Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Lentile "sterse"

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alex1307

alex1307

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.03.2009
Va salut ! Am o mica problema legata de ochelari. Am efectuat de curand un test oftalmologic din care a rezultat 0,5 pentru ambii ochi. Am cumparat ochelari dupa prescriptia data de medic (mentionez ca n-au fost intocmai ieftini). Lentilele sunt de sticla, tratate antireflex. Problema e ca vad ciudat prin ei, si nu ma refer la partea optica, ci la partea de... contrast. Lentilele sunt parca albicioase, parca au fost "slefuite". Cand ii folosesc, culorile nu sunt pronuntate, si parca e tot timpul putina ceata. Vreau sa stiu daca e vreo problema cu ei, sau e din cauza antireflexului. In rest, cu detaliile sunt in regula, vad bine.

#2
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Ce culoare are antireflexul?

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,074
  • Înscris: 24.02.2006
n-ar trebui sa sesizezi vreo diferenta, cel putin nu una asa de mare precum spui tu.
mergi la alt cabinet oftalmologic cu ochelarii respectivi si cu reteta si roaga-i sa iti spuna daca sunt ok.

#4
alex1307

alex1307

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.03.2009

View Postfussyd3vil, on 17th September 2009, 11:19, said:

Ce culoare are antireflexul?

O culoare "cameleon" daca pot sa-i spun asa... reflexia luminii este roz+verde !

View Post_Smiley_, on 17th September 2009, 11:38, said:

n-ar trebui sa sesizezi vreo diferenta, cel putin nu una asa de mare precum spui tu.
mergi la alt cabinet oftalmologic cu ochelarii respectivi si cu reteta si roaga-i sa iti spuna daca sunt ok.

Cred ca asa am sa fac. Totusi, cabinetul unde am fost e unu din cele mai cautate, si stau bine cu aparatura. Am zis sa intreb totusi pe cei care poarta ochelari sa ma asigur. E ciudat sa pun ochelarii si sa piarda din adancimea culorilor din cauza albiturii.

Edited by alex1307, 17 September 2009 - 13:51.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,074
  • Înscris: 24.02.2006
o parere in plus, de la cineva din domeniu, nu strica niciodata.

#6
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Ar trebui sa fie ok. Mai e o combinatie de culori pentru antireflex care am incercat-o si mi s-a parut, ciudata, chiar nu pot sa  descriu senzatia si totusi port ochelari de 10 ani.

#7
alex1307

alex1307

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.03.2009

View Postfussyd3vil, on 17th September 2009, 15:47, said:

Ar trebui sa fie ok. Mai e o combinatie de culori pentru antireflex care am incercat-o si mi s-a parut, ciudata, chiar nu pot sa  descriu senzatia si totusi port ochelari de 10 ani.
Mersi de raspuns ! O sa vad cum se comporta in zilele astea, si daca tot asa sunt, o sa merg la un cabinet sa ma rezolve. PS: ce folosesti pentru curatarea lor ? Lavetica ce am primit-o in toc, mi se pare ca doar intinde murdaria. Din instructiuni am inteles ca trebuie spalati cu apa si cu sapun lichid, si apoi stersi cu laveta, dar din cate vad, nu este material absorbant, si cred ca doar o sa intinda apa ramanand patate lentilele.

#8
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Un șervețel moale, de genul ălora  care se vând la cutiuță din mijlocul căreia smulgi tu unul (nu batistuțe de hârtie din acelea care se vând câte zece în pachețel, că acolo se nimeresc și unele mai tari). Eu folosesc PUFF (că-s mai ieftine, nu de alta). Și să nu freci mult cu șervețelulul când ștergi, doar cât să se ia apa de pe lentile. Și eu m-am chinuit cu lavetele de microfibra de mi-a venit acru, că de multe ori după ce ștergeam cu ele aveam senzația că am o pâclă pe ochi când îmi puneam ochelarii, chiar dacă aveam grijă de respectivele lavete și le spălam des.

Eu spăl dimineața ochelarii cu apă și săpun lichid, după care șterg cu servețelul acela moale și gata. Eventual mai șterg în timpul zilei dacă mai dau cu mâna fără să vreau pe ochelari sau cine știe cum se murdăresc. Sunt purtătoare de "bicicletă" pe nas de la trei ani, cu ceva întreruperi. Am schimbat de curând ochelarii, dar și pe ceilalți i-am tratat cum ți-am zis, după ce m-au adus la disperare lavetele.

Edited by SisterRay, 22 September 2009 - 18:24.


#9
alex1307

alex1307

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.03.2009
Excelent ! Mersi pentru pont ! Chiar se curata bine. Eu sunt purtator de putina vreme, si am inceput sa ma obisnuiesc cu ei. Sunt foarte buni la condus, nu mai am probleme noaptea :) .

#10
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Cu plăcere. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate