Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Teritorii de peste mari ale Frantei, Olandei, Angliei

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Nu am gasit un topic astfel incit l-am initiat pe acesta, Dac moderatorul considera altfel, se poate muta , eventual la Franta.


Pentru anul asta am ales o destinatie despre care s-a vorbit mai putin pe aici si anume Reunion. Dupa ceva studiu pe internet, am facut rezervarile si in final a venit ziua plecarii.
Zborul a fost cu Tarom si Air Austral, via Paris, atit la dus cit si la intors, fara probleme, iar dupa vreo 10 ore am pus piciorul pentru prima data in emisfera sudica, pe la ora locala 9.00.
Reunion este parte a Frantei, (department de peste mari), astfel incit este parte a UE iar moneda este euro. In insula se vorbeste majoritar franceza si creola, nu neaparat in ordinea asta. Pentru vorbitorii de engleza poate fi un cosmar, insa pina la urma te poti intelege.

Dupa ce am luat masina inchiriata a urmat cazarea la un ?gite? rezervat pe net, dupa care plaja citeva ore(totusi obositor drumul cu avionul).

Plajele insulei se afla pe coasta vestica si sint de doua feluri as spune:
-cele cu valuri, destul de puternice, in care sincer nu prea m-am avintat
-cele protejate de reciful de corali, unde nu sint valuri iar apa este de o claritate incredibila, cu nisip fin.
Pentru amatorii de surf si scufundari e un paradis. Tot aici se practica zborul cu parapanta, am vazut la un moment dat cca 15 amatori in aer.
Dar ceea ce face farmecul insulei este interiorul: cele trei circuri (Salazie, Mafate si Cilaos), muntii inverziti cu zeci de cascade si mai ales Vulcanul, Piton de la Fournaise, perfect accesibil.
Deoarece am stat in nord, drumul pina acolo se face pe autostrada(vreo 60 km) apoi pe o sosea de cca 45 kmm care pe portiuni rivalizeaza cu cea de la Msca din Tenerife. Ultima parte este neasfaltata (rezervatie) insa pune foarte putine probleme, si se ajunge la punctul de plecare unde parasesti masina intr-o parcare enorma.. De aici, o coborire pe jos de vreo ora si ai ajuns la baza vulcanului. Urcusul pina in virf, mai poate lua 4-6 ore. Ciudat mi s-a parut modul de marcare al potecii, cu vopsea alba pe lava solidificata.
In partea de centru si nord al insulei circurile si muntii , dupa cum am spus impinziti de zeci de poteci foarte bine marcate, care, pentru amatorii de turism montan o sa para un rai. Un drum spectaculos pe sosea este cel spre Cilaos ca si cel spre Hell Bourg, cu o multime de cascade si vegetatie luxurianta si multe ?buzunare? pe sosea pentru a opri si admira peisajul incredibil.
In toata insula de fapt soselele sint bine intretinute singurele probleme mi se par cele de pe autostrada la orele de virf in sensurile spre si dinspre orasul capitala Saint Denis(uneori se formeaza cozi de 4-5 km)

Insula mi s-a parut ceva deosebit, iar cele 11 zile au fost insuficiente; de la plaje de vis, la munti de 2400-3000 m, de la zone cultivate cu trestie de zahar la zone salbatice, de la zone cu vegetatie tropicala luxutianta la zone aride in care se vad ultimele eruptii ale vulcanului.
Am sa enumar pe scurt si alte citeva activitati si obiective de facut/vazut:
-cilclism, turism pe jos prin munti sau pe coasta, pe poteci tematice
-toate sporturile nautice
-iesire in larg pentru a admira balenele;
-zbor cu elicopterul cca 45 min, prin interiorul insulei, ulele locuri accesibile numai in acest mod.
-acvariul din Saint Gilles (orasul statiune) micut insa cochet;
-ferma de broaste testoase marine, nu spectaculoasa;
-parcul botanic Eden, in care pierzi citeva ore bune, mai ales daca esti un pasionat in domeniu.
-biserica Notre Dame de Lave, prins ain lava la eruptia din 1977
-oraselele si satele cu un pitoresc aparte (pietele mi s-au parut deosebite, pline de culoare si mirosuri, in care vanilia predomina)

Populatia este un amestec de nationalitati si rase care mi-au dat impresia ca se inteleg perfect, nu am avut nici cea mai mica reticenta de a intra in contact cu ei: par primitori gata sa te ajute si mai ales civilizati (din punctul asta de vedere se poate spune ca esti oarecum in Franta).
Ca mincaruri, specialitatile creole le gasesti la tot pasul, in restaurante mai scumpe sau dimpotriva in terase pe coasta. De asemenea pentru cei fara pretentii, panini si sandwich-uri de toate felurile gasesti peste tot (3-5 EUR)Preturile pe total sint ceva mai mici ca in Franta(benzina de exemplu 0.90 EUR).
In perioada in care am fost (septembrie), sezonul se cam terminase ceea ce am considerat a fi un avantaj. Singura parte care nu mi-a placut a fost durata zilei (de la 6.15 la 18.30 aproximativ) insa se gasesc activitati si pentru seara.
Proble cu tintarii si insectele nu sint deloc cel putin in perioada asta, o spirala a rezolvat totul seara.

Ca o concluzie, pot spune ca este o destinatie care mi-a placut si daca ar fi sa revin nu as regreta nici un moment alegerea
Sper ca nu v-am plictisit prea mult, asa ca o sa inchei, nu inainte de a posta ceva fotografii.

Attached Files


Edited by remg, 30 September 2009 - 18:47.


#2
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Extrem de interesant !! Foarte altfel, imi place.
Doar ca nu as rezista 11 zile, clar. Sa ma uit si eu pe Air Austral, sa vad ce scoruri au, asa ca idee.
Thx @remg !

L.E.
la ce scoruri sunt, cam trebuie sa stai mai multe zile, altfel nu merita, decat daca ai fara numar...

Edited by metalactual, 30 September 2009 - 19:27.


#3
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Remq, please, cat te-a costat avionul si cat te-a dus cu totul? A fost pachet avion+cazare?
Interesanta destinatie? cum ai reusit sa o alegi? ca eu nu mai termin cu Europa ca sa ma avant mai departe deloc (am avut doar o iesire SUA+Canada acum 2 ani si nu reusesc sa-mi mai gasesc timp de alta asa indepartata)...

#4
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View PostPhx', on 30th September 2009, 20:47, said:

Remq, please, cat te-a costat avionul si cat te-a dus cu totul? A fost pachet avion+cazare?
Interesanta destinatie? cum ai reusit sa o alegi? ca eu nu mai termin cu Europa ca sa ma avant mai departe deloc (am avut doar o iesire SUA+Canada acum 2 ani si nu reusesc sa-mi mai gasesc timp de alta asa indepartata)...


Totul a fost pe cont propriu:

Tarom:150 EUR/pers, Air Austral : 680 EUR/pers
Cazare: 380 EUR
Masina inchiriata: 390 EUR, dar se poate si mai ieftin
Cheltuieli: cca 1500 EUR, din care cam 500 zborul cu elicopterul
Se poate si mai ieftin si mai scump depinde de ce doresti sa faci. Pentru cine nu este pretentios preturile de acolo sint OK.

Sezonul de virf pare a fi in perioada concediilor, iun-aug, cind pretul biletelor de avion poate creste simtitor.

#5
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Sint la capitolul planificari 2011 si una dintre destinatii ar putea fi Noua Caledonie. Avind in vedere distanta si costurile, ma gindesc si  la o incursiune de 2-3 zile in Vanuatu, mai precis in insula Tanna.
Astept pareri si impresii de la cei care au fost prin intr-una din cele de mai sus(transport, locuri etc).
Multumesc!

P.S. Poate ca ar trebui mutat la "Vacante exotice"

Edited by remg, 09 April 2010 - 13:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate