Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Teroristii soselelor

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
8 răspunsuri în acest subiect

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.073
  • Înscris: 02.03.2003
Daca ai nevoie sa faci drumuri lungi in Romania nu ai cum sa nu dai peste cei din titlu.
Sa incep cu primii:

Capsunarii - denumire generica pentru necalificati, calificati cu maxim studii medii. Oameni simpli, prosti de cele mai multe ori, muncesc in vest un an si isi cumpara cate o masina veche sau foarte veche. De cele mai multe ori masinile lor sunt inmatriculate in Spania si Italia.
Ii recunosti dupa mandria din priviri atunci cand nu poarta ochelarii falsi la ochi.
Masinile sunt in stare tehnica foarte proasta, au multi km iar ei le incarca pana la refuz de cele mai multe ori (mai ales acum in perioada concediilor).
Frustrarea ii face agresivi la volan ceea ce duce la manevre nesabuite.
Cei mai multi sunt soferi extrem de prosti, nu conduc prea mult in tarile unde muncesc iar meseriile lor nu le solicita prea mult intelectul.

BMW3 din 91 - Astia sunt cocalarii aparuti din cauza eliminarii prevederii cu 8 ani la masinile SH. De cele mai multe ori masinile sunt distruse, scot fum si zgomot alaturi de manelele urlatoare.
Cei mai multi sunt boschetari neimpliniti care in anii 90 stateau la marginea drumurilor si cerseau guma cand treceau masini straine.
In categoria asta intra si posesori de Vectre, Fiat Brava/o, etc. Conditia de baza este ca masina sa fie cazan ruginit.

Soferii de masini ieftine/slabe - Alti frustrati (nu toti, doar unii). Interesant este ca media de varsta sare de 40 ani. Fara sa supar pe nimeni enumar cateva dintre bijuteriile conduse de ei:  Logan, Kalos/Aveo, Ceed, Accent, Fabia.


Toti cei de mai sus au in comun comportamentul idiot la volan.
Accelereaza brusc cand se vad depasiti. Chiar daca tinicheaua nu are de unde, tot este neplacut sa vezi ca iti micsoreaza spatiul de revenire.
Se baga in depasiri riscante, fara sa inteleaga limitele masinii. Esti nevoit sa le faci loc pentru ca sa nu provoace dobitocii accidente.
Circula pe banda a doua si nu vor sub nici o forma sa revina pe prima.
Nu semnalizeaza manevrele, nu semnalizeaza la semafor intentia.
Mai sunt multe de spus dar astept sa aud si parerile voastre. Nu cred ca sunt singurul care a identificat aceste probleme pe strazile Romaniei.

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.889
  • Înscris: 22.10.2002
Lista ta este incompleta si nu atinge nici macar ''varful aisbergului''. Unde de exemplu sunt ''soferii de masini tari''? Aia nu se pun la ''terorism''?
:lol:

#3
Emcede

Emcede

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 318
  • Înscris: 08.04.2009
Nici pe blonde nu le vad trecute. -_-

#4
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 629
  • Înscris: 28.03.2005
de mult timp am observat acelasi lucru. toti neterminatii, exact cum i-ai descris, zmei pe sosele.
posesorii de BMW obosit sunt cei mai periculosi. n-au bani de unul nou, si in loc sa ia o masina ceva mai buna se arunca la tot felul de cazane obosite si lesinate doar ca scrie BMW. nu m-ar deranja ca nu mai vad nimic in spatele lui de fum, dar sunt si super zmei in trafic. genul care te depasesc acum si cand ajungi acasa ii vezi la stiri.

eu stau in CT, iar aici toti marlanii descrisi mai sus, isi inmatriculeaza masinile in bulgaria. nu doresc nimanui vreun incident auto cu o rabla cu numar de bg. presupun ca au un RCA valabil, dar e bulgaresc. chiar nu stiu. distractie.

eu nu imi pun mintea cu ei sub nicio forma, ma feresc cat pot. cum ai zis, zici ca-s teroristi sinucigasi si cauta o tinta.

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.312
  • Înscris: 16.07.2008

 terratec, on 24th August 2009, 11:28, said:

...
Soferii de masini ieftine/slabe - Alti frustrati (nu toti, doar unii). Interesant este ca media de varsta sare de 40 ani. Fara sa supar pe nimeni enumar cateva dintre bijuteriile conduse de ei:  Logan, Kalos/Aveo, Ceed, Accent, Fabia.
...
Toti cei de mai sus au in comun comportamentul idiot la volan.
...
Si de unde ai tras tu concluzia asta ma rog? De unde pana unde Ceed (de ex, care este cel mai rasarit dintre cele enumarate de tine) este masina ieftina sau slaba? (Mai ales pe vremurile astea) CAT esti tu dispus sa platesti pentru o masina? Si te mai intreb: tu ce masina conduci? te pomeni oare ca esti cocotat intr-un ditamai X5 (sau alte asemenea) sau te lafai intr-un ditamai SLK sau Maybach si te uiti si tu de sus la astia, saraci, cu masini "mai slabe si mai ieftine" cum le zici tu, pentru ca, oamenii atat isi permit.

De acord, sunt unii sub orice critica, fara pic de discernamant. Si asta din pacate ne afecteaza pe toti. si nu cred ca este nimeni pe aici, dintre posesorii de permins categorie B, care sa practice sofatul zi de zi, fie prin oras, fie pe sosele patriei sau in afara, si care nu sa se fi intalnit (zilnic chiar) uc un astfel de specimen. Din pacate, sofatul a ajuns un fel de grija la ce face si cum conduce celalalt de langa tine, decat tu insuti.

In fine, asta a fost parerea ,mea. Si spre stiinta voastra,nu posed nici una dintre marcile enumarate mai sus, ca sa incepeti sa-mi sariti in cap, ca deh, cine nu ajunge la struguri... sau ca cea mai buna arma este atacul. Mi-am exprimat putin indignarea si punctul de vedere. Atata tot.

Si ca sa fiu oarecum si on: nu trebuie uitat si pe pustanii care se cred regii soselelor si care, la volanul masinilor "lui tata", care avand carnet de cateva zile, fac si ei demonstratii si sa arate ei ce tari sunt ei.

Ah, si pe soferii de "duminica", si care, cum da un pic de ploiaie... hop si ei...

Si ar mai fi, fara nici un fel de ofensa, personanele (unele; accentuez, unele; deci o anumit acategorie) de varsta a treia...

Va doresc drum bun, fara incidente si daca se poate, cat mai mult, fara comportamentele si personajele mai sus amintiute/descrise.

#6
UNHleaSHD

UNHleaSHD

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 915
  • Înscris: 29.07.2007
Batranilor, nu toata lumea are bani de Dacii noi. Prefera un BMW, ceva bun.
Ce dracu sa stiti voi ce-i aia viata...
Nici cei descrisi mai sus, nu sufera pe cei ca voi.
Mi-ar place sa va vad, la stiri ca ati avut accident si ati murit toti :rolleyes:

#7
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.909
  • Înscris: 17.06.2009
Ai uitat sa ii adaugi pe cei cu masini de zeci de mii de euro care considera ca toata soseaua este a lor ( mai ales in orase ) si fac tot felul de manevre fara a semnaliza in vreun fel.

#8
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.032
  • Înscris: 06.05.2004

 UNHleaSHD, on 24th August 2009, 12:09, said:

Batranilor, nu toata lumea are bani de Dacii noi. Prefera un BMW, ceva bun.
Ce dracu sa stiti voi ce-i aia viata...
Nici cei descrisi mai sus, nu sufera pe cei ca voi.
Mi-ar place sa va vad, la stiri ca ati avut accident si ati murit toti :rolleyes:
Si noua ne-ar placea sa te vedem cu "elicea" de pe volan in gura, ca tot n-ai airbag (sau daca ai e copt de mult...) iar centura o porti in spatele scaunului sau ti-ai infipt o "falsa" in conector, ca sa nu-ti stea inca un bec aprins in bord, in afara de ala de ulei...

#9
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.677
  • Înscris: 14.03.2006
Eu cred ca frustrarea vine de altundeva. Chiar nu consider ca e nevoie de inca un topic de genul.
Hai sa nu ne dam mai superiori decat suntem, ok?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate