Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

BRD Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
3068 replies to this topic

#3025
Danielchiva

Danielchiva

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.06.2017
Salut! O intrebare...dosarul meu la aprobat fondul de garantare,si scrie in aplicatia aia ca au trimis contractul prin curier la banca. Imi puteti zice dupa ce ajunge la banca cat mai dureaza pana fac contractu de vanzare-cumparare cu vanzatorul... va multumesc astept un raspuns

Edited by Danielchiva, 10 June 2017 - 02:27.


#3026
Danielchiva

Danielchiva

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.06.2017
Am uitat am dosarul la Brd

#3027
georgianasidavid

georgianasidavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.04.2017
Buna seara mi s.a aprobat dosarul la fond.. acum astept sa emita factura.. stie cineva cat trebuie sa platesc in prima luna rata la apartament (pretul apartamentului este de 37.000 euro) va multumesc si o seara buna

#3028
alisalis

alisalis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 06.06.2017
Daca ma poate ajuta cineva cu o informatie: cate zile au durat pana a ajuns dosarul aprobat de fond la banca/sucursala?

#3029
ChristinneC

ChristinneC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.06.2017
Dosarul trimis vineri pe 16.06 a ajuns la centrala marți pe 20.06. La sucursala nu ajunge nimic, contractul de garantare,  cel de credit și factura fondului sunt trimise din centrăla în sucursala pe mail!

#3030
alisalis

alisalis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 06.06.2017

 ChristinneC, on 27 iunie 2017 - 10:00, said:

Dosarul trimis vineri pe 16.06 a ajuns la centrala marți pe 20.06. La sucursala nu ajunge nimic, contractul de garantare,  cel de credit și factura fondului sunt trimise din centrăla în sucursala pe mail!
Multumesc pt informatii

#3031
Ionut1310

Ionut1310

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.07.2017
Buna ziua. Am depus si eu dosarul pentru prima casa la BRD in urma cu 2 saptamani. Intre timp am scos toate actele necesare (energetic, carte funciara , etc). Vineri a venit evaluatorul iar astazi a trimis evaluare catre banca. Cand am sunat la banca mi au zis ca mai dureaza cam 20 de zile pana pleaca dosarul la fondul de garantare deoarece mai trebuie verificat inca o data de catre banca. Din cate stiam , dupa ce evaluare este trimisa catre banca,  in maxim 5 zile pleaca dosarul la fondul de garantare , nu? Multumesc

#3032
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
De unde stiai asta? Dosarul va sta in analiza cat va fi nevoie. Nu e specificat nicaieri ca trebuie sa stea maxim 5 zile în analiza. Cu cât au mai multe dosare în lucru cu atât va sta mai mult...

#3033
Ionut1310

Ionut1310

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.07.2017
Pai la prima analiza , cand a fost trimis la juridic, a durat 3 4 zile...si acum 3 saptamani ? Oricum nu este nimic de facut, trebuie sa astept. Eram doar curios. Multumesc pentru raspuns.

#3034
Cristianapn

Cristianapn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2017

 Ionut1310, on 10 iulie 2017 - 21:10, said:

Buna ziua. Am depus si eu dosarul pentru prima casa la BRD in urma cu 2 saptamani. Intre timp am scos toate actele necesare (energetic, carte funciara , etc). Vineri a venit evaluatorul iar astazi a trimis evaluare catre banca. Cand am sunat la banca mi au zis ca mai dureaza cam 20 de zile pana pleaca dosarul la fondul de garantare deoarece mai trebuie verificat inca o data de catre banca. Din cate stiam , dupa ce evaluare este trimisa catre banca,  in maxim 5 zile pleaca dosarul la fondul de garantare , nu? Multumesc
eu am dosarul de pe  data de 12 iunie la centrala....au trecut mai mult de 20 de zile... nimic.toata lumea ridica din umeri si spun ca sunt foarte multe dosare in analiza... eu am si banii rezervati din luna prilie.ar fi trb sa mearga mai repede

#3035
iony-ela

iony-ela

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.08.2017

 Cristianapn, on 11 iulie 2017 - 12:11, said:


eu am dosarul de pe  data de 12 iunie la centrala....au trecut mai mult de 20 de zile... nimic.toata lumea ridica din umeri si spun ca sunt foarte multe dosare in analiza... eu am si banii rezervati din luna prilie.ar fi trb sa mearga mai repede
Eu sunam mereu in centrala si le făceam sesizare peste sesizare pana se apucau sa verifice si dosarul meu ca altfel nici pana acum nu imi trimiteau dosarul la fond m..Eu din aprilie am depus dosarul si abia in iulie dosarul a ajuns la fond si pe 2august l-au aprobat .acum astept sa-trimita la banca ptr semnarea contur si încă mai am de asteptat. .nu stiu cata rabdare mai pot avea..s

#3036
iony-ela

iony-ela

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.08.2017
Stie careva cam cat vor costa actele la notar..sa stiu cam la ce suma sa ma astept..Multumesc

#3037
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Încearcă să calculezi aici:

http://legeaz.net/ut...-taxe-notariale

#3038
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Pentru 66500e:
29.06.2017 Onorariul notarului              2856
29.06.2017 Intabularea ANCPI-OCPI      454
30.06.2017 Taxa inscriere AEGRM           60

#3039
kkmk

kkmk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2017

 nickwhu, on 26 mai 2017 - 13:39, said:

Filiptim93, o intrebare, pana la ce data este valabil antecontractul tau facut la notariat (cel in care ai dat avansul)? Daca a expirat sau mai este un pic si expira iti recomand sa trimiti un mail la fond in care sa le spui ca iti(sau a) expira(t) antecontractul. La mine imi expira pe data de 19.05 si in acea zi am trimis mail, si am primit si confirmarea ca imi este aprobat dosarul.

Bafta.
buna! pe ce adresa de mail le-ai scris? vreau sa ii trag si eu de urechi si as prefera sa nu ma duc pana la sediul lor pentru asta. am facut promisiune de garantarea ca asa a vrut donsoara de la banca fara sa ii cer asta, imobilul si actele acestuia erau gata cand dosarul a iesit din analiza de la banca. prima data a zabovit acolo o luna, chiar le-a luat o saptamana sa il puna la curier dupa ce l-au aprobat. apoi alte 3 sapt in a2a analliza la banca, acum din nou la fond de aproape o luna si aprobat de cateva zile... am incercat pe o adresa de mail dar e casuta plina...
multumesc!

#3040
danaandrei25

danaandrei25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 30.04.2017
Buna! Am si eu o intrebare, vad ca ati depus tot la BRD. Noi am primit aprobarea pentru garantare fond, acum urmeaza evaluarea pentru a retrimite dosarul, insa intrebarea mea este: si voua vi s-au solicitat de catre cei de la sucursala anumite acte, incheieri, acte administrative, documente cadastrale regasite in cartea funciara? Nu ma refer la actele casei, ci la acte din istoricul terenului, dezmembrari, samd. Notarul spune ca nu ar trebui si astea, in mod normal.

#3041
Anita1989

Anita1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.11.2017
Dosarul meu este in analiza din data de 27.10.2017, asta dupa ce a fost deja retrimis la banca de 2 ori... Exista posibilitatea ca dosarul sa se mai retrimita la banca? Sau daca sta asa mult timp in analiza urmeaza aprobarea?

#3042
dinu321

dinu321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.10.2016
Imi poate spune cineva cat a durat de la depunerea dosarului complet la BRD pana sa vina evaluatorul? In cazul meu,au trecut deja 4 saptamani si nu a venit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate