Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Defectiuni si remedieri combine frigorifice

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
maryyyan

maryyyan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2009
Salut...Am si yo o problema cu o combina frigorifica marca Indesit ...o am cam de 6 ani si pana acu nam avut treaba cu ea...
Se aude o pocnitura nu tare cand am verificat motorul ce sa vezii :ewwpu: .:eek::eek: ..  frigea de numa numa..ce sai fac....:><
Merci mult..

Edited by maryyyan, 04 August 2009 - 22:31.


#2
pachi1981

pachi1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.08.2009

 maryyyan, on 4th August 2009, 23:29, said:

Salut...Am si yo o problema cu o combina frigorifica marca Indesit ...o am cam de 6 ani si pana acu nam avut treaba cu ea...
Se aude o pocnitura nu tare cand am verificat motorul ce sa vezii :ewwpu: .:eek::eek: ..  frigea de numa numa..ce sai fac....:><
Merci mult..


Nu are nimic daca motorul/compresorul frige....o temperatura de 60-65`C este un lucru normal pentru un frigider.in cazul tau combina frigorifica(ai vazut ca si condensatorul-acele tevi din spatele frigiderului-combinei au cam aceiasi temperatura)
Cauza pocniturilor  din punctul meu de vedere ar fi
-combinei frigorifice ii trebuie un anumit spatiu pentru ventilatie(15-17cm)-deci nu se lipeste de perete(mai ales vara cand temperaturile cresc) iar in consecinta acel zgomot vine de la efectul de dilatare/contractare


Deci nu ai motiv de ingrijorare...doar sa respecti cateva reguli elementare.
Sanatate

#3
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Am si eu o problema cu un combina cu doua motoare Polar CZN 3402.
De-o saptamana compartimentul pentru alimente, fructe & stuff ingheata excesiv, setat la 2 grade acesta merge non-stop iar pe display nu arata mai putin de 7 grade, cu toate astea se formeaza gheata pe spate. Termometru de camera asezat langa senzor arata o temperatura de -3 grade.
L-am setat la 8 grade pentru a nu mai merge non-stop, merge cu unele pauze dar temperatura ramane inca foarte joasa si formeaza gheata si zapada :D
Eu tind sa cred ca sunt probleme cu senzorul de la frigider, senzorul e: RD20 C 0105
Attached File  h.png   135.05K   64 downloads.

De la ce poate sa fie, stiti unde pot gasi de cumparat asa ceva, cu ce il pot inlocui? Am cautat anul trecut pe la 2 magazine care inca erau deschise dar nu am gasit.

Edited by vj_Heaven, 03 January 2010 - 22:09.


#4
Gissaro

Gissaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.09.2010
Am si eu aceiasi problema , ca si tine, si anume, de ceva timp, peretele interior al frigiderului de la combina frigorifica Polar CZN 3402 , pe care o am din 2001 si nu am avut nici-un fel de problema pana acum ,  se acopera de zapada care se face ulterior gheata astfel incat trebuie sa dezghet combina la max.1 luna si in plus imi ingheata tot ce pun in frigider mai putin ce pun in cutiile de legume si pe primul raft de jos. Senzorul de temperatura din frigider imi arata 2 grade....
Tu cum ai rezolvat problema asta ? Te rog spune-mi si mie . Multumesc anticipat !  :worthy:



 vj_Heaven, on 4th January 2010, 00:08, said:

Am si eu o problema cu un combina cu doua motoare Polar CZN 3402.
De-o saptamana compartimentul pentru alimente, fructe & stuff ingheata excesiv, setat la 2 grade acesta merge non-stop iar pe display nu arata mai putin de 7 grade, cu toate astea se formeaza gheata pe spate. Termometru de camera asezat langa senzor arata o temperatura de -3 grade.
L-am setat la 8 grade pentru a nu mai merge non-stop, merge cu unele pauze dar temperatura ramane inca foarte joasa si formeaza gheata si zapada :D
Eu tind sa cred ca sunt probleme cu senzorul de la frigider, senzorul e: RD20 C 0105
h.png.

De la ce poate sa fie, stiti unde pot gasi de cumparat asa ceva, cu ce il pot inlocui? Am cautat anul trecut pe la 2 magazine care inca erau deschise dar nu am gasit.


#5
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Cunoaste cineva rezolvarea problemelor expuse de colegi de mai sus, Am o combina POLAR CZN 3402, si frigiderul nu mai raceste, pe display temperatura indicata este de 8 grade cu toate ca el este setat ptr 4 grade, unde pot gasi senzorul de temperatura  RD20 C 0105, m-a poate ajuta cineva doresc chiar si o schema de functionare si service a acestei combine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate