Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Este buna apa de la chiuveta?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
Am baut apa plata de mai mult de un an... insa recent am inceput sa beau apa de la chiuveta.

Stiu doi prieteni care au avut in trecut probleme cu ceva viermi intestinali. Au zis ca e de la apa.


Este adevarat? Sa evit consumul acestei ape?

Locuiesc in Timisoara, dar puteti vorbi de orice oras.

Gustul mi se pare ok.

Edited by Transsive, 08 August 2009 - 01:42.


#2
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
in Arad nu e buna (senzatie de nisip ingat, dureri de cap...)
presupun ca si in restu oraselor e la fel...

#3
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
In Timisoara beam apa doar de la cismele. 3 ani habar nu am avut de gustul apei de la robinet. Teoretic apa din sistemul public de alimentare trebuie sa indeplineasca niste minime conditii de potabilitate. Cam trasa de par faza cu viermi intestinali. Se pot face insa doar daca bei din surse infestate, daca este de la apa din sistemul public atunci poate fi vorba de o infestare locala pe un anumit tronson posibil din cauza spargerii vreunei tevi si combinarii cu apa din diferite balti, baltoace, haznale...

#4
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Da, siiguurr... "teoretic" .. V-ati pus intrebarea "oare de cate ori am auzit ca se opreste apa pentru desinfectarea retelei de apa potabila" sau lucrari de genul asta? Ia pune la fiert o cana de apa intr-un ibric si las-o pana scade sub jumatatea cantitatii si dupa cateva ore uita-te sa vezi ce e in apa si zi-mi daca iti place ce vezi. Nu am nici cea mai vaga idee despre cum este apa in zona respectiva dar fa-ti timp si incearca sa faci ce ti-am zis iar concluzia o sa o tragi de capul tau.
Personal, nu stiu daca beau 2L de apa PE AN de la robinet, si asta doar vara cand e apa rece si mi-e pofta, atat.
Testul de mai sus l-am facut involuntar cu o cana de fiert electrica iar a 2-a zi dimineata cand am vrut sa completez cu apa de la robinet, mi-a pierit pofta de cafea . Era strat de calcar peste tot. Unde se depune? Oare, cumva, in rinichi ?  -_-

#5
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
Mai mult calcar se depunea pe pahar cand beam Buziar sau Carpatina la 5L... dar voi incerca s-o fierb si s-o las o noapte in pahar.

Sa inteleg ca toata lumea bea apa minerala / plata sau de la fantani publice (cismele)?

#6
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
Eu beau de la robinet de cand ma stiu si n-am avut niciodata nici un fel de problema....

#7
Un-T-o-U-c-H-aBlE

Un-T-o-U-c-H-aBlE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 20.05.2009
De multe ori trebuie sa inchizi ochii in momentul in care consumi ceva (bautura, alimente). Zi de zi mancam si bem "jeguri" datorita grijei manifestate de agentii economici de a duce o viata cat mai "sanatoasa".

#8
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Nu intru in prea multe detalii legate de chimia apei de robinet, motivul pentru care nu o beau e ca una din proprietatile apei e ca e insipida, iar apa de robinet nu e.

#9
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
De cand am facut clasa de chimie am uitat...

Insipid - fara gust

#10
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 Transsive, on 8th August 2009, 02:19, said:

Am baut apa plata de mai mult de un an... insa recent am inceput sa beau apa de la chiuveta.

Stiu doi prieteni care au avut in trecut probleme cu ceva viermi intestinali. Au zis ca e de la apa.
mai degraba de la nespalat pe maini sau nespalat fructe/legume, etc... apa de la robinet in mod normal e buna de baut - de aia ii zice "potabila" (chiar daca poate avea gust de clor - asta depinde de tipul statiei de tratare), altfel ar trebui anuntata populatia... gandeste-te ca pe langa tine sunt si oameni cu sanatatea mai subreda (cum ar fi pensionarii) si care nu isi permit sa bea apa minerala toata ziua, iar daca situatia ar sta altfel ar fi "de belea"

 CuteGuy, on 8th August 2009, 10:19, said:

Ia pune la fiert o cana de apa intr-un ibric si las-o pana scade sub jumatatea cantitatii si dupa cateva ore uita-te sa vezi ce e in apa si zi-mi daca iti place ce vezi. Nu am nici cea mai vaga idee despre cum este apa in zona respectiva dar fa-ti timp si incearca sa faci ce ti-am zis iar concluzia o sa o tragi de capul tau.
Personal, nu stiu daca beau 2L de apa PE AN de la robinet, si asta doar vara cand e apa rece si mi-e pofta, atat.
Testul de mai sus l-am facut involuntar cu o cana de fiert electrica iar a 2-a zi dimineata cand am vrut sa completez cu apa de la robinet, mi-a pierit pofta de cafea . Era strat de calcar peste tot. Unde se depune? Oare, cumva, in rinichi ?  -_-
nu se depune, apare sub forma aia doar la temperaturi de peste 70 grade ca urmare a evaporarii apei (de fapt se transforma "calcarul" sau mai corect zis calciul solubil numit bicarbonat de calciu in calciu mai putin solubil numit carbonat de calciu - adica acelasi drac sub alta forma)... gurile "rele" ar zice ca e sanatos... pt. oameni, nu pt. rezistentele de la masina de spalat/boiler (care btw. e acelasi calciu ca si cel din medicamente/suplimente)... :) apa minerala evident ca are si ea asa ceva, ca altfel nu ar mai fi ... minerala.. :)

Edited by gtk, 12 August 2009 - 07:25.


#11
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Eu sunt din Bacau si 50% din oras are GIARDIA.

Sunt la 100m de statie de purificare apa, si cunosc pe cineva director acolo. Am vb cu dandul si a zis ca se trateaza apa, da da. Eu DADEAM BANI sa faca analize da a zis ca nu , ca ei nu fac decat chimice, dar ca analizele sunt bune, sa ma uit cand platesc apa ca scrie pe perrete ca ies bune.

Nu stiu ce sa zic...o mare parte din Romania are Giardia.Nu stiu alti paraziti si bacterii

#12
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Atentie si la apa plata cumparata, ca de multe ori vine tot de la robinet. Inainte beam numai apa cumparata si am avut cateva surprize chiar si la aceeasi marca. Recomand Dorna totusi. De cativa ani iau apa de la o cismea din cartier. E mai buna. Folosesc chiar si la mancare. Apa de la robinet folosesc de cand ma stiu exclusiv pentru spalat.
Inca ceva! De multe ori cand dai drumul la robinet, jetul si apa din chiuveta se vad albe, curate, dar cand pui in cana, e neagra!

Edited by dan84, 25 September 2009 - 02:04.


#13
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
De baut nu cred! Eu nu mai beau apa de la robinet. Numai apa minerala.

#14
d4nc34l1f3

d4nc34l1f3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 21.04.2007
Dar mancarea cu ce apa se face?

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
n-are nici pe dracu. chiar daca gustul "pare" dubios (ceea ce nu e cazul la apa din timisoara), e cit se poate de potabila.

problema in romania e mai degraba ca lumea nu se spala pe miini dupa ce se sterge la cur, nicidecum apa potabila care provoaca viermi.

#16
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
In Cluj, apa e chiar potabila. De multe ori, in cadrul orelor de chimie in facultate, am avut ca proba de laborator, stabilirea potabilitatii apei. Ei bine, cateodata era cam aproape de limita, dar se incadra in potabilitate.

#17
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005

 unu, on 8th August 2009, 02:38, said:

in Arad nu e buna (senzatie de nisip ingat, dureri de cap...)
presupun ca si in restu oraselor e la fel...

In ce zona din Arad stai?? In Vlaicu, la Fortuna nu sunt asa probleme cu apa de la robinet.

#18
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Chiar daca a trecut ceva vreme de cand nu s-a mai scris pe aici, pe mine unul ma intereseaza acest subiect!
Vin si eu cu cateva intrebari:
1. Va avea efecte negative consumul NUMAI de APA PLATA, asupra unui COPIL, daca bea zi de zi acest fel de apa? Daca da, detaliati!
2. Va avea efecte negative consumul NUMAI de APA FIARTA SI RACITA (de la robinet) asupra unui ADULT, consumand zilnic? Daca da, detaliati!

In urma cu un an, am efectuat un mic ''test'', fierband apa plata. Am folosit doua marci binecunoscute de apa plata (nu stiu daca am voie sa dau nume, sa nu fac reclama), Apa plata (din sticla albastra), dupa ce a fost fiarta a ramas pe peretii ibricului albeata (un strat subtirel de calcar), iar apa plata (din sticla verde) dupa fierbere, nu a ramas absolut deloc calcar, nici macar un firicel!
Care din aceste doua feluri de apa plata, este mai buna: cea din sticla albastra care a ramas urme de calcar, sau cealalta din sticla verde care nu a ramas nicio urma de calcar?!

In speranta ca nu deranjez cu acest mesaj, si ca voi primi cateva raspunsuri cat mai concrete, va multumesc inca de pe acum!

Edited by planner26, 05 March 2012 - 15:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate