Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

SCX 4300 Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Am pe cineva care poate resofta SCX-4300 1.21 si 1.23 dar este necesar sa veniti cu imprimanta si pretul este ceva mai piperat (150Lei). Dar chiar si asa iesiti mult mai ieftin decat sa cumparati cartus nou, mai ales ca resoftarea se face o singura data.

#20
coposu

coposu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.07.2006
Până la urmă, resetarea din meniul TECH a fost degeaba. S-a resetat contorul, dar tot s-a blocat. Am făcut apoi resoftarea punând versiunea modificată de FIRMWARE 1.21 de aici și a mers (deși inițial aveam 1.22).
Acum s-a resetat și contorul, a dispărut și mesajul că nu mai are toner.

Edited by coposu, 17 December 2010 - 14:52.


#21
dubiqtzu

dubiqtzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.10.2008
Cu metoda de mai sus am reusit sa imi fac multifunctiona sa functioneze perfect! Aceeasi versiune am avut si eu v1.21 apoi v1.21fix. Cu tonerul initial am printat 760 de pagini. Acum dupa refill sa vedem cat voi printa! Am facut refill la un pret de 50 de lei. Mi-au spus de acolo ca mai exista si o alta medota de a schimba cipul si ar fi costa ink 20 de lei pentru cip dar nu este recomandat asa ceva! Metoda cu firmware v1.21fix este cea mai buna in momentul de fata! Aveti jos si alte variante mai vechi!

Attached Files


Edited by dubiqtzu, 18 January 2011 - 19:14.


#22
ASZ

ASZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 06.12.2005
Anul trecut mi s-a schimbat multifunctionalul SCX 4300 (s-a stricat scanerul) si am pus in multifunctionalul inlocuit, cartusul ramas de la cel defect si care are CIP. Acum ma gandesc ca degeaba voi incerca sa folosesc cartusul original cu care am primit noul multifunctional (este fara CIP), pt. ca nu va functiona.
Ce ma sfatuiti sa fac ?

#23
ASZ

ASZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 06.12.2005
Am verificat multifunctionalul si am constatat ca:
- Firmware-ul este 1.20
- ca meniul Tech este disponibil
- ca optiunea de stergere a contoarelor exista

Oare inseamna ca pot reseta direct contorul, fara a fi necesara instalarea altui firmware ? Si acest lucru poate insemna ca voi putea reseta contorul si apoi utiliza cartusul fara CIP ?
Astept parerea voastra

#24
RebecaNe

RebecaNe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.09.2010

View Postbiceman, on 13th July 2010, 18:43, said:

Am reusit sa resetez imprimanta mea, fabricata in ianuarie 2010, cu firmware v1.21
Am atasat firmware fix-ul pentru aceasta varianta.

Utilizare:
1. se extrage arhiva
2. se executa fix21.bat
3. La imprimanta:   "MENU" "COPY" "<" ">" "MENU" ">" . Se intra astfel in TECH mode
4. Select  Menu > Data Setup > Flash Upgrade > Local
5. se executa download21.bat
6. se asteapta pana LCD-ul imprimantei revine in standby (ready)

Pentru resetare:
TECH mode:  Menu > Data Setup > Clear Count > Clear All CNT (varianta pe care am ales-o, merge OK)
        sau
in user mode:  Maintenance  > Clear Setting  > All Setting.

LE: functioneaza inclusiv pe windows7 x64 (pe acest sistem am facut eu resetarea).

Multumesc pentru toate indicatiile.
Foarte utile. Si merg chiar si pt un incepator ca mine. Mi-ai salvat din bugetul de criza 150 lei.... atat am inteles ca ar fi o resetare. Esti bun de cinste!?!

#25
lucay

lucay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.11.2006
un fix pentru v 1.23?

#26
pachete25

pachete25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.01.2007

View Postbiceman, on 13th July 2010, 18:43, said:

Am reusit sa resetez imprimanta mea, fabricata in ianuarie 2010, cu firmware v1.21
Am atasat firmware fix-ul pentru aceasta varianta.

Utilizare:
1. se extrage arhiva
2. se executa fix21.bat
3. La imprimanta:   "MENU" "COPY" "<" ">" "MENU" ">" . Se intra astfel in TECH mode
4. Select  Menu > Data Setup > Flash Upgrade > Local
5. se executa download21.bat
6. se asteapta pana LCD-ul imprimantei revine in standby (ready)

Pentru resetare:
TECH mode:  Menu > Data Setup > Clear Count > Clear All CNT (varianta pe care am ales-o, merge OK)
        sau
in user mode:  Maintenance  > Clear Setting  > All Setting.

LE: functioneaza inclusiv pe windows7 x64 (pe acest sistem am facut eu resetarea).

A functionat perfect! Mii de multumiri!

#27
feriguta

feriguta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2011

View Postbiceman, on 13th July 2010, 17:43, said:

Am reusit sa resetez imprimanta mea, fabricata in ianuarie 2010, cu firmware v1.21
Am atasat firmware fix-ul pentru aceasta varianta.

Utilizare:
1. se extrage arhiva
2. se executa fix21.bat
3. La imprimanta:   "MENU" "COPY" "<" ">" "MENU" ">" . Se intra astfel in TECH mode
4. Select  Menu > Data Setup > Flash Upgrade > Local
5. se executa download21.bat
6. se asteapta pana LCD-ul imprimantei revine in standby (ready)

Pentru resetare:
TECH mode:  Menu > Data Setup > Clear Count > Clear All CNT (varianta pe care am ales-o, merge OK)
        sau
in user mode:  Maintenance  > Clear Setting  > All Setting.

LE: functioneaza inclusiv pe windows7 x64 (pe acest sistem am facut eu resetarea).

Multumesc mult, a functionat perfect! Aveam versiune de firmware 1.21, tonerul era cel cumparat odata cu imprimanta, l-am reincarcat, l-am resetat si e ca nou :)

#28
cypocs

cypocs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.03.2007

View Postbiceman, on 13th July 2010, 18:43, said:

Am reusit sa resetez imprimanta mea, fabricata in ianuarie 2010, cu firmware v1.21
Am atasat firmware fix-ul pentru aceasta varianta.

Utilizare:
1. se extrage arhiva
2. se executa fix21.bat
3. La imprimanta:   "MENU" "COPY" "<" ">" "MENU" ">" . Se intra astfel in TECH mode
4. Select  Menu > Data Setup > Flash Upgrade > Local
5. se executa download21.bat
6. se asteapta pana LCD-ul imprimantei revine in standby (ready)

Pentru resetare:
TECH mode:  Menu > Data Setup > Clear Count > Clear All CNT (varianta pe care am ales-o, merge OK)
        sau
in user mode:  Maintenance  > Clear Setting  > All Setting.

LE: functioneaza inclusiv pe windows7 x64 (pe acest sistem am facut eu resetarea).

ma ajuti sa resetez si eu imprimanta ? samsung scx4300
program

#29
cypocs

cypocs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.03.2007

View Postvalicu2000, on 7th October 2009, 13:55, said:

1. tonerul cu care vine SCX-4300 NU are chip - deci nu ai ce reseta
2. reumplerea poti sa o faci si singurel - te costa 20 RON un kit de refill (fata de 60 RON cat cer cei specializati)
3. dupa reumplere imprimanta nu va recunoaste tonerul si la un moment dat va renunta sa printeze sub pretextul "TONER EXHAUSTED".
4. trebuie sa ii faci un update de firmware si totul va merge perfect - ATENTIE! Update-ul se poate face doar sub Windows XP!!!


salut
ajutama te rog sa resetez si eu o imprimanta scx4300
de unde iau programele
cum fac in cmd
si cum fac sa downlaodez in momentul aparitiei pe ecranul imprimantei a updatelui
te rog frumos

ajutatima va rog sa resetez si eu o imprimanta scx4300
de unde iau programele
cum fac in cmd
si cum fac sa downlaodez in momentul aparitiei pe ecranul imprimantei a updatelui
te rog frumos

am ajuns pana in punctul cand isi face update imprimanta, de aici nu stiu cum sa fac
Va multumesc si sa auzim numai de bine

#30
cypocs

cypocs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.03.2007

View Postbiceman, on 13th July 2010, 13:43, said:

Am reusit sa resetez imprimanta mea, fabricata in ianuarie 2010, cu firmware v1.21
Am atasat firmware fix-ul pentru aceasta varianta.

Utilizare:
1. se extrage arhiva
2. se executa fix21.bat
3. La imprimanta: "MENU" "COPY" "<" ">" "MENU" ">" . Se intra astfel in TECH mode
4. Select Menu > Data Setup > Flash Upgrade > Local
5. se executa download21.bat
6. se asteapta pana LCD-ul imprimantei revine in standby (ready)

Pentru resetare:
TECH mode: Menu > Data Setup > Clear Count > Clear All CNT (varianta pe care am ales-o, merge OK)
sau
in user mode: Maintenance > Clear Setting > All Setting.

LE: functioneaza inclusiv pe windows7 x64 (pe acest sistem am facut eu resetarea).


merge perfect

#31
Katiav5

Katiav5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.12.2011
Salut!
Am primit de curand o imprimanta scx 3200 samsung. Am primit doua cartuse la ea. Am intampinat mai multe probleme si anume cu primul cartus am scos xerox (copy) cum ar veni doar maxim 200 de pagini dupa care a cerut inlocuirea cartusului. L-am pus pe celalalt si a inceput sa scoata ,desi si acesta dupa 100 de pagini a inceput sa treaca pe culoarea rosie ,adica semn ca ,cartusul este din nou pe terminate. Nu stiu ce sa zic stiam ca la o imprimanta cu laser trebuie sa tina un cartus pana la 2000 de pagini.
O alta mare problema ar fi ca nu xeroxeaza cum trebuie si anume imi ies copiile decalate adica nu cuprinde tot scanul pe A4 doar daca pun foaie mai inafara, dar dupa aceea imi intinde scrisul. Nu stiu ce sa mai fac cu ea am umblat si la setari nu am rezolvat nimica.
Daca cineva poate sa imi dea cateva sfaturi as fi recunoscator. O zi buna!

#32
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
Verifica la setarile de vartie din imprimanta sa nu fie pe letter ci pe A4. Legat de cartuse depinde foarte mult de ce anume copiezi si cat de plin este cartusul. Ai pus cartuse noi si te-au tinut doar 100-200 pagini???? Ori copiezi full A4 ori nu au fost cartuse noi.

#33
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
chiar daca este cartus starter, dupa reumplere ar trebui sa te tina cel putin 1500 pagini. Hai, daca mai tragi si niste foto, sau textul are o acoperire mai mare de 4-5%, 1000 pagini printate tot trebuie sa fie. Oricum, cantitatea de toner consumat este este direct proportionala cu nr de pagini printate. Cand vei avea bani, iti cumperi unul  de 2500 p si atunci stii ce si cum dupa o reincarcare.

Edited by shadowgign2, 20 June 2012 - 02:08.


#34
ciprianlogofatu

ciprianlogofatu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2007
La SCX-4300 v1.20  reusesc sa scriu frmware-ul cu v.1.18 (am tot citit pe internet si se pare ca la unii a reusit), dau reset la contoare si tot cu "Toner Exhausted" raman pe display.
are cineva vreo solutie?

#35
skyblue

skyblue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.10.2013
Salutare , am primit si eu o imprimanta Samgung SCX 4300 cadou  . Intre timp mi sa terminat toner-ul . Cum se poate refila , un video ca explicatie ? de care toner i`mi recomandati ? Am cartusul original MLT-D1092S . Am nevoie si de  cip ? de care ? daca poate cineva sa ma aajute cu o explicatie de la inceput ce am nevoie ( toner -de  care , cip - de care ) eventual un video sa vad  cum se reumple cartusul , ce program de resoftat ????  va multumesc . Chiar sunt foarte multumit de imprimanta asta si nu vreau so schimb .

#36
skyblue

skyblue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.10.2013
Gata , am gasit pe net tot ce aveam nevoie , bine inteles  si cu ajutorul vostru

Video : cum se umple un cartus cu toner pentru imprimanta  Samsung SCX 4300 cod MLT- D1092s  : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9D93qYAKRDw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aici magazin cu cele mai mici preturi ( momentan)  Toner 16,20 Lei  , Cip 14 Lei.                                  : http://www.mediatec....odFkcAhw#models
Si de la  voi ,  ca fara  voi nu  puteam sa reusesc sa  resetez  : Samsung_SCX_4300_v1.21 - tot aici in forum am gasit link-ul de download cat si alte versiuni .
Si inca ceva fosrte important INSTRUCTIUNILE :
Imprimanta fabricata in ianuarie 2010, cu firmware v1.21
Am atasat firmware fix-ul pentru aceasta varianta.
Utilizare:
1. se extrage arhiva
2. se executa fix21.bat
3. La imprimanta:   "MENU" "COPY" "<" ">" "MENU" ">" . Se intra astfel in TECH mode
4. Select  Menu > Data Setup > Flash Upgrade > Local
5. se executa download21.bat
6. se asteapta pana LCD-ul imprimantei revine in standby (ready)
Pentru resetare:
TECH mode:  Menu > Data Setup > Clear Count > Clear All CNT (varianta pe care am ales-o, merge OK)
    sau
in user mode:  Maintenance  > Clear Setting  > All Setting.
LE: functioneaza inclusiv pe windows7 x64 (pe acest sistem am facut eu resetarea).



* Cu toate ca nu am solicitat pe nimeni , dar de aici am citit multe  si am inteles  ca nu are rost sa dau bani celor  care refileaza .  Oricum sper  tot ce am pus aici sa ajute si pe un altul care  va avea nevoie.
Toate cele bune va doresc Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate