii nu au putut efectua, respectiv vindecări la comandă.
Domnul Isus a putut. Si El este modelul carismaticilor.

 dark, on 24 februarie 2017 - 14:24, said:

Plătești bilet, intri, ocupi un scaun în sală și te pregătești pentru un show de milioane!
Nu platesti niciun bilet. Totul este fara bani si fara plata.

#587
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 24 februarie 2017 - 16:38, said:

Domnul Isus a putut. Si El este modelul carismaticilor.

Nu.
Modelul carismaticilor sunt hipnotizatorii. Pot dezvolta tema și vă pot explica cu dovezi filmate cum se experimentează la carismatici ”Duhul Sfânt”..., dar în realitate este... HIPNOZĂ. Tehnicile sunt vechi, au fost re-descoperite în secolul XIX de către pionierii hipnotiști, cum ar fi Jean-Martin Charcot.
Ce fac acum carismaticii sunt exact figurile folosite în spectacole de hipnoză, acum 100- 150 de ani, de către marii hipnotiști. În fine...acest forum nu are adresabilitate prea mare, dar poate vreun carismatic citește pe aici și atunci putem dezbate tema. Vă asigur că este foarte interesant. Este bine să ajutăm pe cei rătăciți să iasă din capcana diavolului - bisericile carismatice. Amin.

 Sfantul Jakob, on 24 februarie 2017 - 16:38, said:

Nu platesti niciun bilet. Totul este fara bani si fara plata.

Se plătesc foarte mulți bani. Orice show se plătește. Pocăiții carismatici plătesc foarte mulți bani, se învârt sume considerabile.

#588
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Pe Denisa asta a apucat-o strechea! :lol:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rIlvbGrWL_E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#589
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Merindia Malveaux, parcă a înnebunit!

https://youtu.be/TQL-u8ihUf8?t=2m4s

#590
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
"Dați cât aveți. Dar nu vă zgârciți. Dați cea mai mare bacnotă pe care o aveți în portofel"

:lol:

http://www.b365.ro/c...n-e_192040.html

#591
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZHjry7CLvbc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Originari din Brazilia, carismatici de tradiție penticostală. Foarte periculoși.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3n6kleEt5bk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://biblicalproof.files.wordpress.com/2013/09/preaching-for-the-money.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Carismaticul Edir Macedo, cel care a înființat gruparea carismatică Biserica universală.

[ https://dialogueireland.files.wordpress.com/2013/05/feature_edirmacedo18__plan.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#592
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Pocăiți de la ”The Last Reformation” , fac ”3 în 1”, adică te botează în apă, te exorcizează și te umple cu Duhul sfânt.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R3Rvg4CmXFU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

la pachet, dacă te duci la ei, bineînțeles, nu oriunde sau oricum:
- botez apă
- scoatere draci care cu siguranță sunt în tine!
- vorbești în limbi

#593
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 dark, on 14 mai 2018 - 22:19, said:

Pocăiți de la ”The Last Reformation” , fac ”3 în 1”, adică te botează în apă, te exorcizează și te umple cu Duhul sfânt.
la pachet, dacă te duci la ei, bineînțeles, nu oriunde sau oricum:
- botez apă
- scoatere draci care cu siguranță sunt în tine!
- vorbești în limbi
In destule cazuri din Noul Testament a fost "2 in 1", respectiv botez in apa si botez cu Duhul Sfant.
Nu-i nimic gresit ca si in zilele noastre sa fie la fel.

#594
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Biblic nu a fost 2 în 1.
Au făcut botezul apoi au primit darul Duhului sfânt, nu în același timp.
Filmulețul de mai sus nu este o excepție, cel care este mentorul acestei mișcări carismatice, pe nume Torben Sondergaard, asta face tuturor, îi bagă în apă cu capul înainte, și-i hipnotizează încât cei botezați, când își pune mâinile peste ei, urlă ca și cum ar avea draci și apoi bolborosesc în limbi.

Ca să fie 3 în 1, adică botez în apă, botez cu Duhul dar și exorcizare, ar trebui ca cei care se botează să aibă draci. Ori dacă ei primesc botezul creștin, înseamnă că deja au fost născuți din nou. Dacă au fost născuti din nou, deja sunt proprietatea lui Isus.
Ai reușit să mă urmărești până acum?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate