Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Lumina ciudata in coltul stanga-sus, la expuneri lungi, de noapte

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Am un aparat digital SLR Konica Minolta Maxxum 5D, cumparat second-hand. Problema pe care am observat-o de ceva vreme e urmatoarea: in intuneric sau atunci cand e nevoie de expuneri de ordinul zecilor de secunde, imi apare in coltul din stanga sus o lumina albastruie. Iluminarea se accentueaza odata cu cresterea sensibilitatii ISO (o expunere cu 30 secunde la ISO 100 are pata luminoasa aproape inexistenta fata de o expunere cu 30 secunde la ISO 400).

Am atasat si o imagine pentru a-mi sustine problema. Luminozitatea imaginii e marita de vreo 3 ori, pentru a se observa mai bine pata luminoasa.

As vrea sa va intreb care ar putea fi explicatia acestei iluminari si, mai ales, daca exista vreo solutie pentru eliminarea ei?

Attached Files


Edited by cris2d2, 31 August 2009 - 17:42.


#2
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Nu bag mâna in foc, dar efectul ar putea fi faptul că nu obturezi vizorul la expuneri lungi.

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Posibil fie neobturarea specificata mai sus (desi lumina ar trebui sa fie uniforma), dar mai sigur neinchiderea completa a carcasei in coltul respectiv (garnitura uzata?). Poluarea luminoasa in cazul asta se poate produce chiar si in afara expunerii, cand tii aparatul la lumina.

Edited by SuperDuper, 31 August 2009 - 18:14.


#4
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Multumesc pentru interesul prompt, dar am uitat sa precizez ca daca testez cu capacul pus pe obiectiv, cu aparatul bagat intr-o cutie inchisa complet si cu vizorul obturat, iluminarea in coltul din stanga sus tot apare.

Si eu am crezut la inceput ca e o problema de intruziune a luminii, dar facand testele descrise mai sus si observand ca lumina albastra persista, am renuntat la aceasta idee.

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai da, daca carcasa nu se inchide complet, poluarea se va produce PANA il bagi tu in cutia aia neagra. Cand te fatai cu el prin camera de exemplu.

Edited by SuperDuper, 31 August 2009 - 22:59.


#6
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Daca aparatul e plasat intr-o incinta intunecata, nu-si aprinde display-ul , si totusi pe imagine apare zona iluminata nu poate fi decit un defect in senzor.  Inseamna ca nu exista iluminare pe senzor dar totusi da un semnal electric

#7
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Exemplul dat este irelevant. Ar trebui postata o poza cu (d)efectul si restul negru.

#8
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Ok, o sa postez cu prima ocazie. Putintica rabdare...

#9
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Revin cu 2 imagini exemplificative, trase in felul urmator: am temporizat la 10 secunde, am apasat declansatorul, am bagat intr-un dulap aparatul cu capacul pe obiectiv si cu un capac provizoriu peste vizor. Am inchis si jaluzele ferestrei, in camera fiind semi-intuneric. Sper ca in dulap sa fi fost destul de intunecat.

Prima imagine e la 30 secunde, iso400, a doua la 30 de secunde, iso1600. Imaginile au exif-ul intreg si au fost exportate jpg din raw, in lightroom, apoi li s-a aplicat un hot pixels remover din photoshop, pentru a fi cat mai curate.

Attached Files


Edited by cris2d2, 01 September 2009 - 17:59.


#10
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
ceea ce vezi tu se numeste AMP-noise sau zgomot de amplificare.
Setarile ISO400/1600 nu fac altceva decat sa ii spuna aparatului sa iti amplifice semnalul captat de senzor si odata cu acesta si zgomotul produs (inevitabil) de senzor. Si D80-ul are aceasta problema, chiar grava la unele exemplare.

Deci, aparatul tau nu e stricat, se comporta ca un aparat foto digital normal. Vezi ca ar trebui sa ai o optiune de reducere a zgomotului pentru expunerile lungi.

PS: nu mai trage expuneri lungi la ISO mare...nu faci altceva decat sa cresti zgomotul. ISO100 si ce timp de expunere se nimereste...oricum daca ai trecut de 1 secunda ca timp de expunere nu mai conteaza!

PPS: De fapt nu e chiar normala treaba dar depinde mult de design-ul senzorului. Trebuie sa afli daca si alti posesori au avut aceeasi problema. Daca da, atunci e "din fabrica". Oricum, 30s ISO400 e problema, nicidecum senzorul. Daca la ISO100 nu se vede, atunci e de tehnica ta nu de tehnologia camerei.

Edited by Rapier, 01 September 2009 - 18:15.


#11
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
exact acelasi comportament l-am vazut pe un D80 al unui coleg de servici. o sa-l intreb ce o rezolvat cu aparatul, stiu ca urma sa discute cu cei de la Skin, sa le trimita niste poze sa vada daca e cazul sa trimita apartul in service sau nu. o sa postez aici cum primeste un rapsuns de la skin.
@Rapier a fost mai rapid... vezi explicatia lui

Edited by l_stoian79, 01 September 2009 - 18:16.


#12
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View PostRapier, on 1st September 2009, 19:11, said:

ceea ce vezi tu se numeste AMP-noise sau zgomot de amplificare.
Setarile ISO400/1600 nu fac altceva decat sa ii spuna aparatului sa iti amplifice semnalul captat de senzor si odata cu acesta si zgomotul produs (inevitabil) de senzor. Si D80-ul are aceasta problema, chiar grava la unele exemplare.

Deci, aparatul tau nu e stricat, se comporta ca un aparat foto digital normal. Vezi ca ar trebui sa ai o optiune de reducere a zgomotului pentru expunerile lungi.

PS: nu mai trage expuneri lungi la ISO mare...nu faci altceva decat sa cresti zgomotul. ISO100 si ce timp de expunere se nimereste...oricum daca ai trecut de 1 secunda ca timp de expunere nu mai conteaza!

PPS: De fapt nu e chiar normala treaba dar depinde mult de design-ul senzorului. Trebuie sa afli daca si alti posesori au avut aceeasi problema. Daca da, atunci e "din fabrica". Oricum, 30s ISO400 e problema, nicidecum senzorul. Daca la ISO100 nu se vede, atunci e de tehnica ta nu de tehnologia camerei.

Multumesc pentru clarificare, nu stiam cum se numeste fenomenul. Ar trebui sa ma multumesc ca am doar intr-un colt al senzorului, cautand pe google am observat ca exista si cate 2 sau 3 zone iluminate la unele camere, deci la mine e minimala problema.

M-am temut, sincer, ca poate fi o problema cu senzorul, nicidecum cu lumina. Trebuie sa incerc niste expuneri cu noise-reductionul activat, sa vad ce efect are asupra petelor de lumina. Daca apar imbunatatiri, o sa postez aici.

l_stoian79, astept un raspuns, multumesc.

LE: vad ca mai pot edita, am mai facut o imagine cu NR activat. Se pare ca se imbunatateste imaginea, cel putin la 30 de secunde iso1600.

Am postat 3 imagini suplimentare:
1. 30 secunde, iso1600, aceleasi conditii de fotografiere doar ca NR e activ
2. aceasi imagine cu NR activ, dar cu +600 Brightness in photoshop, pentru evidentiere.
3. imaginea din postul anterior, fara NR, cu +600 Brightness in photoshop.

Se observa diminuarea amp-glow-ului in cea cu NR activ.

Acum sa va explic de ce nu foloseam NR-ul in imagini: am observat ca NR-ul inlocuieste hot-pixelii nu cu pixeli adiacenti ci cu pixeli aproape negri. Daca trag fara NR, apar hot-pixeli pe care ii elimin deschizand RAW-ul in lightroom si exportand jpg, fara alte modificari. Daca deschid RAW-ul cu NR activ, lightroom-ul nu mai detecteaza hot-pixelii si cei gata eliminati din camera nu se mai elimina automat la exportul in jpg. A fost un artificiu personal pe care nu cred ca o sa-l mai folosesc atunci cand expun foarte mult.

Attached Files


Edited by cris2d2, 01 September 2009 - 19:00.


#13
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Fenomenul de mai sus nu este de nici un  fel "normal" , pentru ca nu este distribuit aleatoriu pe suprafata senzorului. Mai degraba in coltul din stanga sus este o acumulare de caldura, datorita unor componente sau contacte cu probleme, eventual corpuri straine / praf care impiedica circulatia normala a aerului.

Vezi si:

Long exposures (say, 30 seconds) with the 7D were impossible as the heat from the battery "exposed" one corner of the image

in

http://www.dynaxdigi...hp?topic=4495.0

Edited by DSops, 01 September 2009 - 21:18.


#14
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View PostDSops, on 1st September 2009, 22:17, said:

Fenomenul de mai sus nu este de nici un  fel "normal" , pentru ca nu este distribuit aleatoriu pe suprafata senzorului. Mai degraba in coltul din stanga sus este o acumulare de caldura, datorita unor componente sau contacte cu probleme, eventual corpuri straine / praf care impiedica circulatia normala a aerului.

Vezi si:

Long exposures (say, 30 seconds) with the 7D were impossible as the heat from the battery "exposed" one corner of the image

in

http://www.dynaxdigi...hp?topic=4495.0

Am citit pe un forum strain o sugestie a cuiva care incuraja folosirea unei surse externe de curent pentru un canon 450d, in loc de bateria interna, dar si aici e discutabil, in functie de calitatea curentului alimentatorului. E posibil si la aparatul sa fie bateria o cauza, avand in vedere apropiera coltului iluminat de zona bateriei.

Multumesc celor care mi-ati raspuns, mai ales ca mi-ati deschis ochii cu privire la definitia acestui fenomen, pe care nu stiam cum sa-l exprim nici in engleza :)

#15
Senjinsan

Senjinsan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.04.2009
Sony A300.  Aceiasi problema. Iso mare(1600) ,expunere 30-60 sec => se "ilumineaza" in albastru ambele colturi de sus. Puternic.

#16
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View PostSenjinsan, on 18th November 2009, 12:28, said:

Sony A300.  Aceiasi problema. Iso mare(1600) ,expunere 30-60 sec => se "ilumineaza" in albastru ambele colturi de sus. Puternic.

Mda, ghinion, imi pare rau.

Oricum, m-am lecuit de o lectie: daca vreau un aparat pentru expuneri lungi, trebuie sa aleg unul care a fost folosit pentru asta si pe care sa-l pot testa in prealabail. :)

#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Da.... si stii ce merge cel mai bine la expuneri lungi? Filmul fotografic  ;)

#18
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postflorinel, on 19th November 2009, 07:35, said:

Da.... si stii ce merge cel mai bine la expuneri lungi? Filmul fotografic  ;)

Nu am incercat niciodata sa fac expuneri lungi pe film, chiar daca am folosit, inainte de era digitala, un Zenit ttl la care aveam si declansatorul cu fir :) Ar fi o treaba sa verific starea in care se afla Zenitul, poate mai e bun de ceva (in afara de a sta pe raft). Dar deja asta e alta discutie...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate