Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

bec in congelator

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008
Salut!
Poate e o intrebare tampita pentru unii dar pentru mine nu.
De ce combinele frigorifice au bec in frigider si in congelator nu?

#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Pentru ca becul incalzindu-se, intr-un mediu rece, face condens sub forma unor picaturi de apa.
Picaturi de apa care daca se scurg pe filet, ceea ce sigur se intampla, ard frigiderul, sau o parte din el :)

#3
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008
Multumesc!  Bun raspuns.

#4
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Cu placere ! Eu asa cred ... dar buna intrebare ... daca mai are cineva idei ... sunt si eu curios :))

#5
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Nu ca n-ar putea sa il faca cu filetul in sus, astfel picaturile n-ar mai curge IN JOS spre filet.

Cred ca nu pun pentru ca se considera ca se umba suficient de rar in congelator incat sa nu fie necesar. Oricum ca sa pastrezi in congelator o temperatura de -18 grade, nu il deschizi de cateva ori pe zi, cum faci cu frigiderul.

#6
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008
eu cred ca e posibil ca becul sa se sparga...el se supraincalzeste, iar temperatura din congelator este foarte scazuta..cred eu

#7
minnie2007

minnie2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 01.09.2008
Tocmai am deschis congelatorul ca m-ati facut curioasa :naughty:  si am constatat ca are bec protejat cu carcasa de plastic.

#8
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostSirLaurentiu, on 29th August 2009, 21:00, said:

Pentru ca becul incalzindu-se, intr-un mediu rece, face condens sub forma unor picaturi de apa.
Nu prea tine explicatia. Vaporii vor condesa pe o suprafata rece si nu pe una calda. Caldura becului tocmai face imposibila condensarea.
Cred ca explicatia ceruta este una mai simpla: becul e util in frigider sa vezi ceva cand ii deschizi usa noaptea sa iei ceva din el- o bere, un sanvis ceva. Mai rar se intampla sa intampla insa sa umbii noapte in congelator sa scoti ceva din el.

#9
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008

View Poststifflerr, on 29th August 2009, 22:22, said:

eu cred ca e posibil ca becul sa se sparga...el se supraincalzeste, iar temperatura din congelator este foarte scazuta..cred eu


rectific...n-ar fi o problema..la congelatoarele alea comerciale cam asa e..

#10
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View Poststifflerr, on 29th August 2009, 22:22, said:

eu cred ca e posibil ca becul sa se sparga...el se supraincalzeste, iar temperatura din congelator este foarte scazuta..cred eu
se sparge daca s-ar incalzi/ar ajunge la  incandescenta in mod brusc...daca se incalzeste treptat,  automat sticla se dilata treptat si nu brusc ca sa se sparga...si am impresia ca sticla de la becul din frigider este putin mai groasa ca sticla unui bec normal , in plus ar mai fi si watajul mic la bec -de cca 10 W- ceea ce face ca becul sa nu se incinga brusc..  :)..deci,  eu as crede ca in congelator, un bec de frigider nu ar bubui daca ar exista...

Edited by bogdy68, 29 August 2009 - 21:41.


#11
senoctar

senoctar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 01.07.2006
Sunt multe zone pe pamant unde temperatura ajunge des sub 18-20 grade, si sunt felinare si alte becuri pe afara care nu au probleme.
Cred ca explicatia este lipsa necesitatii unui bec in congelator. Pana la urma o persoana a afirmat ca are bec in congelator, deci unele au, unele nu.

#12
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,125
  • Înscris: 25.02.2007
Hai sa-mi dau si eu cu parerea. E mai scump de pus un bec in congelator.
In primul rand m-as gandi ca o cuva e mai simplu sa fie dintr-o bucata.
In congelator se mai face gheata.. care probabil necesita precautii suplimentare de luat la bec.
Tot in congelator ai mai multe bocna (beton) si mai inghesuite deci iar, precautii suplimentare.

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Este o chestie legata de faptul ca alimentele congelate nu trebuie decongelate decat inaintea folosirii (chestii sanitare). Radiatiile infrarosii emise de un bec cu incandescenta montat in apropiere ar putea permite dezvoltarea de bacterii pe suprafata alimentelor. Nu uitati ca de multe ori congelatorul este inghesuit cu alimente, care ar fi foarte aproape de bec. In plus mai ocupa si loc aiurea.
De ce nu se folosesc CFL-uri? Pai sunt mai scumpe si nu "merg" la frig atat de serios.
PS: In congelatoarele industriale sunt becuri, protejate mecanic cu golburi de sticla (sau plastic). Becul se monteaza cu dulia in sus si se etanseaza intrarea cablului electric. De ce? Pai vaporii de apa din aerul exterior vor intra pe langa fire si vor condensa in interior - de obicei se strang in golbul ala protector si cand ajung la nivelul becului, la prima aprindere, explodeaza balonul becului.

Edited by SuperDuper, 30 August 2009 - 03:34.


#14
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Mai e un aspect, sertare opace sau pline de alimente.

Frigiderul are polite de sticla, deci lumina  de la un singur bec "bate" cam prin tot frigiderul, pe cand in congelator ar fi necesar un bec la fiercare sertar + probleme enumerate de SuperDuper.

#15
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Off topic :
Pai de ce nu pun LED-uri ?
Merg la o tensine mica, ca poti sa le bagi si in apa cu contactele dezizolate ca nu patesc nimic. Apoi nu degaja caldura ca au randemat mare !? :D

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostGurban_Dan, on 3rd September 2009, 13:53, said:

Off topic :
Pai de ce nu pun LED-uri ?
Merg la o tensine mica, ca poti sa le bagi si in apa cu contactele dezizolate ca nu patesc nimic. Apoi nu degaja caldura ca au randemat mare !? :D
Scumpe (si necesita si sursa separata). Inutile in congelator care este de obicei jammed-packed.

#17
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008
Azi am vazut o combina frigarifica din aia cat dulapu de are usi si pe stanga si pe dreapta.
Pe dreapta are frigider si pe stanga are congelator, in congelator are bec. Dar nu cred ca e ca un congelator clasic, ma gandesc ca e ceva mai performant.

#18
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009
Nu pot sa cred k dati raspunsuri atat de aberante in luna August 2009!!!!!
Mai, voi constientizati? azi se poate ORICE!
deci: un amarat de bec in congelator... ce mare branza... exista tehnologie pe care nici nu o visati pe pamantul asta... sau poate nu credeti ca exista... treaba voasta... si nu ar fi nicidecum scump... cine visa dintre voi, acum 10 ani, sa aiba un calculator asa performant ca acum? [chiar daca e un 'jaf' tot e muuulllttt mai performant decat erau acum 10 ani!!] de un bec, ce sa mai vorbim, cu alte cuvine, cat ar costa acum 10 ani un calc fabricat in 2005-2009??? probabil milioane de dolari sau euro, nu conteaza...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate