Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

coasta rupta? in urma unei batai

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tavi1985

tavi1985

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 11.07.2008
in urma cu ceva timp am avut o bataie cu cineva . in urma acesteia am o coasta rupta cred de deplasata e deplasata
.nu m-am dus la medic si nici n-am spus nimanui. pot sa indrept cu ceva gimanstica sau nu s erezolva cu gimnastica si trebuei operatie?

#2
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
O radiografie nu ca nu strica, dar aduce informatii foarte convingatoare, e ieftina, dureaza 2 minute si se poate efectua oriunde este un aparat clasic de radiologie.

Se poate prinde la loc, repet, in urma rezultatului de la radiografie, altfel capatul liber ar putea fi deplasat si poate intepa organele adiacente, mai frecvent plamanul.


PS: 3 coaste rupte am avut si s-au prins singure. Poate totusi nu ai avut nenorocul de o fractura.

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Cred ca in vreo 2 saptamani poti incepe sa cauti iar scandal ca esti refacut.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca ai o coasta deplasata este discutabil. O coasta rupta sau fisurata te-ar fi convins rapid sa vizitezi un medic.

#5
tavi1985

tavi1985

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 11.07.2008

View Postmaltese, on 25th August 2009, 23:39, said:

O radiografie nu ca nu strica, dar aduce informatii foarte convingatoare, e ieftina, dureaza 2 minute si se poate efectua oriunde este un aparat clasic de radiologie.

Se poate prinde la loc, repet, in urma rezultatului de la radiografie, altfel capatul liber ar putea fi deplasat si poate intepa organele adiacente, mai frecvent plamanul.


PS: 3 coaste rupte am avut si s-au prins singure. Poate totusi nu ai avut nenorocul de o fractura.
deci cumse rezolva operatie sau merge si cu ceva gimnastica?


View Postcspot, on 26th August 2009, 00:09, said:

Daca ai o coasta deplasata este discutabil. O coasta rupta sau fisurata te-ar fi convins rapid sa vizitezi un medic.
am probelem de respiratie si uneori nu am aer adica plamanul trage mai greu  si de asemena ...  nu stiu cums aexplic o senzatie de neprezenta a aerului  . la apasat pe coasta nu se simte nici o coasta ca s-ar balansa sau ceva de genul . de asemenea ma simt mai mereu obosit mai mult decat trebuie

#6
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Posttavi1985, on 25th August 2009, 23:31, said:

deci cumse rezolva operatie sau merge si cu ceva gimnastica?



am probelem de respiratie si uneori nu am aer adica plamanul trage mai greu  si de asemena ...  nu stiu cums aexplic o senzatie de neprezenta a aerului  . la apasat pe coasta nu se simte nici o coasta ca s-ar balansa sau ceva de genul . de asemenea ma simt mai mereu obosit mai mult decat trebuie

Asa cum ti-a explicat Maltese du-te la un medic.Nu mai sta acasa ca nu rezolvi nimic.
Coastele sant prinse in muschii toracici si nu au cum sa se deplaseze .Poate ai coasta fisurata sau doar rupta fara sa fi iesit in interior sa-ti afecteze plamanul.In cazul asta bandaj elastic in jurul cutiei toracice.Cand am fost operat la plamani intr-o seara se prezinta in urgenta un om care sa rasturnat cu tractorasul pe care il avea dar care nu a avea cabina.Omul a sarit din el dar totusi la atins .Sa dus la spital i-a facut radiografie un medic ,,BUN,, si gata doar fisura .I -a pus bandaj elastic.Dar omul se simtea ca nu are aer destul ca se sufoca.Din nou radiografie.Hop ca avea acum sange in plaman sau intre plaman si pleura si dai si chinuie-l cu seringa sa-i scoata porcaria de acolo.Tot l-au chinuit vreo saptamana pana l-au trimis la Cluj unde l-au operat.Asta nu inseamna ca si tu esti in situatia asta dar du-te la un medic pmneumolog .Nu mai sta .
Gimnastica ar fi cea mai contraindicata in cazul asta.

#7
tavi1985

tavi1985

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 11.07.2008

View Postzippo68, on 26th August 2009, 01:06, said:

Asa cum ti-a explicat Maltese du-te la un medic.Nu mai sta acasa ca nu rezolvi nimic.
Coastele sant prinse in muschii toracici si nu au cum sa se deplaseze .Poate ai coasta fisurata sau doar rupta fara sa fi iesit in interior sa-ti afecteze plamanul.In cazul asta bandaj elastic in jurul cutiei toracice.Cand am fost operat la plamani intr-o seara se prezinta in urgenta un om care sa rasturnat cu tractorasul pe care il avea dar care nu a avea cabina.Omul a sarit din el dar totusi la atins .Sa dus la spital i-a facut radiografie un medic ,,BUN,, si gata doar fisura .I -a pus bandaj elastic.Dar omul se simtea ca nu are aer destul ca se sufoca.Din nou radiografie.Hop ca avea acum sange in plaman sau intre plaman si pleura si dai si chinuie-l cu seringa sa-i scoata porcaria de acolo.Tot l-au chinuit vreo saptamana pana l-au trimis la Cluj unde l-au operat.Asta nu inseamna ca si tu esti in situatia asta dar du-te la un medic pmneumolog .Nu mai sta .
Gimnastica ar fi cea mai contraindicata in cazul asta.
nu simt nici un capat ascutit , nimic care sa ma inpunga , doar cand pun mana vad ca e deformat fata de celalate coaste , nu e in acelasi rand cu ele si una cred desprinsa de restul , rupt sau atrnat nu simt nimic sa fie ca am vreo 1 an de cand am stat asa si nu am observat sa fie rupt sau atarnat nici nu mi-a zis nimeni nimic nici ai mei nu stiu si nu au zis nimic niciodata si nici la medic n-am fost sa imi zica .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate