Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Marea provocare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
metalu666

metalu666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.02.2008
Impreuna cu sotia,suntem in faza premergatoare achizitionarii unui apartament, intr-o casa veche.
Cladirea are ,subsol,parter, un nivel si pod.Anul constructiei 1936,risc seismic 2.Peretii exteriori sunt de aproximativ 28-30 cm.,din caramida.
Apartamentul este la etaj,la momentul actual arata jalnic,jalnic,suprafata de 100mp este cea care ne face cu ochiul precum si compartimentarea lui si nu in ultimul rand, zona in care este amplasat.
Podeaua si tavanul sunt construite din grinzi, strat de pamant, sipci si trestie, asa cum se vede si in poze.
Problema cea mai urgenta este refacerea acoperisului,care are o suprafata de aproximativ 400 mp desfasurati.Suprafata utila a podului este de aproximativ 140 mp,care se imparte la 3 proprietari.
Noi am estimat investitia de renovare la aproximativ 30 000 Euro.
Asteptam pareri si sfaturi cu privire la aceasta renovare.

Attached Files



#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,082
  • Înscris: 22.06.2004
at ati dat pe apartament si in ce zona este?

#3
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Personal nu as investi intr`o astfel de constructie pt ca:
1. riscul seismic
2. daca ai sa incerci vreodata sa prinzi ceva de peretii aia s`ar putea sa ramai cu ele in brate
3. vei investi continuu, deoarece sunt sigur ca nu a fost foarte ingrijita pana acum si de aproape 100 de ani ... ii ajunge. Tot timpul se va strica ceva.
In caz ca te hotarasti sa investesti instalatia electrica sa fie prioritatea ta ca si cea de apa deasemenea.

Edited by SirLaurentiu, 12 September 2009 - 15:35.


#4
metalu666

metalu666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.02.2008
Apartamentul este in zona Stirbei Voda.
Oricum ,toata instalatia de electrica va fi facuta de la zero, alimentarea cu apa la fel,trebuie bransament la gaze si vreau ca toate conductele  centralei sa fie sub parchet.
Deocamdata suntem in faza de prospectare, inca nu am achizitionat acest apartament. pretul e pe undeva la 100 000 euro

#5
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Te ridici la 150.000 cu toata investitia asta, pe putin.
Mi se pare mult prea mult sa investesti atatia bani in sa zicem riscuri.
De ce nu incerci un apartament sau o mini vila intr`un cartier rezidential ?

Edited by SirLaurentiu, 12 September 2009 - 16:02.


#6
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 22.11.2006
N-am sa ma refer la pret ca nu ma pricep, nefiind din Bucuresti, oricum mie mi se pare enorm, pentru ce vad in poze.
Un lucru te intreb: Ai observat ca zidurile alea nu au nici un element de rezistenta (adica stalpi de beton armati cu fier) ? Din poze nu vad un stalp, la colturi caramida este intretesuta. Cata rezistenta crezi ca are o asemenea cladire??

#7
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Asta incerc sa`i explic si eu.
Uite la primul search pe google am gasit asta care cu siguranta e mult mai avansat si mai sigur si mai avantajos si mai cum vrei tu.

Ai putea incerca sa chemi un expertizator in acea " casa " si sa vezi ce`ti zice. Ma insel ca`ti va zice de bine.

Edited by SirLaurentiu, 12 September 2009 - 16:06.


#8
metalu666

metalu666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.02.2008
urmeaza sa aduc un expert in structura,pentru a vedea la fata locului.
zona respectiva este centrala, langa parcul Cismigiu.
daca aceasta casa a rezistat la cutremurul din '77, o consolidare poate fi facuta ulterior.
structura casei nu este pe construita pe stalpi de rezistenta, avand doar un singur nivel.

#9
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,082
  • Înscris: 22.06.2004

View Postmetalu666, on 12th September 2009, 19:16, said:

urmeaza sa aduc un expert in structura,pentru a vedea la fata locului.
zona respectiva este centrala, langa parcul Cismigiu.
daca aceasta casa a rezistat la cutremurul din '77, o consolidare poate fi facuta ulterior.
structura casei nu este pe construita pe stalpi de rezistenta, avand doar un singur nivel.


citeste jurnal de casa. cu 130000 de euro(100000+renovarea) iti faci o casa de 200mp cu curte mare la 20-25 minute de cimigiu. scapi de praf, de galagie, ai gazon, etc. unde nu mai spun ca ai avea o casa noua

#10
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postmetalu666, on 12th September 2009, 16:14, said:

Impreuna cu sotia,suntem in faza premergatoare achizitionarii unui apartament, intr-o casa veche.
Cladirea are ,subsol,parter, un nivel si pod.Anul constructiei 1936,risc seismic 2.Peretii exteriori sunt de aproximativ 28-30 cm.,din caramida.
Apartamentul este la etaj,la momentul actual arata jalnic,jalnic,suprafata de 100mp este cea care ne face cu ochiul precum si compartimentarea lui si nu in ultimul rand, zona in care este amplasat.
Podeaua si tavanul sunt construite din grinzi, strat de pamant, sipci si trestie, asa cum se vede si in poze.
Problema cea mai urgenta este refacerea acoperisului,care are o suprafata de aproximativ 400 mp desfasurati.Suprafata utila a podului este de aproximativ 140 mp,care se imparte la 3 proprietari.
Noi am estimat investitia de renovare la aproximativ 30 000 Euro.
Asteptam pareri si sfaturi cu privire la aceasta renovare.
mie mi se pare ca arata bine acel apartament dupa cum spui ca este din 36....trage electrica si instalatiile sanitare prima data si dupa aceea la tencuiala tot apartamentul

curata bine peretii  amorseaza-i si tencuieste-i.Acolo unde ai fisuri in pereti armeaza peretele sa nu ai suprize neplacute dupa aceea sa nu iti crape

tavanele baga de gips-carton ca la alea nu mai ai ce sa le faci  

si sape turnate in tot apartamentul 


cu un buget bine pus la punct cred ca vei iesi la capat cu acel apartament....unde vei baga bani multi la partea de finisaje,cu astea ce ti-am spus mai sus vei scapa ieftin bineinteles de partea de electrica si instalatii sanitare

iar ptr smecherul cu cateva posturi mai sus poate nu stie ca,caramida este portanta....poate confunda caramida cu bca sau alte elemente prefabricate

#11
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
Apartamentul este la etaj...vad in poze ca podeaua este din barne de lemn...sape turnate? nu cred ca ar tine podeaua atata greutate...

#12
metalu666

metalu666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.02.2008
vecinul de etaj si-a turnat sapa la bucatarie si nu a avut probleme.In rest a mers cu renovatul pe structura veche , respectiv dusumea batuta pe grinzi dupa care a venit cu parchetul.Acelasi lucru doresc sa-l fac si eu.Ma gandesc sa intaresc pereti la interior cu plasa si tencuiala, dar nu stiu cum sa fac cu tavanele?

Alt avantaj ar mai fi ca , podul poate fi mansardat si ar mai veni si acolo o suprafata de aproximativ 40 mp, accesul fiind prin scara interioara

#13
olivelil

olivelil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.09.2009
S-a terminat cu "marea provocare", si nici prea bine...


dupa ce am facut antecontract si platit avans..... am aflat ca imobilul trebuie consolidat integral.. prin urmare am fost un pic inselati..

intre timp am ajuns, vorba colegilor, la casa noua "la tara" la banii astia :) sper ca de data asta va fi mai bine

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate