Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Defragmentarea - daunator ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by eXecu7or
 
Eu ma legasem de bibicu pentru ca in postul anterior practic ne facea pe totzi idiotzi, si fara sa se explice... Si merita un raspuns!

Poti sa imi zici si mie unde am scris acest cuvint? Am zis doar ca defragmentare saptaminala o fac doar cei paraleli cu calculatoarele... Te consideri printre ei? Treaba ta... :P

Iar chestia cu reinstalatul Windows-ului lunar... hai sa fim SERIOSI... numai cine nu se pricepe la el face acest lucru. Iarasi te crezi printre acestia? Treaba ta... :P

Si zici ca te-ai lamurit cu chestia cu defragmentarea? Eu unul NU m-am lamurit... :)

Parerea mea personala, cel mai bun program de defragmentare pentru ORICE Windows este Diskeeper. Sa nu uitam ca defrag-ul din Windows 2000 (nu stiu de cel din XP) este o versiune simplificata a lui Diskeeper! Din pacate este pe bani. Se gasesc doar versiuni tria la ei pe sitel, merg 30 zile full. Dar pina sa va expire, mai apare o alta versiune trial... :D

#20
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by eXecu7or
Ok, atunci explica-ne si noua cum sta treaba cu defragmentarea, daca esti atat de oblic, incident, intersecat  cu un sistem de operare (no offence)...

De aici ar fi trebuit sa deduci ca NU trebuie sa faci defragmentare saptaminala... Dar tu ai dedus altceva... :D

#21
eXecu7or

eXecu7or

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.12.2001
Ok, sa lamurim: am VoptXp pt defrag (luat la recomandarea SoftNews).
Nu instalez OS saptamanal, etc, etc...

Si m-a atacat tonul (daca se poate vorbi de un ton la un text) la postul matale. Cum am mai zis, dai cu paru' da nu motivezi. Ex. "Defragmentarea saptamanala nu este buna, recomandata pentru ca..." Matale ne aratzi in schimb cunsostintzele de geometrie in plan... Asta de "moderare" de forum!

In final, nu cred ca mai are rost sa continuam discutzia, pentru ca subietcul thread-ului a fost rezolvat. Iar bibicu recomanda in sfarsit o solutie: Diskeeper.

#22
QwertY

QwertY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.05.2002

Quote

Ce nu fac alte programe de profil, este sa tina cont de log-urile Windows-ului, si daca tot fac defragmentare, rearanjeaza softul folosit cel mai des, astfel incat sa cat se poate de accesibil. Probabil de aici si incetineala lui.

Paih shi cu ce ma ajuta rearanjarea programelor cel mai des folosite la inceputul drive-ului, cand am un HDD Seagate? :) [Seagate fiind un caz particular, HDTach raporteaza rata de transfer constanta pe suprafatza hdd-ului, ba chiar de pe la jumatatea lui incepe sa creasca.]

Eu unul nu mai defragmentez hdd-ul aproape delok. Nu se simte nici-o dif. de performantza.

Ce spuneatzi akolo de "odata pe saptamana".. mici copii. :D Am vazut om care de fiecare data cand facea ceva operatzii pe hdd, intra in Norton Utilities sa mai dea un defrag rapid. :D Eu ii spun k e aberant, el "Ce tot vorbeshti akolo? Nu vezi cat de ravashite-s punctele astea!"

#23
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
Am XP Pro si un HDD de 20 Gb. Inainte de a defragmenta asteptam vreo 2  min dupa ce apareau iconitele pe desktop sa se opreasca HDD'u ..... adica sa nu se aprinda luminitza rosie :P . Dupa ce l-am lasat vreo 5 ore sa defragmenteze... merge SUPER.. asa ca defragmentatu are si el un rost.....

#24
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
aaaa..... si inca ceva... nu am o configuratie chiar de rahat... e celeron la 633, 320 Mb Ram.. nu e super... dar... nu e nici cel mai nasol.....

#25
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Ma fratilor da vad ca s-a incins o discutie pe cinste. Io nu am un hdd asha de nou, in sensul ca e un Seagate de acuma 2 ani ... ideea e ca nu am mania defragului ci pur si simplu MI SE MISCA TOT SYSU K NAIBA dupa 2-3 sapt fara defrag, fapt pt care "trebuie" sa fac operatie oarecum des pt unii. Cel putin la mine se observa diferente mari la scurt timp dupa.

#26
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
koncluzia: ext2/ext3/XFS/ReiserFS/UFS RULZ!!!!! No defrag needed! I-node based File Systems!!! :) :) :)

#27
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
exista defrag si pt ext2... si nu degeaba.

#28
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Aha, cand dai e2fsck iti zice: 1.7% non-contiguos. Insignifiant, oricum :P

#29
trient

trient

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2002

Quote

Originally posted by Sammy[BOFH]
exista defrag si pt ext2... si nu degeaba.

Sammy, arunca un ochi pe Linux Partition HOWTO.

Extras:

Noncontiguous placement of blocks in a file is bad for performance, since files are often accessed in a sequential manner. It forces the operating system to split a disk access and the disk to move the head. This is called "external fragmentation" or simply "fragmentation" and is a common problem with MS-DOS file systems. In conjunction with the abysmal buffer cache used by MS-DOS, the effects of file fragmentation on performance are very noticeable. DOS users are accustomed to defragging their disks every few weeks and some have even developed some ritualistic beliefs regarding defragmentation.

None of these habits should be carried over to Linux and ext2. Linux native file systems do not need defragmentation under normal use and this includes any condition with at least 5% of free space on a disk. There is a defragmentation tool for ext2 called defrag, but users are cautioned against casual use.


Cine a simtit nevoia de defrag pe Linux (si nu este un "defrag ritualistic believer" :drac: ) sa ridice mana sus. Dar dupa asta sa explice si diferenta de performanta pe care a obtinut-o dupa acea operatie. Asta in contextul in care se stie ca ext2 merge MULT mai bine decat FAT32 (NTFS nu stiu). Offtopic, de exemplu, Win4Lin cu un Win98 in emulare pe Linux merge mai repede decat merge 98-ul nativ pe acelasi sistem. Motivul? accesul mai rapid la sistemul de fisiere (Win4Lin instaleaza 98-ul direct in ext2, nu ca alte emulatoare gen VMWare care lucreaza cu fs virtual).

Lf

#30
Guest_Sorek_*

Guest_Sorek_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
nu stiu daca voi folosiri DEfrag din windows,dar eu folosesc Speed Disk de la vreo 3 versiuni incoace ... 4.0, 2000,2001 si acum am 2002 SystemWorks,si imi merge foarte bine. poate din cauza ca eu am Win98 pt ca calc meu e cam vechi, si am si hardul mic ca sa imi bag XP.
Parerea mea este ca DEfrag sucks ....

acum sper ca nu o sa sara lumea pe mine ca mi-am dat si eu cu opinia..

cat despre post,ca dauneaza defrag , nu prea cred ...

dar si eu instalez la vreo 2 luni,poate si la o luna windows-ul ...

si chiar imi merge bine ...
nu prea am date importante ca sa ma oftic ca instalez windows-ul ...

#31
jeffe

jeffe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.11.2001
mda, de abia astept sa imi iau un trial pe care sa il folosesc la o singura defragmentare. Pentru ca daca l-as folosi la trei sau patru s-ar chema ca sunt paralel cu calculatoarele.

Eu unul fac defragmentarea o data pe saptamana, pentru ca folosesc intensiv HDD-ul, cu download-uri si alte chestii similare. Cert este ca pe la sfarsitul saptamanii Diskeeper maraie ca e HDD-ul cam fragmentat si ca ar fi cazu' sa il iau in serios. Si ca sa nu ii dau de mana procedez cam asa :
- Setez din BIOS Wake Up vinerea la orele 02.00
- Schedule in Windows HDD Clean-Up ( del temp*, History, Cookies samd) - 02.05
- NAV Definitions Update - 02.10
- NAV Full System Scan - 02.30
- Diskeeper Full Defrag C: - 03.00
- Set boot-time schedule pentru Diskeeper (MFT consolidation si tot tacamul) - 04.00
- shutdown -r - 04.05
- back-up incremental pe banda la fisierele sensibile (am DDS2 :D ) - 05.00
- shutdown - 06.00

in felul asta am computerul curatat si la zi, numai bun de folosit in week-end.

#32
hunteru

hunteru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.05.2003
eu zic ca e important pt viteza sistemului partitia unde ai swapul, si ca sa numai fragmentezi acest swap creazai o partitie separata pt el si setezi swapul de dimensiunea partitiei respective, asa numai fragmentezi fisierul de swap si ai un plus de viteza, si cat despre fragmentarea ca fiind daunatoare e o aberatie, atunci nu ar mai tebui sa facem nici o operatie pe disc (citire, scriere), oricum nu e prea recomandata, reduci dimensiunile partitiilor si il mai usurezi, E mai nasol la hrdurile care se incalzesc rau chiar daca nu le "carai" prea mult.
P.S. Windowsul de la NT 4.0 si platformele mai noi de la 2000 in sus au un defrag mai bine pus la punct si nu-l subestimati...

#33
vstef

vstef

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.09.2002
Eu cred ca defragmentarea ajuta, depinde de sistem, si de hard in sine (daca e o racheta de asta care merge repede oricum, probabil diferentele vor fi greu de sesizat cu ochiul liber)

Si nici NU strica. Ar fi absurd sa nu dam scandisk, sa nu defragmentam, sa nu mai rulam un antivirus ceva, eventual sa folosim alternativ cate o singura partitie ca sa reducem uzura...

Ne-am luat calculatoare ca sa le folosim, si atata timp cat defragmentarea poate ajuta pe unii pana in punctul in care se vede foarte clar chestia asta, nu cred ca e necesar sa menajam hardul.

#34
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Fratilor tehnologia a evoluat!!! Acum HDD-urile nu au timpi mari de acces in concluzie tu nu vei simti acele 10 ms in plus la citirea unui fisier, aceste fiind fragmentat in 10 (si asta daca ar fi intarzierea de 10 ms).

1. Windows XP + P4 sau XP + HDD > ATA100 - nu are rost defragmentarea; sincer de cand am Windows XP am facut 1 singura data defrag si doar asa de dorul vremurilor apuse.

2. Instalarea Windows-ului la 1 luna. In cazul in care apelezi la aceasta metoda inseamna ca ai probleme serioase ori cu partea hard ori cu partea de utilizare/administrare a SO-ului.

3. Utilizarea intensiva a HDD (aici intra si defragmentare dar binenteles si citirile si scrierile pe HDD) "imbatranesc HHD-ul". E ceva normal. Oricum peste 1-2 ani noi vom schimba acel HDD pentru ne dorim un altul mai performat asa ca acea imbatranire nu intra in calcul. Cei care vor sa opreasca aceast proces de imbatranire recomand inchiderea lui intr-o punga electrostatica dupa care intr-un dulap cu cheie sau lacat.

#35
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Puteti sa incercati un experiment.
Luati un film de ex. ca e destul de mare, si mutati-l si accesati-l pana va vine rau si apoi coiati-l.
cronometrati inainte si dupa defrag cu orice vreti voi.

#36
Rosito

Rosito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.07.2003
Defragmentarea nu este daunatoare hdd-ului ci doar informatiilor aflate pe acesta, gen muzica si film, la mine cel putin dupa cateva defragmentari muzica incepea sa se auda nasol iar filmele de parca erau mpeg-uri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate