Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

drumetie pana in serbia

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008
buna tuturor. trebuia sa ajung pana in BIJELJINA, asta e in bosnia & hertegovina la 7 km de granita cu serbia. vreau sa stiu daca a fost cineva pana in belgrad si ce ruta a folosit, cum este drumul si distanta, actele necesare... nu am iesit niciodata din tara, si din cate stiu ei nu sunt in ue... asta ar insemna si un pasaport. vreau sa stiu toate datele, am la dispozitie o luna de zile sa fac un itinerar
ms anticipat

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,003
  • Înscris: 03.12.2005
Iesi pe la Portile de Fier 1, tii Pojarevac, dupa care ai deja indicatoare de Belgrad, intri pe autostrada. Se plateste in 2 locuri, parca, unul inainte si unul dupa Belgrad, cate vreo 4-5-6 euro, ceva de genul. Fa plinul la Petrom de la iesirea din Severin ochi, la sarbi ocazional te fura la paritate, si mai poti completa in Belgrad.

#3
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Pur intamplator ma intereseaza si pe mine aceeasi chestie, doar ca nu ajung in Belgrad, ci in Novi Sad.
Nu exista rovinieta sau altceva? doar taxe de drum ? cum sunt drumurile lor fata de ale noastre? ceva diferente in semne si circulatie?

#4
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 02.12.2006
Drumurile sunt OK. Mult mai bune ca la noi. Se plateste la operator functie de distanta parcursa pe autostrada, sens in care trebuie pastrat tichetul ridicat la intrare.

Preturile nu sunt mari, Beograd Novi Sad, de ex. ~3 Eur. Se accepta si euro fara a te insela la rata de schimb, dar am avut unele indicii cu privire la persoanele ce stau in preajma punctelor de plata ca ar putea provoca unele neplaceri.

In ceea ce priveste semnele nu am observat diferente, atentie insa la limitele de viteza care nu sunt ca la noi pe autostrada (120). Stau cu radare in localitati si pe limitari si chiar cu detector bun poti sa cotizezi pt. ca au pistol laser. De obicei 10-15 Eur rezolva problema.

Recomand sa serviti o masa in localurile care par OK chiar pe marginea drumurilor, avand portii generoase si preturi acceptabile. Nu am avut probleme cu plata, aceasta putandu-se face in Eur. Totusi e bine sa aveti dinari ce se pot schimba la casele de schimb mai peste tot. De ex in Belgrad nu am vazut diferente intre cursul practicat la periferie si in zona centrala.

Calitatea combustibililor din Mol si Luk este buna.

In bosnia nu au fost probleme de niciun fel cu oamenii sau autoritatile, se accepta euro peste tot, preturi mai mici ca la noi la combustibili, cazare si tigari.


Digo

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,003
  • Înscris: 03.12.2005
Hai ca nu-s chiar mult mai bune. Sunt la fel, poate usor mai bune, dar nu toate. E admirabil ca ale lor totusi sunt asa dupa ce au trecut prin niste razboaie, ori la noi doar s-a furat ca-n codru.
Benzina au si OMVuri, dar nu imediat dupa ce incepe autostrada, mai inspre Belgrad si dupa aia incolo.

Mi s-a intamplat si mie sa se aseze pe langa mine malaci lati in spate cat un Tico, de-mi intra cafeaua cu noduri si pe urma sa vad ca-s total pasnici, eventual chiar cu chef de glume.

#6
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Pai, drumul pe care`l voi urma iese de langa Jimbolia si spre Novi Sad, nu am treaba cu Belgradul, si nu cred ca este vreo autostrada in zona respectiva. Oricum nu ma grabesc nicaieri, vroiam sa stiu daca sunt particularitati la care trebuie sa fiu atent...

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,003
  • Înscris: 03.12.2005
N-o incinge prin sate ca nici nu stii cum sare un pistol de-ala cu laser in fata ta si nu apuca detectorul sa faca piu piu de doua ori pana ce esti tras pe dreapta.

#8
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Pai si atunci ce ruta sa urmez inspre Novi Sad? ca atat GPSul cat si michelin route ma trimit pe acolo...

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,003
  • Înscris: 03.12.2005
De unde pleci?

#10
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Plec din Cluj, dar am primit sugestii de rute in Romania, deci continuu din Jimbolia...

#11
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Vroiam sa stiu, dupa ce intru dupa Jimbolia in Serbia, cum procedez? Rovinieta trebuie sau ceva taxa speciala?

#12
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Nimeni nimic? :( Ca asa GPS`ul imi arata niste drumuri aiurea si ma baga chiar prin toate satele...

#13
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Blink blink ^_^

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 digo, on 14th October 2009, 11:29, said:

Drumurile sunt OK. Mult mai bune ca la noi.
Preturile nu sunt mari, Beograd Novi Sad, de ex. ~3 Eur. Se accepta si euro fara a te insela la rata de schimb, dar am avut unele indicii cu privire la persoanele ce stau in preajma punctelor de plata ca ar putea provoca unele neplaceri.



Am plătit peste tot (unde aveau POS) cu cardul (Mastercard), astfel încât nu am fost înșelat deloc!
La punctele de plată de pe autostrăzi am văzut că există obiceiul să stea agenți de poliție, înarmați cu pistoale mari.... probabil de fabricație sârbă...
Una peste alta, pe traseul pe care l-am urmat (prin Serbia, Croația, Slovenia), permanent m-am simțit în siguranță, ceea ce nu pot spune despre Ungaria, pentru că, din acest motiv, am evitat-o! :huh:

#15
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
http://www.tion.ro/s...100122-09283326
Deja astept sa intre Serbia in UE odata

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate