Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#3313
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
[b]

View Postalexbjorg, on 13th December 2011, 20:22, said:

...(nu a ta,pufarine,ca ala ii deja tractor :P ),
Ai uitat ca am si o chinezoiaca mai mica (LC75). Doamne ajuta poate se impuiesc si mai apare vreun chinezoi prin curte.  :thumbup:

#3314
danutz2011

danutz2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.06.2011
ce ziceti de asta e bun  http://www.tehnic-sh...diesel-la-cheie   ????

#3315
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
Nu merita.

#3316
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View PostBojogIulian, on 13th December 2011, 19:34, said:

salut am si eu o rugaminte te rog sa faci o fotografie la una din roti sa vad si eu cum ai sudat prinderea  de geanta  am si eu un besr 1100 dizel  asemanator cu al tau
Banuiesc ca de la mine vrei o poza.La care din roti;cele metalice sau cele cu pneuri?
Pe cele metalice le-am fixat folosindu-ma de primul rand de freze si in continuare am scos cupla talerelor de protectie (discurile care protejeaza plantele la frezare).Au patru gauri,iar pe roata am fixat 4 suruburi de 12mm.(gaurile erau de 10, dar le-am modificat).
La cele cu pneuri am facut hexagonul dintr-o teava cilindrica, pe care am batut-o cu barosul,la rece, pusa pe axul unei freze, pana a luat forma hexagonului.Voi reveni si cu poze daca vrei, dar acum pun pozele cu lama, pe care inca n-am terminat-o.
I-am facut articulatii si cuple care sa-i permita reglaje multiple (rotire 360gr.,inainte-inapoi,sus-jos,inlinare fata de axa orizontala,si stanga dreapta)
Mai trebuie sa-i fac rotile de sustinere si sa-i anexez si grebla,inaintea ei. Poate va merge ca acea grebla sa racaie pamantul, iar lama sa-l care.Dar mai am de lucru...
Voi reveni cu poze cand va fi gata.

Attached Files

  • Attached File  a.JPG   104.37K   217 downloads
  • Attached File  b.JPG   86.84K   211 downloads
  • Attached File  c.JPG   110.49K   200 downloads
  • Attached File  d.JPG   108.39K   179 downloads


#3317
danutz2011

danutz2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.06.2011

View Postsudest_om, on 14th December 2011, 08:21, said:

Banuiesc ca de la mine vrei o poza.La care din roti;cele metalice sau cele cu pneuri?
Pe cele metalice le-am fixat folosindu-ma de primul rand de freze si in continuare am scos cupla talerelor de protectie (discurile care protejeaza plantele la frezare).Au patru gauri,iar pe roata am fixat 4 suruburi de 12mm.(gaurile erau de 10, dar le-am modificat).
La cele cu pneuri am facut hexagonul dintr-o teava cilindrica, pe care am batut-o cu barosul,la rece, pusa pe axul unei freze, pana a luat forma hexagonului.Voi reveni si cu poze daca vrei, dar acum pun pozele cu lama, pe care inca n-am terminat-o.
I-am facut articulatii si cuple care sa-i permita reglaje multiple (rotire 360gr.,inainte-inapoi,sus-jos,inlinare fata de axa orizontala,si stanga dreapta)
Mai trebuie sa-i fac rotile de sustinere si sa-i anexez si grebla,inaintea ei. Poate va merge ca acea grebla sa racaie pamantul, iar lama sa-l care.Dar mai am de lucru...
Voi reveni cu poze cand va fi gata.


frumos dupa ce termini sa ii tragi o  vopsea si e stas :X :D ;)

#3318
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 17.03.2008
Bai frate, m-a turbat "sudez_". De unde le scoti, bre? Cum le-ai clocit? Ca io m-am uitat ceva timp la ele ca sa pricep ce ar face fiecare si nici acum nu sunt sigur ca am inteles.
  Baga mai multe poze cu draciile alea imbarligacioase ca poate or prinde bine candva daca le bag la tigva.
     Frumos!     Spor la treaba!

#3319
ciubotaruadrian

ciubotaruadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.09.2009
Poze cu plugul meu.

Attached Files



#3320
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
Da si tu mai multe detalii despre plug, cat a costat, de unde l-ai luat si cum merge.

#3321
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SOxvhV1l-vQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
un pic pericolos fara o aparatoare la lant.

#3322
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 09.10.2009

View Postsudest_om, on 12th December 2011, 20:51, said:

La ce te referi?Sa fie programat sa termine o lucrare......
Sa fie programat sa termine singur o lucrare, ca de tras ... trage fierul :thumbup:

View PostBogdan_AGRi, on 13th December 2011, 08:33, said:

:)))
Daca sunt copiate cum sa bage materiala mai putin,n-ar ar fi piesa mai mica!?oricum vorbesti in nestire de cauza si din auzite.Si cu tancurile da,ai dreptate.Rusii au mers pe ideea de mult si prost.Oricum nu prea ai idee despre ce vorbesti.cat despre motocultoarele lombardini,inca se folosesc,dupa 12-13 ani,fara prea mari reparatii.
Am spus ca baga mai mult. Si ai dreptate, nu prea stiu ce vorbesc. Doar muncesc vreo 3 ha de teren cu o panarama chinezeasca de 16 cp pe care am dat peste 10000 ron.
Si asta e doar terenul meu. Spor la munca cu utilajul tau.

Ps: Eu propun sa facem cu totii o intrecere intre utilaje.

Edited by prof_silviu, 14 December 2011 - 22:55.


#3323
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
Eu castig la cantitate.   :D

#3324
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 09.10.2009
Nu se pune :D

Edited by prof_silviu, 14 December 2011 - 23:07.


#3325
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
cantitatea are si ea calitatea ei....   :)

#3326
bogmil

bogmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.03.2011
[quote name='liblingnic' date='13th December 2011, 21:37' post='10811719']
Asta-i lucru      [url="http://www.youtube.com/watch?v=wR38g7fgDg4&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=wR38g7fgDg4...feature=related[/url]

Salutari. Ce zici d-nu Nicu am vazut un clip pe youtube cu un motocultor cu troliu, se poate pune asa ceva pe unul dintr-al nostru?

#3327
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Salutari, sunt nou pe aici, citesc de ieri in continuu topicul pentru ca vreau sa achizitionez o motosapa/motocultor. Am o comparatie de facut, a mai fost dicutat ceva de genul dar datele problemei mele sunt un pic diferite. M-am orientat spre Ruris, ca mi-a recomandat un prieten care are un sprint 550. Am vizionat azi toate magazinele de profil din BV si cele mai avantajoase preturi ar fi la Horbach:

Motosapa Sprint 550h  - 1590 RON  -  motor honda GCV 160 - carcasa aluminiu
Motocultor      R550H  - 2190 RON  -  motor honda GCV 160 - carcasa fonta(dar aceeasi transmisie, din ce am inteles de la voi si din ce am mai citit)
Motocultor      R650H  - 2700 RON  -  Motor honda GCV 190 - carcasa fonta

Acum intrebarile care mi le pun:
- merita diferenta de bani (600 ron) intre Sprint si r550h pentru trecerea de la aluminiu la fonta? si cum zic ei....motocultorului i se pot atasa accesorii
- merita diferenta de bani (500 ron) pentru diferenta de putere intre r550h si r650h

Prin magazine stiti si voi cum sunt oamenii care slujesc la raft, povestesc si ei mai departe ce ii imbrobodeste furnizorul. Sa fie aluminiul ala asa de slab pe langa fonta? astfel incat sa nu poti sa ii pui accesorii. Daca e asa slab, cum de rezista cu sapele pe el(mi se pare mai mare solicitarea la frezare decat la tractarea unui plug, unde nu sunt atatea vibratii si socuri)?

Mentionez ca vreau sa folosesc utilajul pentru lucrul intr-un solar de 400mp, si eventual suprafete mici pe langa 2-3 mii de metri. Nu cred ca o sa ar cu el(ca nici nu cred ca e vreunu din ele in stare sa are, am vz ca nici modelele mult mai mari nu prea reusesc decat o imitatie de aratura), dar am niste idei de accesorii care mi-ar folosi (ex dispozitiv intindere si fixare pe sol a foliei de mulcire si altele). Mi-ar fi oare de ajuns sprint-ul pt asa ceva?

Ce pareri aveti?

Multzam fain anticipat!

Ionut

#3328
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
@nicoretro:

Quote

Prin magazine stiti si voi cum sunt oamenii care slujesc la raft, povestesc si ei mai departe ce ii imbrobodeste furnizorul. Sa fie aluminiul ala asa de slab pe langa fonta? astfel incat sa nu poti sa ii pui accesorii. Daca e asa slab, cum de rezista cu sapele pe el(mi se pare mai mare solicitarea la frezare decat la tractarea unui plug, unde nu sunt atatea vibratii si socuri)?
Eu am si fonta si Al, dar nu cred ca aici e problema,la carcasa, ci in interior, la roata dintata si rulmenti (valabil pt. ambele variante).Chestia cu accesoriile direct pe cele cu fonta,fara reductor, e aberanta.Fonta nu mareste puterea utilajului.Am lucrat vreo 5-6 ani cu cea de aluminiu si n-am observat nici o anomalie sau defect la carcasa.
Acceleratia centrifugala, pe care o au motoarele, actioneaza in limitele cursei manetei de acceleratie, iar cursa maxima presupune o viteza prea mare pt. arat, sau tractat prasitoarea,ori remorca.
Constructia celor de fonta nu permite montarea vreunui reductor (reductorul mareste puterea si scade viteza),fara modificari facute ulterior.(sau cel putin...asa era cand am cumparat-o eu).
  Daca ar fi sa mai aleg, as alege una cu o viteza inapoi si transmisie pe curea, fiindca poti jongla, schimband fuliile si poti atasa diverse dispozitive la acea curea.
Orice ti-ai cumpara, s-o stapanesti sanatos si cu folos!

Edited by sudest_om, 16 December 2011 - 07:40.


#3329
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.10.2011
Daca ar fi sa mai aleg, as alege una cu o viteza inapoi si transmisie pe curea, fiindca poti jongla, schimband fuliile si poti atasa diverse dispozitive la acea curea.
Orice ti-ai cumpara, s-o stapanesti sanatos si cu folos!
[/quote]

Ramai la Sprint sau te poti orienta spre unul cu,cutie de viteze,cu ceva diferenta.Un sfat ar fi sa nu iei de la Ruris ca stau cam prost cu service-ul si piesele sunt ceva mai scumpe.Cat despre cel cu carcasa din fonta,nu are rost.poate pe viitor te hotarasti totusi ca-ti trebuie si un reductor si n-o sa ai unde sa-l pui.si nici nu sunt probleme cu carcasele din duraluminiu.Sau daca mai astepti pana in februarie or sa apara cateva oferte la cele cu cutie de viteze.E un avantaj mare viteza inapoi,mai ales ca o sa lucrezi cu ea in solar.

[quote name='Bogdan_AGRi' post='10821698' date='16th December 2011, 07:15']Daca ar fi sa mai aleg, as alege una cu o viteza inapoi si transmisie pe curea, fiindca poti jongla, schimband fuliile si poti atasa diverse dispozitive la acea curea.
Orice ti-ai cumpara, s-o stapanesti sanatos si cu folos!


Ramai la Sprint sau te poti orienta spre unul cu,cutie de viteze,cu ceva diferenta.Un sfat ar fi sa nu iei de la Ruris ca stau cam prost cu service-ul si piesele sunt ceva mai scumpe.Cat despre cel cu carcasa din fonta,nu are rost.poate pe viitor te hotarasti totusi ca-ti trebuie si un reductor si n-o sa ai unde sa-l pui.si nici nu sunt probleme cu carcasele din duraluminiu.Sau daca mai astepti pana in februarie or sa apara cateva oferte la cele cu cutie de viteze.E un avantaj mare viteza inapoi,mai ales ca o sa lucrezi cu ea in solar.[/quote]

Defapt si Sprintul tot de la Ruris este...Vezi daca gasesti vreo oferta de la Bronto,dragonul 55 (tot cu honda gcv160).gasesti piesele mult mai usor

#3330
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Bronto au cutitele varza, tabla moarta, trebuie sa le schimbi ca pe sosete.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate