Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 

Vreau un card NEAPARAT in EURO,sa mearga cu PayPal

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
38 răspunsuri în acest subiect

#19
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 08.03.2008
N-are nici o importanta daca e Electron sau nu. Electron este doar o varianta "light", ca sa zic asa, a unui card Visa. Important e sa fie marca Visa si nu Mastercard. Sunt carduri Visa care nu sunt Electron si la alte banci si merg la Paypal fara probleme. Tot ceea ce conteaza e sa mearga pe Internet si din FAQ-ul pe care l-ai postat se pare ca merge:

"Cardurile ING Bank pot fi utilizate la platile pe internet?
Cardurile ING VISA Electron International, VISA Classic International EUR si MasterCard Standard International pot fi utilizate pentru plati pe Internet. Companiile care accepta astfel de modalitati de plata isi pot rezerva insa dreptul de a accepta sau nu anumite tipuri de card."

Bineinteles pana nu apare cineva care sa aiba in mana un astfel de card si sa spuna sigur ca merge la Paypal, toate astea sunt discutii teoretice...:(

#20
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.859
  • Înscris: 05.12.2004

View Postrickysyv, on 4th October 2009, 19:55, said:

Bineinteles pana nu apare cineva care sa aiba in mana un astfel de card si sa spuna sigur ca merge la Paypal, toate astea sunt discutii teoretice...:(

Pai vezi?

Asta caut eu, pe cineva cine are deja cardul asta si sa-mi poata confirma ca merge cu Paypal.


Visa Electron in Lei stiu ca merge cu Paypal, dar de asta in EURO inca n-am auzit nimic.

#21
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 08.03.2008
Si eu caut acelasi lucru de mult mai mult timp dar ori n-are nimeni ori cei care au nu folosesc paypal ori n-au chef sa posteze aici pe forum. Asa ca cineva dintre noi trebuie sa se sacrifice si sa incerce pe pielea lui daca merge sau nu, eventual dupa un telefon la Departamentul carduri de la ING.

#22
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.859
  • Înscris: 05.12.2004
http://www.ing.ro/in...-frecvente.html

Quote

2. VISA Classic International EUR

VISA Classic International EUR este de asemenea complementar produsului de baza Visa Electron International, fiind singurul tip de card care se poate atasa contului in euro.


A incercat cineva sa ataseze cardul asta la Paypal ? Are cineva cardul VISA Classic International EUR ?


Daca imi fac un card din asta, il voi putea folosi cu PayPal ?


http://www.raiffeise.../mastercard-eur

Quote

MasterCard in EUR

Characteristics:

    * Debit card in EUR, for Romanian individuals as well as for foreign individuals that work for embassies, consulates and the representative offices of other countries in Romania or for international organizations that have offices in Romania.
    * Domestic and international use.
    * Minimum amount required to open the account: 50 EUR.



Dar MasterCard in EUR de la Raiffeisen are cineva?


Asta merge atasat la Paypal?

Editat de luk2011, 10 octombrie 2009 - 19:50.


#23
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.511
  • Înscris: 15.09.2009
Daca e sa alegi intre Visa si Mastercard mai bine mergi pe Visa ca sa nu fii restrictionat doar la a trimite bani ca la Mastercard.

#24
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.859
  • Înscris: 05.12.2004

View PostJayBird, on 11th October 2009, 01:35, said:

Daca e sa alegi intre Visa si Mastercard mai bine mergi pe Visa ca sa nu fii restrictionat doar la a trimite bani ca la Mastercard.

Da, dar zi-mi un card Visa , dar sa fie neaparat in EURO si nu RON, care sa mearga cu paypal, si atunci imi aleg visa.



Vreau in EURO sa nu mai platesc conversia din lei in Euro !

#25
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.511
  • Înscris: 15.09.2009
Desi nu am un astfel de card eu as paria pe Visa in EUR de la ING. Incearca sa-i suni, eventual de la telefonul acela gratuit din orice ING office si intreaba-i daca merge la plati pe Internet. Daca raspunsul e afirmativ atunci in mod sigur va merge si la Paypal. Nu uita sa depozitezi ceva EUR in cont pentru verificare.

#26
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.859
  • Înscris: 05.12.2004

View PostJayBird, on 11th October 2009, 14:44, said:

Desi nu am un astfel de card eu as paria pe Visa in EUR de la ING. Incearca sa-i suni, eventual de la telefonul acela gratuit din orice ING office si intreaba-i daca merge la plati pe Internet. Daca raspunsul e afirmativ atunci in mod sigur va merge si la Paypal. Nu uita sa depozitezi ceva EUR in cont pentru verificare.


http://www.ing.ro/in...-frecvente.html


Quote

Cardurile ING Bank pot fi utilizate la platile pe internet?

    * Cardurile ING VISA Electron International, VISA Classic International EUR si MasterCard Standard International pot fi utilizate pentru plati pe Internet. Companiile care accepta astfel de modalitati de plata isi pot rezerva insa dreptul de a accepta sau nu anumite tipuri de card.


Esti 100% sigur ca : VISA Classic International EUR va merge cu paypal ?

Editat de luk2011, 11 octombrie 2009 - 14:28.


#27
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.511
  • Înscris: 15.09.2009
Ajungem deja sa despicam firul in patru. Daca citesti orice contract o sa gasesti ca partea respectiva isi "rezerva dreptul sa faca ceva" dar asta nu inseamna ca o sa fie vreo problema pana la urma. Toti vor sa fie acoperiti cumva in caz de neprevazut si atunci isi "rezerva dreptul". Daca merge pe internet inseamna ca merge pe internet. Care crezi ca e sansa sa li se puna pata celor de la Paypal exact pe cardul de la ING? Dimpotriva, avand in vedere ca Visa in LEI de la ING merge atat de bine la Paypal tocmai asta ar trebui sa sprijine teoria ca si cardul in EUR de la ei va merge la fel de bine.

Eu zic sa incerci cu telefonul gratuit si poate ai noroc si dai peste cineva mai cultivat la celalalt capat al firului, eventual cineva care stie si ce e ala "Paypal".

Editat de JayBird, 11 octombrie 2009 - 16:31.


#28
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.859
  • Înscris: 05.12.2004

View PostJayBird, on 11th October 2009, 17:29, said:

Ajungem deja sa despicam firul in patru.


Nu e vorba ca despic firul in patru.Dar dupa cum stiu doar Visa ELECTRON merge cu paypal.De Visa Clasic n-are nimeni nici un review, cum ca ar functiona cu paypal.Asta e ideea.

N-as vrea sa-mi fac cardul, si sa am surpriza neplacuta sa constat ca nu merge cu paypal.
Nu cred sa aiba ceva paypal tocmai cu ING, sau cu Visa Clasic,dar stii cum e , intai te documentezi si dupa aceea actionezi.


Daca, chiar nu e nimeni cine sa aiba Visa Clasic in EURO, si sa fi incercat cu paypal singura optiune ramane : incercatul.

Editat de luk2011, 11 octombrie 2009 - 17:49.


#29
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Am card în lei, ING, Visa Electron și merge cu PayPal, contul PayPal e în euro dar poți face plați în orice monedă, fac plăți în special în USD, avantajul e că pun lei în cont și platesc în ce monedă vreau, cum am zis. Dacă vrei în euro trebuie să pui euro pe el altfel tot platești conversia, pe mine nu mă deranjează în lei pentru că am facut plăți în mai multe valute nu una singură, dolari australieni, franci elvețieni etc.

Editat de xsol, 11 octombrie 2009 - 18:13.


#30
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.859
  • Înscris: 05.12.2004

View Postxsol, on 11th October 2009, 19:06, said:

Am card în lei, ING, Visa Electron și merge cu PayPal, contul PayPal e în euro dar poți face plați în orice monedă, fac plăți în special în USD, avantajul e că pun lei în cont și platesc în ce monedă vreau, cum am zis. Dacă vrei în euro trebuie să pui euro pe el altfel tot platești conversia, pe mine nu mă deranjează în lei pentru că am facut plăți în mai multe valute nu una singură, dolari australieni, franci elvețieni etc.


Pe Visa Electron de la ING nu poti pune EURO, doar Lei, fiindca cardul e in LEI.


Visa clasic de la ING e in EURO , dar nu stiu daca asta merge cu paypal sau nu.



Nu stiu a cata oara ma repet ! Nu vreau card in Lei !!!


Stiu ca se poate plati si cu cardul in Lei produsele in EURO, fiindca se face conversia valutara automat.



Dar eu vreau unul in EURO si care sa mearga cu paypal !!!


In nici un caz Lei ( RON ) !

#31
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
incep sa ma satur de topicul asta.

luk2011 urla in gura mare si tot vrea si vrea el card in euro (Ca nu e in stare sa se uite singur pe site-ul celor 5-10-15 banci mai si late sa vada unde gaseste carduri in euro)

restul, in ciuda cerintei lui ii tot explicati sa poate sa faca si in lei, ca voi aveti in lei, etc.

EL VREA IN EURO. AVETI IN EURO SAU STITI CE SI CUM BINE, NU, NU MAI POSTATI OFF-TOPIC.

LUK2011, VISA ELECTRON IN EURO SE PARE CA NU PREA SUNT:

vezi: http://www.vreaucard...1T4M2B0-V1-S0P1

asa ca fa-ti un visa classic mare si lat si intreaba acolo unde trebuie (adica pe consilierul de vanzari de la banca) daca merge cu paypal sau nu.

end of story.

#32
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Eu am 2 conturi la ING, la ambele am carduri atasate si... merg pe paypal, chiar cu amandoua am tot facut tranzactii pe paypal. Conturile sunt in RON si respectiv in EUR iar cardurile sunt Visa Electron International pentru contul in RON si respectiv un Visa Clasic International atasat contului in EUR. Sunt ok doar ca ma umplu de nervi de fiecare data cand cumpar din US deoarece desteptii de la ING nu imi proceseaza la valoarea cursului de schimb de cand dau eu sa fac tranzactia ci la valoarea de cand autorizeaza ei si niciodata nu este mai mica aceasta valoarea, mereu este mai mare. In rest atata vreme cat am plati de facut in EUR nu am dureri de cap, comisionul fireste ca e 0.

Taxa pentru contul curent in EUR este 0 (administrate, deschidere si inchidere cont) iar taxa pentru administrare a cardului meu Visa Clasic International in EUR este de 14 EUR. Sper ca am reusit sa te lamuresc, daca nu, intreaba-ma si iti voi raspunde. :)

#33
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.511
  • Înscris: 15.09.2009

View Postluk2011, on 11th October 2009, 18:48, said:

Nu e vorba ca despic firul in patru.Dar dupa cum stiu doar Visa ELECTRON merge cu paypal.De Visa Clasic n-are nimeni nici un review, cum ca ar functiona cu paypal.Asta e ideea.

N-as vrea sa-mi fac cardul, si sa am surpriza neplacuta sa constat ca nu merge cu paypal.
Nu cred sa aiba ceva paypal tocmai cu ING, sau cu Visa Clasic,dar stii cum e , intai te documentezi si dupa aceea actionezi.


Daca, chiar nu e nimeni cine sa aiba Visa Clasic in EURO, si sa fi incercat cu paypal singura optiune ramane : incercatul.

Ti-a mai explicat cineva mai sus ca nu conteaza daca e Visa "Electron" sau alt fel de Visa. De exemplu eu am Visa Virtual de la Banca Romaneasca (nici macar nu are banda magnetica fiind virtual e doar o bucata de plastic cu numere printate pe ea) si merge foarte bine la Paypal atat la plati cat si la extrageri.

View PostRedCap, on 11th October 2009, 20:44, said:

Eu am 2 conturi la ING, la ambele am carduri atasate si... merg pe paypal, chiar cu amandoua am tot facut tranzactii pe paypal. Conturile sunt in RON si respectiv in EUR iar cardurile sunt Visa Electron International pentru contul in RON si respectiv un Visa Clasic International atasat contului in EUR. Sunt ok doar ca ma umplu de nervi de fiecare data cand cumpar din US deoarece desteptii de la ING nu imi proceseaza la valoarea cursului de schimb de cand dau eu sa fac tranzactia ci la valoarea de cand autorizeaza ei si niciodata nu este mai mica aceasta valoarea, mereu este mai mare. In rest atata vreme cat am plati de facut in EUR nu am dureri de cap, comisionul fireste ca e 0.

Taxa pentru contul curent in EUR este 0 (administrate, deschidere si inchidere cont) iar taxa pentru administrare a cardului meu Visa Clasic International in EUR este de 14 EUR. Sper ca am reusit sa te lamuresc, daca nu, intreaba-ma si iti voi raspunde. :)

Nu-mi vine sa cred ca a venit in sfarsit cineva cu un raspuns pertinent la aceasta intrebare! Bravo! Deci Visa Classic in EUR de la ING merge pentru plati la Paypal. De curiozitate ai incercat sa si extragi EUR sa vezi daca iti vin pe card exact cat ai extras fara nici o alta conversie?

#34
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Ma tem ca nu te inteleg... la ce anume te referi ? Daca am extras de la bancomate de afara EUR din cardul de EUR ? Incearca sa fi un pic mai explicit ca sa inteleg exact la ce anume te referi. :)

#35
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.511
  • Înscris: 15.09.2009
Ma refer la extragere EUR din contul tau de Paypal pe cardul Visa Classic in EUR. Sau tu nu ai niciodata bani in balanta Paypal?

#36
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Nu am incercat asta niciodata... am cred ca 1 USD in contul meu de paypal care nu stiu cum o fi ajuns acolo sincer sa fiu. :) Eu folosesc paypal-ul strict pentru cumparaturi. Imi pare rau ca nu te pot lamuri. :(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate