Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Renault Megane 3

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#37
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,982
  • Înscris: 01.02.2006
cam aceeasi situatie e si la mine cu Clio si mondeo :)

imi place la m3 ca nu au mai cocotat-o asa, chiar daca are pdg. la m2 arata urat. din pacate, nu cred ca vom scapa vreodata de pdg

#38
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Sa te bucuri multi km de ea fara probleme.

Cu ce nu ma pot eu impaca e combinatia dintre digital si analogic folosita la ceasurile de la bord. E o chestie de gust, stiu, dar parca mai bine arata un bord care are ceasuri clasice cu ace lungi si subtiri. :)

Ce culoare are vitezometrul noapte cu luminile aprinse?

#39
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
Foarte frumoasa masina,
Sa o stapanesti sanatos !!

#40
radio_erevan

radio_erevan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 28.04.2008
Frumos! A si devenit etalon pentru culoare: http://www.reno.ro/i...5...t&p=2019344

#41
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
In primul rand felicitari pentru masina ... si mie mi se pare foarte reusit m3 si chiar e un adevarat progres fata de m2. Are si frate-miu unu pe alb 1.6i si chiar merge super bine.
In al doilea rand, stai cumva pe langa podul Grant ... vad ca pozele sunt facute la benzinaria Mol de langa. Eu stau fix pe partea cealalta a podului langa scoala.

Edited by Vlad_int1, 09 September 2009 - 21:22.


#42
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View PostVlad_int1, on 9th September 2009, 22:21, said:

In primul rand felicitari pentru masina ... si mie mi se pare foarte reusit m3 si chiar e un adevarat progres fata de m2. Are si frate-miu unu pe alb 1.6i si chiar merge super bine.
In al doilea rand, stai cumva pe langa podul Grant ... vad ca pozele sunt facute la benzinaria Mol de langa. Eu stau fix pe partea cealalta a podului langa scoala.
Inseamna ca suntem vecini :D
Multumesc , mai mult poti sa-l feliciti pe taicamiu , ca el a platit toata distractia  :lol: .
Am ajuns deja la 100km :D
Si cum face romanu treaba :

Attached Files


Edited by Valy1, 09 September 2009 - 21:42.


#43
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,962
  • Înscris: 03.12.2005
Amatoriceasca treaba, unul din motivele pentru care n-as accepta niciodata o alarma aftermarket. Celalalt fiind demontarea plasticelor, de multe ori fara sculele potrivite.

Exercitiu mental: incearca sa-ti imaginezi cum au ajuns firele alea acolo.

#44
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Banuiesc ca trase cu forta pe langa , sau fortat cumva sa faca loc.  :ciocan:

Edited by Valy1, 09 September 2009 - 21:44.


#45
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
Din pacate o sa mai vezi multe treburi facute in genu asta. Frate-miu a mers de 3 ori la service in primele 2 sapt cu probleme legate de alarma. Sper sa nu patesti si tu la fel.

#46
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Inca o treaba : Dupa ce inchid , bipaie alarma o data , apoi dupa ~45sec - 1min mai bipaie de 2ori , nu inteleg de ce , atunci se activeaza sau cum ?
Si a fratiorului face la fel ?

#47
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,962
  • Înscris: 03.12.2005
Cel mai probabil nefiind o alarma CAN se folosesc de curentul pe becul plafonierei ca sa stie cand e incuiata masina. Respectiv mai toate masinile noi taie curentul spre becul plafonierei in cateva zeci de secunde.

Si atunci ce auzi ca bip e inchiderea, si ce auzi dupa e armarea.

De-aia e sfanta alarma de fabrica, citeste direct de prin calculatoare starea masinii. Inca sa vezi cum e cu legat avariile, se leaga ad labam taind niste fire si inserand niste diode. Dureros, really.


ps: Daca nu vezi zgarieturi inseamna c-au fost amabili si le-au impins c-o revista impaturita. Altfel foloseau surubelnita direct.

#48
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
cd-romul ăla pare poziționat tare ne-ergonomic, cel puțin așa pare, ochiometric.

#49
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

View PostValy1, on 9th September 2009, 21:46, said:

Inca o treaba : Dupa ce inchid , bipaie alarma o data , apoi dupa ~45sec - 1min mai bipaie de 2ori , nu inteleg de ce , atunci se activeaza sau cum ?
Si a fratiorului face la fel ?
Nu ... cel putin nu din cate am observat. El a avut alte probleme: nu se mai inchidea radio dupa ce inchidea masina, nu mai afisa consumul mediu pe bc si inca ceva pe la luminile din interior ... nu mai tin exact minte.
@sebulbus: pentru Megane Renault inca nu are alarma de fabrica .

#50
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,962
  • Înscris: 03.12.2005
Ce zici tu corespunde cu sectionarea firului care transmite impulsurile corespunzatoare semnalului de viteza inaintea calculatorului masinii.

Exista si alarma aftermarket CAN bus, Directed (Hornet, Viper, Clifford si alte marci) imi vin rapid in minte. Avantajul cel mai interesant e ca merg direct cu inchiderea (cheia) masinii.

#51
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006

View Postgigel de hohențolărn, on 9th September 2009, 23:05, said:

cd-romul ăla pare poziționat tare ne-ergonomic, cel puțin așa pare, ochiometric.

Nu e. Oricum exista comenzi la volan.

Im legatura cu alarma, exista 2 posibilitati: cum zice seb, ori arata armarea senzorului de soc. Nu ai manual la ea?

#52
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,962
  • Înscris: 03.12.2005
http://www.digitalsu...ratie-noua.html exemplu

Ce zice M@nuel se poate verifica lesne. Lasa un geam jos, sau inchide-te inauntru si incuie si armeaza alarma/masina. Topaie si misca-te prin masina la cateva secunde dupa incuiere, si din nou dupa ce face al doilea rand de semnale.

Functie de cand suna ai raspunsul.

#53
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View Postgigel de hohențolărn, on 9th September 2009, 23:05, said:

cd-romul ăla pare poziționat tare ne-ergonomic, cel puțin așa pare, ochiometric.
E pozitionat bine , numai ca nu-i iluminat  :death:

#54
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Felicitari pentru masina, chiar ma intrebam cand o sa apara pe forum primul propitar de Megane 3. :OK:
Chiar sunt curios sa urmaresc un Jurnal de Bord la masinuta ta, cu atat mai mult cu cat vreau sa vad cum se comporta versiunea noua pe drumurile patriei.
intervalele de service la cat le ai? 15.000? Cotiera? Senzor de ploaie&lumina?
A, si mai am o curiozitate: cand sunt in functiune stergatoarele, ala din dreapta face cursa completa peste stanga in partea de sus, sau ramane la 5 cm ca la M1 & M2?
S-o stapanesti sanatos :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate